Tesnú výhru zariadil Ratao. Slovan stiahol náskok Dunajskej Stredy

Futbalisti Slovana Bratislava zvíťazili v nedeľu na ihrisku FK Pohronie v 9. kole Fortuna ligy 2:1 po dvoch góloch brazílskeho útočníka Rafaela Rataa.

04.10.2020 20:06 , aktualizované: 21:18
Rafael Ratao Foto: ,
Slovanista Rafael Ratao na archívnej snímke.
debata (4)

Obhajca titulu z druhého miesta v tabuľke stiahol náskok lídra z Dunajskej Stredy na dva body.

FK Pohronie Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa – Slovan Bratislava 1:2 (1:1)
Góly: 40. Blahút – 27. a 59. Ratao, ŽK: Fadera, Bimenyimana, Mazan, Obročník, Župa – Holman, Greif, Nono. Rozhodovali: Gemzický – Bednár, Kováč, bez divákov:
FK Pohronie: Jenčo – Badolo, Pavlík, Špiriak, Župa – Weir, Chríbik (72. Obročník) – Blahút, Fadera, Mazan – Bimenyimana (86. Matič)
Slovan: Greif – Pauschek, Bajrič, Božikov, Vernon – de Kamps, Nono (90.+2 Lovat) – Daniel (86. Čavrič), Holman (78. Weiss), Ratao (86. Abena) – Strelec (78. Medved)

V prvom polčase sa hral ofenzívny futbal a zrodilo sa aj množstvo šancí. V 7. minúte hlavičkoval v dobrej pozícii Strelec, brankár Jenčo vytiahol výborný zákrok. Na opačnej strane trafil len do bočnej siete Bimenyimana. Po štvrťhodine dostal aktívny Strelec loptu do domácej siete, ale pískal sa ofsajd.

V 22. minúte Jenčo ďalším výborným zákrokom po zrazenej lopte od brániaceho spoluhráča zachránil svoj tím, ale v 27. minúte kapituloval. Ratao si v šestnástke zasekol obrancu a medzi jeho nohy presne umiestnil loptu do siete.

Domáci sa snažili o vyrovnanie, dva pokusy Mazana si cestu do siete nenašli. V 39. minúte Nonov center prešiel cez viacero hráčov Slovana a Jenčo v poslednom momente opäť zachránil.

A tak udreli domáci, keď v 40. minúte Blahút preukázal odolnosť v súbojoch s obranou Slovana, pretlačil sa do zakončenia a prekonal Greifa. Krátko pred koncom polčasu po centri z pravej strany ešte úplne osamotený hlavičkoval Ratao, ale Jenčo bol opäť na mieste.

Slovan sa v druhom polčase snažil vykombinovať domácu obranu a podarilo sa mu to v 59. minúte. Po prienikovej prihrávke Pauscheka za obranu Nono naservíroval do pozície Rataovi a ten strelil svoj druhý gól v súboji.

O dve minúty sa lopta pod odkope Jenča odrazila k Holmanovi, ktorý ju skúsil hneď lobom poslať do siete, no Chríbik ju upratal do bezpečia. V 71. minúte Nono z priameho kopu v dobrej pozícii tesne minul. Pohronie sa sympaticky snažilo vyrovnať, favorizovaný Slovan ho ale dokázal udržať na dištanc a pripísal si siedme víťazstvo v ligovej sezóne.

Darko Milanič, tréner Slovana: Bol to náročný a dynamický zápas. Zaslúžili sme si vyhrať. Čelili sme však dobre hrajúcim domácim. Som spokojný s výsledkom, Ešte viac som spokojný s tým, čo som videl po zápase na mojich hráčoch. Bola tam nielen radosť z víťazstva, ale aj veľký tímový duch. To je pre mňa kľúčové."

Mikuláš Radványi, tréner Pohronia: „Proti kvalitnému súperovi sme odohrali takticky dobrý zápas. Škoda, že sme ich nechali ľahko streliť góly. Chybovali sme pri štandardkách. Za bojovnosť musím chlapcov pochváliť. Ak budeme takto pokračovať v ďalších zápasoch, mali by sme už bodovať. O ďalších veciach nebudem hovoriť, lebo o tom nesmieme hovoriť. Gratulujem súperovi.“

Senica prerušila šnúru prehier

Futbalisti AS Trenčín prehrali v Žiline s FK Senica 0:1. Záhoráci prestrihli šnúru troch prehier, dosiahli druhé víťazstvo v ligovej sezóne a odpútali sa z posledného miesta v tabuľke.

AS Trenčín – FK Senica 0:1 (0:0)
Góly: 67. Yenne, ŽK: Corryn, Depetris (obaja Trenčín). Rozhodovali: Glova – Hancko, Galo, bez divákov.
AS Trenčín: Šemrinec – Ligeon, Šulek, Kapuadi, Pirinen – El Mahdioui, Kadák (81. Ikoba), Corryn (68. Tučný) – Roguljič, Čatakovič (76. Depetris), Ghali (76. Comvalius)
FK Senica: Fryšták – Addo, Carrillo, Nemec, Kopečný – Košťál (13. Yenne), Gallovič, Totka, Moses (79. Šimčák) – Piroska, Malec (90.+2 Berisha)

Posledná Senica sa na umelej tráve v Žiline proti Trenčínu snažila zabodovať, v prvom polčase si však veľa čistých šancí nevypracovala. No to platilo aj o „domácich“ Trenčanoch. Už v 9. minúte Senicu podržal brankár Fryšták, ktorý zlikvidoval hlavičku Šuleka po centri Kadáka. Trenčín kontroloval loptu, ale chýbala finálna prihrávka.

A tak to mohli byť hostia, ktorí by otvorili skóre. V 39. minúte v ťažkej pozícii hlavičkoval Konečný, ale trafil len do brvna Šemrincovej brány. V závere prvého polčasu ešte vystrelil z otočky senický Yenne, no minul. V 53. minúte sa nikým neatakovaný dostal do zakončenia senický Nemec, ale ani on nebol presný.

Na druhej strane po priamom kope v šestnástke hlavičkoval Kadák, ale Fryšták vyrazil na roh. Záhoráci sa snažili unikať po krídlach, ale ich centre nemali potrebnú presnosť. V 66. minúte im to však vyšlo, keď center našiel Maleca, ten pripravil pozíciu Yennemu a Nigérijčan zakončil chladnokrvne k ľavej žrdi. Povzbudení hostia mohli zvýšiť už o dve minúty, Yenne pekne prihral Malecovi, ale ten zblízka prestrelil.

V 83. minúte dal gól striedajúci Depetris rukou, ale hlavný rozhodca to postrehol. Trenčín vrhol všetko do útoku, no neuspel a v nadstavenom čase ešte mohol inkasovať druhý gól z kopačky Pirosku, ktorý ale trafil len pravú tyč. Senica sa teda mohla tešiť z druhého víťazstva v sezóne a odpútania sa z posledného miesta tabuľky.