Disciplinárka dávala tresty v kauze úplatky. Orávik si nezahrá deväť mesiacov

05.10.2018 16:48
Orávik
Peter Orávik zo Zlatých Moraviec (pri lopte) Autor: ,

V nadväznosti na minulotýždňové verdikty Senátu disciplinárnej komisie Slovenského futbalového zväzu (DK SFZ) pre ochranu integrity súťaže boli v kauze podozrenia z manipulácie najvyšších súťaži vydané ďalšie rozhodnutia.

Hráč FC ViOn Zlaté Moravce Peter Orávik má pozastavený výkon športu na 9 mesiacov od 27. septembra 2018, Ladislav Šosták na 30 mesiacov a Richardovi Novákovi pozastavili výkon športu a akejkoľvek funkcie na sedem rokov, obaja od 25. júna 2018.

„Po vypočutí všetkých zainteresovaných osôb, vyhodnotení všetkých dôkazov a podnetov z monitorovacieho systému Európskej futbalovej únie UEFA ako aj ostatných relevantných informácii Senát DK SFZ pre ochranu integrity súťaže rozhodol a uložil disciplinárne sankcie ďalším hráčom, ktorými sú Peter Orávik, Ladislav Šosták a Richard Novák,“ uvádza oficiálny web SFZ.

„Disciplinárna komisia SFZ rozhodla, že za spáchanie disciplinárneho previnenia narušenia regulárnosti súťaže v znení účinnom do 20. júna 2018 uložila Petrovi Orávikovi disciplinárnu sankciu – pozastavenie výkonu športu na 9 mesiacov v znení účinnom do 20. 6. 2018, od 27. septembra 2018,“ uvádza sa v novej úradnej správe Slovenského futbalového zväzu.

Slovenský futbalový zväz upozorňuje, že nie všetci hráči potrestaní v rámci tejto kauzy sú alebo boli potrestaní priamo za manipuláciu stretnutí.

„V súvislosti s manipuláciou stretnutí sa niektorí previnili porušením predpisov z dôvodu narušenia integrity súťaže, a to napríklad nenahlásením ponuky na manipuláciu zápasov, zneužitím interných informácií, porušením zákazu stávkovania na zápasy a pod. V dôsledku takéhoto konania nebolo zabránené tomu, aby manipulácia niektorých zápasov prebehla alebo pokračovala v budúcnosti,“ informuje oficiálna internetová stránka SFZ a dopĺňa ďalšie informácie:

„Objasňovanie naďalej pokračuje. Keďže sa v prípadoch objavili nové skutočnosti, Senát DK SFZ pre ochranu integrity súťaže o sankciách ostatných riešených osôb rozhodne v najbližšej dobe.“

Disciplinárna komisia Slovenského futbalového zväzu (DK SFZ) zverejnila aj minulý týždeň v piatok 28. septembra v tradičnej úradnej správe informácie o kauze podozrenia z ovplyvňovania priebehu a výsledkov stretnutí republikových súťaží pod hlavičkou SFZ. Podľa nich bol vtedajší hráč FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble Róbert Gešnábel potrestaný zákazom účasti na všetkých aktivitách spojených s futbalom na 15 rokov. Proti rozhodnutiu sa však ešte môže odvolať.

Voči krídelníkovi klubu FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble Petrovi Orávikovi DK začala disciplinárne konanie takisto vo veci ovplyvňovania priebehu a výsledkov stretnutí republikových súťaží SFZ a uložila mu predbežné ochranné opatrenie spočívajúce v pozastavení výkonu športu, napokon dostal trest na 9 mesiacov.

Ako SFZ uviedol už v predchádzajúcich stanoviskách, v uvedených stretnutiach išlo najmä o manipuláciu za účelom výhry v stávkovaní uskutočnenú prostredníctvom organizovanej skupiny z Ukrajiny. Vo väčšine prípadov manipulácie použili “ukrajinskí manipulátori” jedného z hráčov ako prostredníka, preto niektorí hráči netušili, že sú oslovení prostredníctvom ukrajinských manipulátorov.

Z dôvodu mimoriadnej závažnosti prípadu manipulácie futbalových stretnutí na Slovensku sa z iniciatívy SFZ uskutočnilo aj stretnutie zástupcov Európskej futbalovej únie (UEFA) a vyšetrovateľov Národnej protikorupčnej jednotky – expozitúra východ pracujúcich na tomto prípade, na ktorom bola zo strany UEFA prisľúbená plná súčinnosť a podpora pri vyšetrovaní SFZ i orgánom činným v trestnom konaní.

Po vyhodnotení všetkých dôkazov, výpovedí a podnetov z monitorovacieho systému UEFA Senát DK SFZ pre ochranu integrity súťaže rozhodol a uložil prvé disciplinárne sankcie nasledujúcim hráčom. Podľa minulotýždňovej úradnej správy SFZ sú to: Róbert Gešnábel, Michal Pintér, Vladimír Andraščík, Vladimír Staš, Peter Kosa. Najhoršie obišiel práve prvý menovaný Gešnábel, ktorého potrestali zákazom účasti na všetkých aktivitách spojených s futbalom na 15 rokov.

Naposledy hráč Borčíc Kosa má pozastavenú činnosť na 15 mesiacov, Zlatomoravčan Pintér na jeden kalendárny rok, futbalisti Bardejova Vladimír Staš a Vladimír Andraščík dostali 9-mesačnú stopku. Naopak, Lukáš Mravec, ktorý hrával v minulej sezóne za Borčice, sa môže vrátiť do profesionálneho futbalu, pretože pozastavenie výkonu športu bolo v jeho prípade zrušené.

#Peter Orávik #Disciplinárna komisia SFZ
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Flower box červený ovál červené ruže

Flower box červený ovál červené ruže

43,99
Sweet trsové ružové ruže

Sweet trsové ružové ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk