DAC zvládol aj krajské derby v Trnave. Zahrá si v Európskej lige

Futbalisti FC DAC 1904 Dunajská Streda zvíťazili v nedeľnom stretnutí 2. kola nadstavbovej skupiny o titul vo Fortuna lige na ihrisku Spartaka Trnava 2:0.

20.06.2020 19:53 , aktualizované: 21.06.2020 22:38
Bernd Storck Foto: ,
Tréner Dunajskej Stredy Bernd Storck.
debata (11)

Zverenci nemeckého trénera Bernda Storcka si definitívne vybojovali účasť v predkole Európskej ligy UEFA 2020/2021, v tabuľke už nemôžu skončiť horšie ako tretí.

DAC uspel aj v druhom vystúpení po reštarte ročníka, pred týždňom doma deklasoval MFK Zemplín Michalovce 5:0. Naopak, Spartak si po neúspechu v Žiline (1:2) pripísal druhú prehru za sebou.

FC Spartak Trnava – FC DAC 1904 Dunajská Streda 0:2 (0:0)
Góly: 66. Ramirez, 74. Balič. ŽK: Kalmár, Kružliak (obaja DAC), rozhodovali: Glova – Kováč, Ádám, 285 divákov
Trnava: Rusov – Turňa, Anthony, Moenza – Saymon (56. Vukojevič), Gamboš (81. Burian), Tzandaris, Tešija, Yao (71. Sekera) – Bamidele, Sobczyk
Dunajská Streda: Jedlička – Blackman, Bednár, Kružliak, Davis – Balič, Vida, Schäfer (46. Fábry) – Kalmár – Ramirez (90. Njie), Divkovič (76. Zuberu)

Spartak začal aktívne a už v 2. minúte sa po prečíslení hosťujúcej obrany mohol ujať vedenia, brejkovú situáciu však Yao nezvládol vôbec dobre. Ďalšiu dobrú príležitosť mal Sobczyk, ktorý však z otočky vystrelil len do miesta, kde stál pripravený brankár DAC.

Na opačnej strane nepremenil tutovku Divkovič, keď po prihrávke Davisa do šestnástky napálil loptu v dobrej pozícii iba do rukavíc Rusova. O pár desiatok sekúnd neskôr ten istý hráč krížnou tečovanou strelou tesne minul trnavskú bránku.

V týchto chvíľach patrila hra hosťom. Po hrubej chybe Tzandarisa v rozohrávke sa ocitol v tutovke Ramirez, obišiel aj Rusova, ale pred bránkovou čiarou odkopol loptu do bezpečia jeden z obrancov Trnavy. K rušnému prvopolčasovému dianiu prispeli aj domáci, prízemnú strelu Gamboša však Jedlička chytil.

V 48. minúte vypálil z voleja tesne nad bránku Balič a to bolo od oboch tímov na dlhé minúty všetko. Hra bola rozháraná a rozkúskovaná častými faulami. Až v 62. minúte sa predviedol aktívny Divkovič, ale Rusova strelou k bližšej žrdi neprekvapil.

V 66. minúte DAC otvoril skóre. Po delovke Blackmana sa zatriaslo brvno domácej bránky, no následne Ramirez dostal v pokutovom území prihrávku od Kalmára a po zaseknutí Tešiju prekonal Rusova – 0:1.

V 74. minúte už Spartak prehrával dvojgólovým rozdielom po tom, ako sa zblízka presadil nikým nekrytý Balič – 0:2. Hostia boli pri chuti a pokúšali sa zvýšiť skóre, ďalšie dobré príležitosti v ich podaní však zostali nevyužité.

Marián Šarmír, tréner Trnavy: „Zápas sme si prehrali v prvom polčase, v ktorom sme nepremenili tri šance. Žiaľ, finálna fáza je u nás veľmi žalostná. Zlom nastal v druhom polčase, po prvom inkasovanom góle som videl na hráčoch, ako zvesili hlavy dole. Pôsobili frustrovane, záverečných 20 minút to nebol od nich výkon, ktorý znesie parametre Spartaka Trnava. Od leta musíme zapracovať na výraznom posilnení kádra.“

Bernd Storck, tréner Dun. Stredy: „Mám veľkú radosť z víťazstva. Gratulujem mužstvu za zisk troch bodov a vyzdvihnúť musím aj ďalšiu vec, že sa nám podarilo kvalifikovať do Európskej ligy. V prvom polčase sme mali aj trochu šťastia, Jedlička predviedol v úvode skvelý zákrok. Postupne to bolo z našej strany lepšie, dostali sme sa do zápasu. V druhom polčase to už bol výkon, aký očakávam od mužstva. Naše víťazstvo je zaslúžené. Teraz bude dôležité zregenerovať pred pohárovou odvetou v Ružomberku.“

Martin Gamboš, stredopoliar Trnavy: „Myslím si, že z našej strany bol prvý polčas výborný. Mali sme dostatok šancí, ktoré sme nevyužili, aj ja som spálil jednu tutovku, čo ma mrzí. Treba dať hlavy hore, musíme byť viac trpezliví pred bránou súpera. Myslíme pozitívne, o týždeň nás čaká ďalší zápas v Michalovciach.“

Martin Jedlička, brankár Dun. Stredy: „Sme radi, že sme vyhrali v Trnave. Nevyhráva sa tu často, 2:0 je pekný výsledok. Je to derby, aj keď dnes chýbali fanúšikovia. Európsku ligu máme v suchu, ale chceme sa pobiť so Žilinou o druhé miesto, strata nie je veľká. V hre sme stále aj v Slovenskom pohári, radi by sme sezónu ukončili ziskom trofeje.“

Michalovce ani na 15. pokus nezdolali Ružomberok

Futbalisti MFK Zemplín Michalovce remizovali s MFK Ružomberok 1:1.

Hostia išli do vedenia gólom Ladislava Almásiho v 57. minúte, konečný výsledok stanovil v 77. minúte Dimitrios Konstantinidis. Michalovčania nad Ružomberkom nezvíťazili ani v 15. vzájomnom zápase.

MFK Zemplín Michalovce – MFK Ružomberok 1:1 (0:0)
Góly: 77. Konstantinidis – 57. Almási. Rozhodovali: Micheľ – Pozor, Roszbeck, ŽK: Kvocera, Konstantinidis, Turík – Madleňák, Čurma, Almási, 243 divákov
MFK Zemplín Michalovce: Dráb – Konstantinidis, Carrillo, Grič, Mendez – Savvidis – Popovic, Žofčák (66. Danko), Turík, Kvocera (77. Kountouri­otis) – Hovhannisjan (66. Sidibé)
MFK Ružomberok: Macík – Čurma, Jonec, Holub – Kmeť, Filinský, Madleňák (46. Ďungel), Almaský (61. Múdry), Brenkus – Gerec, Almási (68. Regáli)

Úvod zápasu bol obojstranne opatrný a kvalite futbalu príliš nepomohol ani hustý lejak, ktorý zmáčal trávnik od 13. minúty. Tímy mali problém s kombináciami na mokrom teréne a prvú gólovú príležitosť priniesla až 26. minúta.

V nej domáci Popovic namieril z hranice šestnástky tesne vedľa pravej žrde brankára Macíka. Na opačnej strane si domáci brankár Dráb v 40. minúte poradil s pokusom Almaského. Najväčšiu šancu prvého polčasu mal Popovic, v 42. minúte však jeho krížna strela tesne minula bránku.

Hostia išli do vedenia v 57. minúte. Brenkus zahral priamy kop na hlavu Almásiho, ktorý prekonal Drába – 0:1. O desať minút bol blízko k vyrovnaniu kapitán domácich Žofčák. Strelu z priameho kopu namieril k pravej žrdi, Macíkovi lopta vypadla, ale skončila vedľa bránky. Brankár hostí si však vybral slabú chvíľu v 71. minúte.

Najkrajšie futbalové štadióny na Slovensku Fotogaléria - 12 fotiek Všetky fotky
Tehelné pole.

Domáci Savvidis vystihol rozohrávku hostí, cez Sidibého sa lopta dostala ku Konstantinidisovi, ktorého strelu z ostrého uhla si brankár hostí zrazil do bránky – 1:1. Tímy sa snažili strhnúť víťazstvo na svoju stranu, ale ťažký terén bol veľkou prekážkou v ofenzívnych akciách.

Jozef Majoroš, tréner Michaloviec: „Mali sme dobrý úvod, ale vinou počasia viazla kombinácia na oboch stranách. Hra sa vyrovnala, my sme mali v prvom polčase veľkú šancu Popovica. Vyrovnaný bol aj druhý polčas. Po inkasovanom góle sme súpera pritlačili, vyrovnali sme, ale k ďalšiemu gólu nám chýbala lepšia finálna prihrávka. Do zakončenia sme sa nevedeli dostať.“

Ján Haspra, tréner Ružomberka: „Do Michaloviec sme prišli s cieľom bodovať, čo sa nám aj podarilo. Úvod zápasu bol obojstranne opatrný, bolo to ovplyvnené počasím. V druhom polčase sme dali pekný gól zo štandardnej situácie. To nás na chvíľu postavilo na nohy, ale potom prevzali iniciatívu domáci. Z toho rezultoval vyrovnávajúci gól. Od toho momentu nebolo veľa šancí. V zápase si ani jedno mužstvo nezaslúžilo prehrať.“

Slovan má desiaty titul

Futbalisti ŠK Slovan Bratislava získali rekordný desiaty majstrovský titul v ére samostatnosti. Zabezpečilo im ho sobotňajšie víťazstvo na ihrisku MŠK Žilina 3:2.

„Belasí“ majú tri kolá pred koncom súťaže pred Žilinou ako najbližším prenasledovateľom nedostihnuteľný 13-bodový náskok a v predstihu obhájili titul z predchádzajúceho ročníka.

MŠK Žilina – ŠK Slovan Bratislava 2:3 (1:2)
Góly: 45.+1 Myslovič, 90.+1 Kurminowski – 5. Bajrič, 32. Ožbolt, 54. Moha. Rozhodoval: Ziemba, ŽK: 55. Paur, 86. Fazlagič – 55. Abena, 73. Weiss. Žilina: Petráš – Vallo, Kopas, Minárik, Sluka – Bernát, Gono, Myslovič (62. Bičakčjan)– Ďuriš, Paur (62. Kurminowski) Iľko (80. Fazlagič)
Slovan: Greif – Pauschek, Abena, Bajrič, Lovat (38.D e Marco) – Rabiu, Holman (66. Weiss), Mustafič – Daniel, Ožbolt (81. Strelec), Moha

V poriadne upršanom počasí sa na žilinskom štadióne začal šláger 2. kola nadstavby v skupine o titul medzi Žilinou a Slovanom. Prvý gól padol v 5. minúte, keď po strieľanom centri Holmana z priameho kopu prekonal po teči brankára domácich Bajrič.

V nasledujúcej štvrťhodine to obidva tímy skúšali najmä centrovanými loptami, avšak nepresne. V 22. minúte si po peknej narážačke vyskúšal strelu domáci Bernát, Greif sa však nenechal prekvapiť a strelu odvrátil. Po Lovatovom centri sa v úvode 23. minúty dostal k lopte Ožbolt.

Prekvapený, že sa lopta prepadla až k nemu, však loptu len slabučko tečoval, takže Petráš nemal veľa roboty. Po jednom z protiútokov v 28. minúte mohol Slovan zvýšiť vedenie. Lovatovu prihrávku z vyše 20 metrov poslal na Petráša Holman, ale bránku tesne minul.

Slovan spečatil zisk titulu Fotogaléria - 7 fotiek Všetky fotky
Slovanistická radosť z titulu.

Tridsiata prvá minúta mohla priniesť gól domácich, dlhý center Iľka zľava však Paur hlavou do siete neumiestnil. Namiesto toho zahrmelo na druhej strane. Dobiedzajúci Lovat vybojoval loptu na žilinskej polovici, Moha akciu potiahol a Ožbolt zakončoval zblízka do odkrytej bránky na 0:2.

V 36. minúte prišiel po rohu volej domáceho Paura, loptu však napálil vysoko nad. V 43. minúte sa v pokutovom území k lopte dostal Bernát, tiesnený vystrelil, lenže priamo do Greifa, ktorý nemal problém loptu skrotiť. V nadstavenom čase 1. polčasu predsa len domáci znížili, keď Myslovič využil prihrávku Bernáta a nedal Greifovi šancu.

Video

V druhom polčase sa domáci síce v úvode snažili o vyrovnanie, ale v 54. minúte pridal 3. gól hostí Moha, ktorý najprv vyzvŕtal domácu obranu a potom poslal loptu k vzdialenejšej žrdi Petrášovej bránky. Moha mohol po úniku zľava skórovať aj 57. minúte.

Miesto strely však zvolil prihrávku na Daniela a ten na loptu nedočiahol. Na začiatku 63. minúty sa po peknej akcii a nezištnej prihrávke striedajúceho Kurminowského mohol presadiť rovnako striedajúci Bičakčjan, jeho umiestnenú strelu však Greif vyrazil na roh. V 59. minúte sa Moha opäť mohol presadiť po akcii zľava.

Domáca obrana ustupovala, a tak hráč hostí vystrelil, ale Petráš jeho pozemný pokus vyrazil. Oba tímy sa snažili oživiť hru striedaniami, využili všetkých 6. V 84. minúte prišla dobrá šanca domácich, ale Vallo z uhla napálil loptu iba do Greifa. Z následného rohového kopu skúšal strelu zľava Sluka, tá však minula horný roh bránky hostí.

O chvíľu neskôr sa Kurminowski predral až pred bránku hostí, ale tiesnený nezakončil. Gólom sa neskončila ani šanca Slovana, keď Danielovu strelu obetavo zblokoval Minárik.

Zápas, po ktorom sa bratislavský Slovan teší z obhajoby titulu, sa ešte v 90. minúte pokúsil zdramatizovať Kopas. Jeho strelu spoza pokutového územia zblokoval a tečoval na roh jeden z hráčov hostí. Domácim sa z neho podarilo znížiť, keď po centri Bičakčjana hlavou trafil Kurminowski – 2:3.

Tréner Slovana Ján Kozák ml. po zisku titulu. Foto: SITA, Milo Fabian
Ján Kozák Tréner Slovana Ján Kozák ml. po zisku titulu.

Pavol Staňo, tréner Žiliny: „Ja si myslím, že oba polčasy sa hrali z našej strany vo vysokom tempe. Z našej strany to bol sympatický výkon. Škoda, že ten kontaktný gól neprišiel skôr, možno by sme to ešte zdramatizovali, ale ja som na chlapcov maximálne hrdý a toto je cesta, ktorou chceme ísť. Futbal, ktorý predvádzame, sa musí ľuďom páčiť. Ďakujem chlapcom za výkon a Slovanu gratulujem.“

Ján Kozák ml., tréner Slovana: „Vedeli sme, o čo dnes hráme. Prišli sme sem samozrejme s úmyslom vyhrať, lebo takto v klube rozmýšľame. Vedeli sme, že nás čaká ťažký zápas. To sa aj potvrdilo. V prvom polčase hrali domáci vo vysokom tempe, nemali sme veľa priestoru. Domáci išli na 100 percent, aj keď sme našou kvalitou využili nejaké šance. Škoda toho gólu. Cez polčas sme chlapcom pripomenuli, že domáci v takom tempe nevydržia celých 90 minút, čo sa aj potvrdilo. Druhý polčas už bol pod kontrolou, mali sme viacero šancí, škoda, že sme ich nevyužili, ale tešíme sa, potvrdili sme, že titul je v správnych rukách.“

Erik Daniel, krídelník Slovana: „Vlani som bol divák, teraz si to užijem. Verím, že teraz pokojne dohráme ligu. Pocity sú skvelé, uvidíme, aké budú oslavy, ale v utorok máme ešte pohár. Škoda, že tu s nami nemohli byť diváci.“

Dávid Strelec, útočník Slovana: „Titul chutí výborne, makali sme na neho celú sezónu. Využili sme hneď prvú možnosť, sme spokojní. Žilina hrala výborne, ale zvládli sme to.“