Prvým semifinalistom je Nemecko

Futbalisti Nemecka postúpili do semifinále MS. V Berlíne remizovali s Argentínou 1:1, na pokutové kopy vyhrali 4:2. Prvý gól zápasu dal Ayala, vyrovnával Nemec Klose. Penalty premenili Neville, Ballack, Podolski, Borowski, za Argentínu len Cruz a Rodriguez. Zápas viedli Slováci Micheľ - Slyško, Balko.

30.06.2006 16:59 , aktualizované: 19:45

MS 2006 – štvrťfinále

NEMECKO – ARGENTÍNA 1:1 (1:1) – 4:2 na pokutové kopy

• Góly: 80. Klose – 49. Ayala
  • rozstrel zo značky 11 m: Neuville – 1:0, Cruz – 1:1, Ballack – 2:1, Ayala – nedal, Podolski – 3:1, Rodriguez – 3:2, Borowski – 4:2, Cambiasso nedal

rozhodovali: Micheľ – Slyško, Balko (všetci SR), ŽK: Podolski, Odonkor, Friedrich – Sorin, Mascherano, Rodriguez, Cruz, rozhodovali: Micheľ – Slyško, Balko (všetci SR), 72.000 divákov (vypredané)

• Nemecko: Lehmann – Friedrich, Metzelder, Mertesacker, Lahm – Schneider (61. Odonkor), Frings, Ballack, Schweinsteiger (75. Borowski) – Podolski, Klose (86. Neuville)
  • Argentína: Abbondanzieri (71. Franco) – Coloccini, Ayala, Heinze, Sorin – Gonzalez, Mascherano, Riquelme (72. Cambiasso), Rodriguez – Tevez, Crespo (79. Cruz).

Na vypredanom Olympijskom štadióne v Berlíne začali obidve mužstvá pomerne opatrne. Prvých pätnásť minút sa hralo prevažne v strede ihriska a oba tímy čakali na chybu súpera. Prvú vážnu šancu si vypracovali v 16. min Nemci, keď Schneider ideálnym centrom našiel v pokutovom území kapitána Ballacka a jeho pohotovú hlavičku brankár Argentíny Abbondanzieri iba sledoval očami. Našťastie pre neho lopta horný ľavý roh bránky minula. V 19. minúte sa priebojný Tevez presadil v osobnom súboji cez Fiedricha a domáca obrana v poslednej chvíli odvrátila na rohový kop. O osem minút neskôr Riquelme kolmou prihrávkou za nemeckú obranu poslal do šance Crespa, no ten si v súboji s Metzelderom pomohol rukou, čím svoju možnosť predčasne zmaril. V 40. min Tevez pri kľučkovaní na hranici pokutového územia uviazol v spleti nôh nemeckých hráčov.

Dvojnásobní majstri sveta v priebehu 45 minút ani raz neohrozili priamou strelou Lehmannovu bránku. Preto nie div, že v 49. min, keď argentínsky stopér Ayala preskočil Kloseho a presnou hlavičkou poslal za chrbát Lehmanna rohový kop Riquelmeho, celý Olympijský štadión zamrzol v šoku. Nemci prvýkrát na tomto šampionáte prehrávali a museli zmeniť spôsob hry, ak chceli stav vyrovnať. Juhoameričania mohli využiť všeobecný nemecký šok, no v 54. min trojica Riquelme, Tevez a Rodriguez svoju šancu nedokázali gólovo zúžitkovať. O desať minút neskôr bolo horúce pred bránkou Argentíny. Abbondanzieri nevyrazil nemecký rohový kop, vo vzduchu sa zrazil s Klosem, no odrazenú loptu Ballack netrafil dobre. Navyše spoľahlivý stopér Ayala jeho nevydareného „koníčka“ odvrátil do bezpečia.

Spomínaný súboj s Klosem bol však osudný pre Abbondazieriho, ktorého museli vyniesť z ihriska a na jeho miesto musel nastúpiť náhradný brankár Franco. Argentína bola blízko k poisteniu jednogólového náskoku v 74. min po hrubej chybe Metzeldera, ale Rodriguez z 12 metrov trafil iba bočnú sieť nemeckej bránky. Čo sa Tevezovi a spol. neporadilo urobiť v 74. min, dokázali Nemci desať minút pred koncom. Striedajúci Borowski hlavou predĺžil center Ballacka na Kloseho a najlepší strelec 18. MS vsietil svoj piaty gól, ktorým vyrovnal na 1:1.

Keďže v riadnom hracom čase už gól nepadol, berlínsky štadión bol svedkom predĺženia 2 x15 minút. V ňom divákov vystrašil Coloccini, ktorého technická strela v 114. min skončila na žrdi nemeckej bránky. Vzápätí o minútu neskôr Odonkor z uhla trafil iba náruč brankára Franca a tak nasledoval jedenástkový rosztrel.

Jeho hrdinom sa stal brankár Lehmann, ktorý si poradil s pokusmi Ayalu a Cambiassa a keďže z kvarteta Nemcov nechybil nik, usporiadatelská krajina MS postúpila do semifinále.

Jürgen Klinsmann, tréner Nemecka: „Pre celú našu lavičku bol štvrťfinálový duel proti Argentíne ako napínavý thriller z dielne Alfreda Hitchcocka. Aj keď sme po Ayalovom góle prehrávali 0:1, neprestával som veriť, že dokážeme vyrovnať a postúpiť medzi elitnú štvoricu. Jedenástkový rosztrel je vždy veľkou lotériou, no som nesmierne pyšný na mojich zverencov, ktorí si v dramatických okamihoch dokázali zachovať chladnú hlavu. Podarilo sa mi vhodne skĺbiť skúsených harcovníkov s mladíkmi, veď päť našich hráčov ešte spadá pod kategóriu 21-ročných. Veľká vďaka patrí aj nášmu brankárovi Lehmannovi, ktorý potvrdil, že vie vystihnúť, kam bude smerovať lopta.“
Jose Pekermann, tréner Argentíny: „Bol to zápas plný emócii, jednoducho štvrťfinále so všetkým, čo k nemu patrí. Argentína hrala tak, akoby bola v pozícii papierového favorita. Chlapci zahrali veľmi dobre, no v jedenástkovom rozstrele nás opustilo šťastie. Nemecko sa teší z postupu do semifinále, no Argentína odohrala veľký turnaj a za predvedené výkony sa rozhodne nemusí hanbiť.“

Michal Ballack, muž zápasu podľa FIFA: „Bol to senzačný zápas. Pre diváka nebol až taký zaujímavý, pretože nevideli príliš veľa gólových šancí, ale obe mužstvá hrali vysoko takticky. Víťazstvo v jedenástkovom rozstrele je vždy trochu dielom šťastia. V napínavom vyvrcholení sme si však na rozdiel od Argentínčanov dokázali zachovať pevné nervy a urobili sme menej chýb ako náš súper.“
Miroslav Klose, strelec prvého gólu Nemcov: „Je to najkrajší zážitok v mojej športovej kariére. Bol to fascinujúci zápas, v ktorom som na trávniku nechal všetky sily. Pri strelách zo značky jedenásťmetrového kopu sme mali viac šťastia. Ako útočník som mal oveľa ťažšiu pozíciu ako v predchádzajúcich zápasoch, pretože som nedostával toľko lôpt od našich stredopoliarov. V druhom polčase sme sa postupne dostali do správneho tempa a boli sme lepším tímom. Som veľmi rád, že sa mi podarilo streliť vyrovnávajúci gól. V závere som mal toho už plné zuby, a preto som sa nechal vystriedať.“
Jens Lehmann, brankár Nemecka: „Od nemeckých brankárov sa v jedenástkových rozstreloch vždy očakáva, že dokážu podržať mužstvo. Som rád, že proti Argentíne sa mi podarilo chytiť dva pokutové kopy. Postup do semifinále je fantastickým úspechom, teraz sa však musíme sústrediť na ďalšieho náročného súpera. Publikum bolo fantastické a v dôležitých momentoch nám veľmi pomohlo.“
Maxi Rodriguez, útočník Argentíny: „Sme veľmi sklamaní, pretože vo štvrťfinále proti Nemecku sme neboli horším tímom. Mrzia nás nevyužité šance v riadnom hracom čase a predĺžení, v jedenástkovom rozstrele sa od nás odklonilo štastie.“