Plzeň bola sekundy od postupu, Guľov tím napokon padol. Končí aj Klaksvík

Futbalisti Viktorie Plzeň vypadli v Lige majstrov v 2. predkole, s holandským tímom AZ Alkmaar prehrali 1:3 po predĺžení. Zverenci slovenského trénera Adriana Guľu boli veľmi blízko k postupu, no v piatej minúte nadstaveného času druhého polčasu inkasovali z pokutového kopu a predĺženie už nezvládli. Slovenský stredopoliar Miroslav Káčer nastúpil v 105. minúte.

26.08.2020 19:10 , aktualizované: 23:25
debata (5)
David Limberský (na archívnej snímke) bol... Foto: SITA/AP, Paul White
David Limberský David Limberský (na archívnej snímke) bol jediným strelcom Plzne.

Skóre opatrného stretnutia otvoril v 78. minúte presnou strelou k žrdi spoza šestnástky David Limberský. Holanďania sa nezlomili a zvýšili aktivitu.

Západočesi odolávali až do 95. minúty, keď fauloval v šestnástke brankár Alex Hruška a kapitán Alkmaaru Teun Koopmeiners vyrovnal. V predĺžení rozhodol dvoma gólmi striedajúci islandský útočník Albert Gudmundsson. Viktoriu teraz čaká 3. predkolo Európskej ligy.

„Najväčšie sklamanie, ktoré zažil vo svojej kariére. Boli sme pár sekúnd od postupu, strašné. Život ide ďalej, ale toto je futbalová tragédia,“ cituje sport.cz zdrveného Limberského, ktorý v lete predĺžil zmluvu o rok.

„Vyrovnávajúci gól s nami zamával, prvé predĺženie nám nevyšlo. V druhom sme mali megašancu Havlisa (Havla), dvakrát závar pred bránkou. Čo už, musíme zdvihnúť hlavy a ísť ďalej, čaká nás tretie predkolo Európskej ligy. Chcel som Ligu majstrov, možno to pre mňa bola posledná možnosť,“ dodal.

V 2. predkole Ligy majstrov vypadli aj hráči KÍ Klaksvík z Faerských ostrovov. Na pôde švajčiarskeho Young Boys Bern prehrali 1:3.

Všetky góly padli v druhom polčase. Domáci sa v rozpätí siedmich minút dostali do vedenia 2:0 po zásahoch Jeana Pierrea Nsameho a Miralema Sulejmaniho. Hostia znížili v 79. minúte zásluhou Jonna Johannesena, no vzápätí stanovil konečné skóre Ngoumo Ngamaleu.

Jean-Pierre Nsame z tímu Young Boys Bern... Foto: SITA/AP, Peter Schneider
Jean-Pierre Nsame Jean-Pierre Nsame z tímu Young Boys Bern strieľa gól do siete Klaksvíku.

Klaksvík postúpil do 2. predkola po tom, čo Európska futbalová únia (UEFA) skontumovala jeho zápas 1. predkola so Slovanom Bratislava 3:0. Dôvodom boli pozitívne testy na nový koronavírus u dvoch členov výprav slovenského majstra.

Slovan však s postupom faerských orgánov a riešením UEFA nesúhlasí a preto sa odvolal na Športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne.

„Belasí“ žiadali aj odloženie stredajšieho duelu Klaksvíku, no v tom im CAS nevyhovel a tak sa zápas odohral. Súd vydal rozhodnutie asi tri hodiny pred výkopom.

Z postupu ďalej sa teší Michal Ďuriš, ktorého Omonia Nikózia zvíťazila na pôde Legie Varšava 2:0 po predĺžení. Slovenský útočník odohral celých 120 minút.

Stredopoliar Michal Škvarka prišiel na ihrisko v 80. minúte, teda v čase, keď už jeho Ferencváros Budapešť viedol nad Celticom Glasgow 2:1.

Maďarský majster si už záver v Celtic Parku postrážil a predstaví sa v 3. predkole.

Majster Azerbajdžanu FK Karabach Agdam postúpil po víťazstve nad moldavským Šeriffom Tiraspoľ 2:1. Úvodný gól duelu strelil v 22. minúte z pokutového kopu bývalý hráč Košíc Uroš Matič, ktorý v lete prestúpil z Omonie Nikózia.

Za hostí znížil niekdajší hráč Senice Frank Castaneda. V súťaži skončil slovenský obranca Ivan Hladík, keď jeho FK Suduva Marijampole prehralo s Maccabi Tel Aviv 0:3.

Duely druhého predkola sa hrajú na jeden zápas bez účasti divákov. Žreb 3. predkola je na programe 31. augusta, duely sa budú hrať 15. a 16. septembra.

Liga majstrov – 2. predkolo

(Na jeden zápas)

AZ Alkmaar – Viktoria Plzeň 3:1 pp (0:0, 1:1)
Góly: 90.+5. Koopmeiners (z pok. kopu), 98. a 118. Gudmundsson – 78. Limberský
M. Káčer (Plzeň) nastúpil v 105. min

NK Lokomotiva Záhreb – Rapid Viedeň 0:1 (0:1)
Gól: 32. Kara

FK Karabach Agdam – Šeriff Tiraspol 2:1 (1:0)
Góly: 22. U. Matič (z 11m), 63. Emreli – 78. Castaneda, ČL: 37. Abang (Tiraspol)

NK Celje – FK Molde 1:2 (1:0)
Góly: 38. Lotrič – 57. Hussain, 74. L. James

FK Suduva Marijampole – Maccabi Tel Aviv 0:3 (0:1)
Góly: 30. Rikan, 73. Blackman, 90.+2. Davidzada
za domácich celý zápas Hladík

Young Boys Bern – KÍ Klaksvík 3:1 (0:0)
Góly: 51. Nsame, 57. Sulejmani, 82. Ngamaleu – 79. J. Johannesen

CFR Kluž – Dynamo Záhreb 2:2 (2:2, 0:1) – 5:6 na pokutové kopy
Góly: 64. Pereira, 90.+3. Debeljuh – 14. Gojak, 78. Lirim Kastrati, ČK: 51. Théophile-Catherine (Dinamo)

Dynamo Brest – FK Sarajevo 2:1 (1:1)
Góly: 3. Gordejčuk, 50. Diallo – 34. Dokanovič

Legia Varšava – Omonia Nikózia 0:2 (0:0, 0:0)
Góly: 92. Jordi Gomez (z 11m), 107. Santos, ČK: 56. Lewczuk (Legia) po 2. ŽK