Triler v Amsterdame. Ukrajinci zmazali dvojgólové manko, no v závere padli

Futbalisti Holandska vo svojom úvodnom vystúpení na majstrovstvách Európy zdolali Ukrajinu 3:2 v nedeľnom zápase C-skupiny. Všetky góly padli po prestávke, rozhodujúci zásah zaznamenal v 85. minúte defenzívny stredopoliar Denzel Dumfries.

13.06.2021 23:06 , aktualizované: 23:48
Georginio Wijnaldum Foto: ,
Georginio Wijnaldum (v strede) oslavuje úvodný holandský gól do siete Ukrajiny.

Za Holanďanov rozvlnili sieť ešte Georginio Wijnaldum a Wout Weghorst, za Ukrajinu skórovali Andrij Jarmolenko a Roman Jaremčuk.

Druhý zápas odohrajú Holanďania opäť na vlastnej pôde v Amstredame vo štvrtok. O 21.00 nastúpia proti Rakúšanom. Ukrajincov čaká vo štvrtok o 15.00 Severné Macedónsko v Bukurešti.

C-skupina – 1. kolo:

Amsterdam
Holandsko – Ukrajina 3:2 (0:0)
Góly: 52. Wijnaldum, 59. Weghorst, 85. Dumfries – 75. Jarmolenko, 79. Jaremčuk. Rozhodovali: Brych – Borsch, Lupp (všetci Nem.), ŽK: 90.+3. Sydorčuk (Ukrajina)
Holandsko: Stekelenburg – Timber (88. Weltman), De Vrij, Blind (64. Aké) – Dumfries, De Roon, Wijnaldum, De Jong, Van Aanholt (64. Wijndal) – Weghorst (88. De Jong), Depay (90.+1. Malen)
Ukrajina: Buščan – Karavajev, Zabarnyj, Matvijenko, Mykolenko – Zinčenko – Jarmolenko, Sydorčuk, Malinovskyj, Zubkov (13. Marlos, 64. Šaparenko) – Jaremčuk

Holanďania od úvodu potvrdzovali, že sa plánujú na šampionáte prezentovať intenzívnou ofenzívnou hrou, brankár Bučšan si pripísal prvý zákrok už v 3. minúte proti Depayovi.

Ešte väčšiu šancu mali „oranjes“ v 6. minúte, keď sa po sérii prihrávok dostala lopta k Dumfriesovi a brankár Dynama Kyjev musel opäť potvrdiť, že je dôstojným nástupcom dlhoročnej opory Ukrajincov medzi tromi žrďami Andrija Pjatova.

odkaz
euro 2020, odkaz

Na Buščana sa valil jeden útok za druhým, v 8. minúte preletela strela Wijnalduma iba tesne nad brvnom. Ukrajinci si prvú príležitosť vypracovali v 28. minúte, keď Jaremčuk elegantne prihral Jarmolenkovi pätičkou do šestnástky, no ten namiesto zakončenia radšej nafilmoval pád a neúspešne očakával odpískanie pokutového kopu.

O dve minúty si prvý zákrok pripísal aj Stekelenburg, Jarmolenková strela však nemala razanciu. Ukrajinci väčšinu prvého polčasu strávili v hlbokej defenzíve, no aj statickú obranu takmer dokázal prekonať strelou spoza šestnástky Wijnaldum, Buščan sa v 38. minúte pri ďalšom zákroku zapotil.

Goran Pandev, David Alaba Čítajte viac Gól veterána Pandeva nestačil. Debutant na Eure podľahol Rakúsku

Ukrajincom sa podarilo „prežiť“ prvý polčas bez streleného gólu, no inkasovali rýchlo po zmene strán, v 52. minúte. Holanďania sa opäť vo veľkom počte vybrali do útoku, Buščan sa natiahol po lopte a zneškodnil prízemný center na Depaya, no z druhej vlny pribehol Wijnaldum a „zavesil“.

Zverenci Franka de Boera nestratili apetít útočiť ani po strelenom góle a už o tri minúty zamieril medzi žrde Weghorst.

Útočník Wolfsburgu sa dočkal v 59. minúte. Ukrajinskí obrancovia pod tlakom v preplnenej šestnástke nedokázali odkopnúť loptu a Weghorst ich problém „vyriešil“ prudkou strelou do siete.

Zdalo sa, že Holanďania zápas pohodlne dohrajú, no v 75. minúte si prevzal loptu za šestnástkou Jarmolenko a peknou strelou zamieril presne do rohu Stekelenburgo­vej brány.

Holandsko, Ukrajina Čítajte viac Päť gólov po prestávke a triumf Holandska sme sledovali ONLINE

O štyri minúty prišiel ďalší šok, keď po priamom kope vyrovnal hlavičkou Jaremčuk. Lepší tím v zápase si však napokon zapísal tri body do tabuľky.

Hráči v oranžovom sa vybrali v 85. minúte opäť vo veľkom počte dopredu, Aké odcentroval a Zinčenko prehral hlavičkový súboj s Dumfriesom, ktorý rozhodol.

Wout Weghorst, útočník a strelec druhého gólu Holandska: „Dnes sme väčšinu času videli dobrý tím Holandska. Vytvorili sme si veľa šancí. Za stavu 2:0 sme mali všetko pod kontrolu a potom sme to za pár minút takmer všetko stratili. No nakoniec sme zaslúžene vyhrali.“

Andrij Ševčenko, tréner Ukrajiny: „Bol to veľmi rýchly a zaujímavý zápas s množstvom šancí na oboch stranách. Chcel by som sa poďakovať môjmu tímu za reakciu, ktorú ukázal hlavne za stavu 0:2.“

(Zdroj: uefa.com)