Prišlo aj na Arsenal. Sériu Londýnčanov ukončil Dortmund

Po siedmich zápasoch v domácej súťaži a dvoch v Lige majstrov našli futbalisti londýnskeho Arsenalu premožiteľa. Úspešnú sériu lídra Premier League ukončila v utorok večer Borussia Dortmund, ktorá zvíťazila na Emirates Stadium 2:1 (1:1).

22.10.2013 22:51 , aktualizované: 23:25
Arteta, Mchitarjan Foto: ,
Boj o každú loptu. Mikel Arteta z Arsenalu v súboji s Henrichom Mchitarjanom z Dortmundu.

Meranie síl medzi prekvapením anglickej ligy a druhým tímom bundesligy malo podľa viacerých expertov i štatistík priniesť fanúšikom atraktívne ofenzívne divadlo.

Lenže najlepšie strieľajúci tím bundesligy toho v útoku spolu s jednou z najlepších ofenzív v Anglicku veľa nepredviedli. V úvodnej hodine ponúkli oba tímy divákom len tri zaujímavé okamihy.

Prvý prišiel po štvrťhodine hry, keď skóre zápasu otvoril hosťujúci Mchitarjan. V 38. minúte mohol skórovať Rosický, jeho pokus však vykopol z bránkovej čiary stopér Hummels. To, čo sa nepodarilo českému stredopoliarovi, dokázal o tri minúty neskôr Giroud, ktorý bol šikovnejší ako Weidenfeller so Subotičom a tesne pred polčasovou prestávkou vyrovnal.

Po zmene strán bol blízko ku gólu a označeniu za hrdinu zápasu Cazorla. Španiel v službách Arsenalu sa dvadsať minút pred koncom dostal do výhodnej pozície, no jeho strela spoza šestnástky skončila len na spojnici.

Trest pre Londýnčanov, ktorí mali viac z hry, prišiel osem minút pred koncom. Po jednom z mála rýchlych protiútokov si do šestnástky našprintoval Lewandowski a z voleja prekonal krajana v bránke Arsenalu – Vojciecha Szczesneho.

Situácia v F-skupine je tak po polovici bojov vzácne vyrovnaná. Trojica Dortmund, Arsenal a Neapol má po šesť bodov. O dve postupové miestenky tak s najväčšou pravdepodobnosťou zvedú mimoriadne dramatický boj.

Atlético Madrid je po utorkovej porcii stretnutí zatiaľ jediným tímom, ktorý si udržal stopercentnú bilanciu. Zverenci trénera Diega Simeoneho zvíťazili v dueli G-skupiny na ihrisku Austrie Viedeň poľahky 3:0. Dvakrát sa presadil Diego Costa, jeden presný zásah pridal Raúl García. Hráči Atlética si napravili v Rakúsku chuť po víkende, keď v domácej súťaži utrpeli vôbec prvú stratu bodov a prvú prehru, a to na pôde Espanyolu Barcelona (0:1).

V E-skupine sa hráči FC Chelsea otriasli z nevydareného vstupu do tohto ročníka Ligy majstrov a po víťazstve 4:0 na pôde Steauy Bukurešť dokázali získať tri body aj v Gelsenkirchene proti miestnemu klubu Schalke 04 – hladko 3:0. O dva presné zásahy mužstva okolo trénera Josého Mourinha sa postaral španielsky strelec Fernando Torres, jeden pridal v závere belgický krídelník Eden Hazard.

Prvé víťazstvo si v H-skupine pripísal na konto škótsky Celtic Glasgow, ktorý doma zdolal holandský Ajax Amsterdam 2:1. V atraktívnom druhom dueli AC Miláno remizovalo na San Sire s FC Barcelona 1:1. V drese „rossoneri“ otvoril skóre v 9. min Brazílčan Robinho po prihrávke krajana Kaká, za Kataláncov vyrovnal o 15 minút navrátilec po zranení Lionel Messi. Zaujímavosťou je, že Schalke a Barcelona inkasovali prvé góly v hlavnej fáze Ligy šampiónov 2013/2014.

E-skupina:

Steaua Bukurešť (Rum.) – FC Bazilej (Švaj.) 1:1 (0:0)

• Góly: 88. Tatu – 48. M. Díaz, rozhodoval: Jug (Slovin.)
  • Steaua: Tatarusanu – Georgievski, Szukala, Gardos, Latovlevici – Bourceanu, Pintilii (59. L. Filip) – Popa, Stanciu (55. Tatu), Tanase – Piovaccari (46. Kapetanos)
  • Bazilej: Sommer – Voser, Schär, I. Ivanov, Safari (68. Xhaka) – M. Díaz, Serey Die (86. Ajeti), F. Frei – Salah, Streller (74. Elneny), Stocker

Schalke 04 Gelsenkirchen (Nem.) – FC Chelsea (Angl.) 0:3 (0:1)

• Góly: 5. a 69. F. Torres, 87. Hazard, rozhodoval: Kassai (Maď.)
  • Schalke: Hildebrand – Učida, Höwedes, J. Matip, Aogo – J. Jones (71. Kolašinac), Neustädter – Clemens, M. Meyer (78. Goretzka), Draxler – K.-P. Boateng (71. Á. Szalai)
  • Chelsea: P. Čech – Azpilicueta, Terry, G. Cahill, B. Ivanovič – Oscar (84. David Luiz), Ramires, Lampard – Schürrle (72. Obi Mikel), F. Torres, Hazard (88. Eto'o)
Videoskratka zo zápasu Schalke - Chelsea.
Tabuľka E-skupiny:
1. Chelsea 3 2 0 1 8:2 6
2. Schalke 3 2 0 1 4:3 6
3. Bazilej 3 1 1 1 3:3 4
4. Steaua 3 0 1 2 1:8 1

F-skupina:

Arsenal Londýn (Angl.) – Borussia Dortmund (Nem.) 1:2 (1:1)

• Góly: 41. Giroud – 16. Mchitarjan, 82. R. Lewandowski, rozhodoval: Eriksson (Švéd.)
  • Arsenal: Szczesny – Sagna, Mertesacker, Koscielny, Gibbs – Ramsey (86. Bendtner), Arteta – Wilshere (58. Santi Cazorla), Mesut Özil, Rosický (89. Gnabry) – Giroud
  • Dortmund: Weidenfeller – Grosskreutz, Subotič, Hummels, Schmelzer – Nuri Sahin, S. Bender – Blaszczykowski (67. Aubameyang), Mchitarjan (67. J. Hofmann), Reus (87. Papastat­hopulos) – R. Lewandowski
Víťazný gól Roberta Lewandowskeho.

Olympique Marseille (Fr.) – SSC Neapol (Tal.) 1:2 (0:1)

• Góly: 86. A. Ayew – 42. Callejón, 67. D. Zapata, rozhodoval: Cüneyt Cakir (Tur.)
  • Marseille: Mandanda – Fanni (53. Abdallah), N'Koulou, S. Diawara, Morel – Cheyrou, Romao – Payet (71. F. Thauvin), Valbuena, A. Ayew – Gignac (77. J. Ayew)
  • Neapol: Reina – Maggio, F. Fernández, R. Albiol, Armero – Behrami, Gökhan Inler – Callejón, Hamšík (84. Insigne), Mertens (76. Mesto) – Higuaín (58. D. Zapata)
Tabuľka F-skupiny:
1. Dortmund 3 2 0 1 6:3 6
2. Arsenal 3 2 0 1 5:3 6
3. Neapol 3 2 0 1 4:4 6
4. Marseille 3 0 0 3 2:7 0

G-skupina:

FC Porto (Portug.) – Zenit Petrohrad (Rus.) 0:1 (0:0)

• Gól: 86. Keržakov, ČK: 6. H. Herrera (Porto) po druhej ŽK, rozhodoval: Tagliavento (Tal.)
  • Porto: Helton – Danilo, Otamendi, Mangala, Alex Sandro – Fernando Francisco Reges, Lucho González (86. Ghilas), H. Herrera – Lica (53. S. Varela), Jackson Martínez, Josué (75. Defour)
  • Zenit: Lodygin – Ansaldi, Luís Neto, Lombaerts, Smolnikov (80. Criscito) – Šatov, Fajzulin – Aršavin (65. Zirjanov), Širokov (71. Keržakov), Danny – Hulk

Austria Viedeň (Rak.) – Atlético Madrid (Šp.) 0:3 (0:2)

• Góly: 20. a 54. Diego Costa, 8. Raúl García, rozhodoval: Orsato (Tal.)
  • Austria: Lindner – Dilaver, Rogulj, Ortlechner, Suttner – Royer (85. Leovac), M. Stankovič (14. Kienast), J. Holland, Mader, Jun (75. Spiridonovič) – Hosiner
  • Atlético: Courtois – Juanfran, Miranda, Alderweireld, Filipe Luís (46. Insúa) – Tiago Mendes, Gabi – Arda Turan, Raúl García (81. Adrián López Álvarez), Koke – Diego Costa (60. Cristian Rodríguez)
Videoskratka zo zápasu Austria Viedeň - Atlético Madrid.
Tabuľka G-skupiny:
1. Atlético 3 3 0 0 8:2 9
2. Zenit 3 1 1 1 2:3 4
3. Porto 3 1 0 2 2:3 3
4. Austria 3 0 1 2 0:4 1

H-skupina:

Celtic Glasgow (Škót.) – Ajax Amsterdam (Hol.) 2:1 (1:0)

• Góly: 43. Forrest (z pok. kopu), 54. Kayal – 90.+ L. Schöne, ČK: 88. Biton (Celtic) za faul, rozhodoval: Bebek (Chor.)
  • Celtic: Forster – E. Ambrose, Lustig (77. Biton), Van Dijk, Mulgrew – Samaras, Pukki (90.+ A. Balde), Kayal (71. Ledley), Izaguirre – Stokes, Forrest
  • Ajax: Cillessen – Van Rhijn (82. L. Schöne), Veltman, Denswil, Daley Blind – S. de Jong, Ch. Poulsen (68. Boilesen), Serero – L. Andersen, Sigthórsson, V. Fischer (72. Lesley de Sa)

AC Miláno (Tal.) – FC Barcelona (Šp.) 1:1 (1:1)

• Góly: 9. Robinho – 24. Messi, rozhodoval: Brych (Nem.)
  • AC Miláno: Amelia – Abate, C. Zapata, Mexés, Constant – Montolivo, N. De Jong, Muntari – Birsa (78. Poli), Robinho (65. Balotelli), Kaká (71. Emanuelson)
  • FC Barcelona: Víctor Valdés – Dani Alves, Piqué, Mascherano, Adriano Correia – Iniesta, Busquets, Xavi Hernández – Alexis Sánchez (74. Fábregas), Messi, Neymar (81. Pedro Rodríguez)
Videoskratka zo zápasu AC Miláno - FC Barcelona.