Seničanov pokropili živou vodou. Len Žilina to nevedela

Múdry sa učí na chybách iných. Len pred týždňom obrala Senica o body Slovan a po remíze vypukol na Pasienkoch celotýždňový humbuk, odvolali trénera, lietali pokuty.

06.11.2017 12:28
Blažej Vaščák Foto: ,
Blažej Vaščák (vpravo), autor prvého senického gólu do siete Žiliny, na archívnej snímke.

Žilinčania akoby o tom nevedeli. Inak by nešli do Senice ako majstri sveta, ale vyhlásili by najvyššiu bojovú pohotovosť. Pre istotu. Namiesto toho pôsobili nepripravene a nekoncentrovane, asi si zapamätali len to, že naposledy dali súperovi sedem gólov.

Čakali ich povzbudení Seničania, pokropení živou vodou. Hoci už dlhšie bojujú o holé prežitie, Žilinu zvládli – zdolali ju aj v treťom domácom zápase za sebou.

Volešák inkasoval po 361 minútach

Seničania vyhrali v lige prvý raz od 19. mája, keď zdolali Trnavu (1:0). Teraz prerušili úspešné ťaženie Žilinčanov, ktorí mali na konte päť víťazstiev za sebou. V týchto zápasoch inkasovali dovedna tri góly, ale Senica im strelila štyri.

„Zaslúžene sme prehrali po našich hrubých chybách,“ skonštatoval žilinský tréner Adrián Guľa. Najskôr Králik a v závere aj Mazáň prihrali súperovi do vyložených šancí. Brankár Volešák inkasoval po 361 minútach. Seničania sa tešili zo štyroch gólov v jednom zápase po 15 mesiacoch.

„Podali sme fantastický výkon, čo sa týka emócií, nasadenia, prípravy na zápas. Dôležité bolo, že sme konečne dali prvý gól my,“ vravel kouč Ladislav Hudec, pre ktorého to bol ôsmy zápas na senickej lavičke.

Mareš: Odchádza nám vlak

Jeho zverenci sa predtým postaral o prekvapenie aj na Pasienkoch, vybojovali remízu, ktorá priniesla odvolanie trénera Vukomanoviča. Pravda, bratislavský tím bol v inej situácii ako žilinský. Prežíva hernú i výsledkovú krízu, z uplynulých šiestich ligových stretnutí vyhral jediný, horko-ťažko nad predposledným Prešovom (3:2).

V Dunajskej Strede prišli slovanisti o náskok po prestávke, to isté sa im stalo aj proti Senici doma, v oboch prípadoch inkasovali v druhom polčase po dva góly.

„Nedokážeme si udržať čisté konto, preto nám nestačí streliť jeden gól ako na posledy v Dunajskej Strede. Nedarí sa nám však dať ich viac, hoci šance si vypracujeme. Nezostáva nám nič iné len poriadne makať. Odchádza nám vlak a musíme doň opäť naskočiť,“ komentoval situáciu belasých najlepší strelec mužstva Jakub Mareš.

Janga páli od 9. kola

Slovan padá v tabuľke a o prvé miesto v súťaži kanonierov prišiel aj Mareš. Dal zatiaľ jedenásť gólov, ale neskóroval z hry v troch zápasoch po sebe (jeden strelil z penalty).

„Nový tréner nás chcel najmä psychicky nakopnúť. Priznám sa, že pred zápasom v Dunajskej Strede som bol nervózny a poriadne namotivovaný, chcel som veľmi vyhrať a mrzí ma, že to nevyšlo. Prehrali sme si to však zasa sami,“ komentoval.

V streckej tabuľke ho už preskočil trenčiansky zakončovateľ Rangelo Janga z Curacaa. Ten sa rozbiehal pomaly, ale teraz chytil streleckú slinu. Od 9. kola si pripísal desať z dvanástich tohosezónnych gólov. Z uplynulých siedmich zápasoch sa medzi strelcov nezapísal iba raz, v štyroch z nich dal po dva góly.

El Maestro dobehol Jarábka

Trnavský Spartak mal nadosah klubový rekord. Ani v ére slávneho mužstva, ktoré získalo vo federálnej lige päť titulov, neťahal takú úspešnú šnúru. Deviate víťazstvo po sebe však nevybojoval. „Ružomberok bránil dobre, mali sme síce inciatívu, ale nevyužili sme šance. Teraz sa už budeme chystať na ďalšie dôležité zápasy so Slovanom a Žilinou,“ hodil za hlavu remízu trnavský tréner Nestor El Maestro.

Trnavčania odohrali aj slabšie zápasy ako proti Ružomberčanom, ale dokázali vyhrať. Teraz mali najmä v druhom polčase jasnú prevahu, viacero šancí, podali jeden z najlepších výkonov na jeseň, ale výborného Macíka neprekonali.

Osem víťazstiev za sebou je vyrovnaný rekord, ktorý Spartak utvoril na jar 2014, keď vyhral všetky zápasy od 23. po 31. kolo. V ňom Jarábkovi zverenci podľahli v Nitre 0:3. Zdolali Trenčín, Žilinu i Ružomberok a nestačili na tím, ktorý sa o dva týždne rozlúčil s najvyššou súťažou.