Senec sa chce spojiť s DAC Dunajská Streda

26.05.2008 15:39
Dubnica - Senec
Súboj hráčov Tomáša Brušku (vľavo) a Ľuboša Hanzela (vpravo). Autor:

Mestské zastupiteľstvo v Dunajskej Strede sa v pondelok zíde na mimoriadnom rokovaní, na ktorom rozhodne o žiadosti nových majiteľov futbalového klubu FC Senec. Nové vedenie seneckého corgoňligového tímu na čele s prezidentom klubu Khashayarom Mohsenim totiž minulý týždeň iniciovalo fúziu FK DAC 1904 s FC Senec.

Podľa webovej stránky klubu zo Žitného ostrova žiadosť Senčanov obsahuje podmienky fúzie, ku ktorej by malo teraz cez letnú prestávku dôjsť. V žiadosti o spojenie oboch klubov je aj odpredaj balíka akcií FK DAC 1904, ktorého stopercentným majiteľom je zatiaľ mesto Dunajská Streda. Podľa toho istého zdroja vedenie seneckého klubu navrhuje, aby novovzniknutý klub štartoval od nadchádzajúceho ročníka 2008/09 v Corgoň lige pod názvom DAC Dunajská Streda.

„Ak sa táto iniciatíva stretne v Dunajskej Strede s pochopením, v nastávajúcej sezóne budeme hrať pod týmto názvom. A možno budeme hrať v Dunajskej Strede. Ja v tom nevidím nič zlé. Jednoducho pôjdeme tam, kde nám pre fungovanie klubu vytvoria oveľa lepšie podmienky ako sme mali v Senci,“ povedal Jozef Valovič, generálny manažér FC Senec.

„Ja sa takémuto vývoju udalostí nebránim, lebo prostredie v Dunajskej Strede veľmi dobre poznám. Tamojšie mužstvo som trénoval a v sezóne 1993/1994 som s ním obsadil v Corgoň lige 4. miesto a vo finále Slovenského pohára sme vtedy prehrali s Interom až na pokutové kopy. Mali sme veľmi dobré mužstvo, v ktorom hrali napríklad aj Attila Pinte, Vladimír Weiss, Eugen Bari, Viliam Vidumský a ďalší. Pinte práve z Dunajskej Stredy neskôr prestúpil do Interu, pod mojím vedením vyrástol,“ vrátil sa Jozef Valovič vo svojej trénerskej kariére o štrnásť rokov späť.Podľa neho nie je to tak dávno, čo DAC Dunajská Streda hrala so Sencom v tej istej súťaži a v súčasnosti ich delí výkonnostná priepasť dvoch líg.

„My sme v Senci aktuálne opäť udržali Corgoň ligu a DAC Dunajská Streda hrá v tretej najvyššej súťaži. A tri kolá pred koncom ešte nemá istotu, či postúpi vyššie – do I. ligy. Takže ich snahu fúzovať sa so Sencom a dostať sa do Corgoň ligy úplne chápem a vôbec sa jej nebránim,“ zdôraznil Valovič, ktorý vo vedení seneckého klubu pôsobil od septembra 2004 až do februára 2008. „Za tri a pol roka sme vo vývoji dokázali preskočiť také tradičné futbalové mestá ako Trenčín, Prešov, Rimavská Sobota, Lučenec, Dunajská Streda. Trenčín je krajské mesto a v nastávajúcej sezóne 2008/2009 nebude mať najvyššiu futbalovú súťaž. Malý Senec sa však medzi futbalovou elitou udržal. Aj to je dôkaz kvality našej práce, ktorú sme v Senci za tri a pol roka urobili,“ doplnil Jozef Valovič.

Kormidelníka Senca však tesne pred koncom sezóny 2007/2008 trápilo najmä to, že samospráva Senca sa k jeho zverencom správala macošský a chladne. „Povedal som to tak, ako som to cítil. Je to naozaj tak,“ priznal futbalový funkcionár, ktorý na brehoch Slnečných jazier spôsobil futbalový boom. „Senčania si vôbec nevážia, že ich malé mesto je stále na corgoňligovej mape. Keď sme chceli, aby nám pomohli pri vytváraní lepších podmienok na tréning a regeneráciu, málokedy sme u nich našli pochopenie,“ zopakoval hlavný tréner Senca.

Kouča od Slnečných jazier zaujalo aj to, že vedenie Dunajskej Stredy trápi fakt, že v centre Žitného ostrova sa už roky nehrá najvyššia futbalová súťaž. Preto stále hľadá možnosti ako sa do nej dostať. Preto uvažuje nad fúziou so Sencom. „Ak by sa to úspešne dotiahlo do konca, Dunajská Streda by zásluhou niekoľkých podpisov preskočila minimálne päť rokov tvrdej a náročnej práce. Veď najskôr by museli postúpiť z druhej do prvej ligy a odtiaľ do Corgoň ligy. Je to tvrdá drina a nie vždy prinesie aj ovocie. Zažil som to. Viem, o čom hovorím,“ priznal Valovič, ktorý okrem športového úsilia nezabudol pripomenúť aj finančnú stránku spomenutej snahy postúpiť vyššie.

Ako funkcionár Senca ďalej uviedol, štadióny klubov Corgoň ligy musia byť napríklad vybavené umelým osvetlením. Aj preto nové vedenie Senca žiada mestskú samosprávu Dunajskej Stredy o príspevok vo výške 5 miliónov Sk, zvyšnú časť (ďalších 5 miliónov) potrebnú na vybudovanie osvetlenia pokryje z vlastných zdrojov.

Noví majitelia seneckého klubu, ktorí sa vlastníkmi FC Senec stali 20. februára, plánujú na chod čerstvo „spojeného“ klubu prispievať sumou až 84 miliónov Sk ročne. Zároveň od vedenia dunajskostredskej radnice žiadajú príspevok vo výške 11 miliónov Sk. Z toho deväť miliónov na chod klubu a približne dva milióny na režijné náklady a údržbu štadióna a tréningového areálu v mestskej časti Malé Blahovo.

Khashayar Mohseni a spol. žiadajú od mestských poslancov v Dunajskej Strede aj bezodplatné užívacie právo futbalového štadióna a areálu v Malom Blahove na obdobie 50 rokov s podmienkou, že v tomto období zabezpečí neustálu účasť FK DAC 1904 v najvyššej alebo druhej najvyššej slovenskej futbalovej súťaži.  „Verím, že ak sa spojíme s Dunajskou Stredou a do spoločného klubu vložíme všetky avizované financie, v budúcnosti môžeme v Corgoň lige hrať o veľmi zaujímavé priečky. Som presvedčený, že by to bol veľmi unikátny projekt, ktorý ja osobne vítam. Bolo by to veľmi dobré,“ povedal Valovič, ktorý tiež pripomenul, že o fúzii oboch mužstiev sa prvýkrát rokovalo v minulom roku pred začiatkom jesennej časti sezóny, avšak zrejme pre časovú tieseň vtedy k dohode o fúzii klubov ešte nedošlo.

Stopercentným majiteľom FK DAC 1904 a. s. je v súčasnosti mesto Dunajská Streda. Podľa výpisu z obchodného registra v predstavenstve FC Senec je Khashayar Mohseni (predseda) s bydliskom vo Viedni a Barnabás Antal (člen predstavenstva) – bývalý prezident FK DAC 1904.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

35,99
Lady farebné trsové ruže a orchidey

Lady farebné trsové ruže a orchidey

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk