Petržalka vypadla, na Štiavničkách zasahovala polícia

Posledné kolo slovenskej najvyššej futbalovej súťaže rozhodlo o tom, že zo súťaže vypadla Petržalka. Do najvyššej súťaže sa vracajú Zlaté Moravce.

15.05.2010 20:07
Banská Bystrica - Žilina, zásah polície Foto:
debata (13)

Pred posledným kolom boli okrem Petržalky namočené v boji o záchranu aj Košice a Dunajská Streda. Petržalka sa však musela spoliehať na zakopnutie konkurentov a sama naplno bodovať. To sa však nestalo.

Petržalka na Pasienkoch prehrala so Senicou 1:2. Dunajská Streda ešte v 78.minúte prehrávala doma s Trnavou 0:1 a za tohto stavu (keďže na Pasienkoch bolo v tom čase 1:1) zostupovala. Lenže domáci otočili skóre v priebehu dvoch minút, keď najskôr Bajevski z penalty vyrovnal a potom Halimi strelil víťazný gól.

Petržalku nahradia v najvyššej súťaži futbalisti Zlatých Moraviec, ktorí si vďaka víťazstvu 3:0 v Michalovciach zabezpečili v predstihu postup.

Na štvrtom mieste, ktoré znamená miestenku v predkole Európskej ligy zostala Nitra, napriek domácej prehre 2:5 so Slovanom.

S trénerskou kariérou sa lúčil v Banskej Bystrici Jozef Jankech, domáci remizovali so Žilinou 1:1. Po zápase musela na ihrisku zasahovať polícia. Fanúšikova hostí prenikli zo svojho sektora v hľadisku štadióna na Štiavničkách na hraciu plochu a dostali sa až k sektoru domáceho fanklubu, kde došlo ku krátkym potýčkam.

Výsledky 33. kola:****MFK Dubnica – MFK Košice 1:1 (0:0)

• Góly: 77. Gorelka – 59. Novák (z pok. kopu), ŽK: 58. I. Obert, 58. P. Bajza – 37. K. Kuzma (Košice), rozhodovali: Pavlík – Slyško, Čiernik, 1860 divákov
  • Dubnica: P. Bajza – I. Obert, Chupáč, Nosek, M. Ondráš – P. Poliaček, Šulek, Bruško, Ľupták (64. H. Tubonemi) – Augustíni (64. Harvilko), M. Filo ml. (46. Gorelka)
  • Košice: Fernando López – Kolbas, I. Djokovič, R. Cicman, Juhar – Megias (77. L. Janič), K. Kuzma, Pérez Stoeten, Milinkovič (90. Vaščák) – J. Novák (71. Viazanko), Škut­ka

Súperi nastúpili v rozdielnom rozpoložení. Kým Dubnica zavŕšila záchranárske práce v Trnave, Košiciam na výsledku veľmi záležalo. Z toho pramenilo veľké nesadenie. Zdalo sa, že hostia budú zameraní najmä na útok so zdvojeným hrotom Novák – Škutka. V 8. min strieľal nad Škutka, v 10. min domáci brankár vyrazil strelu Megiasa. V 19. min utiekol domácim obrancom Novák, ale vystrelil nepresne. Vzápätí servíroval loptu po zemi Škutkovi. U domácich to skúšal Bruško, ale neuspel. V domácom tíme bolo cítiť neúčasť Porázika. V 36. min sa dostali do šance Dubničania, P. Poliaček však Lópeza neprekvapil. Dve minúty pred polčasom mohli ísť do vedenia hostia, ani niekoľko dorážok zblízka však neskončilo sa chrbtom domáceho brankára Bajzu.
Na začiatku druhej polovice Novák poslal do úniku Škutku a Milinkoviča, ale dubnický brankár odvážne loptu uchmatol. V 59. min po strete Oberta s Milinkovičom zostal hosťujúci hráč ležať na zemi a Novák nariadený pokutový kop premenil. Košice získali vedením sebavedomie, ale v 77. min zabojoval Obert a Gorelka sa opäť prejavil ako muž okamihu – vyrovnal na 1:1. V tej chvíli už bolo jasné, že Košice ďalší gól pridať nemusia, keďže remíza im na záchranu v súťaži stačila.

Peter Gergely (tréner Dubnice): „Som spokojný s výkonom aj výsledkom. Hostia mali väčšiu motiváciu v zápase, no podľa priebehu hry je remíza zaslúžená. Blahoželám Košiciam k záchrane, my sme si ju vybojovali už v Trnave.“

Goran Milojevič (tréner Košíc): „Absolvovali sme veľmi ťažkú jar. Dnes sme podali dobrý výkon. Hráči naplno pracovali a dosiahli sme fantastický úspech, že sme sa zachránili. Pričinili sa o to všetci, s hráčmi sa mi dobre pracovalo.“

FC Nitra – ŠK Slovan Bratislava 2:5 (0:1)

• Góly: 68. a 85. T. Kóňa – 19. a 88. Breznaník, 55. Ivana, 65. Štepanovský, 77. Sylvestr, ŽK: 11. Sailer, 28. Leško – 17. Sylvestr, 24. Jánošík, ČK: 85. Sailer (Nitra) po druhej žltej karte, rozhodovali: Hracho – Chládek, Petríček, 1680 divákov.
  • Nitra: Hroššo – Boszorád, Sailer, M. Kolmokov, Glenda – T. Kóňa, J. Leško (61. Šimončič) – S. Bališ, I. Hodúr, R. Valenta (61. Ľ. Kolár) – Matúš Mikuš (45. Šimonek)
  • Slovan: Putnocký – Dobrotka, Jánošík, Dosoudil, Had – Guédé, Grendel – Ivana (87. Králík), Štepanovský (77. Kolčák), Breznaník – Sylvestr (89. Vajdík)

V 13. min mohol Dobrotka poslať Slovan do vedenia, no Grendelov rohový kop nevyužil. O tri minúty neskôr bol v dobrej palebnej pozícii Leško, ale hosťujúcu obranu neprestrelil. Slovan odpovedal rýchlym protiútokom v podaní dua Grendel – Breznaník. V 19. min strelu kapitána hostí tečoval domáci obranca Boszorád a tá skončila v Hroššovej svätyni – 0:1. Ivanu v 36. min odniesli z ihriska na nosidlách, jeho zranenie zrejme nebolo vážne, pretože po chvíli opäť pokračoval v hre. Nitranom sa nedarilo vytvárať si šance a prevažne sa hralo na ich polovici. V 55. min Grendel z hĺbky šestnástky našiel voľného Ivanu a ten Hroššovi nedal šancu – 0:2. Na opačnej strane v 60. min z priameho kopu dobre pálil Kóňa, no Putnocký loptu vytlačil. V 65. min po chybe domácej obrany na hranici veľkého vápna poslal loptu medzi tri žrde Štepanovský – 0:3. Kóňa odpovedal v 68. min, keď poslal loptu za chrbát dovtedy neprekonanému Putnockému – 1:3. V 77. min Hroššo v snahe odkopnúť loptu spred vlastnej bránky nechtiac prihral Sylvestrovi, ktorý poľahky skóroval – 1:4. Kóňa si v 85. min pripísal na svoje konto ďalší gól, keď z diaľky preloboval Putnockého – 2:4. Konečné skóre upravil kapitán Slovana Breznaník v 88. min nádherným gólom z 30 metrov – 2:5.

Ivan Galád (tréner Nitry): „Súper bol lepší, dal pekné góly a zaslúžene zvíťazil. My sme sa snažili hrať napriek tomu, že nám stačil bod. Slovanu gratulujem k triumfu.“

Štefan Horný (tréner Slovana): „Nadviazali sme na výkon s Trnavou. Nitra veľmi chcela, ale zaskočili sme ju dobrou obranou. Je zvykom, že v Nitre je dobrá defenzíva, a preto sme radi, že sme vyhrali.“

1. FC Tatran Prešov – MFK Ružomberok 0:0

• ŽK: 32. Hanek, 84. Pavol Jurčo – 85. P. Besta, ČK: 90. Piščur (Ružomberok) za nešportové správanie, rozhodovali: Fajčík – D. Hrčka, Vindiš, 1010 divákov
  • Prešov: J. Mucha st. – Ščasný, Hanek, Farbák, Tesák – Lipták – Papaj (90. Hatok), Piter-Bučko, Vršajevič (64. Leško) – Bernardo (46. Pavol Jurčo), Belejík
  • Ružomberok: Hrdlička – P. Maslo, P. Besta, Kostelný, Gallo – Hoferica (68. Bielák), Kukoľ (59. Pilár), Ďubek (82. Zošák), J. Chovanec – Piščur, Higor de Sales Coimbra

Tatran sa chcel rozlúčiť so sezónou víťazstvom a už v 1. min mal blízko ku gólu domáci Belejík. Jeho hlavička len o milimetre minula pravú žrď Hrdličkovej brány. V 13. min mohol skórovať domáci Bernardo, keď po prihrávke od Belejíka sám zoči-voči Hrdličkovi nedal a o tri minúty nepremenil tutovku ani Vršajevič, keď sa znova vyznamenal brankár hostí. V 25. min sa pokúšali streliť gól hosťujúci Coimbra a Piščur, ale neboli dostatočne dôrazní. Vzápätí nepremenil svoju šancu domáci Vršajevič. Ružomberok mohla vyhrávať v 38. min, ale Piščur z priameho kopu len opečiatkoval brvno Muchovej bránky. .
Druhý polčas sa hral za vytrvalého dažďa, hostia začali aktívnejšie, ale len po šestnástku Prešova. Oba tímy kopili množstvo chýb. Prvú šancu mal až v 65. min ružomberský útočník Piščur, keď obišiel aj domáceho brankára Muchu, ale netrafil opustenú bránku. O päť minút neskôr sa pokúšal skórovať aj domáci Belejík, jeho delovka však letela len tesne vedľa pravej žrde Hrdličkovej svätyne. V 78. min sa ocitol sám pred Muchom Ďubek, ale jeho strela skončila mimo bránky. O dve minúty neskôr mohol skórovať Belejík, ale zahodil stopercentnú šancu. Na výsledku sa už do konca zápasu nič nezmenilo, Tatran sa rozlúčil so sezónou bezgólovou remízou s Ružomberkom.

Roman Pivarník (tréner Prešova): „Mrzí ma kvantum zranených hráčov. Mali sme vyložené šance, ktoré sme nevyužili. Strata dvoch bodov ma mrzí, zase sme zlyhali v koncovke.“

František Straka (tréner Ružomberka): „Mňa mrzí, že sme tento zápas nevyhrali. Zlyhali sme v koncovke. Domáci mali tiež dve-tri tutovky, ale my sme to ustáli.“

MFK Petržalka – FK Senica 1:2 (1:1)

• Góly: 8. Pavol Ďurica – 14. R. Pillár, 90.+ F. Kučera, ŽK: 35. Bajan (Senica), rozhodovali: Samotný – R. Sluk, Poláček, 450 divákov
  • Petržalka: Jenčo – Čikoš, Šedivý, Mitrovič, Nachtman (46. Pires) – Hílek – F. Kiss (46. Fodrek), Pavol Ďurica, P. Sedlák, Machovec – Filipe dos Santos „Cafú“ (82. Szarka)
  • Senica: Bolek – Petrovský, Gajdošík, R. Pillár, Podaný – T. Vrťo (85. Hubek), Bajan, Piroska, Kitta (90. F. Kučera) – A. Hesek, R. Števko

Domáci futbalisti v priebehu prvých desiatich minút trikrát ohrozili bránku hostí. Pri všetkých pokusoch bol aktívny Machovec. V 5. min jeho krížna strela preletela cez celé pokutové územie, lebo nik z Petržalčanov na ňu nedosiahol. Vzápätí po jeho priamom kope vypadla brankárovi Bolekovi klzká lopta z rúk, ale obrancovia Záhorákov ju odkopli na rohový kop. V 8. min neúnavný Machovec vyhral osobný súboj so 17-ročným Petrovským a jeho vysoký center z ľavej strany Pavol Ďurica hlavou poslal do siete hostí – 1:0. V 14. min však už bolo vyrovnané, pretože Piroskov center za chrbát domáceho brankára Jenča usmernil R. Pillár – 1:1. V 29. min Bolek na dvakrát zachránil pred úplne voľným F. Kissom. O tri minúty neskôr strelu Nachtmana tečoval Gajdošík, ale Bolek ju chytil. Na druhej strane Hesekovu ďalekonosnú bombu z 30 m Jenčo vyboxoval a to isté urobil aj s rohovým kopom hosťujúceho Pirosku. Aj vďaka jeho pohotovosti v prvom dejstve tohto súboja už gól nepadol. Po zmene strán Števko v páde nedokázal poslať za chrbát Jenča loptu po prihrávke od Pirosku. Po tomto momente si domáci vypracovali dve vyložené gólové šance, ale Šedivý a Dos Santos ich spálili. V 59. min Piroskov priamy kop Jenčo chytil. Od 60. do 80. min sa hralo medzi šestnástkami a chýbal vzruch pred oboma bránkami. Domáci začali hrať až v úplnom závere stretnutia, no ich úsilie vyšlo nazmar, keď v nadstavenom čase rozhodol o víťazstve mladý F. Kučera, ktorý bol na ihrisku len minútu. Petržalka svoj boj o záchranu v Corgoň lige nezvládla.

Peter Fieber st. (tréner Petržalky): „Hráči boli pod veľkým psychickým tlakom, preto toto stretnutie nezvládli. Aj keď sme sa v prvom polčase ujali vedenia, nedokázali sme potrebné tri body vybojovať, pretože okrem veľkej nervozity nám túto úlohu sťažoval aj ťažký terén poznačený dažďom. Mňa to veľmi mrzí, pretože teraz prvýkrát vypadávam s mužstvom z najvyššej súťaže.“

Radim Nečas (tréner Senice): „Som veľmi rád, že toto stretnutie sa nám podarilo vyhrať, pretože takto sa mi bude ľahšie odchádzať od mužstva, v ktorom po tejto sezóne končím. Keďže nám chýba až desať zranených hráčov, do dnešného stretnutia sme museli postaviť troch dorastencov a ďalší dvaja boli na lavičke. Nakoniec aj oni dostali šancu, a práve oni rozhodli toto stretnutie, pretože obaja dali gól.“

FK DAC 1904 Dunajská Streda – FC Spartak Trnava 2:1 (0:0)

• Góly: 79. Bajevski (z 11 m), 80. Halimi – 53. Hruška, ŽK: 34. Sariyar, 58. Bajevski – 31. Juhász, 74. Kopúnek, 78. Štyvar, 83. „Pítio“, 85. Procházka, rozhodovali: Smolák – T. Somoláni, Kubačka, 1987 divákov
  • Dunajská Streda: Ján Novota – Helísek (77. Lénárth), Marcin, Majus, V. Varga (59. Koejoe) – Nikolič, Halimi, Palla (65. Kazlauskas), Yavarzadeh – Sariyar, Bajevski
  • Trnava: Slovenčiak – Hlavatovič, Štyvar, Jakubička, Juhász – Mikinič (46. Súkenník), Procházka, Kopúnek, Hruška, Mikovič (35. Roberto Nascimento dos Santos „Pítio“) – M. Guldan (81. Neto)

Domáci hnaní túžbou po víťazstve a výbornými fanúšikmi hrali aktívne a vytvorili si územnú prevahu. Naopak, Trnava v pozliepanej zostave sa viac zamerala na obranu. Väčšina prvého polčasu sa odohrávala na polovici hostí. Napriek tomu to bol práve Spartak, ktorý prvý ohrozil bránku v 4. min, keď Kopúnek vystrašil domácich fanúšikov z priameho kopu, ale trafil iba konštrukciu. V 9. min sa po peknej kombinácii dostal do zakončenia Helísek, namieril však iba do Slovenčiaka. Domáci sa snažili ohroziť hosťujúcu bránku najmä zo štandardných situácií. Blízko ku gólu mali v 28. min, keď Yavarzadeho priamy kop našiel Sariyara, ktorého bombu brankár vyrazil. Po následnej trme-vrme zrazila obrana Marcinovu strelu na roh a po ňom Helísek namieril nad. Krátko pred odchodom do kabín Novotov výkop preskočil obranu a Bajevski z hranice šestnástky preloboval vybiehajúceho Slovenčiaka, ale mieril tesne vedľa.
Po prestávke začali domáci opäť aktívne, ale postupne sa do ich hry vkrádal kŕč. V 49. min Yavarzadehov priamy kop našiel nekrytého Majusa, ktorý akrobaticky prekonal brankára, ale Hlavatovič na bránkovej čiare situáciu zachránil. V 53. min sa hostia prvou strelou na bránu ujali vedenia, keď Majus nahral Hruškovi a hosťujúci záložník z uhla prekonal Novotu. Po tomto momente domáci otvorili obranu a hostia si ako na páse vytvárali gólové šance. Najprv Novotov zlý odkop poslal zo šestnástky nepochopiteľne vedľa prázdnej brány Procházka, potom M. Guldan vysunul Súkenníka, ktorého v tutovke vychytal Novota. Následne sa pekne uvoľnil „Pítio“, ale sám pred Novotom namieril do domáceho gólmana. V 64. min sa M. Guldan vyhol ofsajdovej pasci, ale mieril do Novotovho náručia. Následne mal gól na kopačke opäť Procházka, ktorého strelu z bránkovej čiary odvrátil Marcin. Po akciách Guldana a Kopúnka, ktorí trafili len žrď, sa aj Sariyar pokúsil o akciu, ale neúspešne. V 77. min Štyvar fauloval Sariyara a nariadenú penaltu Bajevski tvrdou strelou pod brvno premenil. Vzápätí prešiel Lénárthov strieľaný center k Halimimu, ktorý rozhodol o víťazstve Dunajskej Stredy.

Mikuláš Radványi (tréner Dunajskej Stredy): „V prvom rade sa chcem poďakovať mužstvu za dnešný výkon. Vedeli sme, že len tri body nás zachránia. V prvom polčase sme hrali lepšie, vytvorili sme si aj šance, ktoré sme žiaľ nedokázali premeniť. V druhom polčase sme dostali gól po rohu, ktorý nás vyviedol z miery. Vďaka Novotovi, ktorý chytil tri – štyri šance sme zostali v hre a vďaka bojovnosti sme dokázali otočiť vývoj zápasu. Našťastie sme dokázali vyhrať a zachrániť Corgoň ligu.“

Peter Zelenský (tréner Trnavy): „Vedeli sme, že Dunajskej Strede ide o všetko. Očakávali sme ťažký zápas, čo sa aj potvrdilo. Domáci hrali nátlakový futbal, nám sa nedarili kontry. Druhý polčas bol v našej réžii. Zápas mal skončiť úplne inak. Zdolali sme sa sami, toľko zahodených šancí som ešte v kariére nezažil.“

FK Dukla Banská Bystrica – MŠK Žilina 1:1 (1:0)

• Góly: 29. M. Turňa – 73. Piaček, ŽK: 36. Hlinka (Banská Bystrica), rozhodovali: Kružliak – Benko, Košecký, 2660 divákov.
  • Banská Bystrica: P. Boroš – M. Turňa, Hlinka, P. Vajda, Savič – M. Pančík ml., Pleva, Seye (89. Chmelík), T. Hučko – V. Gajdoš (85. Brašeň), Uškovič (74. Pich)
  • Žilina: Krnáč – S. Angelovič, Piaček, Pečalka (74. Zlatkovič), P. Mráz – Ľ. Guldan – Babatounde Bello (61. Christu), Jež, D. Kobylík (46. Škvarka) – Rilke, T. Oravec

V Banskej Bystrici mali prevahu v hľadisku hostia, ktorí počas celého zápasu povzbudzovali svoj tím a mohli sa radovať už v 5. minúte. Aktívny Angelovič potiahol loptu po pravej strane, v malom vápne zakončoval Oravec, no brankár Boroš sa zapotil najmä pri dorážke Rilkeho, loptu odvracal nohami. Väčšiu aktivitu na kopačkách však mali domáci futbalisti. V 24. min po Piačekovej chybe sa dostal k sólu Uškovič, išiel na Krnáča, no zakončil tesne vedľa žrde. Dukle vyšiel jeden z početných rohových kopov. Pleva odcentroval loptu v 29. min opäť na Hučka, ktorý sa vo výskoku nepresadil, lopta však zostala v šestnástke. Dostal sa k nej Turňa, ktorý to napálil do bránky, tečovaná lopta zmenila smer a skončila za bezmocným brankárom Krnáčom – 1:0. Žilinčania sa po góle na chvíľu usadili na polovici domácich, ale šance si nevypracovali. Za hustého a drobného dažďa pohrozili opäť banskobystrickí hráči. V 40. min potiahol loptu po ľavej strane Hučko, odcentroval na bližšiu žrď, no Uškovič hlavičkoval tesne vedľa.

Žilinčania začali v druhom polčase náporom, no tlak neprinášal šance. Naopak, do brejku sa dostali domáci. Uškovič vysunul Plevu, ktorý sa z pravej strany dostal do šestnástky, no zoči-voči Krnáčovi neuspel. Žilinčania hrozili najmä z rohových kopov, v 64. min po Mrázovom zahrávaní hlavičkoval Oravec a Boroš mal veľké problémy. Gól padol v 73. min, keď tentoraz centroval z rohového kopu Jež a v šestnástke sa hlavou presadil Piaček – 1:1. Domáci potom zvýšili aktivitu, zaujala akcia Pančíka s Gajdošom, no stredopoliar Dukly namiesto strely zvolil prihrávku, ktorú Žilinčania zachytili. V závere, keď už sa zdalo, že zápas skončí remízou, mal ešte po Pichovej aktivite šancu Hučko, ale úplne voľný v šestnástke mieril vedľa žrde. Po skončení stretnutia pretrhli bariéry a vnikli na hraciu plochu fanúšikovia Žiliny, ktorí najprv vystískali svojich hráčov a potom sa pobrali k sektoru domácich. Priaznivci Dukly taktiso pretrhli bariéru a priamo na štadióne nastala bitka oboch táborov. Zastavil ich až zásah polície.

Jozef Jankech (tréner Banskej Bystrice): „Zápas nebol zlý, hralo sa hore-dole na dosť ťažkom teréne. Počas zápasu sa vyskytli nepresnosti, ale inak mal duel celkom dobrú úroveň. Škoda, že sme nepremenili gólové príležitosti, ktoré sme si vytvorili. Mrzí ma desaťminútovka, keď sme iba odkopávali lopty, dostali sme sa pod tlak a zaplatili sme za to gólom. V závere sme mali ešte možnosť, ale taký je futbal. Žilina získala titul zaslúžene a my sme sa dôstojne rozlúčili s obecenstvom aj týmto remízovým výsledkom.“

Pavel Hapal (tréner Žiliny): „Bolo to dobré stretnutie, oba tímy chceli zvíťaziť. Banská Bystrica mala viac gólových príležitostí, ale ich nevyužila. My sme však ani za nepriaznivého stavu nezložili zbrane, napokon sa nám podarilo zápas doviesť do remízového stavu. Z tohto pohľadu som spokojný, že aj keď boli oslavy v závere už bujaré, dokázali sme odohrať zápas dôstojne.“

1. Žilina 33 23 4 6 59:17 73
2. Slovan 33 21 7 5 54:24 70
3. B. Bystrica 33 15 11 7 45:30 56
4. Nitra 33 14 6 13 42:40 48
5. Ružomberok 33 13 8 12 33:35 47
6. Senica 33 12 7 14 34:44 43
7. Trnava 33 12 5 16 52:46 41
8. Prešov 33 11 5 17 32:38 38