Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Legenda Slovana o hráčoch: Nezáleží im na klube. Ich prioritou sú peniaze

"Slabá bojovnosť, nepresnosti v kombinácii, nedalo sa na to pozerať," takýmito slovami zhodnotil stredajší výkon hráčov Slovana Bratislava na pôde čiernohorského klubu FK Sutjeska Nikšič bývalý československý reprezentant Jozef Čapkovič, ktorý sa spočiatku zdráhal hodnotenia svojho bývalého tímu.

18.07.2019 13:41 , aktualizované: 16:44
Slovan, futbal Foto: ,
Futbalisti bratislavského Slovana.
debata (3)

Dnes 71-ročný rodák z Bratislavy strávil v belasom drese najlepšie roky športovej kariéry a v roku 1969 sa tešil z triumfu vo finále PVP nad Barcelonou (3:2).

Už teraz je však zrejmé, že Slovan ďalší úspech v pohárovej súťaži číslo jeden nepridá, keďže s čiernohorský tímom po domácej remíze 1:1 uhral rovnaký výsledok aj v odvete a po bezgólovom predĺžení neuspel v penaltovom rozstrele. Na bratislavský lub čaká od budúceho týždňa „aspoň“ druhé predkolo Európskej ligy.

Jozef Čapkovič nebol s výkonom zverencov Martina Ševelu spokojný a rozhodne si nedával servítku pred ústa. „Sklamalo ma celé mužstvo, vôbec sa mi nepozdával jeho výkon. V predĺžení nehrali hráči absolútne nič, z môjho pohľadu dianie na ihrisku vyzeralo tak, akoby za tohto stavu postupovali. Bol som prekvapený, že niektorí k tomu pristúpili bez bojovnosti. Ako tak bojoval Ljubičič, ktorý aspoň občas spravil ‚šmýkačku‘. Takých futbalistov, akí sú teraz v Slovane, nájdeme aj na Slovensku,“ vyjadril sa majster Európy z roku 1976.

Slovan Bratislava bol pred dvojzápasom úvodného predkola Ligy majstrov v úlohe favorita. Čiernohorský majster v predošlej pohárovej sezóne nestrelil v štyroch zápasoch ani gól, teraz sa raduje z historického postupu. Podľa Čapkoviča bol základný rozdiel v nasadení a bojovnosti oboch celkov.

Na snímke zľava bývalí slovenskí futbalisti a... Foto: TASR, Pavol Zachar
Jozef Čapkovič, Ján Čapkovič Na snímke zľava bývalí slovenskí futbalisti a reprezentanti Česko-Slovenska Jozef Čapkovič a Ján Čapkovič.

„Takto sa futbal nedá hrať. Tvrdím, že Nikšič má o triedu slabších hráčov ako Slovan, ale tí bojovali a ‚makali‘. "Belasí“ by mali byť výkonnostne vyššie, to sa však nepotvrdilo," skonštatoval.

Jozef Čapkovič poukázal aj na rozdiel medzi súčasným a vtedajším Slovanom, v ktorom pred desiatkami rokov pôsobil. „Prakticky ani jeden z hráčov nie je odtiaľto. Im nezáleží na tom, či budú hrať v Slovane alebo v Leopoldove. My, keď sme hrali, tak sa nedalo prestupovať len tak, možno slabších hráčov púšťali preč. Mne vždy záležalo na Slovane, patrilo mu moje srdce. Každý jeden by mal mať vzťah ku klubu a nie, aby bola priorita hrať len za peniaze,“ zhodnotil Čapkovič.

Jedným z problémov je aj slabá práca s mládežou. „Stále tvrdím, Slovanu momentálne chýba liaheň, ktorá tu vždy bola. Slovan bol známy dobrým dorastom. Teraz je tam aspoň béčko, ktoré postúpilo do II. ligy, teda hráči majú kam ísť a môžu sa uchytiť,“ povedal trojnásobný majster Československa. Okrem toho sa obáva, že nelichotivé výsledky sa môžu prejaviť aj na poklese diváckej návštevnosti.

„Na Tehelnom poli mali pekné návštevy, aj viac než 10-tisíc divákov. Nový štadión je jedna vec, ale ja neverím, že takýmito výkonmi, aké predviedli v dvojzápase s Nikšičom, prilákajú divákov. Ak si Slovan nenapraví reputáciu, tak to bude pre klub veľmi zlé,“ povedala legenda bratislavského klu­bu.

Už nestraší len Famagusta

„Belasí“ zažili podobné sklamanie presne pred dvadsiatimi rokmi s cyperským tímom Anorthosis Famagusta. Vtedy prehrali na „Afroditinom ostrove“ 1:2 a v domácej odvete dokázali len remizovať 1:1, čo znamenalo zakopnutie hneď na prvej prekážke. Išlo však už o druhé predkolo LM.

V histórii samostatnosti Slovenska Bratislavčania stroskotali v predkolách najprestížnejšej európskej klubovej súťaže ešte v ďalších štyroch prípadoch. V roku 2009 nestačili na grécky Olympiakos Pireus, v roku 2011 vypadli s cyperským klubom APOEL Nikózia, v roku 2013 ich zastavil bulharský Ludogorec Razgrad a o rok neskôr bieloruský BATE Borisov.

Slovan v ostatnom období viackrát zaváhal aj v predkolách Európskej ligy. V roku 2012 neprešiel cez maďarský Videoton Székesfehérvár a pamätné sú najmä nečakané prehry v rokoch 2016 a 2017. V oboch prípadoch stroskotal v 2. predkole, keď neuspel v pozícii favorita.

Najskôr s lotyšskou Jelgavou doma remizoval 0:0 a vonku prehral vysoko 0:3. Následne nepochodil ani proti dánskemu Lyngby Kodaň, keď mu podľahol doma 0:1 a vonku 1:2. Vlani hráči si hráči Slovana takisto pripísali jednu neočakávanú prehru, v 2. predkole Európskej ligy nestačili na maltský FC Balzan 1:2, po úspešnej odvete však postúpili.

Napriek viacerým zakopnutiam v predkolách futbalisti Slovana v tomto desaťročí už dvakrát postúpili do skupinovej fázy Európskej ligy. V sezóne 2011/2012 získali v základnej F-skupine v šiestich zápasoch jediný bod za remízu s Parížom St. Germain.

V edícii 2014/2015 prehrali vo všetkých šiestich dueloch I-skupiny s vysoko negatívnym skóre 1:20. Najväčších úspechom „belasých“ na európskej scéne zostáva naďalej triumf v Pohári víťazov pohárov (PVP) v roku 1969.

Slovan by mal byť výkladnou skriňou

K jednému z najväčších prekvapení na úkor najúspešnejšieho slovenského klubu za ostatných 20 rokov sa vyjadril aj bývalý hráč Slovana Tibor Jančula.

„Je to ‚prúser‘, pretože Slovan kvalitatívne aj papierovo určite mal na to, aby postúpil. Chalani to však nezvládli herne ani psychicky. Opäť dostali gól v nadstavenom čase. Keď chce hrať mužstvo v pohárovej Európe, tak sa to môže stať raz, ale nie, aby to bolo pravidlom ako v týchto zápasoch. Určite príde nejaké ‚zemetrasenie‘. Futbal sa nehrá len nohami, ale aj hlavou a tento neúspech niečo na hráčoch isto zanechá,“ skonštatoval Jančula, ktorý si okrem Slovana obliekal aj dresy Dunajskej Stredy, Viktorie Žižkov či rakúskeho Salzburgu.

V prípade Slovana Bratislava nejde za posledné roky o prvé zlyhanie. V roku 2016 neuspel v predkole Európskej ligy s lotyšským tímom FK Jelgava (0:0 doma, 0:3 vonku) a o rok neskôr v rovnakej súťaži nestačil na dánsky BK Lyngby Kodaň (0:1 doma, 1:2 vonku). Dôvodom týchto neúspechov je aj príliš veľká rotácia hráčov medzi sezónami.

„Za krátky čas sa vymení veľa hráčov a potom majú málo času na to, aby si na seba zvykli. Navyše, niektorí chalani sú skôr individualisti ako platní pre kolektív,“ pokračoval 29-násobný slovenský reprezentant.

Spomenutý rodák z Bernolákova má odlišnú predstavu o fungovaní klubu, v ktorom dlhé roky pôsobil.

„Ja si stále myslím, že Slovan by mal byť výkladnou skriňou slovenského futbalu a zo Slovana by sa malo ísť do reprezentácie. Ale doba je iná. Nikto nechce čakať na to, kým mu nejaké mladé talenty vyrastú a hneď chce hrať pohárové súťaže. Otázne však je, či má vôbec význam vynaložiť na to nemalé finančné prostriedky. Mne sa páči, že sa aspoň Dominik Greif uchytil,“ zhodnotil Jančula.

Neúspech proti Famaguste v roku 1999 osobne zažil aj Jančula, no podľa jeho slov ťažko porovnáva spomenuté zlyhanie s tým aktuálnym.

„Vtedy na tom Slovan nebol práve najlepšie a vypadnutie s Famagustou bolo už len akési vyvrcholenie. Hráčom pol roka meškali výplaty. Pôvodne sa malo hrať o 20.30 h a presunulo sa to na 17.00 h. Bolo 35 stupňov, na čo boli Cyperčania zvyknutí. Takže vtedy veľa vecí bolo proti nám,“ dodal.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #ŠK Slovan Bratislava #Jozef Čapkovič #Sutjeska Nikšič #Tibor Jančula