Grigu nahradí v Senici na trénerskom poste Psotka

04.05.2012 00:58
Stanislav Griga
Tréner Senice Stanislav Griga. Autor:

Vedenie slovenského futbalového vicemajstra FK Senica už definitívne našlo náhradu za trénera Stanislava Grigu, ktorý sa onedlho stane jedným z dvoch hlavných koučov národnej reprezentácie - je ním Zdeněk Psotka. "Záhoráci" vo štvrtok popoludní podpísali s 38-ročným Čechom dvojročný kontrakt s možnosťou využitia opcie na ďalšiu sezónu.

„Vedeli sme, že Stanovi Grigovi sa končí kontrakt. Keď dostal ponuku viesť reprezentáciu, predpokladali sme, že to bude pre neho neodolateľná výzva. Aj keď máme možnosť využiť opciu na predĺženie našej vzájomnej spolupráce, Stanovi v jeho reprezentačnej misii brániť nechceme. Veríme, že sa so SFZ korektne dohodneme na všetkých záležitostiach, vrátane termínu jeho nástupu do funkcie trénera reprezentácie. Táto téma je totiž predmetom ďalších rozhovorov medzi Vladimírom Levárskym a Jánom Kováčikom. Podľa mojich informácií k definitívnej dohode medzi oboma stranami zatiaľ nedošlo,“ uviedol klubový prezident Viktor Blažek pre fksenica.eu.

Z pohľadu Seničanov nešlo o rozhodnutie takpovediac na poslednú chvíľu, ale dlhšie plánovaný krok. „Našou prioritou bolo získať Zdeňka Psotku. Dlhodobo sledujeme jeho prácu. Patrí do kategórie mladších trénerov. Je nesmierne ambiciózny a naďalej vývojaschopný. O jeho kvalite svedčí i to, že o jeho služby prejavili záujem aj popredné české kluby,“ vysvetlil športový riaditeľ Dušan Vrťo a na margo trénerovej pripravenosti dodal: „Už na prvom stretnutí ma zaujal znalosťami kádra. Orientuje sa nielen v ‚áčku‘, ale veľmi slušný prehľad má aj o našich mládežníkoch a o ich účinkovaní v reprezentáciách.“

„Je to pre mňa obrovská výzva. Všetko bude pre mňa nové. Prvé dojmy zo Senice a z ľudí v klube mám veľmi dobré. Klub mi v mnohom pripomína Olomouc. Dianie v Senici vnímam veľmi pozorne. Smerovanie a vízia klubu sa mi páčia. Vedenie kladie veľký dôraz nie len na účinkovanie prvého mužstva, ale chápe aj význam práce s mládežou. Je reálne, že Senica sa v najbližších rokoch môže stať finančne sebestačná,“ povedal samotný Psotka. Nový kouč Senice sa v rozhovore pre klubový web vyjadril aj k svojim cieľom: „Mojou prvoradou úlohou je odviesť kvalitnú práci pri prvom mužstve. Stanislav Griga postavil latku poriadne vysoko. V klube odviedol prvotriednu prácu. Je pre mňa výzvou nadviazať na jeho prácu. Mužstvo si zvyklo na čelné pozície, skúsenosti má aj v európskych pohároch. Samozrejme, otvorený som aj otázkam mládeže. Pokiaľ tréneri z mládežníckych výberov prejavia záujem a diskusie, veľmi rád sa s nimi porozprávam.“

Zdeněk Psotka sa narodil v roku 1973 v Olomouci. Ako hráč pôsobil na brankárskom poste. Počas bohatej hráčskej kariéry vystriedal sedem klubov. Najvýraznejšiu pečať zanechal v Olomouci, ktorého je odchovancom. Po hráčskej kariére sa kontinuálne posunul na trénerský post. V Sigme viedol mládežnícke výbery aj ligové „áčko“. Ako tréner si v tradičnom českom klube odkrútil trinásť sezón. Už v roku 2001 postúpil s olomouckým „béčkom“ do 2. ligy. V roku 2007 triumfoval so starším dorastom v ligovej súťaži, o rok neskôr finišovali jeho devätnásťroční zverenci tretí. V tomto období získal prestížnu cenu pre najlepšieho trénera ČMFS v rámci rozvoja mládežníckeho futbalu. V roku 2009 už sedel na lavičke prvého mužstva. So Sigmou obsadil lichotivé 4. miesto. V uvedenej sezóne sa stal tretím najlepším trénerom v Gambrinus lige. FK Senica bude jeho prvým trénerským pôsobiskom mimo Olomouca. Psotka absolvoval aj viacero zahraničných stáží, na ktorých získaval dodatočné poznatky. „V Nemecku som strávil nejaký čas v Leverkusene a Dortmunde. Dlhší čas som bol v Londýne. Tam som sa oboznámil s prácou v Chelsea, Fulhame a Tottenhame. V USA som absolvoval stáž v tímoch Chicaga a Milwaukee,“ poznamenal český kormidelník.

Senica figuruje v tabuľke Corgoň ligy 2011/2012 momentálne na 4. mieste s päťbodovým mankom na lídra zo Žiliny, na „bronzový“ Slovan Bratislava má dvojbodový odstup. Do konca tohto ligového ročníka chýba mužstvám odohrať štyri kolá. „Záhoráci“ sú aj vo finále Slovnaft Cupu – v rozhodujúcom dueli o zisk tejto domácej pohárovej trofeje nastúpia futbalisti Senice v utorok 8. mája o 12.30 h v Bardejove proti Žilinčanom.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku