Nevládzu? Slováci sa musia zamyslieť, chýba im odvaha

Zatiaľ čo v prvom polčase držali loptu vo svojej moci, súpera k nej púšťali minimálne, po zmene strán o dominanciu prišli.

19.06.2021 06:28
Koscelník, Kucka Foto: ,
Švédsky útočník Emil Forsberg robil Slovákom v druhom polčase značné problémy. Bráni ho Martin Koscelník, súboj sleduje Juraj Kucka.
debata (50)

Zápas slovenských futbalistov na majstrovstvách Európy so Švédskom mal podobný priebeh ako ten predošlý – s Poľskom. Rozdiel bol „len“ vo výsledku.

Kým Poliakov zdolali zverenci Štefana Tarkoviča 2:1, Švédom podľahli 0:1. Oba súboje mali pritom podobné črty.

V prvých polčasoch bola partia okolo Mareka Hamšíka mimoriadne aktívna, so súperom hrala zakaždým minimálne vyrovnanú partiu, behavosťou, bojovnosťou, vďaka vysokému napádaniu ho skôr prevyšovala.

Napokon, proti Švédom držala počas úvodných 45 minút loptu približne 60 percent z hracieho času.

odkaz
euro 2020, odkaz

V druhom dejstve však prišiel obrat – opraty zápasu jednoznačne prebral súper.

„Musíme sa zamyslieť, prečo nám už v druhom zápase po sebe nevychádzajú fázy v druhom polčase. Nie sme aktívni. Nedokážeme presunúť hru na súperovu polovicu, odľahčiť obranu, prinútiť súpera behať,“ hodnotil duel v štúdiu Text linkyRTVS expert Marián Zeman.

Niekdajší reprezentant poukázal na viacero faktov.

„V oboch zápasoch sme mali problém vyjsť z defenzívnej ulity. Viem pochopiť, že Švédi zmenili rozostavenie, no prečo nevieme podržať loptu. Musíme sa zamyslieť, či je to záležitosť kondičného charakteru, alebo len chceme viac brániť,“ dodal Zeman.

Rusko SR Slovensko Švédsko futbal ME2020 E Čítajte viac Dúbravka sa hneval. Nespravodlivý výsledok, nebol to zákrok na penaltu

Príčiny neúspechu hľadal aj ďalší z bývalých hráčov, ktorý patril k oporám v národnom drese.

„Vpredu mi chýbal klasický útočník. Najmä keď sme prehrávali. Nemali sme ani dostatok odvahy a rizika. Striedajúci hráči nemali komu kopnúť lopty do šestnástky,“ uviedol Róbert Vittek.

Súboj Slovensko - Švédsko Fotogaléria - 14 fotiek Všetky fotky
Sprava Slovák Martin Koscelník a švédsky...

Záverečný duel v E-skupine odohrajú Slováci v stredu. Ich súperom bude Španielsko, ktoré patrí do okruhu najväčších favoritov turnaja a prezentuje sa dominantným štýlom hry, keď dlho drží loptu na svojich kopačkách.

50 debata chyba
Viac na túto tému: #Marek Hamšík #ME 2020 vo futbale #Štefan Tarkovič #Milan Škriniar #slovenskí futbalisti