Génius či šialenec? Bazilejský hrdina spadol z neba

06.12.2017 13:28

Len nedávno oslávil dvadsiate narodeniny, no už po ňom túži takmer celý vyspelý futbalový svet. Od Manchestru United, cez Real Madrid až po Juventus Turín.

Dimitri Oberlin oslavuje svoj gól do siete...
Dimitri Oberlin oslavuje svoj gól do siete Benficy Lisabon. Autor: Reuters, PEDRO NUNES

Nikdy vopred nevie, čo urobí

Reč je o Dimitrim Oberlinovi. Rodákovi z Kamerunu, reprezentantovi Švajčiarska. O mladíkovi, ktorý nastrieľal v skupinovej fáze Ligy majstrov štyri góly a potiahol Bazilej do vyraďovacej fázy.

„Ak bude robiť všetko správne, má v sebe dostatok talentu a potenciálu na to, aby po ňom jedného dňa siahli najväčšie kluby sveta,“ vyhlásil o šikovnom útočníkovi pred časom Remo Gaugler, športový riaditeľ Bazileja.

Vyzerá to tak, že Oberlin sa jeho slov drží. A zdá sa, že tento rok bude pre neho prelomový. Vďaka rýchlosti, pohotovosti a skvelej orientácii v priestore dokáže narobiť problémy aj elitným obrancom.

„Nemám o neho vôbec obavy. Do každého zápasu nastupuje s obrovskou porciou intenzity. Hráči, ako on sú špeciálni v tom, že nikdy vopred nevedia, čo urobia. Konajú inštinktívne. Ak nazbiera viac skúseností, bude o čosi pokojnejší. To mu taktiež pomôže,“ uviedol o svojom zverencovi Raphael Wicky, šéf bazilejskej lavičky.

Oberlina dotiahol pred sezónou na hosťovanie zo Salzburgu. Dôveru mu šikovný útočník spláca veľkolepo. Počas svojej prvej sezóny v Lige majstrov nastrieľal štyri góly (z jedenástich bazilejských). Tri do siete Benfiky Lisabon, raz sa presadil v zápasoch s CSKA Moskva. Vďaka tomu sa zaradil medzi desať najlepších kanonierov aktuálnej sezóny milionárskej súťaže.

„Som pyšný na to, ako sa mi v tejto sezóne darí. Svedčí to o tom, že sa každým dňom zlepšujem,“ hovoril Oberlin po poslednom zápase skupinovej fázy. Bazilej zvíťazil v Lisabone 2:0 a spolu s Manchestrom United si zaistil postup z A-skupiny.

Dôveru vráti aj s úrokmi

Oberlin má za sebou zaujímavý príbeh. V deviatich rokoch sa spolu s mladším bratom, mamou a nevlastným otcom presťahoval z Kamerunu do Švajčiarska. V štrnástich začal hrať futbal v bežnom dedinskom klube. Jeho tréner už vtedy o Oberlinovi vravel: „Tohto chlapca mi poslal Boh priamo z neba.“

Talentovaného mladíka si uchmatol Salzburg. Lenže poslal ho na hosťovanie do Altachu, kde Oberlin napriek menšej minutáži gólovo zažiaril. Zaznamenal deväť presných zásahov. „Je to výnimočný hráč, ktorý potrebuje podporu a dostatok priestoru. Ak mu ho dáte, vráti vám všetko – aj s úrokmi,“ chválil akvizíciu Georg Zellhofer, športový riaditeľ klubu.

Odkedy je Oberlin členom bazilejskej zostavy, platí to o ňom dvojnásobne. Navyše, švajčiarskemu šampiónovi preukázal vernosť. Odmietol ponuky Manchestru United či Lipska a deklaroval, že by rád zostal v Bazileji.

„Oberlin sa pohybuje niekde na hranici geniality a šialenstva,“ napísal o ňom švajčiarsky denník Aargauer Zeitung.

Predvedie výnimočný útočník geniálne kúsky aj vo vyraďovacej fáze?

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#liga majstrov vo futbale #FC Bazilej #Dimitri Oberlin
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Kytica Zimona 9

Kytica Zimona 9

59,99
Grande ružové ruže

Grande ružové ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk