Česi v závere fatálne zlyhali, do štvrťfinále ME tak postúpili Turci

Tureckí futbalisti postúpili do štvrťfinále ME, keď zdolali Česko 3:2, hoci prehrávali už 0:2. Hrdinom Turkov sa stal kapitán Niáhat Kahveci, ktorý strelil dva góly v posledných piatich minútach.

15.06.2008 22:53
Nihat Kahveci Foto:
Turecký hrdina Nihat Kahveci.

Súperom chorvátskej reprezentácie vo štvrťfinále majstrovstiev Európy 2008 v Rakúsku a Švajčiarsku tak budú futbalisti Turecka. Zverenci trénera Fatiha Terima sa medzi ôsmimi najlepšími tímami starého kontinentu predstavia po druhý raz, premiérovú štvrťfinálovú účasť zaznamenali v roku 2000. Naopak, Česi rovnako ako pred ôsmimi rokmi končia svoje účinkovanie už v základnej skupine. Pre ich trénera Karla Brücknera to bola zároveň rozlúčka s funkciou reprezentačné­ho kouča.

A-skupina
Turecko – Česká republika 3:2 (0:1)

• Góly: 88. a 90. Nihat, 75. Arda – 34. Koller, 62. Plašil. Rozhodcovia: Fröjdfeldt – Wittberg, Andrén (všetci Švéd.). ŽK: Mehmet Topal, Mehmet Aurélio, Asik Emre – Galásek, Ujfaluši, Baroš. ČK: 90.+2 Volkan (Tur.) Diváci: 30.000.
  • Turecko: Volkan – Altintop, Göngür Emre (63. Asik Emre), Servet, Hakan – Mehmet Topal (57. Kazim), Mehmet Aurélio, Arda, Tuncay – Semih (46. Sabri), Nihat. Tréner: Terim.
  • ČR: Čech – Grygera, Ujfaluši, Rozehnal, Jankulovski – Polák, Galásek – Sionko (85. Vlček), Matějovský (39. Jarolím), Plašil (80. Kadlec) – Koller. Tréner: Brückner.

Po úvodných desiatich minútach, ktoré nepriniesli váženejšiu príležitosť na jednej či druhej strane, sa prví osmelili v 11. min Česi – pohrozili hlavičkou Jana Kollera. Turci odpovedali o šesť minút  nepresnou strelou Tuncaya Sanliho. V prvom polčase aktívnejší zverenci Karla Brücknera mohli otvoriť skóre v 21. min, keď sa už už dostával k zakončeniu najlepší hráč v úvodnom dejstve Koller, ale v poslednej chvíli pred ním zasiahol turecký obranca Servet Cetin. Česi prevzali iniciatívu. V 25. a 33. min sa pokúšal presadiť Libor Sionko, ale neúspešne. To, čo sa Sionkovi nepodarilo, vyšlo o minútu  Kollerovi. Z pravej strany odcentroval Zdeněk Grygera a najvyšší hráč na ihrisku usmernil hlavou loptu pod brvno tureckej brány – 1:0. Brankár Demirel si síce na loptu siahol, ale nestačil ju vytisnúť nad brvno.

Obrovská radosť tureckých futbalistov. Foto: ČTK
Nihat Kahveci Obrovská radosť tureckých futbalistov.

Do druhého polčasu vybehli Turci ako vymenení. V dobrej príležitosti sa ocitol najlepší strelec Villarealu Nihat Kahveci, ale jeho lob v bránke Petra Čecha neskončil. Vyrovnať mohol v 53. min i Tuncay Sanli, nebezpečnú hlavičku český brankár kryl. Tlak tureckého tímu Česi prečkali a vzápätí udreli. Samostatný únik ešte v 62. min Koller nepremenil – mieril vedľa – ale o pár sekúnd sa sklzom presadil Jaroslav Plašil a z vnútra šestnástky zvýšil na 2:0. V 68. min sa opäť ocitol sám pred Čechom Tuncay Sanli, ale zo súboja znovu vyšiel víťazne Čech. Na druhej strane o tri minúty mohol definitívne o postupe Čechov rozhodnúť Jan Polák, ale jeho strela sa odrazila od žrde do poľa. Potom sa potvrdilo staré známe – nedáš, dostaneš.

Po centri z pravej strany sa v 75. min presadil strelou k žrdi neúnavný Arda Turan. Znížil na 1:2 a odštartoval veľký nápor. V záverečnej štvrťhodine vrhli Turci všetko do útoku a tri minúty pred koncom sa dočkali vyrovnania. Po obrovskej hrúbke Čecha, ktorý neudržal v rukách mokrú loptu, ju Nihat Kahveci poslal pohodlne do siete. Ten istý hráč sa postaral v poslednej minúte o dokonalý obrat, keď presnou strelou pod brvno prekonal Čecha. V dramatickom závere ukázal rozhodca červenú kartu brankárovi Turecka Demirelovi. V posledných sekundách ho nahradil spoluhráč Tuncay Sanli, no stav sa už nezmenil.

Povedali po zápase:

Fatih Terim (tréner Turecka): „Poslal som správu do mojej krajiny, ktorá odkazuje ľuďom: ‚Vyjdite do ulíc, oslavujte toto víťazstvo, užívajte si tento moment!‘. Po výhre nad Švajčiarskom som povedal, že ľudia si nás budú pamätať a dnes to vravím opäť.“

Karel Brückner (tréner Česka): „Stratiť takýto zápas, to si nedokážem vysvetliť. Bol to kolaps. Stavili sme na jednoduchosť, dohrávali sme situácie a darilo sa nám vyhýbať ostrému presingu súpera. Štvrťhodinu pred záverečným hvizdom sa zdalo, že sme istým postupujúcim, dokonca ešte päť minút pred koncom sme viedli, nakoniec ale rozhodla chyba. Druhý gól bol dôsledkom individuálneho skratu, tretí kolektívneho. Vyrovnanie viedlo k deštrukcii a strate zápasu.“

Tomáš Ujfaluši (kapitán Česka): „Viedli sme 2:0 a mali sme kontrolovať hru. V závere zápasu sme však úplne zlyhali, po inkasovanom góle sme sa stiahli do obrany. Všetko čo môžme povedať, že sme šokovaní.“

Nihat Kahveci (útočník Turecka, strelec dvoch gólov): „Tesne pred rozhodujúcim tretím gólom som sa rozhodol strieľať presne tam, kam som sa pozeral. Strela sa mi podarila a lopta prekĺzla do bránky, vďaka Bohu.“

Švajčiari sa rozlúčili s turnajom víťazne

Futbalisti Švajčiarska sa s majstrovstvami Európy v domácom prostredí rozlúčili nedeľňajším víťazstvom v Bazileji nad favorizovaným, ale v okresanej zostave hrajúcim Portugalskom 2:0. Portugalci sa aj napriek prehre stali víťazmi A-skupiny a postúpili do štvrťfinále. Švajčiari vyhrali po sympatickom výkone svoj prvý zápas na podujatí a vôbec aj premiérový pri svojej tretej účasti na záverečnom turnaji ME. V Anglicku 1996 a Portugalsku 2004 sa im to nepodarilo. O ich výhre rozhodol dvoma gólmi v posledných 20 minútach zápasu Hakan Yakin. Keďže Portugalci už mali účasť vo štvrťfinále z 1. miesta istú, ich tréner Luiz Felipe Scolari nechal kľúčových hráčov oddychovať a z ideálnej zostavy nastúpilo iba defenzívne trio Ricardo, Pepe a Paulo Fereira. Pre kouča Švajčiarska Köbiho Kuhna bol nedeľňajší duel rozlúčkou s reprezentáciou, od leta preberá tím Ottmar Hitzfeld. Úspešný kormidelník domácich viedol tím v sedemdesiatichtroch stretnutiach.

A-skupina (Bazilej):
Švajčiarsko – Portugalsko 2:0 (0:0)

• Góly: 71. a 83. H. Yakin (druhý z pok kopu), ŽK: 27. H. Yakin, 37. Vonlanthen, 81. Barnetta, 90.+ Fernandes – 30. Paulo Ferreira, 64. Jorge Ribeiro, 78. Fernando Meira, 81. Miguel, rozhodovali: Plautz – Bereuter, Mayr (všetci Rak.), 39 730 diváko
  • Švajčiarsko: Zuberbühler – Lichtsteiner (83. Grichting), P. Müller, Senderos, Magnin – Fernandes, Inler – Behrami, Vonlanthen (61. Barnetta) – H. Yakin (86. Cabanas), Derdiyok
  • Portugalsko: Ricardo – Miguel, Pepe, Bruno Alves, Paulo Ferreira (41. Jorge Ribeiro) – Fernando Meira, Miguel Veloso (71. Joao Moutinho), Raul Meireles – Ricardo Quaresma, Nani – Helder Postiga (74. Hugo Almeida)

V prvej štvrťhodine zápasu mali síce domáci Švajčiari loptu častejšie na kopačkách, hra sa však odvíjala ďaleko od bránok. S pribúdajúcim časom začali iniciatívu preberať Portugalci. V 18. min priamy kop Naniho ľahko tečoval Pepe, švajčiarsky brankár Zuberbühler stihol loptu vytlačiť na brvno. Hneď na to hlavičkoval k vzdialenejšej žrdi Alves, Zuberbühler opäť úspešne zasiahol. Na pozore sa musel mať aj Portugalčan Ricardo, ktorého vystrašil v 23. min z 30 m Inler.  Oba tímy sa prebíjali k bráne predovšetkým stredom ihriska a hrozili zo štandardných situácií, či centrovaných lôpt. V 33. min trafil výborne vo vzduchu loptu Hakan Yakin, Ricardo si dal pozor. Na opačnej strane po rohu prestrelil bránku Postiga. Zápas sa hral podľa očakávaného scenára, ani jedno mužstvo na ihrisku nedominovalo.

Strelec Hakan Yakin. Foto: ČTK
Hakan Yakin Strelec Hakan Yakin.

Hru kúskovali časté fauly. Hneď v prvých sekundách druhej časti hry sa pokúsil prekvapiť Ricarda strelou z veľkej vzdialenosti Inler, portugalský gólman loptu vyboxoval do poľa. V 53. min sa prebil pred Zuberbühlera Nani, jeho strela však skončila na žrdi. Portugalci pokračovali v aktivite, švajčiarska obrana sa po necelej hodine hry rozostúpila pred Quaresmom, ten z 20 m natiahol domáceho brankára. Domáci boli strelecky aktívnejší, ich pokusom však chýbala väčšia razancia. Švajčiarsky útok viac rozhýbal striedajúci Barnetta, ktorý sa po dvoch minútach pobytu na ihrisku dostal do dobrej šance, ale netrafil presne.

Sympatický výkon Švajčiarov gradoval, v 71. min vysunul Derdiyok útočníka Hakana Yakina a zoči-voči Ricardovi trafil presne medzi nohy portugalského brankára – 1:0. O dvanásť minút neskôr fauloval Fernando Meira v šestnástke agilného Barnettu a nariadený pokutový kop Yakin s prehľadom premenil. Švajčiari tak mohli oslavovať prvé víťazstvo na turnaji a aspoň čiastočne si vylepšili náladu.

Luiz Felipe Scolari (tréner Portugalska): „Môj tím hral dobre, nemôžem im toho veľa vyčítať. Nepremenili sme naše šance, čo bolo rozhodujúce. Vyhrali sme prvé dva zápasy a mohli sme sa v pokoji sústrediť na štvrťfinále. To poznačilo aj náš dnešný výkon“

Jakob „Köbi“ Kuhn (tréner Švajčiarska): „Nakoniec sa všetko dobre skončilo a to je nádherné. Víťazstvo zaradím medzi najkrajšie momenty mojej kariéry, aj keď už prišlo neskoro a k ničomu nám nepomohlo. Mali sme za sebou skvelé tribúny, bohužiaľ sa nám štvrťfinále dosiahnuť nepodarilo. Hráči však môžu byť na svoje výkony hrdí. Výhra nad Portugalskom je aspoň čiastočnou náplasťou na náš smútok nad odchodom z turnaja.“

Pascal Zuberbühler (brankár Švajčiarska): „Bol to môj posledný zápas v reprezentácii. Po tomto víťazstve nad Portugalskom ma už v reprezentačnej bránke neuvidíte. Aj preto sa teším z výhry. Je lepšie končiť v dobrej víťaznej nálade.“

Hakan Yakin (útočník Švajčiarska, autor dvoch gólov): „S majstrovstvami Európy u nás doma sme sa chceli rozlúčiť víťazstvom. Aspoň trochu sme si napravili dojem zo šampionátu, prehry v prvých dvoch zápasoch nás stále veľmi mrzia. Je super, že sme dnes vyhrali. Futbal je niekedy sladký, niekedy má horkastú príchuť.“