Prvá trofej pre Real. Madridčania si poradili s Frankfurtom

Futbalisti Realu Madrid získali piatykrát v histórii Superpohár UEFA.

10.08.2022 22:57 , aktualizované: 23:03
David Alaba Foto: ,
Obranca Realu Madrid David Alaba sa teší z úvodného gólu do siete Frankfurtu.

Úradujúci šampióni Ligy majstrov zdolali v stredu na Olympijskom štadióne v Helsinkách víťaza Európskej ligy Eintracht Frankfurt 2:0. Gólmi o tom rozhodli David Alaba v prvom a Karim Benzema v druhom polčase.

Real predtým uspel v súboji o európsky Superpohár aj v rokoch 2002, 2014, 2016, 2017 a s piatimi triumfami sa na čele historickej tabuľky vyrovnal Barcelone a milánskemu AC. Frankfurt vo svojej premiérovej účasti nevyužil šancu stať sa 25. klubom na listine víťazov.

Vlani túto trofej získala Chelsea po jedenástkovom rozstrele s Villarrealom. Španielske kluby sú v doterajšej štatistike víťazov najúspešnejšie v Európe – Superpohár získali 16-krát (Barcelona a Real Madrid po 5, Atletico Madrid 3, Valencia 2, Sevilla 1).

Superpohár UEFA 2022 (Olympijský štadión v Helsinkách):
Real Madrid – Eintracht Frankfurt 2:0 (1:0)
Góly: 37. Alaba, 65. Benzema. Rozhodovali: Oliver – Burt, Bennett (všetci Angl.), ŽK: Alario (Eintracht), 36.000 divákov
Real Madrid: Courtois – Carvajal (85. Rüdiger), Militao, Alaba, Mendy – Casemiro – Modrič (66. Rodrygo), Kroos (85. Tchouameni) – Valverde (76. Camavinga), Benzema, Vinicius Junior (85. Ceballos)
Eintracht Frankfurt: Trapp – Toure (70. Alario), Tuta, N'Dicka – Knauff, Rode (58. Götze), Sow, Lenz – Lindström (58. Kolo Muani), Kamada – Borre

Kouč Realu postavil rovnakú základnú jedenástku, aká hrala v máji vo finále Ligy majstrov v Paríži, Frankfurt nastúpil od začiatku bez Götzeho.

Športoví hriešnici chodili do basy za kadečo Fotogaléria - 16 fotiek Všetky fotky
Bob Hewitt, austrálsky tenista, ktorý neskôr...

Po opatrnom úvode sa ako prvý dostal do veľkej šance Frankfurt – Kamada sa v 14. minúte ocitol po prienikovej prihrávke za obranou súpera, no krížnou strelou neprekvapil Courtoisa.

Už o tri minúty neskôr bol veľmi blízko ku gólu na druhej strane Real, keď kombináciu už do prázdnej bránky zakončoval Vinicius Junior, no brankára Trappa pred čiarou v poslednej chvíli zastúpil obranca Tuta. V polovici prvého dejstva musel Courtois opäť zasiahnuť, tentoraz pri pokuse Knauffa.

Eintracht prehustil stred poľa a aj vďaka pozornej defenzíve nepúšťal favorita do streleckých príležitostí.

To platilo až do 37. minúty, keď najprv Trapp musel vytlačiť mimo bránky krížny prízemný pokus Viniciusa Juniora a po následnom rohu a priťuknutí Casemira z bránkovej čiary otvoril pohodlne do odkrytej bránky skóre Alaba – 1:0.

Real Madrid - Frankfurt Čítajte viac ONLINE: Real Madrid zdolal Frankfurt 2:0

Pred prestávkou ešte mohol zvýšiť náskok svojho tímu Benzema, z dvanástich metrov však netrafil bránku.

Desať minút po zmene strán bol opäť v permanencii frankfurtský brankár Trapp, ktorý aj so šťastím zneškodnil pokus Viniciusa Juniora z nebezpečnej pozície.

Real kontroloval vývoj, Frankfurt sa zasa snažil oživiť hru dvojnásobným striedaním po necelej hodine hry, po ktorom sa namiesto kapitána Rodeho dostal na ihrisko aj Götze.

O chvíľu neskôr však nemecký tím takmer inkasoval, po strele Casemira spoza šestnástky ho však od gólu zachránilo brvno Trappovej bránky.

Pavel Kováč, Oumar Diaby Čítajte viac Olympiakos? Životný krok. Keď to však nešlo, lietali kamene

V 64. minúte nechala obrana Realu príliš veľa priestoru Knauffovi, ktorý vnikol do šestnástky a preveril pozornosť Courtoisa.

Udrelo však vzápätí na druhej strane – Vinicius Junior dostal dlhý pas na ľavé krídlo, prihrávkou našiel v šestnástke Benzemu a ten z prvej strelou do stredu bránky zvýšil na 2:0.

Frankfurt sa vo zvyšku duelu ešte snažil výraznejšou aktivitou zdramatizovať koncovku, ale ani raz nenašiel recept na prekonanie obrany súpera.