Barcelona hasí oheň. Na ihrisku aj v peňaženke

Otočiť kormidlo, vyhrabať sa z dlhov, napraviť pošramotenú reputáciu. A v neposlednom rade - so cťou dohrať Ligu majstrov.

09.03.2021 14:00
Lionel Messi Foto: ,
Lionel Messi so spoluhráčmi z Barcelony.
debata

Futbalová Barcelona má za sebou turbulentný víkend. Sobotňajšie ligové víťazstvo 2:0 nad Osasunou síce fanúšikov potešilo, no trend bude udávať rozhodnutie z nedele.

Viac ako 55-tisíc členov katalánskeho klubu si zvolilo za prezidenta Joana Laportu. Muža, ktorý už raz v horúcom kresle sedel (2003–2010) a ktorý priviedol na scénu najlepšieho hráča v dejinách mužstva – Lionela Messiho.

Úloha je zrejmá: finančne otrasený klub postaviť na zdravé nohy a udržať to najcennejšie.

Rodáka z argentínskeho Rosaria, ktorý sa už niekoľkokrát nechal počuť, že v lete odíde. Katalánci niekoľko mesiacov hlásia veľké finančné problémy.

Joan Laporta, staronový prezident FC Barcelona. Foto: SITA/AP, Joan Monfort
Joan Laporta Joan Laporta, staronový prezident FC Barcelona.

Zamestnanci klubu majú najštedrejšie výplatné pásky v Európe, no kvôli pandémii im ich museli výrazne skresať.

„Tento tzv. superklub je v skutočnosti veľmi slabo manažovaný. Mašina na pálenie peňazí, ktorá sa ani za desaťročie neuveriteľného rastu nepriblížila k udržateľnému obchodnému modelu,“ označil slávnu organizáciu Christian Seifert, výkonný riaditeľ Bundesligy.

Na obranu Barcelony: nemecký funkcionár sa rovnako kriticky vyjadroval aj o fungovaní Realu Madrid.

Čo to pre Laportu znamená? Že sa musí popasovať s dvojitou výzvou naraz. Udržať zadĺžený klub nad vodou a zároveň zostať konkurencieschopný.

Alebo si nebodaj myslíte, že mu fanúšikovia odpustia podpriemerné výsledky pod zámienkou finančného ozdravovania?

Haló, toto je Barcelona! Byť horší ako Real sa neodpúšťa, popasovať sa s európskymi gigantmi v rukách ruských oligarchov, amerických miliardárov či arabských šejkov je tiež akousi nepísanou povinnosťou.

Španieli však nemajú takýto luxus. Laporta sa preto bude musieť rozhodnúť, či pokračovať v pláne na získanie 250 miliónov eur predajom akcií externým investorom. Mimochodom, fanúšikovia s členskou kartičkou by takýto obchod niesli ťažko.

10. Tulio Maravilha (Brazília) - 575 gólov,...
9. Uwe Seeler (Nemecko) - 580 gólov, presný...
+78. Ferenc Deák (Maďarsko) - 590 gólov, presný...

Rovnako ako odchod Messiho. S jeho letným „adiós“ to vyzeralo už ako hotová záležitosť. Laporta však môže všetko zvrátiť.

S Messim dobre vychádza a aj samotný Argentínčan bol v nedeľu pri volebnej urne. „Messi miluje Barcelonu,“ povedal ako prvé 58-ročný funkcionár fanúšikom.

„Sme veľká rodina, veľký klub s najlepším hráčom na svete,“ odkázal.

Mať na starosti miliardovú organizáciu nemusí byť až také terno, ako sa zdá. Barcelona má svoje problémy.

A to, že v stredu sa najskôr rozlúči s Ligou majstrov, je jedným z tých menších. Katalánci vycestujú na osemfinálovú odvetu najprestížnejšej klubovej súťaže do Paríža.

Pred tromi týždňami mu doma podľahli 1:4 a iba zázračný výsledok ich môže posunúť do najlepšej osmičky.

„Každý zápas je iný, ale som realista. Nebudem klamať, po domácej prehre sú naše šance na postup veľmi malé. Streliť PSG štyri góly na jeho pôde a ani raz neinkasovať, to by bol výsledok z ríše snov,“ priznáva tréner Barcelony Ronald Koeman.

„Poďme tam a uvidíme, či to dokážeme otočiť,“ hecuje Laporta pred ostro sledovaným duelom.

V tom druhom vyzve trápiaci sa Liverpool Lipsko.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #fc barcelona #Lionel Messi #Joan Laporta
Flowers