Myjava nestačila na Košice, Žilina na Senicu. Slovan vyhral v Moravciach

Futbalisti Spartaka Myjava prehrali v 19. ligovom kole na ihrisku Košíc 1:2.

30.11.2013 15:09 , aktualizované: 19:57
Košice - Myjava Foto:
Košice - Myjava.

MFK Košice – Spartak Myjava 2:1 (1:0)
Góly: 22. J. Novák, 55. P. Kavka – 69. Siva, ŽK: 34. Šinglár, 85. Hovančík – 31. Lukšík, 44. Šulek, 68. Siva, rozhodovali: Ihring – Mókoš, Kubačka, 1720 divákov
Košice: Tofiloski – Korijkov, P. Kavka, Sekulič, Djordjevič (78. T. Kubík) – Hovančík, Šinglár – J. Novák, Duda (89. Skvašík), Bukata – O. Diaby (73. Haskič)
Myjava: Solnička – Siva, Marček, Častulín, Lukšík – Kukoľ (74. Kuračka), Šulek, T. Bruško, Daniel (83. Pelegríni) – Ľ. Urgela (64. Ferenčík), Š. Pekár

O prvé vzrušenie v Čermeli sa postaral Duda, keď v 5. min Novákov center Solnička vyrazil presne na jeho hlavu a lopta skončila na hornej sieti. V ďalších minútach sa hra odvíjala zväčša medzi šestnástkami. Domáci sa pokúšali o rýchle brejky, ale tie sa zväčša končili pre ofsajdové situácie.

Na začiatku 22. min Šinglár pekne vysunul Nováka a ten krížnou strelou od žrde otvoril skóre. O tri minúty neskôr sa prvou strelou prezentovali aj hostia, no Pekár mieril len do náručia Tofiloského. V 32. min Novákov priamy kop k žrdi Solnička s námahou chytil. Už o minútu boli hostia blízko k vyrovnaniu, ale Daniel vo výbornej pozícií hlavičkoval nad.

Po zmene strán začali hostia oveľa aktívnejšie a Kukoľovej strele chýbali milimetre. Prišiel však rohový kop v 55. min, na ktorý si najlepšie naskočil Kavka a zvýšil vedenie Košíc. To mohol definitívne potvrdiť Diaby, ktorý bežal sám na Solničku, no nezakončil. O dve minúty neskôr Pekár po Lukšíkovom priamom kope z päťky osamotený prekopol košickú bránku.

Aktivita Myjavčanov slávila úspech v 69. min, keď po priamom kope Bruška a hlavičkovom priťuknutí Častulína zblízka znížil Siva. Košičania naďalej vyrážali do kontier a jedna z nich im takmer vyšla. Najprv v 75. min Solnička vyrazil Novákovu strelu a o dve minúty neskôr sa zaskvel aj pri Haskičovom pokuse. V závere Myjavčania túžili po vyrovnaní, no do žiadnej šance ani zakončenia sa nedostali.

Radoslav Látal (tréner Košíc):
„Veľmi si vážim a cením víťazstvo proti kvalitnému tímu. Pred zápasom sme mali veľkú maródku, keď nám chýbali piati hráči. Za stavu 2:0 sme prenechali stred ihriska súperovi, ktorý to využil na zníženie. Chlapci odovzdali na ihrisku všetko a tri body si zaslúžili.“
Ladislav Hudec (tréner Myjavy):
„Chceli sme bodovať nielen pre úspešnú sériu s Košicami, ale aby sme úspešne ukončili jeseň. Domáci však začali lepšie a po Novákovom góle sa ujali vedenia, čo im jednoznačne pomohlo. Po znížení na 1:2 sme robili všetko pre vyrovnanie, ale už sa nám to nepodarilo. Druhému gólu Košíc predchádzala ofsajdová situácia, ale asistent Kubačka bol v zlom postavení.“

MFK Ružomberok – AS Trenčín 1:2 (0:0)
Góly: 60. Lačný – 52. Mondek, 84. Malec, ŽK: 35. Lačný, 69. Adamovič – 33. Baéz, 72. Rundič, rozhodujú: Smolák – Brendza, Bobko, 1906 divákov
Ružomberok: P. Penksa – P. Maslo, Greššák, Adamovič, Zreľák – R. Bartoš, Martin Nagy – Ďubek (78. L. Lupták), Tawamba, Zošák – Lačný
Trenčín: Volešák – Čögley, Kleščík, Rundič, Holúbek – Baéz (79. Bariš) – Hajradinovič (63. Bero), Mišák (87. G. Bezák), Mondek – Van Kessel, T. Malec

Domáci boli od začiatku iniciatívnejší. Už v 3. min poslal Ďubek kolmý pas Tawambovi, tomu však v rozhodujúcom momente Rundič vzal loptu. Nasledovala Tawambova propagačná strela z diaľky, s ktorou Volešák nemal žiadny problém. Po štvrťhodine hry agilný Tawamba našiel centrom Lačného, jeho pokus zblízka skončil na brvne.

Potom Tawamba prihral Lačnému, ten mu loptu vrátil a následnú strelu kamerunského ofenzívneho hráca z hranice malého obdĺžnika gólman Trenčína reflexívne vyrazil. V 30. min Zošák z ľavej strany ponúkol centrom gólovú možnosť Tawambovi, ale jeho zakončeniu chýbal potrebný dôraz.

Vzápätí Volešák vytlačil nad brvno ďalekonosný pokus R. Bartoša. Hostia sa prebrali až v 36. min, keď po nedorozumení v obrane MFK zachránil P. Maslo. O pár sekúnd prišla kontra Ružomberka a na jej konci bola nepresná strela Ďubeka. Hneď z ďalšieho protiútoku mohli Trenčania skórovať, no Malecovi v gólovej pozícii hlavička nesadla. Bodku za prvým polčasom dala Van Kesselova strela do Penksových rúk.

V 50. min bol v šanci Lačný, jeden z hosťujúcich hráčov ho nedovolene zastavil, pričom rozhodca Smolák situáciu neposúdil ako faul. O minútu po strele Van Kessela vypadla Penksovi lopta z rúk a Mondek zblízka pohodlne otvoril skóre – 0:1. Liptákov nečakaný úder nezrazil na kolená. Naopak, v 60. min sa im podarilo vyrovnať Lačným, ktorému do behu prihral Zošák.

Potom sa na ružomberskú bránku rútil Van Kessel, ale z 20 m nenamieril presne. V 72. min Ďubekov trestný kop z veľkého obdĺžnika pristál na spojnici konštrukcie AS. V 84. min Zreľák nepresne rozohral, nasledoval útok hostí, ktorý strelou pod brvno zakončil Malec.

Jozef Vukušič (tréner Ružomberka):
„Prehrať doma, zvlášť v takomto dôležitom stretnutí, je ťažké. Moje mužstvo išlo na hranici svojich možností. Náš problém bol v premieňaní šancí, len v úvodných dvadsiatich minútach sme mali tri tutovky. Pred prvým gólom po faule na Lačného mal byť odpískaný pokutový kop. Hrali sme dobre, prehra mrzí o to viac.“
Ivan Vrabec (tréner Trenčína):
„Na klzkom teréne to bol veľmi dobrý zápas. Súper mal v prvom polčase dve dobré šance, našťastie pre nás ich nevyužil. Po zmene strán sme už mali viac z hry. Chlapcom ďakujem za dobrý výkon i za celú vydarenú jesennú časť súťaže.“

FK Dukla Banská Bystrica – FC Spartak Trnava 0:0
ŽK: 57. Považanec, 78. Chrien – 39. Mikovič, 57. Janečka, 84. K. Kuzma, rozhodovali: Valášek – Chládek, Petríček, 2080 divákov
Banská Bystrica: Boroš – P. Vajda, Nosko, Savič – B. Ľupták, Chrien, Považanec, Brašeň, Slančík (82. De Vito) – M. Marcin (62. Šovčík), Pavol Jurčo
Trnava: Strapák – E. Sabo, Janečka, Banovič, Ciprys – K. Kuzma (90.+ Poznar) – Schranz (68. Vlasko), R. Procházka, Nworah – Mikovič (55. J. Chovanec), Hodek

V prvom polčase sa za chladného počasia hral pod Urpínom medzišestnástkový futbal. Hráči oboch tímov bojovali príkladne o každú loptu i o každý meter nie príliš kvalitného trávnika, ale pekné akcie chýbali. Viac zaujali fanúšikovské tábory, keď prevahu mal práve hosťujúci, ktorý zaplnil svoj vyhradený sektor v trojfarebných pláštenkách.

Trnavského brankára preveril z domácej strany iba Jurčo v 4. min spoza šestnástky. Na opačnej strane nemusel Boroš zasahovať, pretože po Procházkovej prihrávke zo stredu mieril z ľavej strany pokutového územia Nworah v 24. minúte vedľa a neujal sa ani priamy kop z približne 25 metrov v podaní Banoviča, ktorý v 37. minúte tvrdo vypálil, ale lopta išla vedľa.

V druhom polčase prišla aj prvá vážnejšia príležitosť. Postaral sa o ňu v 50. min Spartak, keď po rohu zostala lopta v ohni a Hodek ju poslal pod brvno, odkiaľ ju vytlačil Boroš. Skúšala to aj Dukla z priameho kopu z vyše dvadsiatich metrov, no Považanec nenamieril popri múre medzi žrde. Podarilo sa mu to až v 63. min priamo z rohu, avšak Strapák si dal pozor a pokryl následne aj strelu Chriena spoza pokutového územia.

Hostia opäť pohrozili v 76. min, Vlasko sa ocitol voľný v šestnástke, ale mieril tesne vedľa odkrytej časti bránky. Veľká príležitosť sa naskytla aj Banskobystričanom. Do brejkovej situácie sa dostal v 82. min Jurčo, zasekol si obrancu súpera, ale aj on tesne minul tentoraz pravý horný roh svätyne Strapáka.

Toho potom preveril znovu Považanec spoza veľkého vápna a na druhej strane to vyskúšal z diaľky Sabo, ktorý vystrašil domácich priaznivcov, keďže lopta presvišťala popri žrdi. Stav sa však nezmenil, i keď sa v závere snažili hlavne domáci nakloniť misku váh na svoju stranu.

Norbert Hrnčár (tréner Banskej Bystrice):
„Prvé, čo urobím, je, že pánovi Jarábkovi odovzdám telefónny zoznam všetkých mojich hráčov; on už vie, prečo a načo. Moji zverenci zápas odmakali, odjazdili. Samozrejme, ťažko sa rodili šance, chceli sme vyhrať, ale terén i súper prispel k tomu, že sa zápas skončil bez gólov. Hráčom som povedal po stretnutí, že boli skvelí nielen v tomto zápase, ale aj počas celej jesene.“
Juraj Jarábek (tréner Trnavy):
„Išli sme do Bystrice s cieľom neprehrať. Mali sme dobrú sériu vonku a chceli sme získať tri body, ale ihrisko bolo také, aké bolo, niekde mäkké, niekde zamrznuté. Po pohybovej stránke to bol pre obe mužstvá ťažký zápas. Bolo to stretnutie o prvom góle a skončilo sa napokon nepopulárnym výsledkom 0:0, i keď sme si nejaké pološance vypracovali. Bystrica hrozila po štandardných situáciách, ale výsledok 0:0 je asi spravodlivý.“

FC ViOn Zlaté Moravce – ŠK Slovan Bratislava 0:2 (0:0)
Góly: 48. Niňaj, 88. Halenár, ŽK: 67. Gorosito (Slovan), rozhodujú: R. Weiss – Balko, Sluk, 1610 divákov
Zlaté Moravce: M. Kuciak – A. Candrák, Pavol Majerník, Peter Farkaš, Chren – M. Pintér – Orávik, Pribula (79. L. Mihálik), Bolinha, Mazan – L. Szabó
Slovan: Putnocký – Bagayoko, Gorosito, Niňaj, Vrablec – Kladrubský – Mészáros (61. L. Peltier), Halenár (89. Jakúbek), I. Žofčák, Milinkovič (81. Kolčák) – Vittek

Domáci bez piatich hráčov základnej zostavy statočne odolávali už istému jesennému majstrovi. Prvý strelecký pokus priniesla 19. min. Milinkovič z rohu malého vápna neprekvapil pozorného Kuciaka. V 27. min Vittek perfektne vysunul Žofčáka, ktorého v čistej streleckej pozícií vychytal Kuciak.

Po polhodine hry sa Vittek odpútal od Majerníka, jeho strela z hranice šestnástky skončila na pravej žrdi domácej bránky. Prvý strelecký pokus hráčov ViOnu prišiel v 37. min, keď Orávik z osemnástich metrov mieril tesne nad. V 39. min skúšal šťastie Milinkovič, jeho strelu Kuciak vyrazil. V nadstavenom čase prvého polčasu sa v dobrej streleckej príležitosti ocitol Mazan, Putnocký jeho pokus na dvakrát skrotil.

Po zmene strán belasí pritlačili z čoho pramenili aj gólové príležitosti. V 47. min Milinkovič posunul Žofčákovi, ten z dobrej pozície mieril tesne vedľa. Do vedenia išli hostia v 48. min, keď nedorozumenie v malom vápne využil nekrytý Niňaj, ktorý zblízka poľahky skóroval – 0:1. V 50. min sa v sľubnej pozícií ocitol Mészáros, jeho strele chýbali decimetre.

V 56. min pohrozili domáci, na Candrákov center si nabehol Pribula a prudkou hlavičkou len tesne minul cieľ. V 66. min Pribula rozohral štandardnú situáciu, k lopte sa dostal Orávik, jeho delovka skončila na bočnej sieti. O dve minúty Pribula nabil Orávikovi, pozorný Putnocký jeho strelu skrotil. V týchto momentoch sa hra prelievala z jednej strany na druhú a stále sa bolo na čo pozerať.

V 74. min Orávik preletel okolo Bagayoka a z jeho prudkou strelou si Putnocký poradil. V 78. min skúšal šťastie Milinkovič, z uhla však prestrelil Kuciakovu bránku. V 88. min Žofčák poslal loptu do päťky, nekrytý Halenár z troch krokov prekonal bezmocného Kuciaka – 0:2. Hostia potvrdili úlohu favorita a zo Zlatých Moraviec si odniesli všetky tri body.

Branislav Mráz (tréner Zlatých Moraviec):
„Gratulujem súperovi k víťazstvu. Dnes sme mali problémy so skladaním zostavy. Škoda prvého inkasovaného gólu, po ňom sme však išli za vyrovnaním. Je mi ľúto, že to nevyšlo, ale musím vyzdvihnúť charakter a bojového ducha hráčov.“
Jozef Valovič (tréner Slovana):
„Chceli sme jeseň zakončiť víťazstvom. Hráči mali v podvedomí, že ViOn s nami počas 55 mesiacov doma neprehral. V prvom polčase sme mali dve – tri šance, ktoré sme nevyužili. Po zmene strán sme dali rýchly gól. Zvíťazili sme, aj keď domáci nás v druhom polčase dosť trápili. Som rád, že sme získali jesenný titul. Musím poďakovať kľúčovým hráčom, ktorí potiahli aj tých mladších.“

MŠK Žilina – FK Senica 1:3 (1:2)
Góly: 24. Paur (z pok. kopu) – 8. Hiago, 31. J. Kosorin, 76. Piroska, ŽK: 51. Perexta – 55. Hiago, 79. Ventúra, rozhodovali: Fajčík – Hrčka, Poláček, 1219 divákov
Žilina: Krnáč – Mabouka, Piaček (9. Králik), Perexta, Ricardo Nunes – Pečovský, Paur (75. T. Majtán) – J. Mihalík, Škvarka, Guba (65. Pich) – Jelič
Senica: Šulla – Cristovam, P. Pavlík, Brabec, Kalabiška – Ventúra – Jirásek (87. J. Križko), Hiago (90. Tsoumou), Piroska – J. Kosorin (75. Diarrassouba), Jaroslav Diviš

V úvode stretnutia mali viac z hry Seničania, ktorí niekoľkokrát nebezpečne zakombinovali a v 7. min po faule jedného z domácich hráčov odpískal rozhodca pokutový kop. K lopte sa postavil Piroska, jeho lob skončil na brvne, no nepokrytý Hiago dostal loptu pohodlne do siete a Záhoráci viedli.

Domáci, ktorí v 9. min prišli o zraneného kapitána Piačeka, vyrovnali hru až po niekoľkých minútach. V 18. min po rohu hlavičkoval Paur v malom vápne do brvna, ale všetko si vynahradil o šesť minút neskôr, keď premenil pokutový kop po nedovolenom zákroku na Králika. V 27. min sa po rohu center Gubu z ľavej strany ocitol na ľavej žrdi Šullovej bránky.

Keď sa zdalo, že domáci preberajú aktivitu v zápase, dostal sa v šestnástke domácich k lopte mladý Kosorin, prešiel cez Králika a strelou k pravej žrdi vrátil hosťom vedenie – 2:1 pre Senicu. V 43. min zahrávali Seničania priamy kop z ľavej strany. Piroska ho poslal do šestnástky a Brabec hlavičkoval do brvna. Na opačnej strane mohlo hostí potrestať Mihalík, no Šulla dobre vybehol a jeho pokus zblokoval.

V druhom polčase sa počas úvodných pätnástich minút diváci nemali veľmi na čo pozerať. Viac úsilia vyvíjali domáci, ktorí sa snažili vyrovnať, ale ich aktivita končila na pozornej defenzíve hostí.

Hráči MŠK to skúšali aspoň strelami z diaľky, jednou z nich sa prezentoval v 71. min Škvarka, jeho pokus zblokovali hostia na roh. O päť minút neskôr Diarrassouba unikol domácim futbalistom a jeho prihrávku zužitkoval Piroska na tretí gól Seničanov. Žilina takmer vzápätí znížila, Škvarkov pokus Šulla s námahou vytlačil na roh a Pichova hlavička opečiatkovala brvno.

Senica sa do útoku v závere zápasu príliš nehrnula, kontrolovala dvojgólový náskok a vďaka nemohúcnosti domácich ho aj bez problémov ubránila.

Adrián Guľa (tréner Žiliny):
„Prvý polčas sme odohrali solídne, ale inkasované góly zamávali s mužstvom, stratili sme sebadôveru. V druhom polčase sme sa nedokázali rozbehnúť pokojnou prechodovou fázou. V zápase sme mali aj niekoľko situácií, ktoré sa mohli skončiť gólmi, ale dnes by sme asi neremizovali, ani keby sme hrali do rána. Kalich horkosti sme si vypili až do dna a odchádzame opäť so sklonenými hlavami. Súper vyhral zápas, v ktorom bol efektívnejší a produktívnejší v pokutovom území a ja mu gratulujem.“
Eduard Pagáč (tréner Senice):
"V prvom polčase sme videli zaujímavý futbal, k nám sa trochu priklonilo pri šanciach Žiliny aj šťastie a vyhrali sme ho. V druhom polčase sme začali strácať lopty a Žilina sa dostala viac do hry. Som spokojný s výkonom aj s výsledkom.u