Banská Bystrica rozdrvila Artmediu 3:0

V 7. kole I. futbalovej ligy Banská Bystrica nečakane hladko vyhrala nad majstrom Artmediou Bratislava 3:0. Líder z Trnavy zdolal pred vyše 16-tisíc divákmi 2:0 Nitru, Ružomberok 1:0 Dubnicu 1:0, Inter remizoval s Púchovom 1:1. Kolo dohrajú v nedeľu o 17.00 súbojom Trenčín - Žilina.

27.08.2005 22:02

I. futbalová liga – 7. kolo

Inter Bratislava – Matador Púchov 1:1 (0:0)

• Góly: 60. P. Brezík – 75. Hricko, ŽK: 54. M. Bakoš, 69. Brisuda (obaja Púchov), rozhodovali: Vlk – Ružbarský, Gonda, 1008 divákov
  • Inter: Krnáč – Petrán, Šedivý, R. Kunzo, M. Drahno (82. Burza) – Paulík – V. Horváth (61. Augustín), Chalupka, P. Brezík, Baláž (61. Szegedi) – M. Tomčák
  • Púchov: Bernady – Hricko, Brisuda, Pavol Vavrík, Jambor – Peter Majerník, Hloušek (68. Demjan), Labun (63. Patrik Mráz), Prokeš, Beliančin (88. Saláta) – M. Bakoš

Na Pasienkoch začali aktívnejšie hostia, Hricko a Peter Majerník však v úvode netrafili medzi žrde. Onedlho neuspel ani Labun, ktorého dravý prienik pokazil zlý center. V 24. min musel brankár Krnáč vyrážať spod brvna priamy kop kanoniera Matadoru Bakoša. Až potom sa k slovu dostal Inter, Tomčákov pokus však zlikvidoval Bernady. Prvoligový odvar v I. polčase trochu narušila 36. minúta. Po rohu domáceho Baláža hlavičku Tomčáka boxoval reflexívne Bernady. Následne však púchovský gólman zle zasiahol a Balážov lob skončil na brvne. Po zmene strán skúšali zmeniť bezgólový stav Horváth, Baláž, respektíve Hloušek, ale boli nedôrazní. Skóre v nezáživnom dueli sa menilo až po hodine hry. V 60. min našiel Baláž presne z ľavej strany Brezíka a ten prekonal hosťujúceho Bernadyho – 1:0. Futbalisti Matadoru odpovedali slabou hlavičkou Majerníka, ale štvrťhodinu pred koncom sa dočkali. V 75. min sa lopta dostala na prevej strane až k voľnému Hrickovi, ktorý krásnou strelou do horného rohu vyrovnal – 1:1. Domáci sa rýchlo spamätali a Tomčák v ideálnej pozícii neprestrelil Bernadyho. V 78. min prudko strieľal Paulík, ale nad bránku hostí. Záverečný nápor Interu už nič nezmenil na zaslúženej deľbe bodov.

Karol Brezík (tréner Interu): „V prvom polčase sme neboli dostatočne aktívni. Po zmene strán sme zvýšili úsilie, vypracovali si štyri gólové príležitosti, ale premeniť sme dokázali iba jedinú. Súper raz trafil bránku, dal gól a tešil sa z dôležitého bodu.“
Pavel Vrba (tréner Púchova): „Zápas splnil moje očakávania, pokiaľ ide o stratégiu hry Interu, na ktorú sme boli pripravení. S našou ofenzívnou činnosťou však nemôžem vysloviť spokojnosť, najmä krajní záložníci Hloušek a Beljančin, dnešný duel absolútne nezvládli. Výsledkový cieľ sme však splnili, remíza s Pasienkov je pre nás dobrá.“

MFK Ružomberok – ZTS Dubnica 1:0 (1:0)

• Gól: 23. Nezmar, ŽK: 68. Ižvolt, 71. Kopačka (obaja Dubnica), rozhodovali: Hracho – J. Šuniar, Pastorek, 2865 divákov
  • Ružomberok: Hajdúch – Pospíšil, Dvorník, Laurinc, Kotrys – Zošák (89. Božok), T. Sedlák, Sapara, Žofčák – Nezmar (90. Pilár), Jendrišek (87. R. Urban)
  • Dubnica: D. Perniš – Pleva, R. Novák, Škultéty, Jonáš (76. Mujkoš) – Kopačka, Ižvolt (73. Švikruha), Držík, Bruško – Kiška (64. Tesák), M. Adam

Pod Čebraďom sa v prvom polčase hral len priemerný ligový futbal s výraznou územnou prevahou domáceho tímu. Do šancí sa však dostali aj Dubničania – už v 7. min vyskúšal pozornosť domáceho gólmana Držík, ale jeho strela letela tesne nad. V 15. min sa v malom vápne Ružomberka ocitol Bruško, avšak o loptu v rozhodujúcej chvíli poľahky prišiel. O minútu nato letela Kotrysova hlavička pol metra vedľa pravej žrde dubnickej brány. Vôbec prvá presná strela medzi žrde prišla až v 23. min a hneď bol z toho gól – po prihrávke Žofčáka nedal Nezmar umiestnenou strelou Pernišovi šancu – 1:0. Dubnický brankár sa vyznamenal aj v 40. min, keď vyrazil Nezmarovu bombu z 15 metrov. Dubničania vstúpili do druhého polčasu lepšie, než pôsobili v prvej časti hry. V 56. min vyslal „štipľavku“ z 11 metrov Bruško, no Hajdúch stál na mieste. V 69. min Jendriškova krížna strela opečiatkovala pravú tyč Pernišovej brány, keď diváci už videli loptu v sieti. Hostia sa v ďalších fázach nevzdávali, ich úsilie vyústilo do dvoch šancí Kišku a Kopačku v 75. resp. 76. min. Dubnica sa ešte v závere snažila vyrovnať, no ružomberskú bránu už nebezpečnejšie neohrozila.

František Komňacký (tréner Ružomberka): „Ukázalo sa, že Dubnica hrá vonku lepšie než doma. Keďže sme nedali druhý poisťovací gól, o výsledok sme sa museli obávať až do konca. Mali sme viac šancí i odhodlania než súper, preto si myslím, že sme vyhrali zaslúžene.“
Ľubomír Nosický (tréner Dubnice): „Domáci mali viac šancí, nebezpeční boli najmä zo štandardných situácií. Po zmene strán sme sa snažili o zvrat, hrali sme aktívnejšie, no gól sa nám nepodarilo streliť. Zakončenie je už niekoľko kôl našim veľkým problémom.“

Spartak Trnava – FC Nitra 2:0 (1:0)

• Góly: 36. Kožuch, 73. P. Ďuriš, ŽK: 21. Čvirik – 25. E. Hrnčár, 45. Štajer, 63. Devečka, rozhodovali: Micheľ – Slyško, Somoláni, 16 123 divákov
  • Trnava: Lipčák – Fall, Hrabal, Poljovka, Čvirik – Juhász (69. Filip), Kopúnek, Ujlaky, Ďuriš – Kožuch (85. T. Bartoš), Kriss (90.+ Semanko)
  • FC Nitra: Senecký – E. Hrnčár (51. Rák), Štajer, Szorád, J. Nečas – Bubenko (83. S. Bališ), T. Kóňa, M. Farkaš, Devečka – Dobiáš (71. Bochnovič), Grajciar

Po dlhom čase poriadne zaplnené trnavské tribúny videli solídny kombinačný futbal. V úvodných minútach snaživí Nitrania prekvapujúco zaskočili v kŕči hrajúcich domácich, ktorí sa iba pomaly dostávali do tempa. Nováčik spod Zobora sa lídra Corgoň ligy nezľakol a už v 11. minúte Szorád tvrdou strelou z 28 metrov trafil brvno Lipčákovej svätyne. O štyri minúty opäť vyskúšal pozornosť a reflex trnavského gólmana Grajciar. Spartakovci hnaní hlasivkami divákov sa po pol hodine hry prebudili a v 36. minúte sa po chybe Štajera dostal k lopte Kožuch a krížnou strelou k ľavej žrdi otvoril skóre – 1:0. Dôležitý gól upokojil domácich, ich hra dostala oveľa lepšiu tvár. Zvýšiť skóre mohol v závere polčasu v 45. minúte Ujlaky, ale jeho delovku z priameho kopu gólman Senecký priam reflexívne vyrazil. Po obrátke úsilie červeno-čiernych pokračovalo i keď húževnatá nitrianska obrana dobre odolávala. Hostia dôsledne obsadzovali trnavských hráčov, snažili sa narúšať ich plynulú rozohrávku a na druhej strane neustále hrozili rýchlymi brejkami. V 72. minúte sa blysol striedajúci Rák, ale Lipčák jeho strelu pod brvno chytil. Vzápätí sa opäť potvrdilo pravidlo nedáš-dostaneš, keď z protiútoku v 73. minúte prihrávku Filipa zúžitkoval dobre hrajúci Ďuriš a pridal gólovú poistku na 2:0. Trnavčania si tak pred návštevou sezóny upevnili vedúce postavenie v tabuľke.

Jozef Adamec (tréner Trnavy): „Som veľmi rád, že po dlhom čase prišla taká návšteva na trnavský štadión a obe mužstvá predviedli pod reflektormi krásne divadlo. V prvom polčase sme nemohli akosi nájsť tú správnu futbalovú tvár, ale koniec polčasu bol efektívny pre nás. Naša snaha o víťazstvo bola veľká. Súper je známy dobrou pohyblivosťou a dôrazom, ale že nás až tak potrápi sme nečakali. Útočný záprah Kožuch – Kriss narobil Nitranom veľa starostí a po obrátke bola naša hra skvelá.“
Ivan Galád (tréner FC Nitra): „Blahoželám Trnave k víťazstvu a trom bodom a v druhom rade k fantastickej atmosfére, ktorá panovala počas celého zápasu na štadióne. Žiaľbohu už dávno sa nehrá futbal na umelecký dojem, ale na efektivitu. Našich pätnásť streleckých pokusov nezaznamenalo ani jeden gól. Hrá sa efektívne, čo Spartak dnes predviedol a zvíťazil zaslúžene.“

Dukla Banská Bystrica – Artmedia Bratislava 3:0 (0:0)

• Góly: 49. a 56. Semeník, 87. Bažík, ŽK: 38. Leitner, 57. Vyskoš, 79. Semeník – 70. Fodrek, 90.+ Kozák, rozhodovali: Tomčík – Sluk, Palušák, 3242 divákov
  • B. Bystrica: Zajac (68. Boroš) – Veselý, Wozniak, Páleník, Leitner – Vyskoč (90.+ Svintek), Pečovský, Bažík, M. Pančík ml. – Semeník (88. Gibala), Jakubko
  • Artmedia: Kamenár – Kotula (58. Tchuř), Burák, J. Ďurica, Hellebrand (57. V. Gajdoš) – Vaščák (74. Mikulič), J. Kozák, Staňo, Borbély, P. Petráš – Fodrek

Banskobystričania boli od úvodu aktívnejším mužstvom. Na ihrisku dominovali a hlavne bojovali. Artmedia robila chyby, často viazla prihrávka a pôsobila laxným dojmom. Už v 14. min Jakubko z ľavej strany hľadal Semeníka, ktorý vďaka teču Hellebranda na loptu nedočiahol. V 17. min Veselý obišiel Kotulu i brankára Kamenára, no z veľkého uhla gól nedal. V 25. min Bažíkov center takmer z polovice ihriska Jakubko v šestnástke hlavou mieril vedľa. Banskobystričania predviedli ďalšiu z pekných kombinačných akcií, keď v 29. min spolupráci Pančíka s Jakubkom chýbalo iba gólové zakončenie. V nadstavenom čase prvého polčasu mohol po chybe Staňa skórovať Jakubko. Artmedia si prvú vážnejšiu šancu vypracovala tesne pred polčasovým hvizdom, keď Kozák vysunul centrom Vaščáka, no ten pálil nad bránku. Koncovka bola slabinou oboch mužstiev, za prvý polčas hráči nevystrelili medzi žrde. Až na začiatku druhého polčasu sa odhodlal Bažík spoza šestnástky, no tečovaná strela brankárovi hostí nenarobila výrazné problémy. Skóre sa menilo až v 49. min. Na Pančíkov center nabehol Semeník a zoči-voči Kamenárovi mieril hlavou pod brvno. V 56. min našiel Bažík Semeníka, ktorý z pravej strany vnikol do šestnástky a trafil presne k ľavej žrdi – 2:0. Druhý inkasovaný gól na chvíľu prebudil hráčov Artmedie. V 65. min sa do dobrej pozície dostal Gajdoš, no domáci gólman mu loptu vyrazil spod nôh. Pri tomto zákroku sa však zranil na tvári a musel ho nahradil Boroš. V 71. min udreli domáci – Pečovského center k vzdialenejšej žrdi mohol využiť Semeník, no vyznamenal sa Kamenár. Dukla tlačila, dvakrát sa nepresadil Jakubko. V 78. min Pečovský hlavou rozvlnil sieť bránky hostí, no gól pre ofsajd rozhodcovia neuznali, čo výrazne rozhnevalo domáceho trénera Daněka. V 80. min zdiaľky skúšal striedajúceho gólmana Dukly Tchuř, no mieril nad brvno. Posledný úder hosťom zasadil v 87. min Bažík, ktorý sa pohral s obranou Artmedie, narazil si loptu s Pančíkom a upravil na konečných 3:0.

Václav Daněk (tréner B. Bystrice): „Veľmi som sa obával tohto stretnutia, zrejme žiadne mužstvo v slovenskej lige nehralo zápas po 48 hodinách od predchádzajúceho zápasu. Na hráčoch to bolo poznať prvých desať minút, no potom sa dostali do tempa. Príkladne bojovali, hrali agresívne a vytvorili si niekoľko šancí. Cez prestávku som ich nabádal, aby v útočnej hre pokračovali, že gól musí prísť. Prelomil to Semeník. Víťazstvo je zaslúžené.“
Vladimír Weiss (tréner Artmedie): „Dukla vyhrala zaslúžene, podali sme veľmi zlý výkon. Burák s Kotulom sa predviedli ako v okresnej futbalovej súťaži. Som sklamaný z prístupu hráčov, zrejme sa prejavila oslava po postupe do Ligy majstrov. Neviem si to vysvetliť, vyvodíme z tohto zápasu dôsledky, no zostane to v kabíne.“