Angola získala historický bod

Futbalisti Angoly získali vo svojom premiérovom štarte na MS prvý historický bod. V zápase D-skupiny remizovali s favorizovaným Mexikom 0:0. Africký tím tak dostal zatiaľ jeden gól od Portugalcov a aj po druhom stretnutí má šancu postúpiť do osemfinále.

16.06.2006 21:01 , aktualizované: 17.06.2006 00:05

Stredoameričania nevyhrali napriek značnej hernej a streleckej prevahe, v závere nezúžitkovali ani oslabenie súpera o vylúčeného Andrého.

D-skupina – 2. kolo:

Mexiko – Angola 0:0

• ŽK: Pineda – Delgado, Jamba, André, Zé Kalanga, Ricardo, ČK: 79. André po 2 ŽK. Rozhodovali: Maidin (Sing.) – Permpanich (Thaj.), Ghuloum (SAE), 43.000 divákov (vypredané).
  • Mexiko: O. Sánchez – Osorio, Márquez, Salcido – Méndez,  Zinha (52. Arellano), Pardo, Torrado, Pineda (79. Morales) – Bravo, Franco (74. Fonseca)
  • Angola: Ricardo – Locó, Jamba, Kali, Delgado – André – Zé Kalanga (83. Miloy), Figueiredo (73. Rui Marques), Mateus (68. Mantorras), Mendonca – Akwá

Prvý polčas sledovali fanúšikovia vo vypredanej AWD-Arene nezáživný futbal, v ktorom sa Angola zamerala na totálnu defenzívu. Mexičania sa síce pokúšali ohroziť brankára Ricarda, ale takmer výlučne zo štandardiek. Angolskí futbalisti kúskovali hru, bránili na hranici pravidiel a z toho Mexičania ťažili priame kopy. V 14. minúte ich vytrvalý exekútor Márquez po teči dokonca nastrelil ľavú žrď. Angola zahrala, aj to nepresne, svoj prvý rohový kop až v 22. minúte, keď sa snažila vymaniť z defenzívnej ulity. Minútu pred prestávkou sa zrodila najväčšia šanca prvej časti hry, keď po Márquezovom centri Franco na päťke trestuhodne nepremenil.

V druhom polčase sa tempo hry zvýšilo a v 56. minúte sa vyznamenal Ricardo, ktorý zneškodnil už druhú Frankovu šancu v stretnutí. K slovu sa dostala aj Angola, Locó a ani André však brankára Sáncheza neprekonali. V 65. minúte po chybe Jamba zahodil tutovku mexický útočník Bravo. Stredoameričania priklincovali súpera na jeho polovici, ale séria rohových kopov gól nepriniesla. Na záverečnú štvrťhodinu sa na ihrisko dostala aj mexická hviezda Fonseca. V 79. minúte dostal André druhú žltú kartu, nasledovala červená a Angola dohrávala s desiatimi hráčmi. V závere trafil najskôr žrď Bravo a potom Fonsekovu strelu zlikvidoval gólman Ricardo.

Ricardo La Volpe, tréner Mexika: „Loptu sme mali neustále pod kontrolou. Nedokázali sme však vo finálnej fáze doraziť súpera a remíza je výsledkom zlyhania našich hráčov v útočnej fáze. Uvidíme, ako sa vyvinie zajtrajší zápas Portugalsko – Irán. Je možné, že v poslednom zápase si to proti Portugalcom rozdáme o prvenstvo v skupine.“
Luis Oliveira Goncalves, tréner Angoly: „V druhom polčase sme mali pri šanciach súpera zo tri, štyrikrát šťastie. Táto remíza je signálom, že Angola má kvalitné mužstvo. S bodom som spokojný, na druhej strane sme sa zopárktát v šanciach ocitli my.“

Oswaldo Sanchez, brankár Mexika: „Počas celého zápasu nemali hráči Angoly vyloženú gólovú šancu. Strata bodov nás mrzí, ale musíme sa s tým zmieriť. Aj tak máme postupové tromfy vo svojich rukách.“
Rafael Márquez, obranca Mexika: „Dali sme do toho všetko, no v závere sme nedokázali premeniť žiadnu šancu. Budeme pokračovať v začatej práci, ktorá nám prináša svoje ovocie.“