Žilina prišla o víťazstvo po vlastnom góle v závere, Trnava doma padla

Futbalisti MŠK Žilina remizovali na pôde MFK Ružomberok 1:1 v sobotňajšom stretnutí 2. kola v skupine o titul vo Fortuna lige.

30.03.2019 17:37 , aktualizované: 23:03
Michal Jonec, Peter Gál-Andrezly, Miroslav Káčer Foto: ,
Ružomberčania Michal Jonec a Peter Gál-Andrezly v súboji s Miroslavom Káčerom zo Žiliny na archívnej snímke.

Žilina je na druhom mieste skupiny o titul, za prvým Slovanom Bratislava zaostáva o priepastných trinásť bodov.

MFK Ružomberok – MŠK Žilina 1:1 (0:1)
Góly: 90.+ Králik (vlastný) – 40. Sluka. ŽK: 41. Qose, J. Maslo – 86. I. Díaz, 89. Káčer, ČK: 90.+ I. Díaz (Žilina) po 2. ŽK, rozhodovali: I. Kružliak – J. Pozor, Štrbo, 1636 divákov
Ružomberok: Macík – Čurma, D. Kružliak, J. Maslo, Jonec – D. Takáč, Qose – M. Kmeť (59. Gerec), T. Kostadinov (78. Jedinák), Gál-Andrezly – Tandir (65. Mustedanagič)
Žilina: D. Holec – Kaša, Králik, Minárik – Anang, Káčer, I. Díaz, B. Sluka – Škvarka (70. Tomič), Balaj (73. Boženík), Mihalík (84. Pečovský)

Liptáci vstúpili do zápasu aktívne, ale dlho im ofenzívny apetít nevydržal. V 16. min. sa hrubej chyby dopustil Takáč, keď odovzdal loptu žilinskému Diazovi, ten gólovou prihrávkou oslovil Mihalíka a domácich pred bránkovou čiarou ratoval D. Kružliak, keď brankár Macík bol už prekonaný. Hostia postupne zvyšovali obrátky a prevzali aktivitu.

V 21. vypálil z veľkej diaľky Kaša a ružomberský brankár jeho projektil vyrazil. Potom Anang vystrelil len do Macíka a Káčer zasa svoje sólo zakončil pokusom bez väčšej razancie. V čase, keď žilinský tlak viac menej ustal, sa predsa skóre menilo. Po ideálnej prihrávke Kašu skóroval zblízka Sluka – 0:1. V závere prvého polčasu Škvarka z priameho kopu jemne lízol brvno.

Z kabíny si „Ruža“ priniesla do druhého polčasu viac odvahy, bola aktívnejšia smerom dopredu, ale do šancí, ani k priamej strele sa nedostávala. Naopak v 77. min. sa na druhej strane po rohovom kope v sľubnej pozícii ocitol striedajúci Boženík, ale zblízka trafil iba bočnú sieť.

Domáci futbalisti vyvinuli značné úsilie, aby vyrovnali, no až v 88. min. sa dostali do prvej šance, keď pred Qosem zachránil Holec. Vzápätí Tomič sám postupoval na Macíka, ale v rozhodujúcej chvíli si loptu podkopol. V nadstavenom čase sa predsa len domáci dočkali, keď vyrovnali vlastným gólom Králika po centri Jedináka.

David Holoubek, tréner Ružomberka: „Prvých desať minút sme hrali odvážne, dobre. Potom súper prevzal iniciatívu a bol kvalitnejším tímom. Z toho plynuli aj šance a my sme tomu tempu nestíhali, akurát solídne sme pracovali v defenzíve. V kabíne sme si povedali, že si musíme viac veriť a ukázať, že futbal hrať vieme, že doma dokážeme byť nepríjemným tímom. Oproti prvému polčasu sme podali lepší výkon. Mono aj preto, že sme chceli dať gól, sa k nám trochu priklonilo aj šťastie.“

Jaroslav Kentoš, tréner Žiliny: „Podali sme veľmi dobrý výkon, najmä v prvom polčase. Strelili sme gól, mohli sme pridať aj druhý. V druhej polovici súper štandardkami nás dostal pod mierny tlak, no mali sme tam päť-šesť veľmi dobrých akcií, ale sme ich nedotiahli do koncovky. Domáci po našich kontrách sa dostávali do protikontier, z čoho vznikali nebezpečné situácie. Okrem gólu sme Ružomberok do vážnejšej šance nepustili, vzadu sme boli kompaktní. Zápas sa lámal pri šanci, keď Tomič a Boženík išli sami na bránu, ale skončilo to až komicky. A potom, bohužiaľ, prišiel nešťastný vlastný gól.“

Michalovce zdolali Sereď

Futbalisti MFK Zemplín Michalovce triumfovali nad hráčmi ŠKF iClinic Sereď 2:0 v zápase 2. kola skupiny o udržanie.

MFK Zemplín Michalovce – ŠKF iClinic Sereď 2:0 (2:0)
Góly: 17. Žofčák, 40. Zacharkiv, ŽK: 28. Casado, 85. Kolesár, 90.+ Danko – 38. Iván, 64. St. Hillarie, 65. Kuzma, 69. Baéz, 85. Sus, ČK: 88. Sus (Sereď), rozhodovali: Hrčka – Borsányi, Vitko, 1183 divákov
Michalovce: Kira – Vojtko, Beskorovajnyj, Grič, Rota – Žofčák (61. Danko), Casado, Trusa – Kunturiotis (61. Kolesár), Zacharkiv (76. Sulley), Ch. Diarra
Sereď: P. Penksa – Sus, T. Ba, Menich, T. Hučko – Adekuoroye (61. Lukáčik), Baéz – Iván (71. Špehar), Pankaričan (46. St. Hillaire), M. Kuzma – Lačný

Prvý polčas bol herne v réžii domácich hráčov a tí svoju prevahu prejavili aj gólovo. V 17. minúte prenikol obranca Rota do pokutového územia a po jeho prihrávke skóroval Žofčák – 1:0. V 20. a 23. minúte mohol náskok domácich zvýšiť Zacharkiv, dve nádejné pozície však nevyriešil ideálne. Hostia pohrozili v 27. minúte, Lačný však trafil iba bočnú sieť. Zacharkiv sa dočkal v 40. minúte, keď zblízka využil nedôraz obrany hostí a upravil na 2:0.

V druhom polčase sa hra vyrovnala, domáci si strážili dvojgólový náskok a čakali na chyby súpera. Hralo sa najmä medzi šestnástkami a diváci videli iba minimum streleckých pokusov. V 72. minúte sa Rota opäť dostal do šestnástky hostí, ale jeho ofenzívna aktivita nezmenila skóre. V 80. minúte mohli hostia znížiť na 2:1, ich gól však neplatil pre ofsajd. Gólovú bodku za zápasom mohol dať striedajúci Sulley, v dvoch sľubných príležitostiach však neuspel.

Anton Šoltis, tréner MFK Zemplín Michalovce: „Chceli sme hrať aktívne a myslím si, že sme do zápasu dobre vstúpili. V prvom polčase sme mohli pridať aj ďalšie góly, keby sme pri riešení situácií v útočnej fáze mali viac pokoja. V druhom polčase sme si to už postrážili, hrali sme takticky. Myslím si, že je to naše zaslúžené víťazstvo. Chceli sme vyhrať, podarilo sa nám to a už myslíme na Slovenský pohár.“

Karel Stromšík, tréner ŠKF iClinic Sereď: „V prvom polčase sme veľa kazili, mali sme veľa nepresností s loptou a chýbala nám aj agresivita. To bola voda na mlyn domácich. Z toho aj pramenili dva inkasované góly. V druhom polčase to už bolo lepšie, vychádzali nám prihrávky a aj sme si vytvorili nejaké šance.“

Trnava podľahla Zlatým Moravciam gólom v závere

Futbalisti FC Spartak Trnava podľahli na Štadióne Antona Malatinského hráčom Zlatých Moraviec 0:1 v skupine o udržanie sa.

FC Spartak Trnava – FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble 0:1 (0:0)
Gól: 88. Práznovský, ŽK: 50. Grozdanovski, 81. Orávik, 90.+ Válovčan (všetci Zlaté Moravce), rozhodovali: J. Pavlík – E. Weiss, Jenčura, 2390 divákov
Trnava: Bolek – M. Turňa, Abena, Janečka, Čonka – Miesenböck, Š. Pekár (61. A. Sloboda), Grendel, Markoski (62. Lovás) – Yilmaz, Depetris
Zlaté Moravce: A. Chovan – Čögley, Kwin (67. Práznovský), Asanovič, Brašeň – Grozdanovski – Švec (58. Orávik) – Ďubek, B. Ľupták (85. Karlík), Válovčan – Dočekal

V Trnave sa od začiatku hral vyrovnaný zápas s množstvom nepresností na oboch stranách. Gólový efekt nepriniesli ani dva priame kopy Ďubeka a a ani dve centrované lopty Grendela do šestnástky. Priamou strelou na bránu neohrozilo v prvom polčase brankára ani jedno z mužstiev.

V úvode druhého dejstva domáci zvýšili aktivitu a Depetris strelou z uhla vyskúšal brankára Chovana. Potom do šestnástky vnikol Turňa, ale jeho prízemný center obrana hostí odvrátila. V ďalšom priebehu futbalovejšie pôsobiaci ViOn udržiaval domácich na dištanc a nedovolil im ohroziť svoju bránu.

Rozhodnutie prišlo v 88. minúte, keď po rohovom kope striedajúci Práznovský hlavou prekonal Boleka. V závere bol vo veľkej šanci Andrej Lovás po chybe gólmana Adriána Chovana, ale neusmernil loptu do prázdnej bránky súpera.

Hostia tak získali veľmi dôležité tri body, naopak výkon Spartaka bol pre divákov veľkým sklamaním.

Michal Ščasný, tréner Trnavy: „Gratulujem súperovi k víťazstvu. Nám zápas nevyšiel podľa predstáv, hráčom chýbala agresivita i kvalita. Súper bol lepší a zaslúžene vyhral. Len raz za zápas sme vystrelili na bránu, čo je žalostne málo.“

Karol Praženica, tréner ViOn-u: „Na zápas sme sa pripravovali dosť vážne. Po priaznivom výsledku v minulom kole so Senicou sme chceli v Trnave získať aspoň bod. Snažili sme sa neotvárať našu polovicu, chceli sme hrať na protiútoky a myslím si, že domácich sme do vážnejšej šance nepustili. V závere sa nám podarilo streliť gól a získať cenné tri body, ktoré nám môžu pomôcť k záchrane, čo je náš cieľ.“

Senica s Podbrezovou bez gólov

Futbalisti FK Senica remizovali na domácom ihrisku s FK Železiarne Podbrezová 0:0 v skupine o udržanie sa. Senica je naďalej na poslednom mieste tabuľky, za predposlednými Zlatými Moravcami zaostáva o štyri body.

FK Senica – FK Železiarne Podbrezová 0:0
ŽK: 37. C. Da Graca Kay, 49. Dubois, 76. Petshi – 15. Obročník, 37. Olatunji, rozhodovali: Smolák – Somoláni, Galo
Senica: Taborda – Dubois, R. Dias, C. Da Graca Kay, Krč – Petshi, El Moudane (86. Dangubič) – Tešija (81. Tešija), Deretti (57. Azankpo), Castaňeda – E. Ramírez
Podbrezová: M. Vantruba – Obročník, Kiwior, M. Oravec, A. Mojžiš – Viazanko, Štefánik (31. Fadairo) – Leško, Špyrka, Hlohovský (86. Podstavek) – Olatunji (76. Wiezik)

Od úvodu stretnutia boli aktívnejší hostia, mali loptu viac na svojich kopačkách. Domácim hráčom chýbal väčší pohyb, aktivita a prevažne sa bránili. Do priestoru bránky trafili hostia prvýkrát v 24. minúte, ale s Leškovou strelou Taborda problémy nemal. Na druhej strane po kombinácii domácich zakončil El Mahdioui Moudane, no aj brankár hostí bol na svojom mieste. Po polhodine sa hra vyrovnala a postupne začali byť nebezpečnejší aj Seničania.

Pekná akcia mohla skončil gólom v 34. minúte, kedy rýchly protiútok zakončil strelou z hranice 16-ky Castaňeda, no brankár Vantruba loptu vytlačil na rohový kop. V 38. minúte po priamom kope hlavičkoval Da Graca z 5-ky, našiel však len pripraveného Vantrubu. V 40. minúte krížnou strelou skúsil šťastie Ramirez, lopta išla tesne vedľa pravej žrde a tak sa prvý polčas skončil bez gólov.

Do druhého nastúpili Seničania aktívnejšie, začali sa viac hýbať a 25 minút boli lepším tímom. K dispozícií mali množstvo štandardných situácií, z ktorých však nedokázali prekonať Vantrubu. Ten sa vyznamenal pri strele Azankpa v 65. minúte, aj pri pokuse Ramireza. V 83. minúte mali Záhoráci možnosť na rozhodnutie, keď Azankpo vybojoval loptu s obrancami, dostal sa sám pred brankára, no namiesto prihrávky voľnému Ramirezovi zobral zodpovednosť na seba a brankár Vantruba mu jeho strelu vyrazil. Zápas sa tak skončil bezgólovou remízou.

Domáca remíza Nitry s Trenčínom

Futbalisti FC Nitra remizovali na domácom ihrisku s AS Trenčín 2:2 v stretnutí 2. kola skupiny o udržanie. Nitra je v tabuľke druhej šestky na druhom mieste, Trenčín je tretí.

FC Nitra – AS Trenčín 2:2 (1:1)
Góly: 9. Sokovič, 60. Bilovský – 37. Čatakovič (z pok. kopu), 79. Paur, ŽK: 30. T. Vestenický, 57. Šimončič, 75. Machovec – 29. Yem, 64. Lamine, rozhodovali: Glova – B. Hancko, Bobko
Nitra: Pindroch – Niba, Sokovič, Bilovský, Ján Chovanec (46. Šurnovský) – Šimončič, Chobot (63. Machovec), Charizopulos, Gatarič – P. Farkaš, T. Vestenický (69. M. Fábry)
Trenčín: D. Chudý – A. Slávik, Laczkó (82. Sleegers), Kleščík, Yem – Zubairu, Lamine (70. Umeh), Čatakovič – Roguljič (88. Kadák), Paur, Corryn

Od úvodu mali loptu na kopačkách Trenčania, no v 9. minúte padol gól na opačnej strane, keď po priamom kope otvoril skóre domáci Sokovič. V ďalšom priebehu si ani jeden z tímov nevypracoval gólovú šancu, dlhé minúty sa hralo len medzi šestnástkami.

V 34. minúte dobrú Čatakovičovu strelu zneškodnil Pindroch. O tri minúty neskôr zahral rukou pred vlastným brankárom Šimončič, jedenástku premenil Čatakovič a upravil na polčasových 1:1. Do prestávky ešte opečiatkoval brvno nitrianskej bránky tvrdou strelou Roguljič.

Po hodine hry sa dostala opäť do vedenia Nitra, keď Bílovský poľahky prekonal bezmocného Chudého. Viac z hry mali v druhom dejstve Trenčania. V 77. minúte Roguljič ešte nevyrovnal, no o dve minúty neskôr presne hlavičkoval Paur a strelil druhý gól hostí. V závere nedokázal ani jeden tím strhnúť víťazstvo na svoju stranu a tak si Nitra s Trenčínom body rozdelili.

TV Pravda: Bývalí futbaloví reprezentanti Ján Pivarník a Dušan Tittel v ďalšej časti relácie Týždeň v športe hodnotia štart Slovákov do kvalifikácie ME 2020 a hovoria aj o ich postupových šanciach: