Plzeň začala boj o LM remízou. Škvarka prihral na gól

V utorňajšom prvom stretnutí 2. predkola futbalovej Ligy majstrov 2019/2020 medzi českou Viktoriou Plzeň a gréckym Olympiakosom Pireus sa zrodila bezgólová remíza. Odveta na gréckej pôjde je na programe o týždeň 30. júla o 20.30 SELČ.

23.07.2019 21:04 , aktualizované: 24.07.2019 22:20

V drese českého vicemajstra odohral celý zápas s kapitánskou páskou slovenský reprezentant Patrik Hrošovský, ktorý v auguste prestúpi do belgického KRC Genk. Brankár Matúš Kozáčik aj ďalší stredopoliar Roman Procházka sedeli na lavičke náhradníkov Viktorie.

Jej najväčšia príležitosť prišla v závere prvého polčasu, keď Aleš Čermák rozohral rohový kop a po hlavičke Jana Kopica si takmer dal vlastný gól Guilherme. Lopta však skončila na žrdi a domáci si ani neskôr nevypracovali žiadny náskok do odvety.

Plzeň prvýkrát v novej sezóne zaváhala a nenadviazala na predchádzajúce ligové výhry nad Olomoucom a Libercom. V kvalifikácii Ligy majstrov nedokázali plzenskí futbalisti zvíťaziť ôsmykrát za sebou.

„Bolo to klasické prvé kvalifikačné stretnutie o Ligu majstrov. Pre nás trošku nevýhoda, že sa hralo u nás. Chceli sme vyhrať, výsledok 0:0 asi nie je úplne najpriaznivejší. Ale na druhej strane sa nám už veľakrát stalo, že výsledok 0:0 je do odvety dosť otvorený. Dúfam, že sa to ukáže aj o týždeň v Pireu,“ povedal na tlačovej konferencii tréner Plzne Pavel Vrba.

Futbalisti PSV Eindhoven zdolali doma FC Bazilej 3:2, keď v úplnom závere otočili skóre v prospech domácich Sam Lammers a Donyell Malen. Premožiteľ Slovana v prvom predkole Sutjeska Nikšič prehral doma s APOEL-om Nikózia 0:1.

Jediný gól zaznamenal argentínsky legionár v drese hostí Tomas De Vincenti v 42. minúte z pokutového kopu. Domáci Stefan Nikolič nevyužil rovnakú možnosť skórovať z penalty v 69. minúte.

Záhrebské Dynamo zvíťazilo na ihrisku gruzínskeho Saburtala Tbilisi 2:0 vďaka gólom Mislava Oršiča a Bruna Petkoviča po zmene strán.

Maďarský šampión Ferencváros Budapešť v základnej zostave so slovenským stredopoliarom Michalom Škvarkom zvíťazil v stredajšom úvodnom zápase 2. predkola nad FC Valletta 3:1.

Outsider z Malty odolával do 19. minúty, keď sa po Škvarkovom rohovom kope presadil hlavou Gruzínec Laša Dvali. V 36. minúte zvýšil náskok „Fradi“ z jedenástky taliansky útočník Davide Lanzafame a ten istý hráč v 59. minúte z ostrého uhla prekonal hosťujúceho brankára tretíkrát.

Prehru Valletty zmiernil v 85. minúte Yuri po zaváhaní domácej defenzívy. Škvarka už v tom čase nebol na ihrisku, domáci kouč ho stiahol v 82. minúte.

Zdolaný z konfrontácie medzi Dundalkom a Karabachom Agdam môže byť v 3. predkole majstrovskej vetvy Európskej ligy UEFA súperom Slovana Bratislava v prípade, že „belasí“ preskočia kosovskú prekážku KF Feronikeli.

Prvý duel v Írsku vyšiel lepšie hosťom, ktorí si do odvety v Baku vezú cenný nerozhodný výsledok 1:1 so streleným gólom na ihrisku súpera.

Celtic Glasgow potvrdil úlohu obrovského favorita a doma deklasoval estónskeho šampióna Nomme Kalju 5:0, čím si de facto zabezpečil postup do ďalšej fázy.

Odvety sú na programe o týždeň.

1. zápasy 2. predkola LM:

UTOROK
Viktoria Plzeň – Olympiakos Pireus 0:0
Patrik Hrošovský odohral celé stretnutie, brankár Matúš Kozáčik a Roman Procházka (všetci Plzeň) boli na lavičke náhradníkov

Saburtalo Tbilisi – Dynamo Záhreb 0:2 (0:0)
Góly: 67. Oršič, 78. Petkovič (z 11 m)

PSV Eindhoven – FC Bazilej 3:2 (1:1)
Góly: 14. Bruma, 90. Lammers, 90.+3 Malen – 45.+1 Ajeti, 79. Balanta

The New Saints – FC Kodaň 0:2 (0:1)
Góly: 18. Sotiriou, 61. Skov (z 11 m)

Sutjeska Nikšič – APOEL Nikózia 0:1 (0:1)
Gól: 42. De Vincenti (z 11 m)

STREDA
BATE Borisov – Rosenborg Trondheim 2:1 (1:1)
Góly: 5. Stasevič (z 11 m), 51. Skavyš – 25. Konradsen

Ferencváros Budapešť – FC Valletta 3:1 (2:0)
Góly: 19. Dvali, 36. a 59. Lanzafame (prvý z 11 m) – 85. Yuri, ČK: 90.+4 Borg (Valletta)