Väčšina hráčov chce dohrať ligu. V otázke znižovania platov prejavili solidaritu

15.05.2020 12:21
SR Futbal FL Trnava DAC 11. kolo TTX
Ilustračná snímka. Autor: ,

Väčšina slovenských futbalistov chce dohrať sezónu 2019/2020 vo Fortuna lige. Vyplýva to z elektronického prieskumu Únie futbalových profesionálov (ÚFP), ktorý zisťoval názor hráčov na dohratie, prípadne predčasné ukončenie aktuálneho ročníka.

Aktuálne platí, že najskorší možný termín reštartu najvyššej futbalovej súťaže na Slovensku je 6. jún 2020. O odklade minimálne do 31. mája rozhodlo „online“ hlasovaním Prezídium Únie ligových klubov.

Na prieskume ÚFP sa zúčastnilo viac ako 120 respondentov. V úvodnej otázke "Ste za pokračovanie súťaže, ak by sa mala liga dohrávať od začiatku júna?“ hlasovalo 65 percent hráčov za dohratie sezóny. Ukončiť by ju chcelo 35 % respondentov.

Individuálne vs. kolektívne tréningy

Tento pomer sa však zmenil pri druhej otázke "Ste za pokračovanie súťaže, ak by sa mala liga dohrávať počas júla alebo augusta?“. V letných mesiacoch by sezónu chcelo dohrať 52 percent opýtaných, čiže iba tesná nadpolovičná väčšina. V júli a auguste by nechcelo pokračovať v aktuálnej sezóne 48 % účastníkov prieskumu.

ÚFP v prieskume tiež zisťovala, aké percento klubov už začalo s kolektívnym tréningovým procesom v rámci súčasných prísnych hygienických opatrení. V čase konania prieskumu len 34 percent hráčov začalo vo svojich kluboch s tréningovým procesom, až 66 percent sa naďalej pripravovalo iba individuálne.

Každému hráčovi Slovana meral klubový
		lekár...
Tréner
		Slovana Bratislava Ján Kozák ml.
		(vľavo)...
+4Brankár Dominik Greif
		prichádza na
		tréning.

Viaceré kluby deklarujú, že sa v súčasnej situácii spôsobenej pandémiou koronavírusu dostali do ekonomických problémov a žiadajú hráčov o prejav solidárnosti v podobne zníženia základných platov.

Ochota pristúpiť na zníženie

Pri otázke "Ak sa rozhodne o zrušení ligy, ste ochotný vzdať sa časti mzdy?“ sa viac ako 80 percent hráčov vyjadrilo, že by bolo ochotných pristúpiť na zníženie mzdy (väčšina v rozpätí od 20 do 40 percent) a prejaviť tak solidaritu so svojím klubom. Iba menej ako 20 % respondentov by so znížením mzdy nesúhlasilo.

Pri otázke "Ak sa rozhodne o dohratí ligy, ste ochotný vzdať sa časti mzdy?“ sa viac ako polovica opýtaných (57 percent) vyjadrila, že by nebola ochotná vzdať sa časti mzdy. Až 43 % hráčov by aj v takomto prípade bolo ochotných pristúpiť na čiastočné krátenie mzdy, zväčša v rozpätí od 20 do 40 percent.

Informácie pochádzajú z tlačovej správy ÚFP.

#Fortuna liga #koronavírus #Únia futbalových profesionálov
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku