Prípad Tambe. Z poľskej dediny cez Trnavu do zostavy Kamerunu

01.02.2017 17:38
Robert Tambe
Radosť trnavského strelca Roberta Tambeho. Autor: ,

Jedným zo svetlých zjavov na tohtoročnom futbalovom Africkom pohári národov v Gabone (14.1. - 5.2.) je aj kamerunský útočník Robert Ndip Tambe.

Hráč fortunaligového Spartaka Trnava sa postupne z náhradníka prepracoval až do základnej zostavy belgického kouča „neskrotiteľných levov“ Huga Broosa. Čo je však ešte dôležitejšie, podáva spoľahlivé výkony, aj keď na turnaji ešte neskóroval.

V úvodnom dueli na kontinentálnom šampionáte proti Burkine Faso (1:1) ešte nehral. V nasledujúcom súboji s Guineou-Bissau pomohol ako striedajúci hráč pri obrate z 0:1 na konečných 2:1 a v stretnutí s domácim Gabonom znamenajúcom postup z A-skupiny už figuroval v základnej zostave. Vo štvrťfinále proti Senegalu, v ktorom Kamerun triumfoval až po strelách zo značky pokutového kopu, bol opäť medzi jedenástimi „vyvolenými“ a hral do 102. min.

Mnohí fanúšikovia aj novinári sa okamžite začali pýtať, odkiaľ sa vzal tento 22-ročný útočník. Málokto vie, že svoju seniorskú kariéru začal v roku 2014 v Poľsku, kde mal dostať šancu vo Wisle Krakov. Nádeje na pôsobenie v tomto klube však čoskoro spľasli ako bublina, Wisla v rovnakom období odvolala trénera Franciszka Smudu, a tak z angažmánu pod Wawelom nebolo nič.

Útočiskom afrického chlapca sa stal štvrtoligový tím LZS Piotrówka (5. najvyššia súťaž, pozn.). V klube z dedinky s tisíckou obyvateľov okamžite začal potvrdzovať svoj nesporný talent. V 13 súťažných vystúpeniach zaznamenal 18 gólov a prispel k postupu do vyššej súťaže.

„V Poľsku som ho ponúkol viacerým klubom – Wisle Krakov, Cracovii, Ruchu Chorzów či Piastu Gliwice. Bol tiež na skúške v Górniku Zabrze. Nechcel veľké peniaze. Išlo mu o to, aby sa mohol ukázať, predviesť, čo dokáže. Na začiatok chcel zarábať 1000 eur. Žiaden z klubov však nemal záujem. V Ruchu mi napríklad povedali, že tam nechcú ‚čiernych‘ hráčov. To bol teda prístup,“ vyhlásil Tambeho nigérijský manažér John Chibuzo Nwankpa podľa portálu afrykagola.pl.

Tambe je od vlaňajšieho januára hráčom trnavského Spartaka. Na začiatku tejto sezóny sa v predkolách Európskej ligy blysol štyrmi gólmi vrátane víťazného zásahu na pôde Austrie Viedeň (1:0) a zrejme aj to upútalo kamerunského kouča Broosa, aby mu dal šancu v najcennejšom drese. „Bíly andel“ z Trnavy mu zatiaľ dôveru spláca.

„Sledovali sme Tambeho, ako si počína vo svojom slovenskom klube. Zaznamenal štyri góly v piatich zápasoch, čo je zaujímavá vizitka. Chcem ho mať v tíme a vidieť ho v akcii,“ povedal minulý rok v auguste Hugo Broos, ktorý má v súčasnom kádri na APN aj ďalšieho hráča zo Slovenska – obrancu MŠK Žilina Ernesta Mabouku. Kamerun sa v semifinále APN vo štvrtok stretne s tímom Ghany (začiatok o 20.00 h SEČ).

#Robert Tambe #Spartak Trnava
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk