LM: Žilina vyhrala nad Spartou 2:0 a je blízko k hlavnej súťaži

Futbalisti MŠK Žilina zvíťazili v utorňajšom prvom zápase play off Ligy majstrov 2010/2011 v Prahe nad českým šampiónom Spartou 2:0. Zverenci trénera Pavla Hapala si tak odviezli z Generali Areny mimoriadne sľubný výsledok do odvety, ktorá sa uskutoční v stredu 25. augusta pod Dubňom. Slovenský majster rázne vykročil za postupom do lukratívnej skupinovej fázy elitnej súťaže, čím by napodobnil 1.FC Košice (1997) a Artmediu Petržalka (2005).

17.08.2010 22:21 , aktualizované: 23:20
Sparta Žilina 1 Foto:
Radosť futbalistov Žiliny.
debata (27)

Liga majstrov – 4. predkolo – 1. zápas:

Sparta Praha – MŠK Žilina 0:2 (0:0)

• Góly: 51. Ceesay, 74. Oravec, ŽK: Brabec, Řepka – Ceesay, Bello, Majtán, ČK:, rozhodoval: Atkinson (Ang.), 16.000 divákov.
  • Sparta: Blažek – Adiaba, Brabec, Řepka, Pamič – Hoheneder – Žofčák (77. Zeman), Kucka, Vachoušek (90. Jeslínek), Lačný (68. Třešňák) – Kweuke
  • MŠK Žilina: Dúbravka – Guldan, Piaček, Pečalka, P. Mráz – Jež – Rilke (79. Zošák), Bello, Majtán (88. Poliaček) – Ceesay (90. Šourek), O­ravec

Sparta vytiahla na Žilinu s troma Slovákmi Kuckom, Lačným a Žofčákom, aj z Corgoň ligy dobre známym Kweukem. Od prvých minút sa začalo naplno bojovať o vytúžený postup do skupinovej fázy. Hostia Spartu do úvodného tlaku nepustili, po opadnutí nervozity sa do prvej čistej šance dostal domáci hrot Kweuke. Ten sa v 12. minúte po krásnej krížnej prihrávke z pravej strany od Žofčáka vyhol ofsajdovej pasci, rútil sa sám na Dúbravku, ktorý ale skvele vyrazil jeho strelu nohou. O dve minúty mohlo udrieť na druhej strane, hostia mali výhodu priameho kopu z 18 metrov a loptu si postavil kapitán Jež. Jeho technickú strelu ale vytiahol končekmi prstov na tyčku Blažek.

Mlyn" žilinskej radosti. Foto: TASR
Sparta Žilina 3 Mlyn" žilinskej radosti.

Žiline sa nedaril postupný útok, dlhé lopty na Oravca či Ceesaya ale domáca obrana dirigovaná kapitánom Řepkom pokrývala bez väčších problémov. Kapitulovať ale mohla v 27. minúte, keď dobrý center Rilkeho hlavičkoval Oravec, Blažek však na bránkovej čiare opäť zachránil. Sparta sa snažila, opticky mala loptu viac na kopačkách, no držanie lopty v prvom polčase bolo vyrovnané. V 33. minúte Žofčákov pokus obrana „šošonov“ zblokovala na roh, Sparte sa nedarili ani strely zo stredných vzdialeností, o ktoré sa pokúšal najmä Kucka. V poslednej minúte prvého polčasu mohol skórovať Bello, ku ktorému Blažek vyrazil center Rilkeho, ale lopta išla len nad.

Sparta mohla udrieť hneď na začiatku druhého dejstva, ale Kweuke strieľal slabo. A tak ju v 51. minúte potrestal Ceesay, ktorý využil kiks brankára Blažeka s Hohenederom a krížnou strelou na zadnú tyč otvoril skóre. Otrasenú Spartu mohol zraziť ešte viac na kolená ďalší rýchly útok, ale Jež v brejku dvoch na jedného zle prihral Oravcovi.

Tomáš Oravec (najvyššie) strieľa druhý gól Žiliny. Foto: TASR
Sparta Žilina 5 Tomáš Oravec (najvyššie) strieľa druhý gól Žiliny.

Zaujímavý zápas pokračoval, vyrovnať mohol Žofčák v 57. minúte po dobrom priťuknutí od Kweukeho, žilinská obrana ale zachránila na poslednú chvíľu. Neujal sa ani veľmi nebezpečný priamy kop Kucku v 69. minúte, ktorý múr zblokoval tesne vedľa Dúbravkovej brány. Vzápätí ako nôž maslom prešiel stredom sparťanskej obrany Ceesay, no zbytočne ešte prihral Bellovi a ten na loptu do prázdnej brány nedočiahol. Žilina bola na vlne, Rilkeho strelu ešte obrana vytesnila na roh, no z neho už hlavou v 73. minúte nezadržateľne zvýšil na 2:0 Oravec. V záverečnej fáze sa síce Sparta snažila niečo s výsledkom urobiť, ale boli to hostia, čo po rýchlych akciách mohli ešte zvýšiť výhru. Napokon však vyhrali 2:0 a majú skvelú pozíciu do odvety.

Pavel Hapal (tréner MŠK Žilina): „Nezačali sme dobre, ale potom sme sa zlepšili, dali dva góly a vyhrali zaslúžene. Sparte už v závere aj odchádzali sily. Musíme zostať nohami na zemi. Som spokojný. Doma bude vypredané, ale nemôžeme podĽahnúť eufórii.“

Jozef Chovanec (tréner Sparty): „Neostáva mi nič iné, iba zablahoželať Žiline k veľmi dobrému výkonu a výsledku. Pre nás je to trpká prehra, náš výkon mal byť lepší. Nehráme v optimálnej zostave, čo sa dnes výrazne prejavilo. Vývoj zápasu mohla ovplyvniť šanca Kweukeho. Ak by ju premenil, vyzeralo by to inak. Pri inkasovaných góloch sme urobili hrubé chyby. Naša obrana fungovala zo začiatku dobre, chyby začala robiť až pri štandardných situáciách súpera po prvom inkasovanom góle. Mrzí ma, že hráči, ktorí mali osobné úlohy, ich nesplnili. Ak by sme sa nedopustili chýb, potom by bola spravodlivejšia remíza. Verím, že v Žiline bude výkon z našej strany oveľa lepší.“

Róbert Jež (stredopoliar Žiliny): „Hrali sme veľmi dobre v defenzíve i v útoku a to rozhodlo. Vytvorili sme si viac šancí a mohli sme vyhrať aj vyšším rozdielom. V úvode nás podržal brankár Dúbravka. Ak by Sparta viedla, bolo by to oveľa ťažšie. S výkonom môžeme byť spokojní, ešte nás však čaká odveta a tá bude rovnako ťažká ako dnešný duel.“

Igor Žofčák (Sparta): „Je to katastrofa. Po prvom inkasovanom góle sme uplne prestali hrať a nedostávali sme sa do zápasu. Žilina bola lepšia a zaslúžene vyhrala. Nezostáva nám nič iné, ako ísť do Žiliny s cieľom vyhrať a postúpiť. Dnes nám to jednoducho nevyšlo.“

Erik Brabec (obranca Sparty): „Žilina vyhrala úplne zaslúžene. Nechcem hovoriť, ako by sa zápas vyvíjal, keby Kweuke dal gól v čistej šanci. V odvete bude Žilina ešte lepšia, neviem si predstaviť, či tam dokážeme zvíťaziť.“