Košice doma zaváhali, Slovan sa stal novým lídrom

Futbalisti Slovana Bratislava zvíťazili v 13. kole Corgoň ligy nad Dubnicou 3:1 a zosadili z čela tabuľky Košice. Dovtedajší líder súťaže zaváhal na domácom trávniku, keď s Banskou Bystricou uhral iba bezgólovú remízu.

25.10.2008 18:22 , aktualizované: 20:05
Košice - Bystrica Foto:
Zľava: Lukáš Janič z Košíc a Marek Janečka z Banskej Bystrice v zápase 13. kola futbalovej Corgoň ligy.

Futbal – Corgoň liga - 13. kolo:

MFK Ružomberok – Tatran Prešov 3:0 (1:0)

• Góly: 10. Mašek, 52. Kucka, 78. Božok, ŽK: 41. J. Maslo – 24. Čep, 32. Piter-Bučko, rozhodovali: Gocník – Slyško, Petríček, 3227 divákov
  • Ružomberok: Hajdúch – Siva, J. Maslo, Peter Majerník, Palát – Zošák, Sivčevič (82. Ďubek), P. Maslo, Kucka, Božok – M. Bakoš (5. Mašek)
  • Prešov: M. Buchta – Piter-Bučko (56. Marek Penksa), Farbák, Čep, Josl – Vršajevič, Prekop, Katona, Šafranko (68. Cleber Luis Rodrigues), Papaj – E. Takáč

Stretnutie sa poriadne ešte ani nezačalo a už po niekoľkých sekundách musela byť hra prerušená pre zranenie domáceho Mareka Bakoša. Ružomberský kapitán sa už na ihrisko nevrátil, jeho miesto v útoku zaujal Jiří Mašek. Bol to práve český legionár v službách MFK, ktorý v 10. min po presnej kolmici Petra Masla umiestnenou strelou otvoril gólový účet stretnutia – 1:0.

V 15. min roztočili domáci bleskový biliard, na jeho konci bol Ján Maslo, ktorému radosť z úspechu prekazil odkopom z bránkovej čiary Josl. V 25. min sa pohotovou prízemnou strelou tesne vedľa pravej žrde prešovskej bránky prezentoval Kucka. Aj ďalšie minúty boli v znamení ofenzívnej prevahy Liptákov a zdalo sa, že je len otázkou času, kedy svoje vedenie poistia ďalším gólom. Prešovské obranné múry však stáli na pevných základoch a každé nebezpečenstvo včas zahnali do bezpečia.

Marek Bakoš uniká obrane Prešova v zápase 13.... Foto: SITA
Ružomberok - Prešov Marek Bakoš uniká obrane Prešova v zápase 13. kola Corgoň ligy medzi MFK Ružomberok a 1.FC Tatran Prešov.

Ružomberčania pokračovali v nápore aj po zmene strán. V 48. min zahral ukážkovo trestný kop Božok, Buchta však jeho bombu stihol vyboxovať. O štyri min neskôr už gólman Tatrana kapituloval. Kucka najskôr vyzvŕtal zadákov hostí na pravej strane, aby následne akciu zakončil umiestnenou strelou do rohu – 2:0. Krátko na to Mašek zblízka opečiatkoval žrď prešovskej bránky, ak by však domáci útočník pár sekúnd predtým riešil situáciu lobom cez Buchtu, možno by urobil lepšie.

Potom mal gól na kopačke Božok, ktorému na milimeter presne prihral Zošák, no skóre sa nemenilo. V 77. min sa takmer od polovice ihriska rútil sám na Buchtu Mašek, ale šance sa zľakol. O minútu neskôr ten istý hráč nastrelil brvno a v následnej akcii sa najlepšie zorientoval Božok, ktorý stanovil konečný výsledok stretnutia na 3:0.

Povedali po zápase:

Michal Bílek (tréner Ružomberka): „Po ostatných nevydarených zápasoch doma to bol pre nás veľmi dôležitý duel. Hneď v úvode nás zaskočili Bakošovo zranenie, ktorý musel opustiť ihrisko, no nahradil ho Mašek, ktorý nás krátko na to dokázal dostať do vedenia. Mali sme aj viac šancí, aby sme naše vedenie ešte zvýraznili. Som spokojný s výsledkom ako aj s hrou, ktorú sme dnes predviedli.“

Roman Pivarník (tréner Prešova): „Chceli sme v tomto stretnutí získať aspoň bod, bohužiaľ súper sa dostal veľmi rýchlo do vedenia a už sme to potom mali ťažké. Myslím si, že prvý polčas bol vyrovnaný. Po druhom góle sa domáci upokojili, kontrolovali hru a my sme sa už do väčšej šance nevedeli dostať.“

MFK Košice – Dukla Banská Bystrica 0:0

• ŽK: 18. Janečka, 56. Šulek, 64. Bruško, 72. Michal Ďuriš (všetci Banská Bystrica), rozhodovali: Matúš – Mókoš, Csabay, 1350 divákov
  • Košice: Pulen – Školník, Kaminský, Džogan, Smrek – R. Cicman – Kolbas, K. Kuzma, N. Matič (78. Škutka), L. Janič (74. Viazanko) – J. Novák
  • B. Bystrica: J. Ďurčo – Janečka, Debnár, Poljovka, M. Pančík ml. – Pečovský – Miroslav Tóth (90.+ Ľ. Vyskoč), V. Gajdoš (57. Bruško), Šulek (82. Gottwald), Hučko – Michal Ďuriš

V Čermeli videli diváci slabučké až podpriemerné stretnutie, ktorému dominovalo množstvo nepresností. Viac z hry mali prekvapujúco hostia, ktorí hrali o čosi aktívnejšie. V zakončení však boli nepresní a päť ich striel išlo ďaleko mimo brány. Najväčšiu šancu mal v 39. min Šulek, ale v dobrej pozícii zle hlavičkoval. Domáci boli ešte jalovejší, pretože za prvý polčas vystrelili iba raz, aj to veľmi nepresne. Po prestávke sa obraz hry dlho nemenil.

Vojaci hrali kombinačne o trochu lepšie a Košičania sa utápali v nepresných prihrávkach. Prvá veľká šanca celého zápasu sa zrodila v 78. min, keď prenikajúceho Miroslava Tótha domáci zastavili len faulom, lopta sa dostala k Ďurišovi, no ten zvnútra šestnástky trafil priestor prázdnej brány presne v mieste, kde stál košický obranca. Domáci sa osmelili až v závere, keď na ihrisko prišli dvaja čerství hráči Viazanko a Škutka.

V 85. min mali futbalisti MFK obrovskú šancu, keď hosťom nevyšiel ofsajd systém a pred brankárom Ďurčom zostali osamotení Novák so Škutkom. Prvý menovaný však preloboval nielen gólmana, ale i bránku Dukly. Novák mal následne aj ďalšie dva strelecké pokusy, ale na bezgólovom výsledku sa už nič nezmenilo.

Ján Kozák st. (tréner Košíc): „Presne takýto priebeh zápasu som očakával. Hostí sme do príležitostí nepúšťali, žiaľ nám sa nedarilo, keď sme mali loptu na nohe. Po prestriedaní sme v závere mali šancu a mohli sme aj vyhrať. Obdivujem našich hráčov, že počas celej jesene doma ešte neprehrali.“

Anton Jánoš (tréner Banskej Bystrice): „Z našej strany to bol organizovaný a disciplinovaný výkon so slušnou prechodovou fázou. Vážnejšiu chybu sme v defenzíve neurobili, takže domácim sme neumožnili dostať sa do šancí. Príležitosť Ďuriša nebudem komentovať, prišli sme po bod a podľa predvedenej hry sme si ho aj zaslúžili.“

Spartak Trnava – DAC 1904 Dunajská Streda 1:1 (0:0)

• Góly: 83. M. Hruška – 63. K. Németh, ŽK: 34. Doležaj – 15. Regedei, 18. Gerich, rozhodovali: Richtárik – Jankovič, Rendko, 6114 divákov
  • Trnava: Kralj – V. Pončák (60. Lukáš Došek), Doležaj, Amdy Gueye, Ľ. Hanzel – Devátý, Kopúnek (79. R. Procházka), Jelenkovič, M. Hruška – Klinka (70. Ľ. Bernáth), M. Guldan
  • Dunajská Streda: Ján Novota – Regedei, Adiaba, Pinte, K. Németh, Gerich (72. Caha) – Osei Opoku (46. Moughfire), Boya, Abena, Rabihou (46. Hassan) – Nlend

Spartakovci začali stretnutie s tradičnou prevahou, no v koncovke mali vychýlenú mušku. A aj keď lopta prenikla za obrancov DAC, pozorný Ján Novota strely domácich útočníkov poľahky pochytal. Domáci chceli hosťom odplatiť nezabudnuteľne krutú trojgólovú tohtosezónnu nádielku (v 2. kole na Žitnom ostrove 3:0 pre Dunajskú Stredu). Už v 13. min sa Klinka po prihrávke Hrušku ocitol v gólovej šanci, ale Novota nebezpečie zlikvidoval.

Zakrátko Devátý oblúčikom prehodil zmätenú obranu žlto-modrých, ale Guldan sám pred brankárom hostí nedotiahol šancu do úspešného konca. Počas stretnutia častokrát vzbĺkli národnostné vášne v oboch fanúšikovských táboroch. V 27. min Gerich sporadickou strelou vystrašil domáceho gólmana, ale dobiehajúci Nlend neuspel. Trnavčania neustále celoplošnou kombinačnou hrou dobýjali bránku hostí, ale v rozhodujúcej chvíli im chýbal väčší pokoj.

Sprava: Ľubomír Bernáth z Trnavy a Bondoa... Foto: SITA
Trnava - D. Streda Sprava: Ľubomír Bernáth z Trnavy a Bondoa Adiaba z DAC v súboji o loptu v zápase 13. kola Corgoň ligy medzi FC Spartak Trnava - FK DAC 1904 Dunajská Streda.

Na druhej strane dunajskostredský obranný val pozorne odolával. V 36. min mali futbalisti Spartaka šancu otvoriť gólový účet zápasu, no tvrdú strelu Doležaja zblokovali brániaci hráči. O minútu na to smeroval center Hrušku na Guldana, ktorého prudkú hlavičku na bránkovej čiare Novota vyrazil. V 41. min Regedei delovkou z 20 metrov medzi žrde prinútil Kralja zasahovať.

Po obrátke začali Trnavčania s veľkou tužbou otvoriť skóre, ale zbrklosť ich pripravovala o úspech. V 49. min Hruška v dobrej pozícii prestrelil, vzápätí to zopakovali aj Guldan s Klinkom. Národnostné vášne na tribúnach pretrvávali a po delobuchu hodenom na trávnik zo sektoru hostí pod nohy útočiaceho Ľ. Hanzela a brániaceho Gericha hlavný arbiter Richtárik prerušil zápas s výrazným pohrozením. V 63. min po priamom kope hosťujúceho Pinteho vypadla Kraljovi lopta z rúk, čo číhajúci Kristián Németh potrestal vedúcim gólom – 0:1.

Na strane Spartaka ešte viac stúpla nervozita, čo v 72. min dokumentoval Bernáth, keď vo vyloženej šanci nedokázal usmerniť loptu hlavou do siete. V 83. min po ukážkovej kombinačnej akcii Devátého s Hruškom druhý menovaný rozjasal prízemnou strelou skrehnuté domáce tribúny a vyrovnal na konečných 1:1.

Karol Pecze (tréner Trnavy): „V doterajších zápasoch na ihriskách súpera, kde sme si vypracovali minimum šancí, sme dokázali maximum zužitkovať. V dnešnom zápase aj napriek remíze podalo moje mužstvo jeden z najlepších herných výkonov. Žiaľ, vytvorené šance sme nedokázali premeniť. Našu snahu a nasadenie sme nedokázali dotiahnuť do úspešného konca. V prvom polčase sme premárnili dve vyložené gólové šance, ale takýto presing a bojovnosť by som si u mužstva predstavoval. V druhom polčase sme už neboli takí dôrazní a z náhodnej šance inkasovali. Hostia majú veľmi dobre prepracovanú defenzívu a najmä vhodných hráčov na tento spôsob hry, takže nie náhodou boli v Trnave dnes úspešní.“

Werner Lorant (tréner Dunajskej Stredy): „Trochu sa od nás odvrátilo šťastie. Zápas sme mali vyhrať. S prvým polčasom som nebol spokojný, domácich sme pustili do dvoch vyložených šancí. Hrali sme u súpera a nedokázali sme podržať loptu. Po obrátke to bolo už z našej strany oveľa lepšie. Sedem minút pred koncom zápasu si však nemôže náš hráč dovoliť hrať na jasličky, je to urážka pre celé mužstvo a trénera.“

FC Nitra – FC Vion Zlaté Moravce 1:2 (1:1)

• Góly: 6. Kolár – 26. a 48. Salomon Wisdom, ŽK: 64. Štajer – 51. Ujlaky, 61. Jiří Liška, 78. Salomon Wisdom, rozhodovali: Šipoš – Chládek, Cuninka, 2320 divákov
  • Nitra: Hroššo – Harbulák (54. Gruber), Čeman, Štajer, Ďatko – Liluašvili (54. M. Babic), Sailer (78. Košút), Barčík, Martin Tóth, Kolár – Rák
  • Zl. Moravce: Bolek – A. Candrák, Klabal, Peter Farkaš, Ujlaky (54. Minarčík) – Ondrejka (75. Hözl), Náther, Kuračka, Jiří Liška – Salomon Wisdom, Bakongolia (62. Kožiak)

V derby stretnutí sa úvod vydaril domácim hráčom, keď sa po ľavej strane predral cez Candráka do pokutového územia Kolár a po jeho prudkej strele k ľavej žrdi skončila lopta v sieti – 1:0. Po góle nasledoval „uspávankový“ futbal bez šancí. Až prišla 26. minúta, keď sa po rohu Náthera dostal k lopte Beninčan Salomon Wisdom a zblízka prekonal Hrošša – 1:1.

V 34. min roztlieskal domácich divákov Martin Tóth, ktorého strela z 30 metrov tesne minula bránku Vionu. O šesť minút mal blízko ku gólu Barčík, no lopta po jeho priamom kope skončila na brvne bránky hostí. Krátko po zmene strán sa nitriansku svätyňu dostali hostia a po prihrávke kapitána Kuračku dostal Zlatomoravčanov do vedenia strelou po zemi svojím druhým gólom v stretnutí Salomon Wisdom – 1:2.

V ďalšom priebehu duelu Nitra zatlačila, no strelecké pokusy Grubera, Barčíka či Košúta neboli presné. Zlaté Moravce tak zaknihovali po dlhom čase opäť víťazstvo.

Ján Ilavský (tréner Nitry): „Treba povedať, že sa zápas začal vyvíjať pre nás pomerne slušne, no nezvládli sme štandardnú situáciu. Súper vyrovnal a napokon strelil aj víťazný gól. Budeme však aj naďalej stavať na mladých hráčoch, ktorí sa môžu len a len zlepšovať.“

Ľubomír Moravčík (tréner Zlatých Moraviec): „Hodnotí sa mi veľmi dobre, pretože sme vyhrali u súpera, ktorý je pred nami, ktorý je geograficky veľmi blízko a tiež je blízky môjmu srdcu. Po góle súpera sme vyrovnali šťastným gólom po rohu a napokon dosiahli aj druhý úspešný zásah. Som rád, že chlapci vítazstvo udržali a opäť žijeme.“

Slovan Bratislava – MFK Dubnica 3:1 (2:1)

• Góly: 14. Slovák, 45.+ Masaryk (z pok. kopu), 84. Ľ. Meszároš – 33. Seye, ŽK: 75. Serrano – 45. Nosek, 49. Jánošík, rozhodovali: Horváth – Laskovský, E. Weiss, 3755 divákov
  • Slovan: Rodinger – Dobrotka, Valachovič, Hanek, Breznaník – Černák, Serrano – Obžera (72. Sylvestr), Halenár (78. Ľ. Meszároš), Slovák (88. Diogo Pires) – Masaryk
  • Dubnica: R. Zajac – Zimen, Jánošík, Nosek, Pleva – Držík – T. Zápotoka, Grendel (79. M. Kuzma), Seye, J. Zápotoka – Porázik

Skóre stretnutia otvoril v 14. min Slovák, ktorý si pekne spracoval dlhú prihrávku a brankár Dubnice Zajac bol proti jeho strele bezmocný – 1:0. Gól domáceho stredopoliara zvýraznil územnú a hernú prevahu Slovana od prvých minút duelu. Zajac mal plné ruky práce aj s polovysokou strelou aktívneho Slováka v 19. min, ktorú vyrazil iba pred seba.

O štyri minúty neskôr prenikol Obžera a hlavička Černáka iba tesne minula bránku hostí. Šok pre domáce tribúny priniesla 33. minúta, keď pohotový Seye využili hrubú chybu bratislavských obrancov a gólmana Rodingera a vyrovnal na 1:1. Gólový účet prvého polčasu už v nadstavenom čase uzavrel Masaryk z prísne nariadeného pokutového kopu po zákroku Seyeho na Slováka. Domáci zvýšili na 3:1 striedajúcim Meszárošom v 84. min, ktorý sa najlepšie zorientoval v skrumáži pred bránkou Dubnice.

Ten istý hráč mal na kopačke v poslednej minúte stretnutia aj štvrtý gól, no jeho dorážka tesne minula bránku hostí. Minútu pred touto akciou Zajac zneškodnil sólový nájazd Masaryka. Hostia v priebehu druhého polčasu domácu svätyňu priamou strelou prakticky neohrozili. Slovan zaslúžene zvíťazil a dostal sa na čelo tabuľky.

Ladislav Pecko (tréner Slovana Bratislava): „Už dávno som v našej lige nevidel mužstvo tak dobre hrať celý prvý polčas ako sme to dokázali my dnes. Je pravda, že sme si vypracovali 4 – 5 príležitostí, z ktorých sme nedokázali skórovať, ale hráči mali v prvom dejstve veľmi dobrý pohyb. Mrzí ma iba to, že hostia si za celý zápas vypracovali jedinú šancu a aj tú dokázali premeniť. Ich gól bol výsledkom hrubej chyby našej obrany, na čom musíme ešte popracovať, pretože takéto góly nemôžeme dostávať. Po zmene strán sme sa zlepšili, dostali sme Dubnicu pod veľký tlak, prakticky sme ju k ničomu nepustili a výsledkom bol tretí gól, ktorým sme rozhodli.“

Peter Gergely (tréner Dubnice): „Dnešný zápas som si predstavoval úplne inak. V prvom polčase sme začali veľmi zle a Slovan hral naopak veľmi dobre. Moje mužstvo malo v nohách stretnutie s Ružomberkom, ktoré sa hralo na veľmi ťažko teréne a sily nám chýbali. Domáci si vypracovali štyri, resp. päť gólových príležitostí, z ktorých mohli skórovať, no gól nedali. Po vedúcom góle Slovana a našom prestriedaní sa nám podarilo vyrovnať a mysleli sme si, že vďaka tomu pôjdeme do šatne spokojnejší a nerozhodný stav dostane Slovan pod tlak. Prišla však pomerne diskutabilná penalta, z ktorej Slovan zvýšil a my sme už v druhom polčase, hoci sme zlepšili pohyb a lepšie bránili, na skorigovanie stavu nemali síl. Myslím si, že Slovan je veľmi kvalitné mužstvo a nepotrebuje, aby mu rozhodca daroval pokutový kop.“