Slovenský vicemajster dostal príučku, Trnava vyučovala

Futbalisti MFK Ružomberok prehrali v prvom zápase 2. predkola Európskej konferenčnej ligy s Rigou FC jasne 0:3.

21.07.2022 20:18
SR Futbal EKL 2.Predkolo Zápas Prvý Ružomberok... Foto: ,
Lukáš Fabiš (Ružomberok) a Douglas Aurélio (Riga) bojujú o loptu počas prvého zápasu 2. predkola Európskej konferenčnej ligy MFK Ružomberok - Riga FC.
debata (3)

Odveta je na programe 28. júla v Lotyšsku. Na víťaza slovensko-lotyšskej konfrontácie čaká v 3. predkole portugalský tím Gil Vicente.

Darilo sa Spartaku Trnava. Víťaz Slovenského pohára vyhral v 2. predkole EKL nad waleským Newtownom suverénne 4:1.

1. zápas 2. predkola EKL

MFK Ružomberok – FC Riga 0:3 (0:2)
Góly: 43. Torres, 45. Soisalo, 50. Aurelio, ŽK: Bergqvist, Rangel, Dulanto, Ngom (všetci Riga). Rozhodoval: Nuza (Kos.), 2757 divákov.
Ružomberok: Krajčírik – Fabiš (74. Morong), Maslo, Mojžiš, Madleňák – Luterán (46. Malý) – Tučný (58. Gerec), Kochan (58. Domonkos), Lichý, Regáli – Bobček (89. Kelemen)
Riga: Purinš – Ngonda, Dulanto, Bergqvist, Jurkovskis – Torres (46. Rangel), Vakulko, Soisalo (90.+2 Petersons) – Babec (80. Kendyš), Aurelio (80. Ngom) – Gabriel Ramos (87. Barnes)

Do zápasu vstúpil aktívnejšie tretí tím lotyšskej ligy. Riga mala už v 3. minúte obrovskú príležitosť na otvorenie skóre, keď si Torres v hĺbke šestnástky zasekol Masla, no Krajčírik mu dobre zmenšil strelecký uhol a jeho pokus vyrazil.

Po slabšom vstupe do zápasu sa ružomberskí hráči postupne osmelili a získali na ihrisku prevahu. Prvýkrát vážne pohrozili v 22. minúte, Regáli poslal pred bránku Rigy nebezpečný center a Bobčekovi chýbalo iba pár centimetrov, aby naň dosiahol. Po následnom rohovom kope sa Bobček oprel do lopty, Purinša zachránila pravá žrď.

fff Čítajte viac Zápas Trnava - Newtown sme sledovali online

Na opačnej strane domáci tŕpli pri strele Jurkovskisa, ktorý z diaľky tesne minul bránku. Rižanom vyšiel záver prvého polčasu, v ktorom vyškolili súpera z efektivity. V 43. minúte Gabriel Ramos vysunul kolmicou Torresa a ten popri Krajčírikovi poslal loptu do siete – 0:1.

Náskok hostí zdvojnásobil ešte do prestávky krížnou strelou Soisalo, ktorý mal dostatok priestoru na presné zakončenie – 0:2.

Tretí gól mohol krátko po vstupe do druhého polčasu pridať striedajúci Rangel, hlavičkoval tesne nad brvno. Čo sa nepodarilo jemu, dokázal o dve minúty jeho spoluhráč Aurelio – 0:3. Na Ružomberčanov padla po troch inkasovaných góloch „deka“, nevedeli sa dostať k ucelenejšej kombinácii.

Hostia si pohodlne kontrolovali lichotivý náskok, ktorý ešte mohol zvýšiť Rangel, no lopte po jeho strele stálo v ceste brvno Krajčírikovej bránky. Až v záverečnej štvrťhodine sa dostali k slovu domáci, ale ich snaha aspoň o zmiernenie prehry bola platonická a k úspechu neviedla.

Trnavu potiahol Yusuf

Pod triumf Trnavy, víťaza Slovenského pohára, sa najviac podpísal autor hetriku Bamidele Yusuf, ktorý strelil tri góly už v prvom polčase.

Odveta vo Walese je na programe vo štvrtok 28. júla o 19.00 SELČ. Na víťaza čaká postupujúci z dvojzápasu Raków Čenstochová – FC Astana.

FC Spartak Trnava – AFC Newtown 4:1 (3:1)
Góly: 17., 41. a 44. Yusuf, 75. Iván – 23. Cowans, ŽK: Štetina – M. Jones, Walker. Rozhodoval: Bilbija (BaH), 5247 divákov.
Spartak: Takáč – Koštrna, Štetina, Čurma, Mikovič (68. Bolaji) – Savvidis – Iván, Procházka (46. Paur), Štefánik (46. Bukata), Yusuf (60. Azevedo) – Ristovski (60. Boateng)
Newtown: D. Jones – C. Williams, Sears, Sutton, Roberts, M. Jones (73. Ismail) – G. Hughes, Cowans (73. Rushton), Walker – Robles (73. Wharthon), A. Williams (90. Hesden)

Aktívnejšie začali prekvapujúco hostia z Walesu, do trnavskej šestnástky leteli tri nepríjemné centre, výraznejšie ohrozenie bránky však neznamenali. „Andeli“ pohrozili výrazne prvýkrát v 10. minúte, po Ivánovej akcii vypálil Procházka do miest, kde stál brankár hostí David Jones.

Po štvrťhodine sa k strele zvnútra šestnástky dostal Bamidele Yusuf, obrana však jeho zakončenie zblokovala. V 17. minúte sa už nigérijský krídelník v službách Spartaka dočkal, Iván mu posadil center na hlavu a Yusuf z päťky trafil do siete – 1:0.

Ďalší gól mohol pridať Iván, v pokutovom území si prebral loptu, no trafil tesne vedľa. V 23. minúte hostia z ničoho nič vyrovnali. Stopér Čurma si prihrávkou pomohol k brankárovi Takáčovi, tomu lopta odskočila pred dobiedzajúceho Cowansa, ktorý sa jej zmocnil a do odkrytej bránky skóroval.

Futbalista Trnavy Bamidele Yusuf sa teší po... Foto: TASR, Lukáš Grinaj
SR Futbal EKL 2.Predkolo Zápas Prvý TTX Futbalista Trnavy Bamidele Yusuf sa teší po strelení hetriku v zápase 2. predkola Európskej konferenčnej ligy FC Spartak Trnava - Newtown AFC.

Misky váh mohol na trnavskú stranu nakloniť aktívny Iván, dobre si nabehol na pas Procházku, prehodil si loptu na ľavačku, no do strely nedal potrebný dôraz a Jones si s jeho pokusom poradil. O pár momentov neskôr po rýchlej kontre „andelov“ vypálil rovnaký hráč už dôraznejšie, lenže tentoraz nepresne. Trnava sa opäť ujala vedenia v 41. minúte.

Štefánik vyzval ku skórovaniu Bamideleho Yusufa a ten strelou po zemi zaskočil brankára súpera – 2:1. Krídelník Spartaka uzavrel v 44. minúte svoj hetrik.

Nepresnú rozohrávku brankára D. Jonesa zachytil 35 metrov od bránky Ristovski, pohotovo vysunul do gólovej šance netradične z pravej strany nabiehajúceho Bamideleho Yusufa a ten chladnokrvne pridal tretí gól Trnavy – 3:1.

Cez prestávku tréner Gašparík stiahol z ihriska stredových hráčov Procházku so Štefánikom a nahradil ich dvojicou Bukata a Paur. Domáci sa hneď po návrate z kabín zahryzli do súpera a po Yusufovej „jedovke“ musel waleský brankár zasiahnuť.

Gábor Kubatov Čítajte viac Majiteľ Fradi reaguje na prehru. Z jeho slov srší obrovská nadutosť

Ďalšiu dobrú šancu mal Koštrna, pred bránkou chcel ešte prihrať, no D. Jones jeho úmysel prečítal a loptu zachytil. V 67. minúte mali Trnavčania dve veľké šance. Bukata dlhým pasom poslal do šprintu Ivána, ten z prvej posunul loptu z pravej strany pred bránku, no nabiehajúcemu Paurovi zlikvidoval zakončenie D. Jones.

Waleský brankár sa vytiahol aj o pár sekúnd neskôr, keď sa do šestnástky prešmykol Boateng, gólovo sa však nepresadil, rovnako ako o pár momentov neskôr zo vzdušného priestoru. V 75. minúte sa dočkal gólovej odmeny za výkon Iván.

Po Koštrnovom dlhom pase utiekol obrancovi a D. Jonesovi nedal šancu – 4:1. Trnavské víťazstvo mohlo byť ešte vyššie, Bukata vyslal „jedovku“ na D. Jonesa a Čurma nepremenil dorážku. V samom závere mali tutovky na kopačke Boateng a po ňom i Azevedo, ani oni sa však do streleckých štatistík nezapísali.

Ďalšie zápasy 2. predkolo EKL 2022/2023

Aris Limassol – Neftči Baku 2:0 (0:0) /J. Szöke (Aris) odohral celý zápas/, CFR Kluž – Inter Escaldes 3:0 (2:0), Hapoel Beer Ševa – Dinamo Minsk 2:1 (1:0), Basaksehir Istanbul – Maccabi Netanya 1:1 (0:1), Racing FC Union – Čukarički Belehrad 1:4 (1:2), Aris Solún – FK Gomeľ 5:1 (3:1), OSK Sepsi – Olimpija Ľubľana 3:1 (1:1), FK Suduva Marijampole – FF Viborg 0:1 (0:0), Pogoň Štetín – Bröndby Kodaň 1:1 (0:1), Sparta Praha – FK Viking 0:0 /D. Holec odchytal a D. Hancko odohral celý zápas, L. Haraslín (všetci Sparta) hral do 64. min/, Gzira United – Radnički Niš 2:2 (0:1), Rapid Viedeň – Lechia Gdansk 0:0 /M. Koscelník (Rapid) hral do 61. min a dostal ŽK – D. Kuciak (Lechia) odchytal celý zápas/, FC St Joseph’s – Slavia Praha 0:4 (0:3) /I. Schranz (Slavia) bol na lavičke náhradníkov/, Vorskla Poltava – AIK Štokholm 3:2 (2:2), Levski Sofia – PAOK Solún 2:0 (2:0), MOL Fehérvár – FK Gabala 4:1 (0:0), B36 Tórshavn – FC Tre Fiori 1:0 (0:0), FC Bazilej – FC Crusaders 2:0 (1:0), Royal Antverpy – FK Drita 0:0, FC Petrocub – FK Laci 0:0, Ararat Armenia – Paide Linnameeskond 0:0, FK Valmiera – Škendija Tetovo 1:2 (1:1), FK Makedonija – CSKA Sofia 0:0, Saburtalo Tbilisi – FCSB 1:0, SJK Seinäjoki – SK Lilleström 0:1 (0:0), FC Koper – FC Vaduz 0:1 (0:0), FK Molde – IF Elfsborg 4:1 (0:1), KuPS Kuopio – Milsami Orhei 2:2 (0:0), FK Zirä – Maccabi Tel Aviv 0:3 (0:2), Lech Poznaň – Dinamo Batumi 5:0 (3:0) /Ľ. Šatka (Lech) hral do 67. min/, FC Kyzylžar – NK Osijek 1:2 (0:0), Kajrat Almaty – FC Kisvárda 0:1 (0:0), Tobol Kostanaj – Lincoln Red Imps 2:0 (0:0), FK Liepaja – Young Boys Bern 0:1 (0:0)