Slovenské kluby spoznali súperov v 2. predkolách európskych pohárov

, 18.06.2019 12:00, aktualizované: 19.06.2019 15:11
SR futbal FL letná príprava ŠK Slovan...
Hráči Slovana Moha, Jurij Medvedev, kondičný tréner Srdjan Zirojevič, hráči Erik Daniel a Kenan Bajrič počas tréningu Slovana na štarte letnej prípravy. Autor: ,

Súperom futbalistov Slovana Bratislava v 1. predkole Ligy majstrov 2019/2020 bude Sutjeska Nikšič z Čiernej Hory.

Rozhodol o tom utorkový žreb v ústredí Európskej futbalovej únie (UEFA) vo švajčiarskom Nyone, ktorý v tejto fáze súťaže spojil šestnásť dvojíc.

Úradujúci slovenský šampión figuroval na základe klubového koeficientu medzi nasadenými tímami v druhej z troch vopred určených skupín. Do úvahy ako jeho súperi okrem Nikšiču pripadali maltská Valletta FC, FK Sarajevo z Bosny a Hercegoviny, albánsky FK Partizani či gruzínsky majster Saburtalo Tbilisi.

Prvé zápasy sú na programe 9./10. júla, odvety 16./17. júla. „Belasí“ odohrajú prvý zápas na domácom štadióne.

V prípade, že zverenci trénera Martina Ševelu stroskotajú už na prvej európskej prekážke, presunú sa do majstrovskej vetvy 2. predkola Európskej ligy UEFA (1. zápasy 25. júla, odvety 1. augusta). V nej sa predstavia aj tri neúspešné kluby z predkvalifikácie Ligy majstrov, ktorej zápasy sú na programe 25. júna (semifinále) a 28. júna (finále) v Kosove. Doplní ich šestnásť zdolaných z 1. predkola LM.

Žreb 1. predkola Ligy majstrov 2019/2020

  • SLOVAN BRATISLAVA – Sutjeska Nikšič (ČH)
  • Nomme Kalju (Est.) – Škëndija Tetovo (S.Mac.)
  • Suduva Marijanpole (Lit.) – Crvena Zvezda Belehrad (Srb.)
  • Ararat-Armenia Jerevan (Arm.) – AIK Štokholm (Švéd.)
  • FC Astana (Kazach.) – CFR Kluž (Rum.)
  • Ludogorec Razgrad (Bul.) – Ferencváros Budapešť (Maď.)
  • FK Partizani (Alb.) – FK Karabach (Azer.)
  • Celtic Glasgow (Škót.) – FK Sarajevo (BaH)
  • Šeriff Tiraspoľ (Mold.) – Saburtalo Tbilisi (Gruz.)
  • F91 Dudelange (Lux.) – FC Valletta (Mal.)
  • FC Linfield (S.Ír.) – Rosenborg Trondheim (Nór.)
  • Valur Reykjavík (Isl.) – NK Maribor (Slov.)
  • Dundalk FC (Ír.) – FC Riga (Lot.)
  • The New Saints (Wal.) – víťaz predkvalifikácie
  • HJK Helsinki (Fín.) – HB Tórshavn (Faer.os.)
  • BATE Borisov (Biel.) – Piast Gliwice (Poľ.)

V prípade 2. predkola proti APOEL-u

Súperom ŠK Slovan Bratislava v prípade postupu do 2. predkola bude víťaz cyperskej najvyššej súťaže APOEL Nikózia. Rozhodol o tom stredajší poludňajší žreb v sídle Európskej futbalovej únie (UEFA) vo švajčiarskom Nyone.

„Belasí“ narazili na APOEL aj v sezóne 2011/12 v rámci tretieho predkola LM. Vtedy začali sľubnou remízou 0:0 na trávniku súpera, ale v domácej odvete prehrali 0:2 po góloch Aíltona a Manducu.

Ak neuspejú v prvom predkole LM, budú pokračovať v druhom predkole Európskej ligy. V rámci majstrovskej vetvy by ich čakal zdolaný z dvojice The New Saints (Wal.)/víťaz kvalifikačného kola LM.

Proti waleskému mužstvu „belasí“ nastúpili v sezóne 2014/15, keď ho v 2. predkole LM pokorili doma 1:0 a 2:0.

Slovanisti sa predstavia v predkole najprestížnejšej európskej klubovej súťaže po piatich rokoch odmlky. V edícii 2014/15 prenikli až do play-off Ligy majstrov, kde stroskotali na bieloruskom klube BATE Borisov po domácej remíze 1:1 a prehre 0:3 vonku.

V predchádzajúcich štyroch sezónach figuroval Slovan v predkolách Európskej ligy, ale neprebojoval sa do skupinovej fázy tejto súťaže.

Žreb 2. predkola Ligy majstrov 2019/2020

majstrovská vetva

  • SLOVAN BRATISLAVA/Sutjeska Nikšič (ČH) – APOEL Nikózia (Cyp.)
  • FC Astana (Kazach.)/CFR Kluž (Rum.) – Maccabi Tel Aviv (Izr.)
  • BATE Borisov (Biel.)/Piast Gliwice (Poľ.) – FC Linfield (S.Ír.)/Rosenborg Trondheim (Nór.)
  • The New Saints (Wal.)/víťaz predkvalifikácie – FC Kodaň (Dán.)
  • Ferencváros Budapešť (Maď.)/Ludogorec Razgrad (Bul.) – F91 Dudelange (Lux.)/FC Valletta (Mal.)
  • Dundalk FC (Ír.)/FC Riga (Lot.) – FK Partizani (Alb.)/FK Karabach (Azer.)
  • Dinamo Záhreb (Chor.) – Šeriff Tiraspoľ (Mold.)/Saburtalo Tbilisi (Gruz.)
  • Celtic Glasgow (Škót.)/FK Sarajevo (BaH) – Nomme Kalju (Est.)/Škëndija Tetovo (S.Mac.)
  • Suduva Marijanpole (Lit.)/Crvena Zvezda Belehrad (Srb.) – HJK Helsinki (Fín.)/HB Tórshavn (Faer.os.)
  • Valur Reykjavík (Isl.)/NK Maribor (Slov.) – Ararat-Armenia Jerevan (Arm.)/AIK Štokholm (Švéd.)

    nemajstrovská vetva:

  • Viktoria Plzeň (ČR) – Olympiacos Pireus (Gr.)
  • PSV Eindhoven (Hol.) – FC Bazilej (Švaj.)

Ťažký žreb pre Slovákov v EL

Súperom futbalistov Spartaka Trnava, úradujúceho víťaza Slovenského pohára Slovnaft Cupu, v 1. predkole Európskej ligy UEFA 2019/2020 bude FK Radnik Bijeljina z Bosny a Hercegoviny.

Druhý tím uplynulého ročníka najvyššej slovenskej súťaže FC DAC 1904 Dunajská Streda sa v rovnakej fáze stretne s poľským klubom MKS Cracovia Krakov a MFK Ružomberok dostal Levski Sofia z Bulharska.

Prvé zápasy sú na programe vo štvrtok 11. júla, odvety o týždeň neskôr (18. júla). Ružomberok a Dunajská Streda odohrajú prvé zápasy doma.

Spolu 94 klubov rozdelili na základe koeficientu do deviatich vopred určených skupín medzi nasadené a nenasadené, zo slovenských zástupcov figurovala v skupine nasadených Trnava, DAC a Ružomberok boli nenasadené. Platilo pravidlo, že sa nemohli stretnúť kluby z rovnakej národnej asociácie.

Trnava sa ocitla v šiestej skupine a z nenasadených tímov mohla okrem Radnika dostať za súperov gruzínsky Čichura Sačchere, lotyšskú Rigas FS, maďarský Honvéd Budapešť a Makedoniju Skopje zo Severného Macedónska.

V okruhu možných súperov Ružomberku boli okrem Sofie aj maďarský MOL Fehérvár, bosniansky Zrinjski Mostar, bieloruský Šachťor Soligorsk a ažerbajdžanské Neftči Baku. DAC zaradili do 7. skupiny, medzi nasadenými figurovali aj cyperský Apollon Limassol, kazašský Kairat Almaty, lotyšský FK Ventspils a gruzínske Dinamo Tbilisi.

Žreb 1. predkola EL 2019/2020

  • Levski Sofia (Bul.) – MFK RUŽOMBEROK
  • Radnik Bijeljina (BaH) – SPARTAK TRNAVA
  • Cracovia Krakov (Poľ.) – DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA
  • Malmö FF (Švéd.) – Ballymena United (S.Ír.)/NSÍ Runavík (Faer.os.)
  • Connah's Quay Nomads (Wal.) – FC Kilmarnock (Škót.)
  • Breidablik (Isl.) – FC Vaduz (Licht.)
  • SK Brann Bergen (Nór.) – Shamrock Rovers (Ír.)
  • FC Vitebsk (Biel.) – KuPS Kuopio (Fín.)
  • Ordabasy Šimkent (Kazach.) – Torpedo Kutaisi (Gruz.)
  • Sant Julia (And.)/Europa FC (Gibr.) – Legia Varšava (Poľ.)
  • Radnički Niš (Srb.) – Flora Tallinn (Est.)
  • CSKA Sofia (Bul.) – OFK Titograd (ČH)
  • Gzira United (Mal.) – Hajduk Split (Chor.)
  • Maccabi Haifa (Izr.) – NŠ Mura (Slov.)
  • VSC Debrecín (Maď.) – FK Kukësi (Alb.)
  • FCSB (Rum.) – Milsami Orhei (Mold.)
  • FK Čukarički (Srb.) – FC Banants (Arm.)
  • Jeunesse Esch (Lux.) – Tobol Kostanaj (Kazach.)
  • FC Crusaders (S.Ír.) – B36 Tórshavn (Faer.os.)
  • Inter Turku (Fín.) – Bröndby Kodaň (Dán.)
  • FC Priština (Kos.)/FC St. Joseph's (Gib.) – Glasgow Rangers (Škót.)
  • Cork City (Ír.) – Progres Niederkorn (Lux.)/Cardiff Metropolitan University (Wal.)
  • FK Molde (Nór.) – KR Reykjavík (Isl.)
  • Akademija Pandev (S.Mac.) – Zrinjski Mostar (BaH)
  • FK Zeta (ČH) – MOL Fehérvár (Maď.)
  • Šachťor Soligorsk (Biel.) – FC Hibernians (Mal.)
  • Neftči Baku (Azer.) – Speranta Nisporeni (Mold.)
  • Olimpija Ľubľana (Slov.) – Rigas FS (Lot.)
  • Honvéd Budapešť (Maď.) – Žalgiris Viľnius (Lit.)
  • Fola Esch (Lux.) – Čichura Sačchere (Gruz.)
  • FC Alaškert (Arm.) – Makedonija Skopje (S.Mac.)
  • Dynamo Tbilisi (Gruz.) – SP La Fiorita (S.Mar.)/US Engordany (And.)
  • Široki Brijeg (BaH) – Kairat Almaty (Kazach.)
  • Kauno Žalgiris (Lit.) – Apollon Limassol (Cyp.)
  • FK Ventspils (Lot.) – FK Teuta Drač (Alb.)
  • Stjarnan (Isl.) – Levadia Tallinn (Est.)
  • Barry Town (Wal.)/FA Cliftonville (S.Ír.) – FK Haugesund (Nór.)
  • FK Riteriai (Lit.) – KÍ Klaksvík (Faer.os.)/SP Tre Fiori (S.Mar.)
  • Dynamo Minsk (Biel.) – FK Liepaja (Lot.)
  • IFK Norrköping (Švéd.) – Saint Patrick's (Ír.)
  • FC Aberdeen (Škót.) – RoPS Rovaniemi (Fín.)
  • NK Domžale (Slov.) – FC Balzan (Mal.)
  • KF Laçi (Alb.) – Hapoel Beer-Ševa (Izr.)
  • Budučnost Podgorica (ČH) – Narva Trans (Est.)
  • FK Sabail (Azer.) – Universitate Craiova (Rum.)
  • Pjunik Jerevan (Arm.) – FK Škupi (S.Mac.)
  • AEK Larnaka (Cyp.) – FC Petrocub-Hincesti (Mold.)

Žreb 2. predkola

Ak víťaz Slovenského pohára Spartak Trnava prejde v 1. predkole cez bosniansky FK Radnik Bijeljina, v 2. predkole sa skonfrontuje s bulharským Lokomotivom Plovdiv.

Druhý tím uplynulého ročníka najvyššej slovenskej súťaže FC DAC 1904 Dunajská Streda sa po možnej eliminácii poľskej MKS Cracovia Krakov v 2. predkole stretne s gréckym Atromitosom.

MFK Ružomberok bude na úvod čeliť Levski Sofia z Bulharska, v prípade postupu následne v 2. predkole s úspešnejším z dua AEK Larnaca z Cypru – FC Petrocub-Hincesti z Moldavska.

Rozhodol o tom stredajší žreb nemajstrovskej vetvy 2. predkola EL v ústredí Európskej futbalovej únie (UEFA) v Nyone. Prvé zápasy 2. predkola sú na programe vo štvrtok 25. júla, odvety o týždeň neskôr (1. augusta). Ružomberok a Trnava by mali začať vonku, DAC doma.

V osudí tejto fázy figurovalo 27 klubov priamo nasadených, medzi nimi aj AS Rím či Espanyol Barcelona, resp. 47 víťazov 1. predkola.

Dunajská Streda mohla dostať práve Espanyol či ruskú Tulu. „Ruža“ mala šancu stretnúť sa aj s Jabloncom, Utrechtom či Sturmom Graz. Trnava bola v šiestej skupine popri Štrasburgu či Alkmaaru medzi nasadenými a mohla tak dostať napr. švédsky Häcken.

Žreb 2. predkola Európskej ligy 2019/20

nemajstrovská vetva

  • AEK Larnaka (Cyp.) – FC Petrocub-Hincesti (Mold.) – MFK RUŽOMBEROK/Levski Sofia (Bul.)
  • Lokomotiv Plovdiv (Bulh.) – Radnik Bijeljina (BaH)/SPARTAK TRNA­VA
  • DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA/Cracovia Krakov (Poľ.) – FC Atromitos (Gr.)
  • IFK Norrköping (Švéd.)/Saint Patrick's (Ír.) – Dinamo Minsk (Biel.)/Liepa­ja (Lot.)
  • Barry Town United (Wal.)/Cliftonville (S. Ír.) – Haugesund (Nór.)/Sturm Graz (Rak.)
  • Lechia Gdaňsk (Poľ.) – Inter Turku (Fín.)/Brondby (Dán.)
  • Domžale (Slov.)/Balzan (Mal.) – Malmö (Švéd.)/Ballymena United (S. Ír)/NSÍ Runavík (Faer. os.)
  • CSKA Sofia (Bul.)/OFK Titograd (ČH) – Osijek (Chorv.)
  • Laçi (Alb.)/Hapoel Beer-Ševa (Izr.) – Široki Brijeg (BaH)/Kairat Almaty (Kaz.)
  • Zeta (ČH)/Fehérvár (Maď.) – Breidablik (Isl.)/Vaduz (Licht.)
  • Molde (Nór.)/KR Reykjavík (Isl.) – Čukarički (Srb.)/Banants (Ar­m.)
  • AS Rím (Tal.) – Debrecín (Maď.)/Kukësi (Alb.)
  • Arsenal Tula (Rus.) – Neftči (Azerb.)/Speranta Nisporeni (Mold.)
  • UE Sant Julia (And.)/Europa (Gib.)/Legia Varšava (Poľ.) – Vitebsk (Biel.)/KuPS Kuopio (Fín.)
  • Gabala (Azerb.) – Dinamo Tbilisi (Gruz.)/SP La Fiorita (San Mar.)/Engorda­ny (And.)
  • Aberdeen (Škót.)/RoPS Rovaniemi (Fín.) – Fola Esch (Lux.)/Chikhura Sachkhere (Gruz.)
  • Luzern (Švajč.) – Riteriai (Lit.)/KÍ Klaksvík (Faer. ost.)/SP Tre Fiori (San Mar.)
  • Espanyol (Šp.) – Stjarnan (Isl.)/Levadia Tallinn (Est.)
  • Utrecht (Hol.) – Akademija Pandev (Mac.)/HŠK Zrinjski (BaH)
  • Malatyaspor (Tur.) – Olimpija Ľubľana (Slov.)/Rigas FS (Lot.)
  • Royal Antverpy (Belg.) – Viitorul (Rum.)
  • Priština (Kos.)/St. Joseph's (V. Brit.)/Rangers (Škót.) – Cork City (Ír.)/Progres Niederkorn (Lux.)/Cardiff Met (Wal.)
  • Pjunik Jerevan (Arm.)/Škupi (Mac.) – FK Jablonec (ČR)
  • Radnički Niš (Srb.)/Flora Tallinn (Est.) – Eintracht Frankfurt (Nem.)
  • Budučnost Podgorica (ČH)/Narva Trans (Est.) – Zorja Luhansk (Ukr.)
  • Ventspils (Lot.)/Teuta (Alb.) – Gzira United (Mal.)/Hajduk Split (Chorv.)
  • Racing Štrasbourg (Fr.) – Maccabi Haifa (Izr.)/NS Mura (Slov.)
  • Wolverhampton (Angl.) – Crusaders (S. Ír.)/B36 Tórshavn (Faer. ost.)
  • Mladá Boleslav (ČR) – Ordabasy Šimkent (Kaz.)/Torpedo Kutaisi (Gruz.)
  • Aris Solún (Gr.) – AEL Limassol (Cyp.)
  • Brann Bergen (Nór.)/Shamrock Rovers (Ír.) – Kauno Žalgiris (Lit.)/Apollon Limassol (Cyp.)
  • Jeunesse Esch (Lux.)/Tobol Kostanaj (Kaz.) – Vitória SC (Port.)
  • AZ Alkmaar (Hol.) – Häcken (Švéd.)
  • Honvéd Budapešť (Maď.)/Žalgiris Vilnius (Lit.) – Sabail (Azerb.)/Univer­sitatea Craiova (Rum.)
  • Alaškert (Arm.)/Makedonija Skopje (Mac.) – FCSB (Rum.)/Milsami Orhei (Mold.)
  • Šachťor Soligorsk (Biel.)/Hibernians (Mal.) – Esbjerg (Dán.)
  • Connah's Quay (Wal.)/Kilmarnock (Škót.) – Partizan Belehrad (Srb.)
#futbal #liga majstrov #európska liga UEFA
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku