Kmotrík: Slováci v Slovane? Najprv musí prísť úspech

14.05.2019 11:38
Ivan Kmotrík ml.
Ivan Kmotrík mladší (s trofejou): Musíme pracovať na tom, aby sme kvalitu dokázali na Slovensku nielen vychovať, ale najmä udržať. Autor: ,

Už iba dve kolá chýbajú do skončenia aktuálneho ročníka najvyššej futbalovej súťaže. Otázkou je, či sa suverénnemu Slovanu podarí v najbližších týždňoch udržať súčasný káder.

Generálny riaditeľ ŠK Ivan Kmotrík mladší potvrdzuje, že o viacerých hráčov je v Európe záujem. „Nik neprišiel za mnou, že chce odísť,“ vraví Kmotrík.

„Považujem to za dobrý signál. V minulosti, keď sme získali titul či iný úspech, všetci hráči chceli odísť. Kamkoľvek, len nie ostať v Slovane. Tešíme sa, že sa mení myslenie a chcú bojovať za Slovan. V minulých sezónach sme vymenili množstvo futbalistov, ale pre nás je teraz dôležitá stabilita. Urobíme všetko, aby sme mužstvo udržali pokope.“

Slovan po piatich rokoch vybojoval titul až na brankára s cudzincami. Kmotrík by bol rád, keby v zostave bolo viac Slovákov.

Brankár Dominik Greif sa ako jediný pravidelne...
Brankár Dominik Greif sa ako jediný pravidelne nastupujúci Slovák podieľal na titule Slovana Bratislava. Autor: TASR, Martin Baumann

„Na to však potrebujeme, aby bol Slovan viac rešpektovaný. Niekoľko talentovaných hráčov v nedávnej minulosti uprednostnilo zahraničie. Išli do klubov, ktoré sú už etablované v Európe, hrajú pravidelne v európskych súťažiach, tým sme neboli schopní konkurovať. Mladí majú sen hrať v Európe, proti silným tímom.“

Kmotrík si uvedomuje, že na zmenu myslenia slovenských futbalistov a ich manažérov potrebuje Slovan dosiahnuť úspech.

„Táto cesta bude ešte dlhá a nebude ľahká. Chceme ponúknuť mladým Slovákom možnosť hrať v európskej súťaži v slovenskom tíme. Potom je šanca udržať ich doma. Tím musí byť dostatočne dobrý, kvalitný, aby im mohol dať takúto perspektívu,“ vraví Kmotrík.

Podľa neho klub dobre pracuje aj s mládežou, má zopár talentov, s ktorými môže v budúcnosti rátať. Sú to však zatiaľ chlapci, ktorí potrebujú čas, aby mohli pôsobiť v mužskom futbale.

„Všetci okolo nás sa zlepšujú, Sparta a Slavia Praha, Legia Varšava, Rapid Viedeň, Salzburg, Dynamo Záhreb, CZ Belehrad, to všetko sú naši priami konkurenti v boji o pohárovú Európu. Ak sa k nim chceme priblížiť, tak len zvyšovaním kvality, nie tým, že budeme mať v základe jedenásť Slovákov. Musíme pracovať na tom, aby sme kvalitu dokázali na Slovensku nielen vychovať, ale najmä udržať.“

TV Pravda: Čo je za dominanciou Slovana vo futbalovej lige? Aké ďalšie ciele stoja pred klubom z Tehelného poľa? Aj na tieto otázky odpovedá v pravidelnej relácii Týždeň v športe tréner nového šampióna Martin Ševela.

Slovan mal v nedávnej minulosti záujem o niektorých mladíkov, napríklad z úspešnej dvadsaťjednotky, ktorá si zahrala na šampionáte v Poľsku.

"Lenže vtedy sme neboli pre nich zaujímaví, uprednostnili iné kluby. Rokovali sme, ale nehrali sme európsku súťaž. Nestačí, ak do prvého mužstva dáme desať alebo dvadsať mládežníkov a budeme čakať niekoľko rokov, či úspech vôbec príde.

Musíme ísť na to opačne. Najprv potrebujeme úspech a kvalitu. Potom docielime, aby bol Slovan zaujímavý aj pre mládežníckych reprezentantov."

Kmotrík sa domnieva, že mix medzi legionármi a domácimi hráčmi zostane aj v budúcnosti a už aj verejnosť začala chápať ich cestu. „Taký je súčasný futbal, tak sa vyvíja. Nemôžeme sa pozerať, odkiaľ pochádza hráč, ale musí nás zaujímať len kvalita.“

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#ŠK Slovan Bratislava #Fortuna liga #Ivan Kmotrík ml. #prestupová politika
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku