Majitelia sú ešte stále mužmi za kulisami

18.04.2008 05:55
tehelné pole
Tehelné pole sa pripravuje na barážový zápas so Španielskom. Autor:

Do slovenského futbalu mieri silný investor. Už o niekoľko dní by mohla v najúspešnejšom slovenskom klube Slovane Bratislava získať rozhodujúci vplyv spoločnosť J&T. "Predpokladám, že do konca jarnej sezóny bude všetko jasné," zdôrazňuje viceprezident ŠK Ľudovít Černák ml.

Ten je za rodinu Černákovcov stopercentným vlastníkom akcií. „Ak sa nič nepredvídavé nestane, nič nebráni tomu, aby sme sa dohodli.“

Slovan čaká na akcionárov, ktorí ho posunú vyššie

Černákovci vstúpili do Slovana pred troma rokmi a zachránili slovenskú vlajkovú ľoď, ktorá klesala ku dnu. Aj po príchode nových majiteľov by si radi ponechali na Tehelnom poli nejaký vplyv.

„O tom je však predčasné hovoriť,“ dodáva viceprezident. „Je to vec rokovaní, my chceme najlepšiu dohodu v prospech futbalu a Slovana. Preto sme pripravení aj na kompromisy a nebránime sa ani ústupkom.“

Podľa Černáka môže ich rodina vlastniť bez problémov Slovan ešte aj najbližších dvadsať rokov. „Bude to však podobné ako teraz. Raz budeme štvrtí, inokedy to vytiahneme na tretie miesto, ale sotva sa nám podarí živiť klub, ktorý bude predstavovať absolútnu špičku. Preto rokujeme so skupinou, ktorej investičné možnosti sú neporovnateľne vyššie.“

V kluboch najvyššej súťaže sa objavili už aj zahraniční majitelia. Najskôr Holanďania v Trenčíne, ale hoci priviedli do kádra viacerých legionárov, na výkonnosti sa to zatiaľ neprejavilo. Už iba zázrak môže udržať mužstvo v najvyššej súťaži. Čo sa stane, keď padne o kategóriu nižšie? „Neočakávam nič dramatické, majitelia zostanú. Úlohou bude rýchlo sa vrátiť do špičky,“ reaguje tréner Martin Stano na možný katastrofický scenár.

Senec stojí mesačne 1,5 milióna korún

Najčerstvejšia zmena sa udiala v Senci. Najskôr sa po odstúpení Nemca Daniela Jammera stal stopercentným vlastníkom seneckého klubu Jozef Valovič. „Nebola to jednoduchá situácia, musel som zháňať peniaze, klub spotreboval mesačne asi jeden a pol milióna korún,“ vysvetlil Valovič, ktorý vo februári predal akcie zahraničným investorom.

Súčasný člen predstavenstva FC Senec, a.s., Barnabáš Antal nechcel zatiaľ upresniť ich mená. „Sústreďujeme sa teraz na to, aby sa mužstvo zachránilo v súťaži, pre nás je každý zápas v lige ako finále,“ zdôraznil. „Pripravujeme aj novú štruktúru klubu, chceme poprosiť fanúšikov o chvíľu trpezlivosti.“

V porovnaní s nedávnou minulosťou sú všetky kluby najvyššej súťaže akciovými spoločnosťami. „To je správny trend,“ domnieva sa šéf Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Eugen Jurzyca. „Ide o subjekt, ktorý je čitateľnejší. Je vždy dobré, keď do futbalu prichádzajú súkromní vlastníci a vieme, kto to je.“

Futbal stojí a padá na jednotlivcoch

Slovenský špičkový futbal stále zväčša stojí a padá na jednotlivcoch. Kluby pôsobia na ich dobrej vôli. Vlastnícke vzťahy sú síce zväčša transparentnejšie ako ešte nedávno, no majitelia sa zväčša neradi vytŕčajú, sú skôr mužmi stojacimi v zákulisí.

„Zákon nestanovuje povinnosť zverejňovať mená akcionárov, ale prax ukazuje, že čím sú firmy transparentnejšie, tým sa im lepšie dýcha,“ pokračuje Jurzyca. „Myslím si, že situácia sa zlepšuje, ale špeciálne vrcholový futbal je biznis založený na dôvere. Medzi klubom a divákom ide o dlhodobý vzťah. Dá sa to porovnať napríklad s bankovníctvom.“

Široký prieskum INEKO vo futbalových kluboch pred časom ukázal, že iba päť percent z príjmov pochádza zo vstupného. Nejde o zdravý vzťah a stav. „Anglické kluby uvádzajú vstupné za jednu z najdôležitejších súčastí ich prijmu. Samozrejme, klub sa dá živiť aj bez toho, aby bol financovaný divákmi, no skôr alebo neskôr nebude plniť svoju hlavnú úlohu. Majitelia asi tiež cítia, že toto nie je úplne v poriadku. Akiste by nemali problém zverejňovať jasnejšie svoj vzťah ku klubu, keby na futbal chodili vyššie návštevy a dosahoval by aj lepšie výsledky.“

Na Manchester a Barcelonu nebudú stačiť

Jurzyca sa domnieva, že kluby budú musieť v budúcnosti klásť väčší dôraz na vzťah s lokálnou komunitou. „Musíme sa rozlúčiť s tým, že naše kluby budú zdolávať Barcelonu či Manchester. To však neznamená, že miestne kluby nemajú nárok na svoju existenciu. Len vtedy však budem chodiť na jeho zápasy, keď si utvorím k nemu vzťah,“ pripomína.

Napriek tomu, že aj vo futbale ide o podnikanie, kluby zatiaľ financujú skôr fanatici, ktorí investujú peniaze a nemôžu rátať s ich návratnosťou. „V normálnych podmienkach prípadný úspech vo futbale prináša vlastníkovi úžitok,“ vysvetľuje Jurzyca. „Možno sám klub nebude ziskový, ale je to dobrá reklama pre spoločnosť, majiteľa. Je to presne rovnaké ako v iných odvetviach. Preto som presvedčený, že v budúcnosti budú futbalové kluby zaujímavé aj ekonomicky. Nebudú žiť iba z fanatikov. Futbal sa však musí stať zábavou. Všade vo svete je práve zábava rastúci biznis.“

**====== Najväčší mecenáši slovenského futbalu ======

**

  • Ivan Kmotrík. Predseda predstavenstva FC Artmedia Petržalka, a.s. Prostredníctvom EURO RSCG Artmedia, a.s., vlastní už viacero rokov momentálne vedúci tím najvyššej súťaže.
  • Jozef Antošík. Žilina získala za šesť rokov štyri tituly. Aj vďaka jeho finančným injekciám. Zastupoval v klube hlavného sponzora Tento, a.s. Teraz je členom dozornej rady a ovláda klub prostredníctvom spoločnosti Preto a.s.
  • Ján Kováčik. Šéf predstavenstva FK Dukla, a.s. Nikdy sa netajil, že vlastní banskobystrický klub – teraz prostredníctvom svojej spoločnosti Forza, a.s.
  • Vladimír Poór. V trnavskom klube neradi zverejňujú mená akcionárov. Už dlhší čas však pôsobí najmä vďaka nemu. Je členom dozornej rady.
  • Milan Fiľo. Dlhodobo rozhodujúci muž ružomberského futbalu, je šéfom dozornej rady. Klub vlastní s mestom, ale v spoločnosti má hlavné slovo vďaka FK Invest Košice a.s.
  • Ľudovít Černák ml. Spolu s otcom vlastnia historicky najúspešnejší slovenský klub, ktorý zachránili od krachu. Na neho ako fyzickú osobu je napísaných všetkých 100 percent akcií.
  • Viliam Ondrejka. Založil a vybudoval klub ViOn Zlaté Moravce na zelenej lúke. Vlastní ho spolu so synom Martinom, ktorý v mužstve hráva.
  • Blažej Podolák. O košický klub sa delí s mestom prostredníctvom spoločnosti FC Steel Trans Ličartovce. Zastáva post predsedu predstavenstva.
  • Ivan Nemečkay. Je iba jedným z viacerých akcionárov dubnického klubu, ale dlhodobo je jeho najplyvnejším mužom. Potvrdzuje to aj funkcia predsedu predstavenstva.
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku