Skvelý obrat Slovana: belasí zdolali Bystricu 3:2. Halenár má stovku

Futbalisti Slovana Bratislava sa v 16. ligovom kole dostali z manka 0:2 a Banskú Bystricu zdolali 3:2. Dvoma gólmi sa blysol Juraj Halenár, ktorý víťazným zásahom z nadstaveného času zaokrúhlil počet svojich gólov v najvyššej slovenskej súťaži na sto. V ďalších stredajších dueloch vyhrali Zlaté Moravce a Nitra, Košice uhrali s Ružomberkom remízu 1:1.

09.11.2011 19:35 , aktualizované: 20:57
Šebo Pančík Foto:
Filip Šebo (Slovan) bojuje o loptu s brániacim Michalom Pančíkom z Banskej Bystrice (vľavo).
debata (9)

16. kolo:

ŠK Slovan Bratislava – FK Dukla Banská Bystrica 3:2 (0:1)

• Góly: 65. a 90.+ Halenár (prvý z 11 m), 67. Guédé – 38. a 58. Jakubko, ŽK: 18. Had – 41. M. Pančík ml., 50. Jakubko, 52. Považanec, 70. Marek Hlinka, rozhodovali: Chmura – Brendza, Slyško, 1480 divákov
  • Slovan: L. Hroššo – Bagayoko, Kolčák, Had, Štepanovský (46. Táborský) – Guédé, Grendel (46. Pauschek), Halenár, I. Žofčák – Šebo, Lačný (74. Hartig)
  • Banská Bystrica: Belic – M. Pančík ml., Poljovka, Gyömbér, T. Hučko (72. M. Bažík) – Marek Hlinka, B. Ľupták – Rejdovian, Považanec (82. Kupčík), Brašeň – Jakubko

Hosťujúci gólman Belic v 9. min preukázal svoj dobrý postreh, keď najskôr zlikvidoval tvrdú strelu Šeba a vzápätí vyrazil nad svoju bránku pokus Halenára. O deväť minút neskôr kapitán Banskej Bystrice Poljovka odkopol Šebovu prihrávku na rohový kop, keď predtým pokusy Jakubka a Brašeňa z diaľky zostali iba pokusmi. Hra sa preniesla do stredu ihriska a Brašeňov strelecký pokus v poslednej chvíli odvrátila domáca obrana na rohový kop. Rozhodujúcim momentom prvého polčasu bola 38. min, keď Jakubko v páde akrobaticky prekonal domáceho Hrošša. V pokutovom území ho dokonale našiel Rejdovian.

Brankár Banskej Bystrice Tomáš Belic chytá... Foto: TASR
Belic Halenár Brankár Banskej Bystrice Tomáš Belic chytá loptu pred útočníkom Slovana Jurajom Halenárom.

Unikátne veci sa diali v tomto meraní síl v druhom polčase. Hneď v jeho úvode v 46. min Hroššo včasným odkopom zachránil pred nabiehajúcim Jakubkom. O minútu neskôr Belic ukázal svoje majstrovstvo, keď Šebovu hlavičku odkopol na rohový kop. V 49. min brankár hostí opäť vyšiel víťazne zo súboja so Šebom, keď jeho strelu z 18 m vyrazil pred seba. Hostia zvýšili na 2:0 v 58. min, keď Považanec vyhral bežecký súboj s Guédém a jeho center poslal pohotovo hlavou Jakubko do siete Hrošša – 0:2.

Domáci vyrovnali v rozpätí dvoch minút, najprv skóroval v 65. min Halenár z pokutového kopu a potom v 67. min Guédé presnou hlavičkou. V záverečnej 10-minútovke sa obe mužstvá snažili stiahnuť víťazstvo na svoju stranu. V 82. min Kupčík hlavou minul bránku Slovana, v 87. min Belic vyrazil pokus Hartiga a o dve minúty sa Hroššo zaskvel pri strele Brašeňa. O všetkom rozhodol v nadstavenom čase kanonier „belasých“ Halenár, ktorý z priameho kopu dosiahol nielen víťazný gól tohto merania síl, ale aj svoj jubilejný 100. v najvyššej slovenskej futbalovej súťaži.

Vladimír Weiss st. (tréner Slovana): „Som rád, že sme toto stretnutie zvládli. Otočiť z 0:2 na 3:2 je vynikajúce. Ukázali sme, že máme svoju silu. Súboj bol o morálke a nasadení, lebo po prvom polčase, ktorý sme odohrali veľmi zle, sa našli v našom mužstve hráči, ktorí toto mužstvo ťahali. Výborne hrali Bagayoko a Halenár, v druhom polčase aj Žofčák. Hráčom som už dávnejšie povedal, že majú ešte štyri – päť zápasov na to, aby v tomto mužstve začali aj po zime, ak ja budem trénerom. Bolo to veľmi dobré stretnutie a fantasticky gól dal Halenár, ktorý naše mužstvo ťahal už v štyroch – piatich zápasoch. Gratulujem mu k ligovej stovke, lebo dať v jeho veku sto gólov je veľký výkon.“

Juraj Halenár (útočník Slovana): „V prvom rade to chcem venovať mojej sestre, rodičom a všetkým, ktorí mi na tieto góly prihrali. Možno by niektorí povedali, že je to len slovenská liga, ale nie je to ľahké. Chcem pokračovať v strieľaní gólov aj naďalej. Nechcem naháňať rekordy, dôležité je, aby som pomohol mužstvu, aby sme zbierali body a vyhrávali zápasy.“

Štefan Zaťko (tréner Banskej Bystrice): „Odohrali sme veľmi nešťastný zápas. Naše mužstvo si nezaslúžilo toto stretnutie prehrať. Súperovi gratulujem k víťazstvu. Pokutový kop proti nám bol veľmi prísny a Had mal v tomto stretnutí vidieť červenú kartu. Hoci viem, že za tieto slová budem pykať, poviem to otvorene: hlavný rozhodca toto stretnutie nezvládol, bol najslabším článkom. Nech si on spytuje svedomie.“

MFK Košice – MFK Ružomberok 1:1 (1:0)

• Góly: 3. Šinglár – 52. Masaryk, ŽK: 55. K. Kuzma, 62. Djokovič, 81. Šinglár – 15. A. Sloboda, 28. Skalák, 70. J. Vavrík, rozhodovali: P. Hrčka – R. Sluk, Poláček, 650 divákov
  • Košice: Tofiloski – Mikuláš Tóth, Djokovič, Dobias, Čonka – Kavka (62. Isola), Šinglár – E. Pačinda (60. J. Novák), K. Kuzma, Viazanko – Škutka (74. Nurkovič)
  • Ružomberok: L. Hrdlička – P. Maslo, Huber, Greššák, M. Jurkemik – J. Vavrík – Skalák, A. Sloboda (46. Serečin), Hoferica (76. Š. Pekár), Ďubek – Masaryk

Domáci mali vydarený úvod, ktorým zaskočili hostí. Už v 2. min Hrdlička vyrazil Čonkovu strelu na roh a po jeho rozohratí Šinglár otvoril skóre. Košičania naďalej boli aktívnejší ako Ružomberčania, ale prekonávali sa v zahadzovaní príležitostí. V 7. min Škutka namieril iba do bočnej siete, v 15. min Tóthov volej išiel tesne nad a v 19. min rýchle prečíslenie žltomodrých riešil Kuzma zle, keď namiesto zakončenia hľadal výhodnejšie postaveného spoluhráča. Hostia vážnejšie pohrozili až po polhodine najprv Jurkemikom a potom Skalákom, obe zakončenia vypracoval Masaryk. V 45. min zahodili domáci nemožné, keď išli traja na jedného: Kuzma si mohol vybrať, komu prihrá na skórovanie do prázdnej brány, ale napokon sám slabo vystrelil a Hrdlička jeho pokus kryl.

Momentka zo zápasu Košice - Ružomberok. Foto: TASR
Košice Ružomberok Momentka zo zápasu Košice - Ružomberok.

Po prestávke vybehli Ružomberčania na trávnik ako vymenení a boli to Košičania, ktorí nevedeli, kam skôr skočiť. Už po siedmich minútach Masaryk po rohu vyrovnal a hostia naďalej nepríjemne dobiedzali. O minútu neskôr Tofiloski zmaril Masarykov lob a v 59. min Čonka v poslednej chvíli zabránil skórovať Ďubekovi. Hra sa potom prelínala z jednej strany na druhú a prakticky z každého protiútoku hrozila šanca. Pri sledovaní výborného zápasu si diváci prišli na svoje. V 71. min gólman hostí Hrdlička vyrazil strelu Viazanka. V záverečných minútach obe mužstvá zlyhávali vo finálnej fáze, konečná remíza spravodlivo vyjadruje dianie na ihrisku.

Ladislav Šimčo (tréner Košíc): „Je to spravodlivý výsledok. Musím pochváliť hráčov za prvý polčas. Okrem gólu si vypracovali tri – štyri šance, takže už pred prestávkou mohli rozhodnúť. Nezvládli sme však úvod druhého polčasu, keď sme – pre mňa nepochopiteľne – urobili chybu pri ´štandardke´, nepokryli sme Masaryka. V závere sme sa pokúšali niečo urobiť s výsledkom, ale už to nešlo.“

Aleš Křeček (tréner Ružomberka): „Prišli sme sem zvíťaziť. Súper bol veľmi dobre pripravený a v prvom polčase sa zaslúžene ujal vedenia. My sme nehrali dobre, horela nám predovšetkým pravá strana. Po prestávke sme však boli aktívnejší a lepší. Z pohľadu trénerov to bol trošku ´zbláznený´ futbal, lebo sa hralo hore – dolu, ale fanúšikovia si prišli na svoje. Remíza je spravodlivá.“

1. FC Tatran Prešov – FC ViOn Zlaté Moravce 0:1 (0:0)

• Gól: 76. Pavol Majerník, ŽK: 16. Kolbas, 35. Guba, 79. Krob – 24. Orávik, 33. Chren, 45.+ Paur, 87. A. Candrák, rozhodovali: Gábor – Mókoš, Petríček, 1230 divákov
  • Prešov: Jakub Diviš – Kolbas, Piter-Bučko, Krajník, Krob – P. Lipták – P. Katona (79. Žůrek), M. Adam (61. V. Macko), Papaj – Guba (61. Higor Sales de Coimbra), Mariano Bernardo
  • Zlaté Moravce: M. Kuciak – Pavlenda, Janečka, Pavol Majerník, Chren – M. Pavlovič – Orávik (71. A. Candrák), Kuračka, Paur, M. Hruška (87. Hodek) – Brčák (68. Pavelka)

V prvom polčase sa v Prešove hral slabučký futbal. Tímom nefungoval stred poľa a viazli kombinácie. Zlatomoravčania sa spoliehali výlučne na brejky a v 5. min mohli ísť do vedenia, keď Orávik zoči – voči Divišovi trafil len nohy brankára domácich. V 29. min sa hosťujúci Brčák predral cez Krajníka až do pokutového územia, sieť však rozvlnil iba z vonkajšej strany. Tatran nenadväzoval na dobré výkony z predchádzajúcich zápasov a ozýval sa aj piskot prešovských divákov.

Súboj Milana Pavloviča zo Zlatých Moraviec (v... Foto: SITA
Prešov Zlaté Moravce Súboj Milana Pavloviča zo Zlatých Moraviec (v červenom) a Prešovčana Dávida Gubu.

Hostia zo Zlatých Moraviec mali v druhom polčase lepší prechod do útoku a kontrolovali hru. ViOn-u však chýbali vyložené šance. Domáci vyslali strelu na bránku až v 61. min, keď Kolbas napriahol spoza šestnástky a Kuciak musel zasahovať. Gól Zlatých Moraviec prišiel v 76. min: Majerník po rohovom kope hlavičkou otvoril skóre. Prešov nepredviedol nič z futbalového kumštu, prehral zaslúžene.

Štefan Tarkovič (tréner Prešova): „Prehrali sme zaslúžene. Neukázali sme nič, súper hral zodpovedne, dal gól a zvíťazil.“

Juraj Jarábek (tréner Zlatých Moraviec): „Vedeli sme, že nás nečaká ľahký zápas, snažili sme sa hrať na protiútoky. Sme radi, že sme Tatran zdolali.“

DAC 1904 Dunajská Streda – FC Nitra 0:2 (0:1)

• Góly: 42. I. Hodúr (z 11 m), 61. Šimonek, ŽK: 33. Hílek, 79. I. Obert, 84. Struhár – 20. M. Kolmokov, 29. R. Sloboda, 77. Harbuľák, 82. V. Gajdoš, rozhodovali: Ježík – Tomčík, Slyško, 1047 divákov
  • Dunajská Streda: P. Kováč – Helísek, Struhár, R. Konečný, Zs. Németh – Boya (66. Tomčák), Hílek – I. Obert, Čorič (84. Lénárth), Kabele – Z. Harsányi (66. Matůš)
  • Nitra: M. Chudý – Kaspřák, Martin Tóth, M. Kolmokov, Harbuľák – Držík – Ľ. Kolár (90.+ Matúš Mikuš), I. Hodúr (90.+ F. Moravčík), V. Gajdoš, R. Sloboda (82. Čirik) – Šimonek

Na Žitnom ostrove sa stretli mužstvá s negatívnymi sériami a úvod zápasu ukázal, prečo sa im nedarí. Väčšina hráčov mala na ťažkom teréne problémy so spracovaním lopty a preriedené tribúny videli veľké množstvo nepresností. Hre hosťujúceho tímu sa snažil vtlačiť pečať najmä kapitán Hodúr, ktorý v 14. min pekne vysunul Kolára, ale ten z výhodnej pozície zakončil slabo. Na druhej strane v 20. min Harsányi vysunul Kabeleho, ktorého na hranici šestnástky nedovolene zastavil Kolmokov, Čorič sa však pri priamom kope z výhodnej pozície pošmykol a netrafil bránku. V 24. min sa Nitran Držík po peknom prieniku z vlastnej polovice dostal na dostrel, ale špičkou poslal loptu do Kováčovho náručia. Ďalší vzruch prišiel až pred koncom prvého polčasu, keď sa najskôr Hílekova tečovaná strela dostala ku Kabelemu, ktorý z výhodnej pozície napálil do bočnej siete. Trest prišiel o minútu: hostia predviedli peknú akciu, Sloboda si narazil s Gajdošom a lopta sa dostala ku Kolárovi, ktorého „tutovku“ zmaril Kováč. Nasledoval však šokujúci verdikt rozhodcu Ježíka, ktorý síce ponúkol hosťom výhodu, napokon však za Struhárov faul na Gajdoša odpískal pokutový kop. Zodpovednosť na seba zobral Hodúr a s istotou dostal svoj tím do vedenia – 0:1.

Domácim sa ani v druhom polčase nedala uprieť snaha, pred bránkou však boli úplne neškodní. Naopak, hostia výborne dirigovaní Hodúrom viackrát nebezpečne pohrozili. V 52. min predviedla Nitra pekný signál z rohu: Hodúr našiel Gajdoša, ale jeho „delovka“ mierila nad bránku. Na opačnej strane predviedol pekný slalom Kabele, obrana Nitry však jeho strelu tečovala na roh. Po hodine hry prišlo definitívne rozhodnutie, keď na Hodúrov roh najvyššie vyskočil Šimonek a hlavou prekonal Kováča – 0:2. V 69. min Dunajská Streda zaznamenala prvú strelu na bránku, ale Hílek Chudého neprekvapil. Pekný futbalový moment priniesla 73. min: Gjadošovu strelu vytlačil Kováč spod brvna. Záverečný platonický tlak DAC-u priniesol dve nebezpečné Tomčákove strely, do siete si však cestu nenašli. Nitra ukončila svoju šnúru zápasov bez víťazstva na hodnote deväť, domáci prehrali piaty duel v rade.

Krisztián Németh (tréner Dunajskej Stredy): „Futbal nás teraz facká zo všetkých strán. Dnes sa to stalo aj zo strany, odkiaľ sme to nečakali… Boli sme nervózni, nepresní. Góly sme inkasovali z penalty a rohu, sami sme nedokázali skórovať. Kľúčové situácie je ešte pod vplyvom emócií ťažko komentovať. Musím si ich pozrieť na videu. Možno sme mali aj my kopať penaltu a možno mal byť aj vylúčený hráč Nitry.“

Cyril Stachura (tréner Nitry): „Vedeli sme, že tento zápas bude o nasadení a bojovnosti. Na to sme sa pripravovali a po tejto stránke sme dnes obstáli. Sedemdesiat minút sme boli futbalovejší, vypracovali sme si viac šancí. Naopak, domácich sme do príležitostí nepustili. Preto si myslím, že naše víťazstvo je zaslúžené.“