Suverénny Slovan, v Zlatých Moravciach dal štyri góly. Vyhral aj DAC

Futbalisti Slovana Bratislava vstúpili do nového ročníka Fortuna ligy víťazstvom 4:1 na pôde Zlatých Moraviec v nedeľňajšom dueli 1. kola.

22.07.2018 21:16
debata (9)
Zľava: Rabiu Ibrahim z ŠK Slovan Bratislava a... Foto: SITA, Martin Havran
Rabiu Ibrahim Zľava: Rabiu Ibrahim z ŠK Slovan Bratislava a Tomáš Ďubek z FC ViOn Zlaté Moravce.

Tréner úradujúceho vicemajstra Martin Ševela spravil oproti odvetnému stretnutiu prvého predkola Európskej ligy len jednu zmenu v zostave, keď Aleksandara Čavriča na pravej strane zálohy nahradil Boris Cmiljanič.

Vedenia sa napriek tomu ujali domáci, keď v 14. min rozvlnil sieť Šullovej bránky Jakub Brašeň. Radosť miestnych fanúšikov však trvala len krátko, už o minútu neskôr vyrovnal Dávid Holman.

Do kabín obidva tímy odchádzali za nerozhodného stavu. V druhom polčase boli „belasí“ aktívnejší ako súper a hernú prevahu pretavili aj do úspešnej koncovky. Gólovo sa presadili Boris Cmiljanič v 54. a striedajúci Vukan Savičevič v 63. min.

Jednoznačný triumf Slovana zavŕšil v 72. min Andraž Šporar.

Futbal – Fortuna liga 2018/2019 – 1. kolo – nedeľa:

FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble – ŠK Slovan Bratislava 1:4 (1:1)
Góly: 14. Brašeň – 15. D. Holman, 54. Cmiljanič, 63. V. Savičevič, 72. Šporar, ŽK: 30. Chren, 35. Ľ. Urgela, 50. B. Ľupták – 26. Nono, rozhodovali: Glova – E. Weiss, D. Hrčka, 2856 divákov
Zlaté Moravce-Vráble: A. Chovan – Dimitrijevič, Banovič, Udeh, Chren – B. Ľupták (66. J. Casado) – Orávik, Ewerton Paixao da Silva, Ďubek (78. J. Švec), Brašeň – Ľ. Urgela (67. D. Richtárech)
Slovan Bratislava: Šulla – Apau, Bajrič, Božikov, Suchockij – Nono – Cmiljanič (75. Dražič), Ibrahim Rabiu (59. V. Savičevič), D. Holman, Moha (84. Hološko) – Šporar

Hlasy trénerov

Juraj Jarábek, tréner Zlatých Moraviec: „Moji hráči ma milo prekvapili, za prvý polčas ich musím pochváliť. Nemalo by sa stávať, že dostaneme vyrovnávajúci gól hneď po našom vedúcom. Druhý polčas Slovan preukázal kvalitu a dokázal streliť tri góly.“

Martin Ševela, tréner Slovana: „V prvom polčase sme to neboli my. Hrali sme na veľa prihrávok, súper stíhal dostupovať a dostal sa aj do vedenia. Bleskurýchle sme však reagovali vyrovnávajúcim gólom. V druhom polčase to bol Slovan, aký by sme chceli vidieť. Dali sme tri góly a bola tam jasná dominancia.“

DAC v dramatickom závere zdolal Podbrezovú

Futbalisti Dunajskej Stredy odštartovali obhajobu tretieho miesta z minulej sezóny Fortuna ligy víťazstvom 2:1 na trávniku Podbrezovej.

Nový tréner FC DAC 1904 Peter Hyballa spravil oproti odvetnému stretnutiu prvého predkola Európskej ligy len dve zmeny v základnej jedenástke. Prejavilo sa to aj na ihrisku, kde boli hráči Dunajskej Stredy aktívnejší a v 29. min otvoril skóre stretnutia Erik Pačinda.

Do kabín na polčasovú prestávku išli s tesným vedením hráči hostí. Po zmene strán si ho „žlto-modrí“ udržali len 5 minút, keď sa strelecky presadil Matúš Mikuš – 1:1.

V 88. min išiel po inkasovaní druhej žltej karty predčasne pod sprchy striedajúci hráč domácich Nicolas Mejri. Dunajská Streda krátku početnú výhodu využila, v druhej minúte nadstaveného času rozhodol o jej víťazstve Kristopher Vida.

FK Železiarne Podbrezová – FC DAC 1904 Dunajská Streda 1:2 (0:1)
Góly: 50. Matúš Mikuš – 29. Pačinda, 90.+ K. Vida, ŽK: 62. M. Baran, 76. Obročník, 86. Mejri – 78. M. Ljubičič, ČK: 88. Mejri (Podbrezová) po druhej ŽK, rozhodovali: D. Sedlák – Benko, Ádám, 1750 divákov
Podbrezová: M. Kuciak – D. Magda, Krivák, M. Bartoš, Matúš Turňa – M. Baran, Obročník – Bernadina (67. Wiezik), D. Leško, Breznaník (75. Mejri) – Matúš Mikuš
Dunajská Streda: Macej – Koštrna, T. Huk, Šatka, E. Davis (90.+ Záhumenský) – M. Vida – Pačinda, K. Vida, Herc, Tretiakov (60. M. Ljubičič) – Bayo

Marek Fabuľa, tréner Podbrezovej: „Čakali sme náročný zápas proti kvalitnému súperovi. Prispôsobili sme tomu taktiku, v prechodovej fáze nám to však viazlo, preto sa zdalo, že súper bol v prvom polčase lepší. V útoku sme potrebovali barličku, po zmene strán nám vyšiel vstup, no škoda, že zápas rozhodla zbytočná chyba. Tieto zápasy hráčov posúvajú v kariére, nemali sme šťastie, no s výkonom som spokojný. Určite budeme naďalej pracovať, aby sme aj proti takýmto mužstvám zbierali body.“

Peter Hyballa, tréner Dunajskej Stredy: „Sme radi, že sme zvíťazili, aj keď trochu so šťastím. Som len dva dni pri mužstve, naživo som ho videl v Tbilisi, v sobotu som mal s ním prvý tréning. Niečo sme si povedali o filozofii, o súperovi, nič viac sa nestihlo. Prvý polčas bol z našej strany veľmi dobrý, len bolo treba lopty dávať viac do krajov. Od mužstva chcem presne to, ako padol prvý gól, viac driblingu v šestnástke. V druhom polčase bol spočiatku lepší súper, zaslúžene vyrovnal, no záver patril nám. Išli sme do rizika, hrali sme na troch útočníkov, povzbudilo nás vylúčenie hráča súpera. Verím, že toto víťazstvo bude pre nás veľká vzpruha aj v zápasoch Európskej ligy.“