B. Bystrica prehrala s Benfikou 0:2,s Pohárom UEFA sa lúči

Futbalisti Dukly Banská Bystrica prehrali v odvetnom zápase 1. kola Pohára UEFA na lisabonskom Estadio da Luz s domácou Benfikou 0:2 a zo súťaže vypadli. Favorit napriek náskoku 3:0 z prvého zápasu od začiatku zapol na plný plyn - skóre otvoril už v 12. minúte Zlatko Zahovič a druhý gól pridal o štyri minúty neskôr Nuno Gomes. V ďalšom priebehu už Benfica kontrolovala náskok.

30.09.2004 22:53

Odvetný zápas 1. kola Pohára UEFA

• Benfica Lisabon – Dukla Banská Bystrica 2:0 (2:0)

Góly:
    12. Zahovič, 16. Nuno Gomes. Rozhodovali: Leuba – Barraud, Cuhat (všetci Švajč.), ŽK: Argel – Leitner, 10 000 divákov

• Benfica: Quim – Amoreirinha, Luisao, Argel, Dos Santos – Petit (46. Everson), Paulo Almeida – Geovanni, Zahovič (74. Carlitos), Simao Sabrosa (63. Bruno Aguiar) – Nuno Gomes
  • Dukla: Zajac – F. Kunzo (66. Pečovský), Dzúrik, Kentoš, Leitner – Ľ. Vyskoč, Veselý, Svintek (87. Kulík), Pančík – Sovič – Jakubko

Prvý zápas 3:0, postúpila Benfica

Tréner Benfiky Giovanni Trapattoni poslal na trávnik napriek pôvodným predpokladom to najlepšie, čo mal k dispozícii a domáci od úvodných minút zatlačili svojho súpera. Prvú vážnejšiu strelu však vyslal medzi žrde ľavý obranca Dukly Leitner, Quim vyrazil loptu na roh. Hostia z neho nič nevyťažili a čoskoro rovnaká štandardná situácia na druhej strane zaváňala gólom. Petit poslal center na hlavu Luisaa, slovenského zástupcu podržal brankár Zajac.

V 13. min však Banskobystričania prišli v strede poľa o loptu, Simao vysunul Zahoviča, ktorý umiestnenou strelou k ľavej žrdi otvoril skóre. Už o päť minút centroval Geovanni a hlavičku Nuna Gomesa zastavil Zajac až tesne za bránkovou čiarou – 2:0. Pre domáceho útočníka to bol jubilejný stý gól v drese Benfiky. Portugalské mužstvo pod dojmom náskoku poľavilo a sľubné príležitosti si vypracovali aj hostia. V 26. min si Jakubko vo výhodnej pozícii nespracoval loptu a následná strela Veselého letela mimo Quimovej bránky. Tesne pred odchodom do šatní chcel zmeniť skóre Simao. Jeho strieľaný center však dvaja spoluhráči minuli a onedlho sám kapitán Benfiky po rýchlej kombinácii z 10 m koncovku nezvládol.

Aj druhý polčas sa začal náporom Benfiky. V 48. min sa Zahovič objavil sám pred Zajacom, ale vystrelil slabo do stredu bránky. Rovnakú šancu pripravil Sovič pätičkou Jakubkovi, no rozhodcovia akciu zastavili pre ofsajd. V 61. min mal po krásnom prepustení Nuna Gomesa ďalšiu tutovku Zahovič a Zajac opäť zachránil. Gólman hostí si poradil aj s prudkým pokusom Eversona. V závere sa už len dohrávalo, domáci kontrolovali dvojgólový náskok a svoje jednoznačné víťazstvo 5:0 v súčte oboch stretnutí.

Ladislav Molnár (tréner Dukly): „Po prvom vzájomnom zápase chýbal dnešnému stretnutiu ten správny pohárový náboj. Myslím si, že moji zverenci podali v oboch dueloch sympatický a snaživý výkon na hranici svojich možností. Žiaľ, rozdiel v kvalite hovorí v prospech Benfiky. Vzhľadom na silu súpera sme museli myslieť v prvom rade na defenzívu, ale domáci okamžite využili dve naše chyby na strelenie gólov a prakticky bolo rozhodnuté. Priznám sa, že v tomto momente som mal na lavičke rôzne pocity. Nechceli sme však hru otvoriť. Vypracovali sme si dve- tri dobré šance, no bez gólového efektu. Ak by sme mali takých efektívnych futbalistov ako Benfica, nehrali by v našej, ale v portugalskej lige. Benfike prajem veľa šťastia a víťazné finále Pohára UEFA.“

Giovanni Trapattoni (tréner Benfiky): „Pred zápasom som hovoril o troch cieľoch – víťazstve, dobrom výkone a o tom, aby hráči, ktorí majú menej príležitostí, získali sebavedomie. Všetko sa nám splnilo. Mali sme dosť šancí, vyhrali sme zaslúžene. Stáva sa, že príležitosti zostanú nevyužité, no dôležité je využiť ich. Za priaznivého stavu 2:0 sme úmyselne v niektorých fázach znížili tempo, aby sa moji zverenci pred nedeľňajším ligovým súbojom s Guimaraesom neunavili.“

Sumáre ostatných štvrtkových odviet 1. kola.

Hráčov Dukly prirovnali k japonským turistom.