Zažili sme krásnu futbalovú atmosféru a dobrú organizáciu, tvrdí Laurinec

Člen výkonného výboru Európskej futbalovej únie (VV UEFA) František Laurinec v pondelok vyhlásil, že v nedeľu večer skončené XIV. majstrovstvá Európy vo futbale (8. júna - 1. júla 2012) ukázali veľa pozitívnych vecí zo športového i organizačného hľadiska.

02.07.2012 13:44
František Laurinec Foto:
František Laurinec.
debata

Laurinec bol v Poľsku a na Ukrajine jedným zo siedmich oficiálnych zástupcov zo Slovenska. Bývalý prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) v rozhovore uviedol, že organizácia kontinentálneho šampionátu bola až prekvapujúco hladká. „Pred turnajom sme boli svedkami pochybnej, nekorektnej kampane, ktorá sa snažila poškodiť imidž Poľska i Ukrajiny. Podieľali sa na tom najmä britskí žurnalisti a mnohé slovenské médiá ich správy bohužiaľ často bezhlavo preberali. My sme však zažili skutočne krásnu futbalovú atmosféru a dobrú organizáciu. Jediným problémom boli udalosti zápasu Poľsko – Rusko. Vášne fanúšikov oboch táborov však nemali s futbalom a odkazom, ktorý futbal predstavuje, nič spoločné,“ povedal pre ročný futbalový funkcionár.

V nedeľu ME 2012 vyvrcholili jednoznačným finálovým víťazstvom Španielska 4:0 (2:0) nad Talianskom. „La Furia Roja“ zároveň ako prvá v histórii triumfovala na troch veľkých podujatiach po sebe, keďže mužstvo z Pyrenejského polostrova má na konte aj titul svetového šampióna z roku 2010. „Najviac ma prekvapili Taliani, ktorí predviedli najkrajšiu hru. Vo finále im síce trochu došiel dych, to však nič nemení na tom, že boli azda najpríjemnejším prekvapením šampionátu,“ prezradil František Laurinec.

Na štadióne v Donecku dosiahol Ukrajinec Marko Devič v zápase základnej D-skupiny proti Anglicku (0:1) podľa spomalených záberov regulárny gól, lenže bránkový rozhodca ho nesignalizoval hlavnému arbitrovi Viktorovi Kassaiovi z Maďarska. Odvtedy si jeden z adeptov na finálový súboj Kassai už na turnaji nezapískal. Ihneď po spomenutom stretnutí vznikla veľká diskusia ohľadom potreby zavedenia moderných technológií pri posudzovaní sporných situácií. Prezident UEFA Michel Platini sa takýmto možnostiam však silno bráni. „Videli sme prezentáciu šéfa rozhodcov Pierluigiho Colinu, ktorý nám ukázal, že UEFA zorganizovala experimenty vo vyše tisícke zápasov a podľa oficiálnych výsledkov sa práca bránkových rozhodcov skutočne osvedčila. Na základe toho výkonný výbor UEFA bude v budúcnosti pracovať s dvoma alternatívami. Jednak využívaním bránkových rozhodcov, ale takisto potenciálnou aplikáciou modernej technológie,“ informoval o riešení situácie okolo sporných rozhodnutí rodák z Veľkých Uheriec František Laurinec.

V nedeľu skončený šampionát bol zároveň posledným so šestnástimi účastníkmi, od najbližšieho kontinentálneho turnaj v roku 2016 vo Francúzsku sa na majstrovstvách Európy bude zúčastňovať 24 reprezentačných výberov. „Za štyri roky sa futbal určite zasa posunie ďalej. Verím však, že účasť krajín ako je Srbsko, Turecko a snáď aj Slovensko, môže popularite futbalu v Európe len pomôcť. Osobne sa na to teším,“ poznamenal F. Laurinec. Prezident UEFA Michel Platini počas vyraďovacej časti šampionátu vyhlásil, že si dokáže predstaviť organizáciu ME v trinástich európskych mestách. „Tento jeho názor odobril aj výkonný výbor UEFA, takže teraz je zároveň aj naším oficiálnym stanoviskom. Očakávame veľkú diskusiu a na základe jej výsledkov určíme ďalší postup,“ informoval na záver funkcionár UEFA František Laurinec.

Na ME 2012 sa okrem F. Laurinca zúčastnili aj ďalší oficiálni zástupcovia zo Slovenska: Ján Kováčik, Jozef Kliment, Jozef Marko, Pavel Malovič, Vlastibor Minarovjech a ako náhradník asistenta hlavného rozhodcu Roman Slyško.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

MS vo futbale 2022

Tabuľky tímov

por. krajina zápasy body
1. vlajka Holandsko NED 4 10
2. vlajka Senegal SNG 3 6
3. vlajka Ekvádor ECU 3 4
4. vlajka Katar KTR 3 0
por. krajina zápasy body
1. vlajka Anglicko ENG 3 7
2. vlajka USA USA 4 5
3. vlajka Irán IRN 3 3
4. vlajka Wales WAL 3 1
por. krajina zápasy body
1. vlajka Argentína ARG 3 6
2. vlajka Poľsko POL 3 4
3. vlajka Mexiko MEX 3 4
4. vlajka Saudská Arábia KSA 3 3
por. krajina zápasy body
1. vlajka Francúzsko FRA 3 6
2. vlajka Austrália AUS 3 6
3. vlajka Tunisko TUN 3 4
4. vlajka Dánsko DEN 3 1
por. krajina zápasy body
1. vlajka Japonsko JPN 3 6
2. vlajka Španielsko ESP 3 4
3. vlajka Nemecko GER 3 4
4. vlajka Kostarika CRC 3 3
por. krajina zápasy body
1. vlajka Maroko MRK 3 7
2. vlajka Chorvátsko CRO 3 5
3. vlajka Belgicko BEL 3 4
4. vlajka Kanada CAN 3 0
por. krajina zápasy body
1. vlajka Brazília BRA 3 6
2. vlajka Švajčiarsko SUI 3 6
3. vlajka Kamerun CAM 3 4
4. vlajka Srbsko SRB 3 1
por. krajina zápasy body
1. vlajka Portugalsko POR 3 6
2. vlajka Južná Kórea KOR 3 4
3. vlajka Uruguaj URU 3 4
4. vlajka Ghana GHA 3 3
Všetky zápasy