Vojnu o Britániu vyhral Wales. Do štvrťfinále ho posunul vlastný gól

V sobotňajšom osemfinálovom stretnutí futbalových ME 2016 vo Francúzsku zvíťazil Wales nad Severným Írskom najtesnejším rozdielom 1:0 a pri svojej premiérovej účasti na šampionáte sa predstaví medzi osmičkou najlepších.

25.06.2016 20:08 , aktualizované: 20:55
Gareth McAuley, Severné Írsko, Wales Foto: ,
Rozhodujúci moment zápasu. Gareth McAuley (č. 4) posúva do vlastnej siete center Garetha Bala.
debata (2)

Jediný gól stretnutia padol po centrovanej prihrávke Garetha Bala, po ktorej si loptu do vlastnej siete nešťastne zrazil severoírsky obranca Gareth McAuley.

Prvá nebezpečná situácia v stretnutí prišla v 10. min po rýchlej kombinačnej akcii, keď sa po prihrávke od Jamieho Warda k strele dostal krídelník Stuart Dallas. Jeho prudký pokus však vyrazil brankár Wayne Hennessey na rohový kop. V 19. min sa do šance dostal stredopoliar Aaron Ramsey, ktorý poslal loptu do siete, lenže v momente prihrávky bol v ofsajde, a tak gól neplatil. O necelé tri minúty neskôr si potlesk od divákov vyslúžil brankár Hennessey, ktorý prstami vytlačil strelu od Warda spoza vymedzeného územia. V prvom polčase napokon gól nepadol, bližšie však k nemu boli aktívnejší reprezentanti Severného Írska.

Walesania si vypracovali sľubnú príležitosť v 53. min, keď do vymedzeného územia poslal centrovanú prihrávku Aaron Ramsey, na ktorú si nabehol Sam Vokes. Jeho hlavičkový pokus však mieril mimo priestoru bránky Severného Írska. O štyri minúty neskôr bol Wales blízko ku gólu, lenže priamy kop Garetha Bala krásnym zákrokom zneškodnil gólman McGovern. V 75. min sa Walesania ujali vedenia 1:0 po tom čo Gareth Bale poslal pred bránku prudký center ľavačkou a stredný obranca Severného Írska Gareth McAuley si loptu nešťastne zrazil do vlastnej siete. Najtesnejšie vedenie si Walesania udržali a predstavia sa vo štvrťfinále.

Osemfinále – sobota:
PARÍŽ (Park princov)
Wales – Severné Írsko 1:0 (0:0)

• Gól: 75. McAuley (vlastný), ŽK: 58. Taylor, 90.+ Ramsey – 44. Dallas, 67. Davis, rozhodovali: Atkinson – Mullarkey, Child (všetci Ang.), 45 000 divákov
  • Wales: Hennessey – Chester, A. Williams, Davies – Gunter, Ledley (63. J. Williams), Allen, Taylor – Ramsey – Bale, Vokes (55. Robson-Kanu)
  • Severné Írsko: McGovern – Hughes, McAuley (84. Magennis), Cathcart, J. Evans – Ward (69. Washington), C. Evans, Norwood (79. McGinn), Dallas – Davis – Lafferty

Hlasy: (zdroj UEFA)
Chris Coleman (tréner Walesu): "V mnohých momentoch boli lepší ako my, ale ukázali sme srdce a guráž. Títo chlapci sa nikdy nevzdávajú, stále sa držali, aj napriek tomu, že to nebolo príliš pekné. Ale radšej tu stojím s pocitom, že postupujeme do štvrťfinále, ako keby sme mali vypadnúť, no hrať pekný futbal. Severné Írsko si zaslúži poklonu, dnes boli lepším tímom. Pred zápasom boli v úlohe outsidera, ale počas stretnutia to tak vôbec nevyzeralo.“

Steven Davis (záložník Severného Írska): "V prvom polčase sme mali niekoľko príležitostí na skórovanie, no ani v jednom prípade sa nám to nepodarilo. Gareth McAuley si to nezaslúži, pretože bol excelentný. Určite si vezmeme mnoho z tejto skúsenosti. Fanúšikovia si užívali túto cestu rovnako ako my a všetci sme z toho smutní, že je koniec.“

Gareth Bale (útočník Walesu): Čo k tomu povedať… Vedeli sme, že dnes to nebude pekný zápas. Nie je to tak, že by sme Severné Írsko nerešpektovali, vďaka nim to bolo dnes naozaj náročné. Nemali sme prakticky žiaden priestor pre utváranie príležitostí. Najdôležitejší je však tím a vedeli sme, že jeden gól nám bude stačiť.“