Hrdina Realu Madrid vstal z invalidného vozíka

25.02.2021 13:28
Ferland Mendy
Ferland Mendy, hrdina Realu Madrid. Autor: ,

Obranca, ktorý takto trafí svojou slabšou nohou? Klobúk dole.

Ferland Mendy sa v stredu večer ukázal v plnej paráde. Trápiacemu sa Realu Madrid zaistil najtesnejšie víťazstvo 1:0 na ihrisku Bergama. Atalanta hrala viac ako 70 minút v desiatich, keď sa zbytočne nechal vylúčiť Remo Fleuler. Švajčiarsky obranca nemotorne zasiahol voči unikajúcemu Mendymu a hlavný rozhodca bol nekompromisný.

„Keby som sa na to sťažoval, tak mi UEFA dá stopku na dva mesiace. Takže to nebudem komentovať,“ snažil sa zachovať chladnú hlavu kouč Gian Piero Gasperini.

Real už nežiari tak, ako kedysi. Prechádza výraznou prestavbou kádra. Trvá už viac ako dva roky, ale stále nepriniesla želaný európsky úspech. Veľa nových tvári potrebuje čas, kým si zvykne na tiaž dresu najslávnejšieho futbalového klubu sveta.

Jedným z nich je aj 25-ročný Mendy. Do Madridu prišiel pred dvomi rokmi z Lyonu za 48 miliónov eur. V stredu potvrdil, že to má nespornú kvalitu. Jeho pekný gól pravačkou je však oproti tomu, čo zažil pred desiatimi rokmi, len slabý odvar.

„Nikdy nebudeš hrať futbal,“ vypočul si Mendy v jednej z parížskych nemocníc.

Synovi dvoch afrických utečencov sa v tom momente zrútil svet. Ako člen akadémie parížskeho Saint-Germain sníval o tom, že napodobní Ronaldinha. Po šiestich rokoch však v jednom zo súbojov utrpel zranenie bedra, ktoré odštartovalo reumatoidnú artritídu.

Mendy rok nehral futbal. Prvé tri mesiace nosil plastový korzet na spevnenie bedrových kĺbov. Ďalšie tri ho liečili na klinike. Práve tam sa naučil jazdiť s invalidným vozíkom. Zvyšného polroka absolvoval dlhú a bolestivú rehabilitáciu. V čase, keď jeho spoluhráči pokukovali po mládežníckych reprezentáciách, mal Mendy úplne iné problémy.

Učil sa odznova chodiť, od piky musel vybudovať svoje svalstvo. Nielen preto, aby vstal z vozíka, ale aj kvôli futbalu. Nikdy sa svojho veľkého sna nevzdal. Silou vôle dokázal prekonať ukrutnú bolesť a znegovať názory odborníkov.

A to je viac, ako dať gól v Lige majstrov za Real Madrid…

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #Ferland Mendy #Real Madrid