Slovan deklasoval Žilinu, majster predĺžil trenčiansku mizériu

Futbalisti ŠK Slovan Bratislava v sobotňajšom šlágri 18. kola Fortuna ligy zdolali MŠK Žilina vysoko 5:2. V záverečnom zápase jesennej časti tak potvrdili pozíciu najlepšieho tímu prvej polovice súťaže.

08.12.2018 15:57
futbal slovan Foto: ,
Benson Anang (Žilina) a Moha (Slovan) v zápase 18. kola Fortuna ligy ŠK Slovan Bratislava - MŠK Žilina.

Presvedčivé víťazstvo načali „belasí“ už v prvom dejstve, po ktorom vyhrávali na Pasienkoch presvedčivo 4:0. Piaty gól do siete hostí padol v 62. min a dosiahol ho Dávid Strelec už po dvoch minútach pobytu na ihrisku.

Prvý zásah Žilinčanov si pripísal na konto až v 69. min za stavu 0:5 ich kanonier Róbert Boženík po tom, čo do bránky dorazil nepremenenú penaltu Miroslava Káčera. V 89. min ešte znížil Filip Kaša na konečných 5:2 z pohľadu domácich.

Slovan si poistil priebežné prvenstvo v tabuľke po jesennej časti najvyššej slovenskej súťaže s celkovým ziskom 46 bodov z 18 stretnutí. Žilina po poslednom jesennom kole zostala na tretej priečke.

ŠK Slovan Bratislava – MŠK Žilina 5:2 (4:0)
Góly: 11. Suchockij, 31. Ljubičič, 40. Šporar (z pok. kopu), 43. Apau, 62. D. Strelec – 69. Boženík, 86. Kaša, ŽK: 75. Dražič – 49. Káčer, 70. I. Díaz, rozhodovali: Glova – Benko, Bobko
Slovan: Greif – Apau, Bajrič, Božikov, Suchockij – Ljubičič (60. D. Strelec), De Kamps (71. Savičevič) – Dražič (80. Nono) – Čavrič, Šporar, Moha
Žilina: Holec – Anang (79. Tomič), Kaša, Šušnjar, B. Sluka – Káčer, Pečovský (46. Králik), Škvarka – J. Mihalík (63. Balaj), Boženík, I. Díaz

Martin Ševela, tréner Slovana: „Na súpera sme sa dobre pripravili a využili sme slabiny, na ktoré som hráčov upozorňoval. Mali sme excelentný prvý polčas. Bola dobrá pohybová činnosť, boli sme efektívni a strelili pekné góly. V druhom polčase po prestriedaní kvalita našej hry trochu upadla, ale výsledok sme si ustrážili. Priestor dostal aj 17-ročný David Strelec, opäť sa výborne zhostil svojej úlohy, postupom času bude dostávať viac a viac šancí. Hráči si zápas užili. Je to pre nás výborný výsledok. Verím, že séria, ktorá s nami išla, pôjde aj po novom roku. Budeme zimovať na prvej priečke a dovolenka, ktorá teraz príde bude zaslúžená.“

Jaroslav Kentoš, tréner Žiliny: „Slovan vyhral zaslúžene. V prvom polčase bol jednoznačne lepší, strelil pekné góly. Náš výkon nebol dobrý, ale veľmi zlý. Súper nás predčil vo všetkých činnostiach. Po zmene strán sme zmenili základný herný systém, prišlo malé zlepšenie, ale už to nestačilo, aby sme zápas zvrátili. Máme na čom pracovať, aby sme sa zlepšili.“

Zemplín vyhral v Podbrezovej

Futbalisti Podbrezovej v 18. kole Fortuna ligy podľahli doma Michalovciam 0:1. O jediný presný zásah stretnutia sa až v 90. min postaral skúsený Blažej Vaščák.

Vďaka tomu si tím MFK Zemplín pripísal už štvrté víťazstvo z posledných štyroch stretnutí a s istotou prezimuje na siedmej priečke v tabuľke. Domáca Podbrezová vedená dočasným trénerom Gergelyom Gerim zostáva na 10. mieste.

FK Železiarne Podbrezová – MFK Zemplín Michalovce 0:1 (0:0)
Gól: 90. Vaščák, ŽK: 67. D. Leško – 31. S. Danko, 44. Vaščák, 54. Grič, 83. Kurminowski, rozhodovali: Chmura – Pozor, Galo
Podbrezová: M. Kuciak – M. Turňa, Bartoš, Podstavek, A. Mojžiš – Viazanko, J. Sedláček, Breznaník – D. Leško, Bernadina (73. Voško), Matúš Mikuš (63. D. Magda)
Michalovce: Kira – M. Vojtko, Carrillo, Beskorovajnyj, M. Kolesár – Turík – Vaščák, S. Danko, Grič, Nawotka – Sulley (46. Kurminowski)

Gergely Geri, tréner Podbrezovej: „Bol to naozaj skôr bojovný zápas, chceli sme eliminovať silné stránky súpera, vedeli sme, že je rozbehnutý, má rýchly prechod, technických hráčov. My sme neboli takí živí, dôrazní, agresívni smerom dopredu. Prvý polčas sme sa len hľadali, druhý začal súper lepšie a Kuciak chytil dve šance. V závere sme sa nadýchli k tlaku, ale väčšie šance sme si nevypracovali. Dúfali sme, že budeme zahrávať aj nejakú štandardku, no bohužiaľ, futbal je raz taký, zatúlaná lopta, zlý odkop a tri body putujú na východ. Sme z toho smutní.“

Anton Šoltis, tréner Michaloviec: „Videli sme bojovný futbal, tej krásy veľa nebolo. My sme v defenzíve podali dobrý výkon, súpera sme až na dve strely a hlavičku po štandardnej situácii do vážnejších situácií nepustili. To sme chceli, no chceli sme byť aktívnejší aj v útoku, a to sa nám nedarilo. Prvý polčas takmer vôbec, prechod do ofenzívy nebol taký, aký sme chceli, po zmene strán sme mali dve čisté šance a Kuciak to dobre chytil. Boli sme trošku nebezpečnejší, ale robili sme aj ľahké chyby v prechode, čo nás stálo veľa síl. Plynulosť hry z našej strany trpela, nebolo to ono, ale šťastie sa v závere priklonilo k nám a odvážame si tri body.“

Hetrik Fábryho

Futbalisti Nitry na záver jesennej časti zvíťazili na ihrisku Zlatých Moraviec presvedčivo 3:0. O všetky tri presné zásahy sa postaral Andrej Fábry, ktorý skóroval postupne v 46., 74. a 84. minúte.

Dvadsaťjedenročný stredopoliar má na konte už sedem gólov a spolu s útočníkom Tomášom Vestenickým sú najlepšími strelcami mužstva. Pre Nitru bolo sobotňajšie víťazstvo tretie v sérii a v tabuľke Fortuna ligy s 24 bodmi prezimuje na šiestej priečke zaručujúcej prienik do skupiny o titul.

Zlatým Moravciam patrí posledná 12. pozícia s 11 bodmi, na predposlednú Senicu majú aktuálne manko štyroch bodov.

FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble – FC Nitra 0:3 (0:0)
Góly: 46., 74. a 84. A. Fábry, ŽK: 65. Karlík, 71. M. Chren – 56. Križan, 58. Abdulrahman, rozhodovali: Smolák – Hancko, Štrbo, 617 divákov
Zlaté Moravce-Vráble: M. Krnáč – Čögley, Práznovský, Banovič, M. Chren – Ewerton, Casado, Karlík (77. Dimitrijevič), Brašeň – B. Ľupták (59. RIchtárech) – J. Švec (46. L. Urgela)
Nitra: Hroššo – Kuník (60. Guľáš), Križan, Pavol Farkaš, Ján Chovanec – T. Kóňa, Šimončič (84. Niba) – Charizopulos, A. Fábry, Chobot (46. Vestenický) – Abdulrahman Taiwo

Branislav Mráz, tréner Zlatých Moraviec: „Chcem pogratulovať trénerovi hostí k ich dnešnému víťazstvu. V dnešnom zápase sme utrpeli debakel. Keď inkasujeme prvý gól, tak na nás padá deka a nevieme sa už vzchopiť. Súper nás trestal za chyby, nepomohli nám ani striedania.“

Ivan Galád, tréner Nitry: „Chcel by som vyjadriť úctu a obdiv hráčom FC Nitra. V druhom polčase predviedli výborný futbal. Veľmi sa teším z hetriku mladého Fábryho.“

Senica zostáva posledná

Futbalisti Senice doma remizovali s Ružomberkom 1:1. Hostia pritom začali zápas podstatne lepšie, keď sa už v prvej minúte stretnutia presadil Dalibor Takáč. Do polčasu sa však podarilo ešte vyrovnať Frankovi Castanedovi.

Po zmene strán už žiaden gól nepadol a obidva tímy sa rozlúčili s futbalovou jeseňou so ziskom bodu. Seničanom s pätnástimi bodmi patrí predposledná jedenásta priečka, Ružomberok zostal na štvrtej pozícii s 28 bodmi na konte.

FK Senica – MFK Ružomberok 1:1 (1:1)
Góly: 35. Castaňeda – 1. D. Takáč, ŽK: 36. Castaňeda, 72. Kay (obaja Senica), rozhodovali: Prešinský – P. Kováč, Poláček, 375 divákov
Senica: Taborda – Kotula, Dias, Kay, Otrísal – Tešija (78. Krč), Petshi, Zezinho (78. Kaplan) – Castaňeda, Azankpo, Deretti (90. Solano)
Ružomberok: Macík – Jonec, J. Maslo, D. Kružliak, Twardzik – Qose, Kochan – Kmeť (89. Kružliak), Takáč (81. Mustedanagič), Gal Andrezly – Gerec

V závere rozhodol Šatka

Dunajská Streda zvíťazila v Nitre nad Sereďou 1:0. Jediný gól stretnutia padol až v nadstavenom čase druhého polčasu a podarilo sa ho streliť Ľubomírovi Šatkovi. V emocionálne vypätom zápase rozdal hlavný arbiter Marhefka až 10 žltých kariet.

Hostia sa napokon radovali zo siedmej výhry z posledných desiatich stretnutí a zostávajú po jeseni na druhom mieste s 38 bodmi a osembodovým mankom na vedúci Slovan. Nováčik zo Serede je s 25 nazbieranými bodmi piaty.

ŠKF iClinic Sereď – FC DAC 1904 Dunajská Streda 0:1 (0:0)
Gól: 90.+ Šatka, ŽK: 6. Baéz, 10. Gatarič, 17. Ľ. Michalík, 63. Sus, 66. Morong, 85. Hučko – 6. Vida, 21. Davis, 35. S. Koné, 55. Morong, rozhodovali: Marhefka – Tomčík, Jenčura
Sereď: P. Penksa – Sus, Ľ. Michalík, Menich, Hučko – Baéz, D. Ventúra – Gatarič, Pankaričan (80. Bilas), Ulrich (85. M. Mečiar) – Morong
Dunajská Streda: Jedlička – Šatka, T. Huk, S. Koné (74. Koštrna), E. Davis (61. Šimčák) – Herc (90.+ Bednár), M. Vida, Kalmár – Tretiakov, K. Vida, Divkovič

Trnava ukončila čiernu sériu

Futbalisti úradujúceho majstra Spartaka Trnava zvíťazili nad AS Trenčín 3:1 a prezimujú na ôsmom mieste tabuľky s trojbodovou stratou na prvú šestku. Trenčania, ktorí natiahli ligovú sériu bez výhry na desať zápasov, figurujú po jeseni na 9. priečke.

Trnavu ešte čaká posledný zápas v tomto kalendárnom roku, vo štvrtok 13. decembra o 21.00 h privíta v rámci 6. kola D-skupiny Európskej ligy UEFA turecký klub Fenerbahce Istanbul.

Ligová jar sa v prípade priaznivého počasia začne 16. februára, v základnej časti odohrajú mužstvá ešte štyri zápasy.

FC Spartak Trnava – AS Trenčín 3:1 (2:1)
Góly: 5. a 83. Yilmaz, 29. Grendel – 24. Corryn. ŽK: Godál, Yilmaz, Oravec – El Mahdioui. Rozhodovali: P. Hrčka – Mókoš, Žákech, 1321 divákov.
Trnava: Chudý – Lupták, Tóth (75. Schirtladze), Godál, Oravec – Greššák, Grendel – Jirka, Yilmaz (87. Horvát), Čanturišvili – Bakoš (57. Kulhánek)
Trenčín: Hrdlička – Šulek, Mašovič, Van Arnhem, Skovajsa – El Mahdioui – Bukari (75. Kvocera), Ubbink, Paur (66. Zubairu), Corryn – Mance (84. Čatakovič)

Radoslav Látal, tréner Trnavy: „Na začiatku sme dali gól, ale nehrali sme dobre, 15–20 minút nebolo z našej strany dobrých. Po 20 minútach sme prešli na hru s tromi obrancami, dali sme druhý gól a mužstvo sa ukľudnilo. V druhom polčase sme bránili v zóne a čakali sme na kontru. Yilmaz mal šancu ešte v prvom polčase a vyšiel mu aj brejk a dal tretí gól, čím definitívne rozhodol. Podarilo sa nám vyhrať a pripraviť sa na rozlúčkový zápas s Fenerbahce, ktorý bude u nás vo štvrtok.“

Vladimír Cifranič, tréner Trenčína: „Inkasovali sme z prvej akcie v 5. minúte, podarilo sa nám vyrovnať, ale po priamom kope domácich sme v polčase prehrávali. V druhom polčase mi chýbala väčšia agresivita, väčšie chcenie o lepší výsledok. Nevytvorili sme si však šance, domáci využili kontru a zaslúžene vyhrali.“

1. ŠK Slovan Bratislava 18 14 4 0 47 : 17 46
2. FC DAC 1904 Dunajská Streda 18 11 5 2 38 : 22 38
3. MŠK Žilina 18 10 4 4 33 : 21 34
4. MFK Ružomberok 18 7 7 4 29 : 20 28
5. ŠKF iClinic Sereď 18 7 4 7 22 : 26 25
6. FC Nitra 18 7 3 8 26 : 25 24
7. MFK Zemplín Michalovce 18 7 3 8 24 : 31 24
8. FC Spartak Trnava 18 6 3 9 23 : 21 21