Hanba v Nitre. Slovan dal víťazný gól rukou!

Futbalisti Slovana Bratislava vyhrali v 27. kole v Nitre 1:0, víťazný gól dal v 89. minúte Dobrotka rukou, čo si však nik z rozhodcov nevšimol!

23.04.2011 20:15
Martin Dobrotka Foto:
Martin Dobrotka sa načahuje rukou za loptou, rozhodca Valašek sa prizerá spoza šestnástky, no gól i tak šokujúco uznal.
debata (44)

Dobrotka vyskočil na Žofčákov priamy kop a volejbalovým spôsobom prehodil vybiehajúceho brankára Hrošša. Žilina iba remizovala v Ružomberku 0:0 a v tabuľke klesla o skóre za Slovan na tretie miesto. Dôležité víťazstvo dosiahol v súboji namočených tímov Prešov nad Dubnicou.

FC Nitra – ŠK Slovan Bratislava 0:1 (0:0)

• Gól: 89. Dobrotka, ŽK: 44. Kolmokov, 66. Šimončič, 74. Harbuľák, 88. Kaspřák – 34. Guédé, 70. Dosoudil, rozhodovali: Valášek – R. Sluk, Mikulaj, 2780 divákov
  • Nitra: L. Hroššo – L. Zelenický (43. Kolmokov), Martin Tóth, Harbuľák, Igor Kotora (90.+ R. Sloboda) – Kaspřák, Šimončič – Ľ. Kolár, Matúš Mikuš (70. Ivančík), Glenda – Rák
  • Slovan: Putnocký – Bagayoko, Dobrotka, Dosoudil, T. Hrdlička (76. Pauschek) – I. Žofčák, Guédé, Grendel (81. F. Kiss), Milinkovič – Šebo, A. Szarka (46. Ivana)

Domáci Rák hrozil gólom zo štandardnej situácie už v 5. min, ale brankár Putnocký tečovanú strelu s ťažkosťami vytlačil. V 20. min pridal kapitán Nitry z 25 m ďalší strelecký pokus, namieril však iba ponad brvno.

O tri minúty neskôr slovanisti tiež dostali šancu skórovať v podobe priameho kopu. Milinkovič napriahol na hranici pokutového územia, ale tesne netrafil Hroššovu bránku. V 25. min zachraňoval Hroššo pred prečíslením hostí, reflexívne vytlačil loptu a zneškodnil aj pokus dorážajúceho Šeba. Hroššo dokázal, že je veľkou oporou tímu, aj v 31. min. Milinkovič zahrával rohový kop a našiel Grendela, ten „placírkou“ trafil len brvno a odrazenú loptu hneď dva razy dorážal Žofčák, ani to však na skvelého brankára hostiteľov nestačilo. V 37. min Šebo poslal ďalekonosnú strelu na nitriansku bránku, ale lopta minula svoj cieľ.

Čerstvý Ivana sa dostal k lopte k 54. min, ale z 20 m zakončoval slabo. Na opačnej strane v 58. min prudko pálil Glenda, Putnocký však bol pozorný. V tej istej minúte mohli skórovať Ivana aj Šebo, lenže situáciu nezvládli a domáca obrana ich ustrážila. V 59. min z hranice „veľkého vápna“ vyslal tvrdú a dobre mierenú strelu Grendel, ale Hroššo si s ňou poradil. Takmer z identickej pozície strieľal ten istý hráč v 62. min, ani tentoraz sa nepresadil. V Nitre sa už stáva tradíciou, že sa hostia tešia z gólu predčasne. Teraz sa to stalo v 75. min, keď postranný rozhodca signalizoval postavenie mimo hry Šebovi.

Zakrátko zapracovala znovu dvojica Ivana – Šebo, ale druhý menovaný strelou z pravej strany k vzdialenejšej žrdi neuspel. V 89. min centroval Žofčák, Dobrotka skóroval rukou a zabezpečil pre svoj tím tri body.

Duel Nitra – Slovan vo videoskratke

Cyril Stachura (tréner Nitry): „Svedomito sme sa pripravovali na dnešný zápas. Súperove silné stránky sme dobre poznali a myslím si, že prehra so Slovanom nie je žiadnou hanbou. Mrzí ma však, že sme duel tak nešťastne prehrali.“

Karel Jarolím (tréner Slovana): „Tentoraz sme nehrali tak dobre kombinačne ako s Trnavou. Myslím si, že celý zápas sme mali navrch. Problémy nám robila koncovka, nevedeli sme sa presadiť. Či sme gól strelili rukou, som ja osobne nevidel.“

FC Tatran Prešov – MFK Dubnica 2:1 (1:0)

• Góly: 12. Mariano Bernardo, 68. Čep – 79. E. Ľupták, ŽK: 58. Krajník – 19. Beňo, 41. M. Ižvolt, rozhodovali: Horváth – Kubačka, Rendko, 2142 divákov
  • Prešov: B. Peškovič – P. Petráš, Farbák, Čep, Josl (25. Heidenreich) – Krajník – M. Vyskočil, Macko (72. Belák), Vršajevič – Ľ. Meszároš, Mariano Bernardo (60. Žůrek)
  • Dubnica: P. Kováč – M. Ižvolt, Nosek, Trousil, Beňo (74. E. Ľupták) – Šulek – J. Vavrík, Bruško, J. Zápotoka (69. Grabež) – Polách (69. Augustíni) – M. Kuzma

Prešov si po víťazstve v Zlatých Moravciach chcel pripísať ďaľšie tri body aj na vlastnom trávniku. Domáci začali územnou prevahou a v 12. min sa tešili z gólu, keď z pravej strany centroval zo šestnástky Vyskočil a našiel Bernarda, ktorý si loptu spracoval na hrudi a z voleja exportne prekonal brankára Kováča – 1:0.

Tatran mal naďalej viac z hry, ale chýbala mu finálna prihrávka. Na druhej strane to skúšali z ďiaľky Kuzma aj Vavrík, no bezvýsledne. Desať minút pred koncom prvého polčasu mal na kopačke ďalší gól Bernardo, ale z dobrej streleckej príležitosti prekopol.

V 43. min Mackov priamy kop len lizol pravú žrd bránky hostí. O minútu nato mal domáci brankár ťažkosti s Bruškovou strelou, ale obrana Prešova odvrátila loptu do bezpečia.

Druhé dejstvo bolo v réžii Dubnice. V 46. min Peškovič neudržal Bruškovu strelu a defenzívy východniarov musela odvracať loptu do bezpečia, v 49. min zachraňoval v päťke pred Vavríkom Bernardo. Totálnu hrúbku vyprodukoval v 64. min Čep a hosťujúci Kuzma zoči – voči Peškovičovi trafil len pravú žrď. Dubnica zovrela Prešov na jeho polovici a z tribún sa ozýval piskot. „Nedáš – dostaneš“ sa znova potvrdilo v 68. min: po rohovom kope trafil hlavou do siete Čep a bolo 2:0 pre zeleno-bielych. Dubnica sa vrátila do zápasu v 79. min, keď po hrubej chybe domácej strany znížil Ľupták. V 84. min neistý Peškovič podbehol center a Šulekova hlavička len tesne minula šibenicu. Tatran sa víťazstvom nad Dubnicou vzdialil od zostupovej priečky.

Ladislav Pecko (tréner Prešova): „Spokojný som s výsledkom, ale nie s hrou v druhom polčase. Skúsení hráči nedokázali podržať loptu. Gól na 2:0 nás neupokojil. Naopak, vrátili sme po ňom súpera do hry.“

Peter Gergely (tréner Dubnice): „Videli sme zaujímavý zápas. Domáci dali dva góly, a preto zvíťazili. Kľúčovým momentom bola strela Kuzmu do žrde.“

FC Spartak Trnava – DAC Dunajská Streda 3:0 (2:0)

• Góly: 12. R. Procházka, 32. Koro Kone, 81. Mikovič, ŽK: 67. J. Čarnota – 43. M. Filo, 71. I. Obert, rozhodovali: Smolák – D. Hrčka, Košecký, 848 divákov
  • Trnava: Raška – J. Čarnota (68. Kaprálik), Gross, Diallo, Ciprys – R. Procházka, P. Čarnota (78. J. Petráš), M. Kaščák, Wellington (26. Mikovič) – Koro Kone, Tomaček
  • Dunajská Streda: Ján Novota – I. Obert, Hílek, Hrabáč, R. Konečný (56. Rogerio Pereira) – Helísek, Boya, Čorič, M. Tomčák (77. J. Kadlec) – N´Kendo, Matůš

Od úvodu očakávaný nápor domácich bol spočiatku chaotický a bez myšlienky. Už v 2. min Koro Kone po centri Tomačeka sám v päťke mieril vysoko nad. O minútu bol opäť v akcii Koro Kone, jeho prudký center však Tomaček v rýchlosti nezužitkoval. Dunajská Streda sa snažila o útočnú hru, ale finálnou prihrávkou stroskotávala na trnavskej obrane. V 12. min po rohovom kope Tomačeka využil centrovanú loptu po fatálnej chybe gólmana Novotu Procházka a do prázdnej bránky skóroval – 1:0. V 19. min Procházkova tiahla krížna strela zasvišťala nad ľavým rohom. Vlažný výkon hostí zo Žitného ostrova trestal v 33. min Koro Kone, keď po centri Ciprysa si loptu štýlovo stlmil na prsiach a rutinérsky pravačkou k pravej žrdi pridal druhý presný zásah domáceho tímu – 2:0.

Päť minút po obrátke „červeno-čierni“ kombinačnou akciou dosiahli gól, ale hvizd rozhodcu Smoláka zastavil ich radosť z úspechu. V 54. min aktívny Koro Kone prešprintoval obrancov hostí a jeho dobre mierenú strelu Novota „robinzonádou“ vyrazil do poľa. V 58. min opäť pohrozili hostia: po brejku sa pred trnavskou bránkou ocitol Matůš, ale v dobrej situácii „zluftoval“ a J. Čarnota odvrátil do bezpečia.

V 69. min Koro Kone hlavičkoval z päťky, skúsil pozornosť Novotu a vzápätí sa Mikovič blysol pohotovou strelou, ktorú brankár hostí vyrazil na rohový kop. V 75. min Filo z dobrej pozície z hranice šestnástky prestrelil, podobne ako na druhej strane z brejku v tej istej minúte Diallo. V 78. min Koro Kone vo vyloženej gólovej šance prepálil. V 81. min striedajúci Mikovič prízemnou strelou upravil na konečných 3:0.

Peter Zelenský (tréner Trnavy): „Tohto zápasu som sa dosť obával z jedného dôvodu. Po prehratom utorňajšom dueli so Slovanom, keď hráči vydali dosť síl, som sa bál o ich výkon. Podarilo sa nám však po chybe hostí dosiahnuť lacný gól, čím sme sa upokojili. Potom sme pridali ďalší presný zásah a mali sme už dobre rozohraný zápas, ktorý sme doviedli do víťazného konca.“

Mikuláš Radványi (tréner Dunajskej Stredy): „Tradičné každý týždeň pripravujeme hráčov, aby ich výkon spĺňal ligové kritériá. Dnes sme ľahkovážne darovali výrazné víťazstvo domácim. Prvý gól padol po hrubej chybe brankára a pri druhom obranca ponúkol loptu súperovi. Všetko je to v hlavách a myslení hráčov. Už niekoľko kôl zápasíme so streleckou efektivitou, je to pre nás utrpením. Na dosiahnutie nášho cieľa, aby sme sa v zostupovom pásme posunuli vyššie, musíme získať šesť bodov a tým situáciu upokojiť.“

FK Dukla Banská Bystrica – FC ViOn Zlaté Moravce 1:1 (0:1)

• Góly: 83. Jakubko – 38. Candrák, ŽK: 16. Adámik – 53. Pavlenda, rozhodovali: Šuniar – Benko, Kubica, 1540 divákov
  • Banská Bystrica: Pindroch – Poljovka, Adámik (29. Marek Hlinka), Kupčík (36. Turňa), Brašeň – Pleva – M. Pančík, Prekop (46. Pečovský), T. Hučko – Jakubko, Uškovič
  • Zlaté Moravce: M. Kuciak – Pavlenda, Janečka, Pavol Majerník, Chren (82. Peter Farkaš) – Orávik (60. Žilák), M. Babic, M. Hruška, Brčák – A. Candrák, Pavelka (74. Tomášek)

V úvode prvého polčasu sa hral na Štiavničkách vyrovnaný futbal so šancami na oboch stranách. Najväčšiu mali domáci v 6. min, keď Brašeň pekne uvoľnil Hučka, ktorý prenikol do pokutového územia vysunul Jakubka a strelu útočníka Banskej Bystrice zastavil ma čiare brankár Kuciak fantastickým zákrokom. ViOn však postupne prebral iniciatívu a nebezpečne hrozil. V 15. min zo sľubnej pozície prehlavičkoval bránku Brčák. V 24. min po štandarke Zlatých Moraviec poslal Orávik loptu na Candráka, v pokutovom území ho odzbrojil Adámik, ale stopéer Dukly sa pri zákroku zranil a musel striedať. O desať minút neskôr sa zranil aj druhý domáci stredný obranca Kupčík a tiež odišiel predčasne do šatne.

Tréner Zaťko musel v defenzívnej formácii improvizovať, čo hostia využili. V 38. min si nerozumel brankár Pindroch s Turňom, čo využil Candrák, ktorý sa dostal k lopte a pohodlne otvoril skóre. Domáci mohli o minútu neskôr odpovedať, ale po dvoch centroch z pravej strany sa neujala hlavička Jakubka. V 45. min vyskúšal Pindrocha strelou z diaľky Babic, brankár Dukly mal z tečovanou loptou drobné problémy, ale napokon ju skrotil.

Druhý polčas patril Dukle, ktorý hýrila aktivitou a vytvorila si aj tlak. Zmraziť ju však mohol v 52. min Candrák, keď sa hostia dostali do brejku, útočník ViOnu prešiel do šestnástky, prekonal Pindrocha, no lopta len tesne minula bránku. Potom prišli okamihy domáceho Brašeňa, ktorý sa ocitol v dvoch veľkých príležitostiach. V 58. min mu poslal loptu Pečovský a Brašeň v pokutovom území strieľal bez prípravy tesne vedľa. V 60. min mu prihral loptu zo stredu ihriska Pleva a Brašeň strieľal tentoraz presne, no zaskvel sa Kuciak. Tlak Dukly narastal, ale domácim to vpredu nešlo.

Až v 83. min prišiel vyrovnávajúci okamih, keď Pančík vysunul Jakubka, ktorý na pravej strane v pokutovom území prekonal hosťujúceho gólmana aj za prispenia žrde. Dukla mala v záverečných minútach ešte tlak, ale nedokázala z neho vyťažiť vyloženú šancu.

Štefan Zaťko (tréner Banskej Bystrice): „My sme prvý polčas nestúpili dobre do zápasu. Mali sme síce dve či tri možnosti, z ktorých mohol Jakubko dať gól a zápasy by sa možno vyvíjal inak. Súper hral v prvom polčase naozaj veľmi dobre. Dali sme mu veľa priestoru a pridala sa k tomu smola, keď sme museli striedať dvoch zranených stopérov. Bol to neočakávaný zásah d zostavy, inkasovali sme gól, ale chcel by som a poďakovať hráčom za druhý polčas. Ukázali morálku a myslím si, že v závere si zaslúžili aj zvíťaziť.“

Juraj Jarábek (tréner (Zlatých Moraviec): „Cestovali sme do Banskej Bystrice po náročnom ´anglickom´ týždni s tým, že chceme uhrať bod a najlepšie, keby sme zvíťazili. V prvom polčase nám to aj takticky vychádzalo. Ujali sme sa vedenia a na začiatku druhého dejstva sme mali aj ďalšiu šancu. Keby Candrák dal na 2:0, mohlo to vyzerať inak, ale na keby sa nehrá. Dukla bola v druhom polčase lepšia, agresívnejšia a behavejšia a zaslúžene Jakubkom vyrovnala. Takže s bodom musíme byť spokojní.“

MFK Ružomberok – MŠK Žilina 0:0

• ŽK: 77. P. Maslo (Ružomberok), rozhodovali: Hracho – Balko, Ježík, 3778 divákov
  • Ružomberok: L. Hrdlička – P. Maslo, J. Maslo, Sivčevič, Jurč (74. Radič) – Greššák (81. Bielák) – I. Kotora, Blažič, J. Chovanec (71. Š. Pekár) – Ďubek, Jakšič
  • Žilina: Krnáč – P. Mráz, Šourek, Zd. Štrba, Mabouka – Gergel (80. P. Poliaček), Ľ. Guldan, Zošák (63. Bello), Pich – Lietava (69. M. Ceesay), T. Majtán

V prvom polčase mala Žilina miernu územnú prevahu, jej hráči sa tlačili pred domáceho brankára Hrdličku, ale vážnejšie ho neohrozili. Domáci eliminovali žilinské ofenzívne snahy ešte pred pokutovým územím najmä vďaka účelnému prehusťovaniu priestoru. Najväčšiu šancu si do polčasovej prestávky vypracovali Ružomberčania. V 45. min Jakšič šikovne vysunul do brejku Ďubeka, ktorého strelu brankár Krnáč vytlačil na rohový kop.

Po zmene strán začalo byť na ihrisku živšie. V 55. min Jurč strelou z 22 m vyskúšal pozornosť Krnáča, vzápätí sa to isté zopakovalo na druhej strane, keď domáci gólman Hrdlička likvidoval Lietavov ďalekonosný pokus. V 61. min bola Žilina blízko k vedúcemu gólu, Majtánova strela však skončila len na brvne. Hostia boli aj naďalej nebezpečnejší, v 71. min Maboukovu delovku vyrazil Hrdlička. Žilinčania sa potom ešte pevnejšie usídlili pred pokutovým územím domácich, ružomberská defenzíva však úspešne odolávala. V 88. min prišla kontra Liptákov. Na Ďubekov rohový kop si vyskočil Ján Maslo, jeho „koníček“ však preskočil bránku. V záverečných minútach sa už pod Čebraťom nič vážnejšie neudialo, a tak sa stretnutie skončilo bezgólovou remízou.

Ladislav Jurkemik (tréner Ružomberka): „Dnes sme nastúpili bez piatich hráčov základnej zostavy, čo sa ťažko nahrádza, zvlášť proti takej kvalite, akú predstavuje Žilina. Mali sme jednu veľkú šancu, super si ich vytvoril viac, najmä v druhom polčase. S bodom som spokojný, má pre nás veľkú cenu.“

Pavel Hapal (tréner Žiliny): „Zápas sa mi páčil. Snažili sme sa hrať nátlakovo po celých 90 minút. Súper mal v závere prvého polčasu jednu šancu, my po prestávke oveľa viac. Nepresadili sme sa strelecky, preto sme nevyhrali.“

1. FK Senica 27 15 7 5 43:20 52
2. Slovan Bratislava 27 14 8 5 49:20 50
3. MŠK Žilina 27 13 11 3 45:23 50
4. Spartak Trnava 27 11 9 7 34:21 42
5. Dukla Banská Bystrica 27 10 8 9 31:25 38
6. FC ViOn Zlaté Moravce 27 9 8 10 29:28 35
7. 1. FC Tatran Prešov 27 9 5 13 23:34 32
8. MFK Ružomberok 27 8 8 11 18:30 32