Po 14 minútach prehrávala 0:4. Sparta s debaklom od Liverpoolu. Schick spasil Leverkusen

Oba pražské kluby sa s Európskou ligou rozlúčili v osemfinále. Slavia vo štvrtkovej odvete prehrala doma s AC Miláno 1:3, a futbalisti Sparty zakončili svoje účinkovanie v pohároch debaklom 1:6 na pôde FC Liverpool.

14.03.2024 20:55 , aktualizované: 23:10
Sparta Liverpool Foto:
Liverpool vyškolil pražskú Spartu a do štvrťfinále postúpil s drakonickým skóre 11:2.

Slavia už od 20. minúty hrala bez vylúčeného Tomáša Holeša. V prvom zápase na pôde súpera prehrala 2:4. Slovenský obranca Michal Tomič nastúpil za „zošívaných“ od druhého polčasu, na lavičke náhradníkov začal pre menšie zranenie aj krídelník Ivan Schranz, ktorý nastúpil v 83. minúte.

Sparta po domácej prehre 1:5 s Liverpoolom podľahla anglickému klubu aj v odvete na jeho pôde 1:6, slovenský reprezentant Lukáš Haraslín hral za „rudých“ od 58. minúty.

Blízko prvej prehry v sezóne a prekvapujúceho vyradenia bol Bayer Leverkusen, vďaka dvom gólom Patrika Schicka v nadstavenom čase napokon zdolal azerbajdžanský FK Karabach 3:2 a postúpil do štvrťfinále.

Dani Osvaldo Čítajte viac Šokujúce priznanie exreprezentanta Talianska: Bojujem s alkoholom a drogami, som bez peňazí

Slavia začala odvážne a už v 14. minúte šancu Mojmíra Chytila zneškodnil Mike Maignan. Brankár AC musel však už po 20 minútach pre zranenie striedať, nahradil ho Marco Sportiello. O chvíľu neskôr prišiel kľúčový moment zápasu, kapitán „zošívaných“ Holeš neúmyselne šliapol na nohu Davidemu Calabriovi a dostal červenú kartu, rozhodca ju udelil až po dlhom študovaní videa.

Hostia presilovku okamžite využili, brankár Jindřich Staněk ešte zneškodnil úniky Christiana Pulisica a Rafaela Leaa, ale následne už inkasoval. Skóre otvoril v 34. minúte Pulisic, vzápätí profitoval z prihrávky Thea Hernandeza zblízka Ruben Loftus-Cheek a tesne pred prestávkou namieril spoza šestnástky výstavne Leao – 0:3.

V druhom polčase sa už hostia nikam nehnali a strážili si náskok. Domácim dovolili v závere už len znížiť, na konečných 1:3 skorigoval presnou strelou spoza pokutového územia Matěj Jurásek.

Viktoria Plzeň Čítajte viac Čo nedokázali pražské S podarilo sa Plzni. Česko oslavuje, má klub v pohárovom štvrťfinále

Sparta zažila na Anfield Road štvrťhodinu hrôzy, keď už po 14 minútach prehrávala 0:4. Obrovské chyby v obrane rezultovali v štyri góly v priebehu siedmich minút, keď postupne skórovali Darwin Nunez, Bobby Clark, Mohamed Salah a Cody Gakpo.

Český majster potom na chvíľu zastavil gólostroj domácich a dokázal do prestávky znížiť zásluhou Veljka Birmančeviča. Po zmene strán inkasoval ešte dvakrát, na 6:1 upravil druhým gólom v zápase Gakpo. Holandský reprezentant bol blízko hetriku, tretí zásah mu neuznali pre ofsajd.

Do štvrťfinále postúpil aj Olympique Marseille, po víťazstve 4:0 v prvom stretnutí s Villarrealom mu v odvete v Španielsku stačila aj prehra 1:3. West Ham zmazal jednogólové manko z úvodného zápasu vo Freiburgu (0:1) a prebojoval sa medzi najlepšiu osmičku vďaka domácemu vysokému triumfu 5:0. Dva góly anglického klubu strelil Mohammed Kudus.

Marcus Rashford Čítajte viac PSG našiel náhradu za Mbappého. Kto bude spoluhráčom Škriniara? Ponúka 88 miliónov eur

Vo štvrťfinále nebude chýbať vlaňajší finalista AS Rím, účastník talianskej Serie A síce prehral na ihrisku Brightonu 0:1, ale postúpil v súčte s domácim víťazstvom 4:0. Jediný gól domácich strelil Danny Welbeck.

Bayer Leverkusen bol po remíze 2:2 v prvom zápase na pôde FK Karabach iba kúsok od vyradenia, keď v domácej odvete prehrával v závere 1:2. V nadstavenom čase však dvakrát skóroval český útočník Patrik Schick a po triumfe 3:2 sa líder nemeckej Bundesligy tešil z postupu. „Farmaceuti“ zostávajú posledným nezdolaným tímom v tejto sezóne spomedzi klubov z veľkých európskych líg.

Žreb štvrťfinále EL je na programe v piatok 15. marca vo švajčiarskom Nyone.

odvety osemfinále Európskej ligy:
FC Liverpool – Sparta Praha 6:1 (4:1)
Góly: 14. a 55. Gakpo, 7. Nunez, 8. Clark, 10. Salah, 48. Szoboszlai – 42. Birmančevič
/L. Haraslín od 58. min, J. Surovčík (obaja Sparta) na lavičke náhradníkov/
/prvý zápas: 5:1, postúpil Liverpool/

Brighton & Hove Albion – AS Rím 1:0 (1:0)
Góly: 37. Welbeck
/prvý zápas: 0:4, postúpil AS Rím/

Atalanta Bergamo – Sporting Lisabon 2:1 (0:0)
Góly: 46. Lookman, 59. Scamacca – 33. Goncalves
/prvý zápas: 1:1, postúpila Atalanta/

Bayer Leverkusen – Karabach Agdam 3:2 (0:0)
Góly: 90.+3 a 90.+7 Schick, 72. Frimpong – 58. Zoubir, 67. Juninho, ČK: 63. Cafarqulijev (Karabach)
/prvý zápas: 2:2, postúpil Leverkusen/

Villarreal CF – Olympique Marseille 3:1 (1:0)
Góly: 32. Capoue, 57. Sörloth, 86. Mosquera – 90.+4 Clauss
/prvý zápas: 0:4, postúpilo Marseille/

Glasgow Rangers – Benfica Lisabon 0:1 (0:0)
Gól: 57. Rafa Silva
/prvý zápas: 2:2, postúpila Benfica/

West Ham United – SC Freiburg 5:0 (2:0)
Góly: 77. a 85. Kudus, 9. Paqueta, 32. Bowen, 52. Cresswell
/prvý zápas: 0:1, postúpil West Ham/

Slavia Praha – AC Miláno 1:3 (0:3)
Góly: 85. Jurásek – 34. Pulisic, 36. Loftus-Cheek, 45.+6 Leao, ČK: 20. Holeš (Slavia)
/M. Tomič hral od 46. min, Schranz (obaja Slavia) od 83. min/
/prvý zápas: 2:4, postúpilo AC Miláno/

Priemerné platy futbalistov v európskych súťažiach Fotogaléria - 28 fotiek Všetky fotky
Na nasledujúcich stránkach zistíte priemerný...
Viac na túto tému: #Európska liga #Slavia Praha #AC Miláno