Finále Ligy majstrov bude rozhodovať Micheľ

19.05.2008 14:10
Ľuboš Micheľ
Autor:

Stredajšie finále Ligy majstrov medzi FC Chelsea a Manchestrom United v Moskve bude pískať slovenský rozhodca Ľuboš Micheľ. UEFA mu tak dala darček k 40. narodeninám, ktoré oslávil uplynulý piatok. Asistovať mu budú krajania Roman Slyško a Martin Balko.

„O tom, že budem rozhodovať finále Ligy majstrov v Moskve, som sa dozvedel už tri dni pred mojimi narodeninami, takže to naozaj považujem za najkrajší darček k štyridsiatke,“ povedal  Ľuboš Micheľ, ktorý túto internú informáciu musel podľa predpisov Európskej futbalovej únie tajiť až do chvíle, kým ju UEFA dva dni pred stretnutím oficiálne nezverejní.

„Správa o delegovaní za hlavného rozhodcu Ligy majstrov mi prišla e-mailom, ale bola tajná a pre médiá sa mohla zverejniť iba dva dni pred zápasom. Čiže až v pondelok 19. mája,“ uviedol slovenský medzinárodný rozhodca, ktorý v Lige majstrov rozhoduje už desať rokov.

„Nominácia bola známa osem dní, no kým ju rozhodcovská komisia UEFA v pondelok oficiálne nepotvrdila, stále bol som iba jedným z možných adeptov na finále,“ pokračoval Micheľ.

Rodák zo Stropkova ďalej skonštatoval, že UEFA sa aj takouto formou chráni pred nechceným únikom informácií. „V športe sa za osem – desať dní môže všeličo stať. Tak isto aj v osobnom živote. Ak by sa dopredu prezradilo, že idem pískať finále Ligy majstrov a potom by to nebola pravda, bolo by to nepríjemné. Nie iba pre mňa, ale aj pre celú UEFA,“ poznamenal Ľ. Micheľ.

„Pískať finále LM je mimoriadna pocta. Je to zápas, ktorý rozhodca dostane možno iba raz za život. Preto som rád, že mi UEFA dala dôveru a možnosť viesť tento finálový súboj. Je to mimoriadna odmena, ktorú som za doterajšiu prácu medzinárodného arbitra dostal,“ teší sa Micheľ.

Dlhodobo najlepší slovenský rozhodca ďalej uviedol, že v možnosť pískať finále Ligy majstrov veril. Priznal, že sa na taký významný duel v pohárovej Európe vnútorne aj pripravoval.

„Oficiálne už niekoľko rokov patrím do prvej trojky svetových rozhodcov, preto som v kútiku duše dúfal, že finále Ligy majstrov mi raz pridelia. Netušil som, či to bude tento alebo na budúci rok. Ale ten možný ročný posun podľa mňa nehral žiadnu úlohu. V tejto chvíli som nesmierne šťastný, že budem rozhodovať takýto prestížny duel, ktorý bude v stredu pútať pozornosť celého futbalového sveta,“ podotkol Micheľ.

„Verím, že stretnutie bude ukážkou typického bojovného a dôrazného anglického futbalu a obidve mužstvá z Britských ostrovov sa predvedú v tom najlepšom svetle. Predpokladám, že budú hrať dôrazne, ale v duchu fair play. Osobne by som privítal, aby v moskovskom finále padli aj nejaké góly, aby bol čisto anglicky súboj príťažlivý aj pre divákov na štadióne i pred televíznou obrazovkou,“ nádejá sa Micheľ.

Slovenská štvorica arbitrov pôjde do dejiska stretnutia v utorok a z Moskvy sa vráti vo štvrtok. „Ak je to možné, vždy do dejiska stretnutia cestujeme deň pred ním a vraciame sa deň po ňom,“ vysvetlil Micheľ chystaný cestovný poriadok slovenského rozhodcovského štvorlístka na trati Bratislava – Moskva a späť.

Tretiemu najlepšiemu mužovi s píšťalkou za rok 2007 podľa Medzinárodnej federácie pre futbalovú históriu a štatistiku (IFFHS) Ľubošovi Micheľovi tak po pondelkovom potvrdení verdiktu rozhodcovskej komisie UEFA pribudlo do jeho zbierky ďalšie významné ocenenie.

Micheľ, ktorý sa spolu s asistentmi Slyškom a Balkom predstavia aj na júnových majstrovstvách Európy v Rakúsku a Švajčiarsku, rozhodoval v doterajšej kariére na dvoch majstrovstvách sveta (2002 v Kórejskej republike a 2006 v Nemecku) i na OH 2000 v Austrálii a pískal aj finále Pohára konfederácií FIFA 2005 v Nemecku medzi Brazíliou a Argentínou.

Na slovenských rozhodcov nemá najlepšie spomienky jeden zo stredajších finalistov Chelsea. Micheľ pred tromi rokmi viedol semifinálovú odvetu Ligy majstrov s Liverpoolom, ktorú londýnsky celok prehral kontroverzným gólom 0:1 a vypadol. Hlavným aktérom vtedajšej spornej situácie bol asistent Slyško.

Po prieniku Milana Baroša a Garciovej strele obranca Chelsea William Gallas vykopol loptu z bránky, ale Micheľ na základe kolegovej signalizácie odpískal gól, za čo si Slyško vyslúžil od vtedajšieho trénera londýnskeho celku Josého Mourinha tvrdú kritiku.

Micheľ absolvoval debut v Lige majstrov v roku 1998. Rozhodoval okrem iného finále Pohára UEFA medzi Portom a Celtikom Glasgow pred piatimi rokmi.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Flower bag biele kvety a zelené santíny

Flower bag biele kvety a zelené santíny

35,99
Lady ružová orchidea

Lady ružová orchidea

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk