Slovanisti ovládli Jedenástku roka. Chceli však ešte väčšie zastúpenie

25.05.2019 21:04, aktualizované: 21:55
Andraž Šporar
Slovinský útočník Slovana Bratislava Andraž Šporar sa stal najlepším hráčom Fortuna ligy. Autor: ,

Do ideálnej zostavy najvyššej slovenskej súťaže sa v hlasovaní odborníkov dostali futbalisti klubov, ktoré obsadili prvé štyri priečky tabuľky.

Výsledky ankety Jedenástka Fortuna ligy 2018/2019 vyhlásili v sobotu večer v priestoroch nového štadióna Tehelné pole v Bratislave.

Najpočetnejšie, šesťnásobné zastúpenie má Slovan Bratislava. Z tímu nového majstra získali na svojich postoch najviac hlasov brankár Dominik Greif, stredný obranca Vasil Božikov, útočník Andraž Šporar, krajní stredopoliari Aleksandar Čavrič a Moha i centrálny stredopoliar Marin Ljubičič, ktorý väčšinu sezóny absolvoval v belasom drese, no prvé dve kolá odohral ešte za Dunajskú Stredu.

Slovan Bratislava
		oslavuje majstrovský titul
		vo...
Slovan Bratislava
		oslavuje majstrovský titul
		vo...
+7Slovan Bratislava
		oslavuje majstrovský titul
		vo...

Historická sezóna v podaní klubu zo Žitného ostrova sa premietla do nominácie pre trio Dunajskostredčanov. Ocenenie z mužstva vicemajstra získali krajní obrancovia Kristián Koštrna a Eric Davis aj ofenzívny stredopoliar Zsolt Kalmár.

Jedenástku doplnili dvaja slovenskí reprezentanti do 21 rokov, ktorí si napriek mladému veku vo svojich kluboch už natiahli na rukáv kapitánsku pásku, obranca bronzového Ružomberka Dominik Kružliak a stredopoliar Žiliny Miroslav Káčer.

Najlepším hráčom ligy sa stal Šporar. Na štadióne, na ktorom v piatok vyrovnal rekord Róberta Semeníka v počte gólov v jednej sezóne (29) si o deň neskôr prevzal až tri ceny – pre člena najlepšej jedenástky, najlepšieho hráča i strelca Fortuna ligy.

"Bola to určite moja najlepšia sezóna, nielen pre mňa, ale aj pre celý tím. Cena pre najlepšieho hráča ma trochu prekvapila, pretože ju mohol dostať aj Moha. Dúfal som, že ju dostanem, ale aj tak je to veľký kompliment.

Ja by som do najlepšej jedenástky zaradil aj Dražiča, máme však šesť hráčov a trénera, tak som rád. Je to však logické, stali sme sa majstrami, takže musíme mať najviac hráčov v najlepšej zostave ligy," povedal Šporar.

Tretia trofej pribudla do zbierky trénera Martina Ševelu. Predchádzajúce dve získal v sezónach 2014/2015 (spolu s vtedajším kolegom a dnes asistentom Ivanom Vrabcom) a 2015/2016, v ktorých doviedol k titulu Trenčín.

"Počas sezóny sme boli dominantní v každom ohľade. Získali sme najviac bodov i nastrieľali najviac gólov. V Slovane sú méty vyššie ako boli v Trenčíne, tam sa to až tak neočakávalo. Hrali sme vtedy zápas od zápasu a podarilo sa mi to.

V Slovane sú ambície jasné od začiatku, my sme to splnili, čo dokazuje šesť ocenených hráčov. Ja by som privítal aj vyšší počet, ale som spokojný, rovnako aj s cenou pre najlepšieho trénera. V budúcnosti musíme spraviť všetko, aby sme obhájili titul i ceny," uviedol Ševela.

Teraz vyhral anketu už ako kouč majstrovského Slovana. Objav sezóny je druhý najlepší strelec súťaže Róbert Boženík. Devätnásťročný útočník Žiliny nadviazal na triumf bývalého kanoniera MŠK Samuela Mráza spred roka.

Medzi hlavnými rozhodcami natiahol šnúru triumfov na päť Ivan Kružliak. Po Romanovi Slyškovi, ktorý ukončil kariéru, prevzal štafetu ako najlepší asistent rozhodcov Tomáš Somoláni.

Ocenenia si však nemohli prevziať osobne, keďže v týchto dňoch rozhodujú zápasy majstrovstiev sveta hráčov do 20 rokov v Poľsku.

V ankete hlasovali hlavní tréneri účastníkov Fortuna ligy, prezident Únie ligových klubov (ÚLK), zástupcovia Slovenského futbalového zväzu (SFZ) – tréner a asistent reprezentácie SR A, tréner SR 21, technický riaditeľ a zástupca trénerov vo Výkonnom výbore – prezident Únie futbalových trénerov Slovenska a predstaviteli­a médií.

O najlepších arbitroch rozhodovali aj pozorovatelia rozhodcov SFZ v spolupráci s Asociáciou rozhodcov SFZ.

Po minuloročnej premiére po druhý raz vyhlásili aj Jedenástku talentov, ktorá vznikla na základe oficiálnych zápasových štatistík. Dostať sa do nej mohli hráči, ktorí v sledovanom cykle môžu reprezentovať svoju krajinu vo vekovej kategórii do 21 rokov.

Medzi najlepšími mladíkmi nechýba trio, ktoré získalo nomináciu aj do najlepšieho tímu Fortuna ligy, Greif, Kružliak a Káčer.

Ďalší členovia Jedenástky talentov sú Llazaros Rota (Michalovce), Matej Oravec (jeseň Trnava/jar Podbrezová), Branislav Sluka (Žilina), Tihomir Kostadinov (Ružomberok), Máté Vida, Christián Herc (obaja Dunajská Streda), Tomáš Vestenický (Nitra) a Róbert Boženík (Žilina). Zastúpenie v elitnom výbere mladíkov má osem z dvanástich fortunaligových klubov.

Jedenástka Fortuna ligy
Dominik Greif (Slovan Bratislava, 9 hlasov) – Kristián Koštrna (DAC Dunajská Streda, 8), Dominik Kružliak (MFK Ružomberok, 8), Vasil Božikov (Slovan Bratislava, 22), Eric Davis (DAC Dunajská Streda, 18) – Miroslav Káčer (MŠK Žilina, 8), Marin Ljubičič (Slovan Bratislava/DAC Dunajská Streda, 16) – Aleksandar Čavrič (Slovan Bratislava, 12), Zsolt Kalmár (DAC Dunajská Streda, 19), Moha (Slovan Bratislava, 25) – Andraž Šporar (Slovan Bratislava, 24)

Najlepší tréner: Martin Ševela (Slovan Bratislava, 20)
Najlepší hráč: Andraž Šporar (Slovan Bratislava, 14)
Objav sezóny: Róbert Boženík (MŠK Žilina, 11)
Najlepší strelec: Andraž Šporar (Slovan Bratislava, 29 gólov)
Najlepší rozhodca: Ivan Kružliak
Najlepší asistent rozhodcu: Tomáš Somoláni
Cena fair play: MŠK Žilina

Jedenástka talentov
Dominik Greif (Slovan Bratislava) – Llazaros Rota (Zemplín Michalovce), Matej Oravec (FK Železiarne Podbrezová/Spartak Trnava), Dominik Kružliak (MFK Ružomberok), Branislav Sluka (MŠK Žilina) – Tihomir Kostadinov (MFK Ružomberok), Miroslav Káčer (MŠK Žilina), Máté Vida (DAC Dunajská Streda), Christián Herc (DAC Dunajská Streda) – Róbert Boženík (MŠK Žilina), Tomáš Vestenický (FC Nitra)

TV Pravda: Čo je za dominanciou Slovana vo futbalovej lige? Aké ďalšie ciele stoja pred klubom z Tehelného poľa? Aj na tieto otázky odpovedá v pravidelnej relácii Týždeň v športe tréner nového šampióna Martin Ševela.

#ocenenie #Najlepšia jedenástka #Fortuna liga #jedenástka talentov
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku