Tatran Prešov sa po troch rokoch predstaví vo Fortuna lige

Hráči 1. FC Tatran Prešov postúpili do nastávajúceho ročníka 2016/2017 najvyššej slovenskej futbalovej súťaže, v ktorej naposledy účinkovali pred tromi rokmi v sezóne 2012/2013.

10.06.2016 19:50
Tatran Prešov, fanúšikovia Foto:
Fanúšikovia Tatrana Prešov. Na posledné ligové kolo ich prišlo vyše 3-tisíc.

Zverenci trénera a bývalého slovenského reprezentanta Stanislava Vargu o tejto skutočnosti rozhodli presvedčivým domácim víťazstvom 3:0 nad ŠKF Sereď v piatkovom dueli záverečného 12. kola nadstavbovej časti Doxxbet ligy (skupina o postup do Fortuna ligy). O góly Šarišanov sa pred 3164 divákmi postarali v 16. min Jakub Bartek a v 43. min Peter Katona, po zmene strán pridal „poistku“ v 67. min Lukáš Micherda. Na postupovú definitívu potreboval Prešov akékoľvek víťazstvo.

„Sú to neopísateľné pocity. Je to niečo krásne a úžasné. Prišiel som na lavičku Tatrana s tým, že chcem Prešovu vrátiť najvyššiu súťaž, čo sa napokon aj podarilo. Dnes proti Seredi sa zaplnilo hľadisko, čo tu nebolo veľmi dlho. Chcel by som všetkým poďakovať, najmä kolegovi z realizačného tímu Jankovi Karaffovi a hráčom, že k tomu pristupovali veľmi zodpovedne počas celej sezóny,“ vyjadril sa po stretnutí spokojný a šťastný kormidelník prešovského A-tímu Stanislav Varga.

K jeho slovám sa pridal autor piatkového druhého gólu Šarišanov Peter Katona: „Som nesmierne rád, že sa to podarilo a postúpili sme po troch rokoch do najvyššej súťaže. V zime sa mi končila zmluva a keďže som veril, že sa nám postup vydarí, zostal som v klube. Tatran Prešov je moja srdcová záležitosť, a preto je to o to krajšie. Chcem poďakovať fanúšikom za dnešný zápas, atmosféra bola fantastická. Bodaj by ich aj v najvyššej súťaži chodilo v takom počte.“ Radosť pochopiteľne neskrývali ani ďalší hráči. Brankár 1. FC Tatran Jozef Talian pochválil najmä prešovských fanúšikov: „Ja som už druhýkrát postúpil s Tatranom do ligy. Keď to porovnám, tento druhý bol ťažší, lebo sa bojovalo až do posledného kola. Užívam si to a teším sa, že Prešov je opäť v najvyššej slovenskej súťaži. Zaslúži si to. Proti Seredi tu bola na štadióne fantastická atmosféra. Prišlo nás povzbudiť vyše 3000 divákov a bolo ich poriadne počuť. Hnali nás dopredu celý duel. Za to sa im chcem poďakovať, veď futbal sa hrá pre nich.“

V konečnom účtovaní získal 1. FC Tatran Prešov 58 bodov, čo je o dva viac ako duo FC VSS Košice – MFK Tatran Liptovský Mikuláš, táto dvojica však na rozdiel od Šarišanov už absolvovala kompletný program a zápasovú tohtosezónnu derniéru mala už pred týždňom. Na prvenstvo v druholigovej súťaži mohli ešte pomýšľať aj hráči FC Lokomotíva Košice, ktorí však podľahli v Nitre domácemu FC 1:4 a obsadili v druholigovej klasifikácii napokon 4. priečku s 54 bodmi. Lokomotíva ako „farma“ účastníka Fortuna ligy MFK Zemplín Michalovce však nemohla postúpiť medzi slovenskú elitu.

Naopak, až do záverečného vystúpenia Prešova bol v hre o Fortuna ligu MFK Tatran Liptovský Mikuláš, ktorý mal pred piatkom o jeden bod viac. V prípade, že by Šarišania proti Seredi hrali „len“ nerozhodne, oslavoval by Liptovský Mikuláš. Pri rovnosti 56 bodov troch spomenutých mužstiev by totiž disponoval L. Mikuláš najlepšou bilanciou zo vzájomných zápasov: s Prešovom v základnej časti skupiny Východ (v nadstavbe sa už nestretli, pozn.) najskôr remizoval 1:1 (15. augusta 2015 v rámci 3. kola) a potom vyhral doma 4:3 (24. októbra v 14. kole). Priaznivé štatistiky má Liptovský Mikuláš, ktorý vedie z lavičky tréner Jozef Kostelník, aj s FC VSS Košice (výsledky: 1:1 vonku v 9. kole hranom 20. septembra 2015 a 3:0 doma v 20. kole z 12. marca 2016).

Najlepšiu východiskovú pozíciu však napokon využil 1. FC Tatran Prešov, ktorému piatkový trojbodový zápis proti Seredi priniesol definitívu účasti vo Fortuna lige 2016/2017. Šarišania sa tešia z návratu do najvyššej slovenskej súťaže po troch sezónach strávených v II. lige. Po spomenutom zostupe z vtedajšej Corgoň ligy 2012/2013 skončil Prešov v následnom druholigovom ročníku 2013/2014 na 4. mieste (medzi slovenskú elitu postúpila Podbrezová), v ročníku 2014/2015 bol 1. FC Tatran tretí v druholigovej súťaži (do Fortuna ligy postúpili Michalovce a Skalica, pozn.). Prešovčanom to vyšlo až do tretice, v piatok mali všetko vo vlastných rukách a proti Seredi nezaváhali. Ako je známe, športovo-technická komisia Slovenského futbalového zväzu ako riadiaci orgán druhej najvyššej súťaže odrátala na jar klubu FC VSS Košice tri body. Tento krok nasledoval po rozhodnutí disciplinárnej komisie Medzinárodnej futbalovej federácie FIFA ešte zo 4. septembra 2015. Išlo o odozvu FIFA za dlh košického klubu voči srbskému stopérovi Ivanovi Djokovičovi: ten sa síce už medzičasom vyrovnal, ale trest zostal.

Zostupujúcimi z Doxxbet II. ligy v sezóne 2015/2016 sú zo „západnej“ časti okrem dávnejšie odstúpivších Borčíc aj tímy na posledných troch miestach v skupine západ o zotrvanie: ŠK Senec, FK Slovan Duslo Šaľa a OFK Dunajská Lužná. Z „východnej“ časti klesol nižšie iba MFK Dolný Kubín, ktorý sa pred jarnou časťou odhlásil z druholigovej súťaže pre nedostatočné finančné krytie nákladov na existenciu mužstva. Dolnokubínčanom anulovali všetky jesenné výsledky a skupina východ mala dovedna už len jedenásť účastníkov.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #Tatran Prešov #Fortuna liga #Doxxbet II. liga
Celkové poradie - Ružový dres
  • zelený dres
  • Ganna
  • 2.
  • Affini
  • +10
  • 3.
  • Foss
  • +13
  • 51.
  • Sagan
  • +41
Bodovacia súťaž - Cyklámenový dres
  • zelený dres
  • Ganna
  • 2.
  • Affini
  • +10
  • 3.
  • Foss
  • +13
  • 51.
  • Sagan
  • +41
Všetko o GIRO D'ITALIA