Vo finále sú aj Francúzi

Vo finále futbalových majstrovstiev sveta 2006 sa Taliansko stretne s Francúzskom. Francúzi vyradili Portugalcov, keď v druhom semifinále šampionátu vyhrali 1:0, keď Zidane v 33. minúte premenil penaltu. Finále sa hrá v nedeľu 9. júla o 20.00. Portugalskom sa v sobotu s Nemeckom stretne v zápase o bronz

05.07.2006 21:00 , aktualizované: 23:12
Figo a Zidane Foto:
Kapitáni. Portugalec Luis Figo (vľavo) a Francúz Zinedine Zidane.

MS 2006 – semifinále

FRANCÚZSKO – PORTUGALSKO 1:0 (1:0)

• Góly: 33. Zidane (11 m), ŽK: Carvalho – Saha, rozhodovali: Larrionda – Rial, Fandino (všetci Uruguaj), 66.000 divákov (vypredané).
  • Portugalsko: Ricardo – Miguel (62. Ferreira), Ricardo Carvalho, Fernando Meira, Nuno Valente – Costinha (75. Helder Postiga), Maniche, Deco, Figo, Cristiano Ronaldo – Pauleta (68. Simao Sabrosa)
  • Francúzsko: Barthez – Sagnol, Thuram, Gallas, Abidal – Vieira, Ribéry (72.Govou), Makelele, Zidane, Malouda (69. Wiltord) – Henry (85. Saha)

Prvých dvadsaťpäť minút sa hral útočný futbal vo vysokom tempe. Ako prvý už v 2. min pohrozil Francúz Malouda, ktorý však z dobrej pozície zo 16 m netrafil bránku Portugalska. Na druhej strane o dve minúty neskôr Deco pohotovo vystrelil po zemi spoza pokutového územia a Barthez jeho pokus iba s námahou vyrazil pred seba. Deco akoby zavelil do útoku a výsledkom jeho povelu boli ďalšie dve sľubné pokusy Manicha a Pauletu v 9. a 10. min. O štyri minúty neskôr Abidalov center Henry na hranici päťky nedostihol a lopta skončila v aute.

Po tejto šanci sa hra presunula do stredu ihriska a jej tempo trochu upadlo. Vzrušenie priniesol až faul Ricarda Carvalha na Henryho v pokutovom území, po ktorom v 33. min Zidane kopal penaltu. Hoci portugalský brankár Ricardo smer lopty vystihol, gólu nezabránil. Francúzi sa ujali vedenia, ktoré mohli ešte zveľadiť hneď v úvode 2. polčasu. Najskôr v 48. min Henry prestrelil loptu popod Ricarda, no ten ľavou rukou šťastne vyrazil loptu tesne vedľa žrde. O minútu neskôr Ricardo iba na dvakrát zlikvidoval tvrdú strelu Ribéryho z 18 metrov. Portugalci na tieto šance odpovedali v 54. min pohotovou strelou Pauletu do bočnej siete Barthezovej bránky.

Pri Barthezovi stáli všetci svätí v 78. min, keď priamy kop Cristiana Ronalda z 28 metrov nedokázal skrotiť na prsiach a iba „zázračne“ vyhodil loptu pred seba a hlavičkujúci Figo z 5 metrov netrafil jeho bránku. Záver už majstri sveta z roku 1998 kontrolovali, hoci už v nadstavenom čase mohol vyrovnať Meira. Aj preto Portugalci v tomto súboji tesne prehrali a ich tréner Luis Filipe Scolari až v tomto 13 zápase na MS prišiel o svoju neporaziteľnosť. A Portugalci už 31 rokov nezdolali Francúzov na významnom svetovom či európskom podujatí.

Raymond Domenech, tréner Francúzska: „Kritika médií pre nás nebola problém. Hrali sme presne tak, ako sme chceli, ako sme museli a to sa opäť ukázalo. Portugalsko bol silný súper. Žiadne veľké rozdiely medzi nami neboli. Mali sme šťastie, že sme dali gól.“
Thierry Henry, útočník Francúzska: „Teraz musíme dielo dokonať proti Taliansku. Je skutočne zarážajúce, že sme v skupine hrali zle a teraz stojíme vo finále. Sme proste silný tím. Proti Portugalsku to bol ťažký zápas, každý mohol vidieť, že obe mužstvá už boli dosť unavené.“
Lilian Thuram, stopér Francúzska: „Mám 34 rokov a cítim sa ako 10-ročný chlapec, ktorý pozerá šampionát a vychutnáva si ho. Finále bolo našim cieľom od začiatku MS. Dostali sme sa tam, je to sen. Ak by sme túto šancu premeškali, bola by to nočná mora.“
Luiz Felipe Scolari, tréner Portugalska: „Skúšali sme, čo sa dalo. Myslím, že prehru musíme akceptovať. Gratulujem Francúzsku. Vedeli sme, že to bude veľmi ťažký zápas. Mali sme aj svoje príležitosti, ale v princípe Francúzsko vyhralo zaslúžene.“