Kauza ovplyvňovania zápasov. Gešnábel dostal dištanc na 15 rokov

28.09.2018 16:38
FUTBAL-FL: Zlaté Moravce - Bratislava
Róbert Gešnábel, Dawid Szymonowicz a Karol Karlík z FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble počas 13. kola Fortuna ligy jesennej časti ročníka 2017/18 medzi FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble - ŠK Slovan Bratislava. Autor: ,

Disciplinárna komisia Slovenského futbalového zväzu (DK SFZ) zverejnila v piatok tradičnú týždennú úradnú správu, v ktorej sú zahrnuté aj nové informácie o kauze podozrenia z ovplyvňovania priebehu a výsledkov stretnutí republikových súťaží pod hlavičkou SFZ.

Podľa nich bol hráč MFK Ružomberok Róbert Gešnábel potrestaný zákazom účasti na všetkých aktivitách spojených s futbalom na 15 rokov.

Proti rozhodnutiu sa však ešte môže odvolať. Voči krídelníkovi klubu FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble Petrovi Orávikovi DK začala disciplinárne konanie takisto vo veci ovplyvňovania priebehu a výsledkov stretnutí republikových súťaží SFZ a uložila mu predbežné ochranné opatrenie spočívajúce v pozastavení výkonu športu. Uvádza sa na webe futbalsfz.sk

Ako SFZ uviedol už v predchádzajúcich stanoviskách, v uvedených stretnutiach išlo najmä o manipuláciu za účelom výhry v stávkovaní uskutočnenú prostredníctvom organizovanej skupiny z Ukrajiny. Vo väčšine prípadov manipulácie použili “ukrajinskí manipulátori” jedného z hráčov ako prostredníka, preto niektorí hráči netušili, že sú oslovení prostredníctvom ukrajinských manipulátorov.

Peter Orávik zo Zlatých Moraviec (pri lopte)
Peter Orávik zo Zlatých Moraviec (pri lopte) Autor: SITA, Martin Havran

Z dôvodu mimoriadnej závažnosti prípadu manipulácie futbalových stretnutí na Slovensku sa z iniciatívy SFZ uskutočnilo aj stretnutie zástupcov Európskej futbalovej únie (UEFA) a vyšetrovateľov Národnej protikorupčnej jednotky – expozitúra východ pracujúcich na tomto prípade, na ktorom bola zo strany UEFA prisľúbená plná súčinnosť a podpora pri vyšetrovaní SFZ i orgánom činným v trestnom konaní.

Po vyhodnotení všetkých dôkazov, výpovedí a podnetov z monitorovacieho systému UEFA Senát DK SFZ pre ochranu integrity súťaže rozhodol a uložil prvé disciplinárne sankcie nasledujúcim hráčom: Róbert Gešnábel, Michal Pintér, Vladimír Andraščík, Vladimír Staš, Peter Kosa. Najhoršie obišiel práve prvý menovaný Gešnábel, ktorý bol potrestaný zákazom účasti na všetkých aktivitách spojených s futbalom na 15 rokov.

Naposledy hráč Borčíc Kosa má pozastavenú činnosť na 15 mesiacov, Zlatomoravčan Pintér na jeden kalendárny rok, futbalisti Bardejova Vladimír Staš a Vladimír Andraščík dostali 9-mesačnú stopku. Naopak, Lukáš Mravec, ktorý hrával v minulej sezóne za Borčice, sa môže vrátiť do profesionálneho futbalu, pretože pozastavenie výkonu športu bolo v jeho prípade zrušené.

O výsledku disciplinárneho konania voči ostatným osobám s aktuálne pozastaveným výkonom činnosti rozhodne Senát DK SFZ pre ochranu integrity súťaže v najbližšom období, informuje SFZ. Vyšetrovanie orgánov činných v trestnom konaní v súčinnosti so SFZ súvisiace s ovplyvňovaním výsledkov stretnutí v najvyšších súťažiach naďalej prebieha. Preto je pravdepodobné, že menoslov obvinených osôb a zmanipulovaných zápasov sa môže rozšíriť.

#Róbert Gešnábel #Peter Orávik #ovplyvňovanie zápasov
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Flower box biela kocka "L" farebné kvety

Flower box biela kocka "L" farebné kvety

23,99
Amore biele ľalie

Amore biele ľalie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk