Trénoval na poli. Turkov ťahá moslim z Bosny

05.11.2020 15:15
Edin Višča
Edin Višča. Autor:

Poď, Edin, ideme trénovať. Kapitán futbalistov Basaksehiru Edin Višča počúval túto vetu každý deň. V rodnej obci Čuništa s necelými 500 obyvateľmi od svojho otca, v neďalekom meste Olovo zase od muža, ktorý mu zmenil život.

Niekedy mu tieto slová išli na nervy, ale zakaždým poslúchol. Nech pálilo slnko alebo bol vonku lejak.

Keď mal Višča pätnásť, bol na hrane úspechu a pádu. Tréner FK Budučnost Banoviči Esad Lugavič však videl v drobnom mladíkovi veľký potenciál. O tom, že sa naplnil, už vie aj slávny Manchester United.

Višča v stredajšom súboji Ligy majstrov strelil gól a pripísal si aj asistenciu pri výhre 2:1 nad anglickým gigantom.

„Prišiel za mnou a ťahal ma na tréning. Na ihrisko, do haly či na pole. Behali sme, strieľali a prihrávali si všade, kde sa dalo a aj tam, kde to vôbec nešlo. Navždy mu budem zaviazaný, ukázal mi správny smer,“ priznal Višča pred štyrmi rokmi v rozhovore pre Mondo Futbol.

V tom čase už piaty rok hrával za Basaksehir, kde sa neznámy rodák z Bosny a Hercegoviny postupne vypracoval na reprezentanta svojej krajiny, lídra mužstva i jednu z hviezd nabitej tureckej ligy. V krajine polmesiaca sa veľmi rýchlo aklimatizoval. Niet sa čomu čudovať…

„Bosna a Turecko sú veľmi podobné krajiny. Cítim sa v Istanbule ako predtým v Sarajeve. Ľudia ma prijali za svojho a ja im chcem na oplátku darovať triumfy, trofeje a zážitky,“ doplnil oddaný moslim.

V stredu večer sa mu to aj spoločne so slovenským obrancom Martinom Škrtelom podarilo. Basaksehir dosiahol najväčšie víťazstvo v 30-ročnej klubovej histórii. V treťom súboji hlavnej fázy Ligy majstrov dosiahol prvý triumf.

Najvýraznejší podpis má pod ním práve Višča. Po šiestich rokoch – naposledy sa to podarilo krídelníkovi Bayernu Mníchov Arjenovi Robbenovi – je ďalším hráčom, ktorý proti United v Lige majstrov zaznamenal gól a asistenciu. Fanfáry však odmieta.

„Nikto sa nepovyšuje. Všetci tvoríme jeden silný tím. Vďaka nemu sme sa postupne vypracovali nahor a chceme ísť ešte vyššie. Verím, že potrápime aj ďalších silných súperov,“ odkázal favoritom Višča.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Manchester United #Istanbul Basaksehir #Edin Višča
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku