Banská Bystrica si zgustla na Dunajskej Strede, Trenčín vyhral v Myjave

V štyroch sobotňajších zápasoch 17. kola futbalovej Corgoň ligy zachraňovali česť hostí Trenčania, ktorí vyhrali v Myjave.

09.11.2013 16:03 , aktualizované: 19:04
Fernando Luis Furtado Foto: ,
Fernando Luis Furtado z FC Vion Zlaté Moravce (vpravo) a Miloš Šimončič z FC Nitra (vľavo) počas 17. kola futbalovej Corgoň ligy medzi FC Vion Zlaté Moravce - FC Nitra.

MFK Košice – FK Senica 3:1 (3:0)

• Góly: 4. a 38. Viazanko, 31. Duda (z pok. kopu) – 81. Diarrassouba, ŽK: 36. Šinglár, 83. O. Diaby – 22. Ventúra, 30. Cristovam, 36. Pavlík, 90.+ Jirásek, rozhodovali: Valášek – Chládek, Bobko
  • Košice: Ružinský – Viazanko, Kavka, Bašista, Ostojić – Korijkov, Šinglár – J. Novák, Duda (90. Haskić), Pačinda (76. Gáll)- O. Diaby (87. Skvašík)
  • Senica: Šulla – Cristovam (71. Diarrassouba), Pavlík, Križko, Kalabiška – Ventúra (64. Jirásek) – J. Diviš, Kóňa, Piroska, Hiago – Kosorin (85. Tsoumou)

Prvý polčas sa hral v réžii Košíc. Výsledné skóre 3:0 bolo pre hostí ešte prijateľné. Už v 4. min zahrával Novák z ľavej strany priamy kop, obrana hostí odvrátila loptu iba za šestnástku, kde Viazanko strelou bez prípravy otvoril skóre stretnutia. Na druhej strane po podobnej situácii a Piroskovej strele Ružinský vyboxoval loptu do bezpečia.

V 14. min po Pačindovom priamom kope Šulla zachraňoval na čiare. O 3 min neskôr po rohu Nováka Ostojić hlavičkoval do brvna hosťujúcej bránky. Košičania hrali s chuťou a Záhoráci miestami nevedeli, kam skôr skočiť. V 23. min po úniku a prihrávke Nováka osamotený Duda z päťky prekopol bránku Senice. Ďalšie strely Nováka a Korijkova Šulla vytlačil na roh. Presne po polhodine Cristovam fauloval Pačindu a reprezentant do 21 rokov Duda z pokutového kopu zvýšil na 2:0. V 38. min vyšla Košičanom rýchla akcia po osi Pačinda – Novák – Viazanko. Posledný menovaný obišiel brankára a upravil na 3:0.

zväčšiť Ondrej Duda z Košíc sa tešší z gólu v zápase... Foto: SITA, Ivan Fleischer
Ondrej Duda Ondrej Duda z Košíc sa tešší z gólu v zápase 17. kola proti Senici.

Po zmene strán začali hostia oveľa živšie, ale až na Kóňovu strelu nič nevymysleli. Naopak, po Novákovom úniku a centri, Pačinda z 10 m netrafil poloprázdnu bránku. V 70. min Kóňov tečovaný priamy kop Ružinský zázračne vyrazil. O 3 min neskôr O. Diaby po centri minul bránku a Novákovu nebezpečnú strelu Šulla s námahou vyrazil. V záverečnej desaťminútovke si hostia vypracovali veľký tlak. Hra sa odohrávala v šestnástke domácich a nakoniec Seničania znížili, keď sa po rohu Diarrassoubova hlavička odrazila od žrde do siete.

Radoslav Látal (tréner Košíc): „Na Senicu sme sa dobre pripravili, výborne nám vyšiel vstup do zápasu. Prvý polčas bol z našej strany výborný, chlapcom nemám čo vyčítať. V druhom polčase sme sa dostali pod tlak, moji zverenci to však zvládli výborne. Za šesť dní sme dobre zvládli všetky tri zápasy, čo ma teší.“

Eduard Pagáč (tréner Senice): „Videli sme diametrálne odlišné polčasy. V prvom sme zle bránili štandardky domácich. Hrali sme málo aktívne, nedôrazne. Po prestávke sme boli agresívnejší, vypracovali sme si šance, žiaľ, gól sme strelili neskoro. Chlapci však ukázali, že vedia hrať futbal.“

FK Dukla Banská Bystrica – FK DAC 1904 Dunajská Streda 5:1 (2:0)

• Góly: 12. Slančík, 38. Dionatan Teixeira (z pok. kopu), 63. P. Vajda, 77. Považanec, 88. Pavol Jurčo – 60. Szarka, ŽK: 12. D. Hudák, 52. Szarka, 70. Peter Majerník, 86. Matúš (všetci D. Streda), ČK: 35. Pernecký (D. Streda) za faul, rozhodovali: Jaška – Brendza, Jankovič, 1490 divákov
  • Banská Bystrica: Boroš – P. Vajda, Nosko, Dionatan Teixeira (81. De Vito) – B. Ľupták – M. Turňa, Brašeň (78. Faško), Považanec, Slančík – Marcin (61. Peňaška), Pavol Jurčo
  • Dunajská Streda: Pernecký – Reza Ghani Zadeh (54. Miroslav Sedlák), M. Matúš, Peter Majerník (79. Steinhübel), L. Beňo – E. Ujlaky, D. Hudák, Boya, Hošek (31. Bojnanský) – Michal Gašparík, Szarka

Hostia začali pod Urpínom aktívne. Hrozili najmä z rohov, zahrávali ich päť v rade a Gašparík z jedného priamo posielal loptu pod brvno, ktorú Boroš kryl. Do vedenia však išli v 12. min domáci, keď Slančík prešiel cez dvoch hráčov súpera a presne zakončil k vzdialenejšej žrdi – 1:0.

Druhý gól mal na kopačke po prihrávke Považanca z čiary Jurčo, ale z desiatich metrov prestrelil bránku. Po polhodine hry mohol vyrovnať Hošek, dostal pekný center od Gašparíka, pred brankárom Dukly sa však nepresadil. Dôležitý moment nastal v 34. min. Jurčo vysunul do úniku Marcina, ktorého v koncovke fauloval gólman Pernecký, za čo videl červenú kartu a nasledoval pokutový kop. Do bránky išiel náhradník Bojnanský, ktorého v 38. min z „bieleho bodu“ prekonal strelou do stredu bránky Dionatan Teixeira – 2:0. Banskobystričania dostali chuť a mohli pridať do polčasovej prestávky aj tretí gól. Strelu Turňu vykopával z bránkovej čiary Matúš a Bojnanský predviedol v 45. min bravúrny zákrok zoči-voči Jurčovi.

V druhom polčase sa na Štiavničkách rozpršalo a futbalisti museli zvládnuť už i tak náročný terén. Lepšie sa s ním vysporiadali domáci hráči, ktorí oslabenú Dunajskú Stredu ohrozovali najmä strelami spoza šestnástky. Tie druhý gólman zo Žitného ostrova kryl. V 54. min DAC predviedol pekný brejk, z pravej strany unikol Szarka a iba tesne minul bránku. O dve minúty sa o podobný únik pokúsil znovu, no jeho koncovklu Boroš s menšími problémami zvládol. Kapituloval až v 59. min: Ujlaky z pravej strany našiel Szarku voľného v šestnástke a ten už poslal loptu nekompromisne pod brvno – 2:1. Nádej hostí netrvala dlho.

V 63. min ťažili banskobystrickí hráči z rohového kopu. Najprv z čiary odvracal strelu Slančíka stopér Peter Majerník, no loptu napokon dostal do bránky priebojný Patrik Vajda – 3:1. V 71. min z priameho kopu z 20 metrov poslal loptu Jurčo na Bojnanskéhio, ktorý mu zneškodnil aj ďalšiu peknú strelu spoza veľkého vápna o minútu neskôr. Až v 77. min sa ujala strela Považanca falšom z vyše dvadsiatich metrov k pravej žrdi – 4:1. V závere ešte zaujala po centri Gašparíka hlavička Szarku vedľa bránky. Tešili sa však opäť domáci, keď bodku za zápasom dal v 88. min pekným prienikom i zakončením Pavol Jurčo.

FC ViOn Zlaté Moravce – FC Nitra 3:0 (1:0)

• Góly: 23. M. Pintér, 60. Chren, 78. Pribula, ŽK: 12. Kemláge, 54. Kostelný (obaja Nitra), rozhodovali: Fajčík – Mókoš, Bóllo, 1040 divákov
  • Zlaté Moravce: M. Kuciak – Pavlenda, Chrappan, M. Pintér (69. Pavol Majerník), Chren – Obročník – Orávik, P. Sabo (82. A. Candrák), Bolinha, Pribula – L. Szabó (82. Ľ. Bernáth)
  • Nitra: D. Perniš – Kolbas, Kostelný, Mičic, Hála – Kotrík – Kemláge (66. Boszorád), Šimončič, A. Čermák (66. Turčák), Šmehyl (46. Ševčík) – Cléber

V tradičnom derby sa hral od úvodných minút obojstranne útočný futbal. Pavlenda poslal v 4. min prudký center do malého vápna, ten však domáci nedokázali pretlačiť do bránky. V 8. min sa ocitol v dobrej streleckej príležitosti Kostelný, pozorný Kuciak si s jeho strelou poradil. V 18. min Szabó priťukol Orávikovi, ktorého delovka z hranice šestnástky tesne preletela vedľa Pernišovej bránky. Do vedenia išli domáci v 23. min, keď po Orávikovom rohu Pintér prekonal Perniša – 1:0. V závere prvého dejstva napriahol spoza šestnástky Chren, jeho strela preletela tesne vedľa ľavej žrde.

Do druhého dejstva vstúpili domáci nátlakovo a vypracovali si dostatok streleckých príležitostí. V 50. min sa na hranici šestnástky uvoľnil Obročník, jeho prudký projektil Perniš len s námahou vytlačil. Skóre sa mohlo meniť o minútu, keď Orávik rozohral štandardnú situáciu, Pintérova hlavička skončila na brvne a Perniš dorážku zázračne vytlačil na roh. Po hodine hry domáci predviedli akciu po osi Pribula – Pavlenda, následnú Orávikovu prudkú strelu z voleja Perniš stihol vyraziť len pred seba a pohotový Chren zblízka upravil na 2:0. Tlak domácich narastal a obrancovia hostí nevedeli, kam skôr skočiť. Skóre sa opäť menilo v 78. min, keď po Orávikovej prihrávke Pribula prekonal Perniša tretíkrát – 3:0.

Branislav Mráz (tréner Zlatých Moraviec): „Bolo to derby, ktoré sme zobrali prestížne. Hráči išli na doraz, po dvoch prehrách prišlo víťazstvo. Nemalo by sa to, ale hráčom ďakujem za predvedený výkon. Pintér je momentálne v pohode, stúplo mu sebavedomie a z toho profituje.“

Vladimír Koník (tréner Nitry): „Poviem pravdu, z našej strany nie je čo hodnotiť. Celý týždeň sme sa pripravovali, no pri prvom góle sme urobili chyby ako cez kopirák. Situácia v kabíne je zlá, výkon hráčov vrátane mňa bol zahanbujúci, toto si Nitra nezaslúži.“

Spartak Myjava – AS Trenčín 1:3 (1:2)

• Góly: 2. Ľ. Urgela – 16. Mišák, 21. Wiliam, 50. Van Kessel, ŽK: 87. Marček – 65. Baéz, rozhodovali: Samotný – Cuninka, Žákech, 2038 divákov
  • Myjava: Solnička – Kuračka, Černáček, Častulín, Lukšík – Marček – Šulek (81. Bruško), Pelegríni (46. Daniel), Kukoľ, Š. Pekár – Ľ. Urgela (71. Ferenčík)
  • Trenčín: Volešák – Čögley, Kleščík, Rundič, R. Mazáň – Baéz – Van Kessel (84. Mondek), Hajradinovič, Mišák (62. T. Malec), Holúbek – William (89. Bariš)

V zápase tabuľkových susedov sa diváci ešte poriadne nestihli usadiť a už videli gól. V 2. min sa domáci dostali do prečíslenia, Šulek odcentroval z ľavej strany a pred bránkou voľný Urgela rozvlnil zblízka sieť – 1:0.

Kontrovať mohli Trenčania v 7. min, Holúbek prihral Hajradinovičovi, ten zo 16 metrov prestrelil bránku. Vyrovnanie prišlo v 16. min, loptu z priameho kopu poslal do šestnástky Holúbek a Mišák hlavičkou prekonal vybehnutého Solničku – 1:1. V 21. min sa hostia ujali vedenia, keď loptu dostal rozbehnutý William, vnikol do pokutového územia a strelou do protiľahlej strany usmernil loptu do siete – 1:2. Po polhodine sa snažil hlavičkou vyrovnať Šulek, no Volešák bol pozorný. V 31. min zaváhanie v myjavskej defenzíve nevyužili Wiliam a následne ani Holúbek. V 35. min napriahol z priameho kopu z 25 metrov Mazáň, loptu smerujúcu do šibenice Solnička na dvakrát skrotil.

Úvod druhého dejstva priniesol hneď niekoľko zaujímavých situácií. V 47. min bol pred bránkou hostí veľký „závar“, na konci ktorého mieril vedľa Daniel. O minútu Kukoľ vysunul Pekára a ten z uhla v dobrej šanci tiež nezamieril medzi tri žrde. Odpoveďou hostí bola strela Mazáňa v 49. min, ktorá na mokrom teréne narobila Solničkovi problémy. V 50. min na malom priestore v pokutovom území Myjavy bojovalo o loptu niekoľko hráčov, tá napokon prešla na voľného Van Kessela a ten sa zblízka nemýlil – 1:3.

V 67. min vyšiel hosťom brejk: Van Kessel prihral Williamovi, ale v poslednej chvíli jeho strelu zblokoval Častulín. V 74. min sa vo veľkej príležitosti „kopaničiarov“ ocitol po rohu Pekár, ale prestrelil. V 79. min mohol domáce snaženie definitívne zmariť Van Kessel, ale Solnička bol proti. V 90. min ešte pekne z hranice šestnástky pálil Malec, Solnička peknou „robinzonádou“ vyrazil, a ten istý hráč ešte v nadstavenom čase po kontre opečiatkoval žrď.

Ladislav Hudec (tréner Myjavy): „Trenčín bol dnes lepší. Mrzí nás, že sme dostali rýchly gól na 1:1 a potom na 1:2. Hostia nás predčili v konštruktivite všetkých hráčov. Nechceli sme hrať len vzadu a vyčkávať. Zápas musel byť pre diváka dobrý, pre nášho smutnejší. Mrzia ma niektoré situácie, ktoré sme mohli zvládnuť lepšie v druhom polčase, najmä byť agresívnejší v dorážkach. Hostia boli futbalovejší, v tom bol zásadný rozdiel.“

Ivan Vrabec (tréner Trenčína): „Na ťažkom teréne to bol veľmi dobrý zápas, z obidvoch strán s fantastickým publikom. Bolo množstvo šancí na obidvoch stranách. Hral sa útočný futbal hore-dole. Po minulotýždňovom zaváhaní sme sa pripravovali, aby sme to dnes zvládli. Je to pre nás vzpruha do ďalších duelov. Chlapci pristúpili veľmi zodpovedne ku všetkému, čo sme si povedali pred stretnutím. Musím chlapcom poďakovať za vynikajúci výkon.“

1 ŠK Slovan Bratislava 16 10 3 3 34 : 19 33
2 MFK Ružomberok 16 9 4 3 34 : 24 31
3 FK AS Trenčín 17 9 3 5 40 : 19 30
4 TJ Spartak Myjava 17 8 3 6 30 : 27 27
5 FC ViOn Zlaté Moravce 17 8 3 6 22 : 23 27
6 Dukla Banská Bystrica 17 7 5 5 31 : 22 26
7 FK Senica 17 7 4 6 24 : 20 25
8 FC Spartak Trnava 16 7 2 7 23 : 27 23