Žilina zdolala Loveč 3:1 a je v play-off Ligy majstrov

Futbalisti úradujúceho slovenského šampióna MŠK Žilina zvíťazili v odvetnom zápase 3. predkola Ligy majstrov 2010/2011 nad Litexom Loveč 3:1 a postúpili do ďalšej fázy súťaže. Zverenci trénera Pavla Hapala po sľubnej remíze 1:1 v Bulharsku využili domáce prostredie a majú istotu, že na jeseň ich čaká ďalších osem vystúpení na medzinárodnej scéne.

04.08.2010 21:27 , aktualizované: 22:34
Žilina Loveč 8 Foto:
Žilinská gólová radosť.
debata (19)

Liga majstrov – 3. predkolo – odveta:

MŠK Žilina – PFC Litex Loveč 3:1 (0:0) – 1. zápas 1:1, postúpila Žilina

• Góly: 52. Rilke, 70. Oravec, 84. Ceesay – 50. Sandrinho. Rozhodovali: Einwaller – Heim, Staudinger (všetci Rak.), ŽK: Bodurov, Popov, Niflore, Jelenkovič, Berberovič, ČK: 54. Popov (po druhej ŽK), 8123 divákov
  • MŠK Žilina: Dúbravka – Guldan, Pečalka, Šourek, Mráz – Rilke (81. Poliaček), Bello, Jež, Majtán (63. Zošák) – Ceesay (90.+2 Fótyik), O­ravec
  • Litex: Galatto – Berberovič, Bodurov, Nikolov, Zanev – Jelenkovič, Sandrinho – Popov, Janev (61. Wellington), G. Milanov – Niflore (66. Bratu)

Úvodná štvrťhodina priniesla obojstranné taktické manévre a málo futbalovej krásy. Viac sa snažili vysúvať do útoku hostia, ale vypracovali si len štandardné situácie z väčších vzdialeností od žilinskej bránky. Prvú strelu do priestoru žrdí vyslal v 19. minúte Jež, ale dobre zatočený priamy kop žilinského kapitána zlikvidoval pozorný Galatto. Na druhej strane sa z 20 metrov oprel do lopty Sandrinho, ktorého štipľavú strelu chytil Dúbravka elegantne do koša. Nasledoval bleskový brejk „šošonov“ – v šestnástke súpera sa predieral do šance Ceesay, vysokého Gambijčana zastavil len za cenu faulu Bodurov a rozhodca bez váhania fúkol do píšťalky. Loptu na biely bod si postavil Jež, mieril do pravého horného rohu, ale jeho pokus Galatto bravúrne vyškriabal.

Brankár Litexu Rodrigo Galatto likviduje... Foto: ČTK
Žilina Loveč 4 Brankár Litexu Rodrigo Galatto likviduje pokutový kop.

Žilinčanov však tento moment negatívne nepoznačil. V poli boli naďalej aktívnejší a v útoku nebezpečnejší ako súper. Príkladom bola hlavička Pečalku po nacvičenom signáli z rohového kopu, ktorú defenzíva hostí aj so šťastím odvrátila. Záver prvého polčasu patril dvom mikrosúbojom Dúbravka – Popov a v oboch ťahal za kratší koniec povrazu Bulhar. Kapitán Litexu najskôr v 38. minúte natiahol strelou z 18 metrov brankára „žlto-zelených“, ktorý loptu končekmi prstov vyrazil na roh a o päť minút neskôr zlikvidoval aj prízemnú strelu toho istého hráča.

Strelecký pokus Tomáša Oravca. Foto: TASR
Žilina Loveč 3 Strelecký pokus Tomáša Oravca.

V 50. minúte hostia nečakane udreli. Sandrinho prešiel cez Ceesaya, prenikol úplne voľným stredom ihriska a jeho strela z vyše 20 metrov uviazla presne pri pravej žrdi – 0:1. Odpoveď Žiliny však na seba nenechala dlho čakať. Pri postrannej čiare sa skvele uvoľnil Pečalka, prudkou strieľanou prihrávkou našiel Rilkeho, ktorý z pár krokov usmernil loptu do bránky a vyrovnal na 1:1. Studená sprcha zaliala hostí v 54. minúte, keď po druhej žltej karte musel „opustiť palubu“ Litexu kapitán Popov za stavu, ktorý v tej chvíli posúval zápas do predĺženia. Žilinčania však chceli rozhodnúť už v riadnom hracom čase a k postupu sa priblížili v 70. minúte. Gólovú akciu začal Ceesay, ktorý individuálne prenikol z uhla cez dvoch hráčov, jeho zblokovaný pokus sa odrazil k Oravcovi a útočník MŠK zblízka rozvlnil sieť – 2:1. V 78. minúte mohli misky váh na svoju stranu preklopiť hostia, ale Zanevova hlavička v dobrej pozícii išla len do bočnej siete. V 84. minúte napokon zatĺkol klinec do rakvy bulharského majstra Ceesay, ktorý zoči-voči Galattovi nezaváhal a napálil loptu k žrdi – 3:1. V oslavnej nálade si už „žlto-zelení“ zaslúžený postup ustrážili.

Radosť hráčov Žiliny. Foto: TASR
Žilina Loveč 9 Radosť hráčov Žiliny.

Meno súpera vo 4. predkole LM sa v tábore 5-násobného slovenského šampióna dozvedia v piatok na žrebovaní vo švajčiarskom Nyone. V prípade, že by v play off európskeho pohára číslo jeden Žilina neuspela, automaticky sa kvalifikuje do skupinovej fázy Európskej ligy. Prvé zápasy 4. predkola Ligy majstrov (play off) sú na programe 17./18. augusta, odvety 24./25. augusta. Termín prvých zápasov rovnakej fázy Európskej ligy je 19. august, odvety sa hrajú o týždeň 26. augusta.

Angel Červenkov (tréner Litexu Loveč): „Videli sme veľmi zaujímavý zápas, v ktorom bolo veľa gólových príležitostí na oboch stranách. Žiaľ, moje mužstvo nedokázalo zužitkovať to, že sa ujalo vedenia. Súper rýchlo vyrovnal. Potom sme opäť inkasovali, oba tieto góly sa zrodili po našich chybách v obrane. Žiaľ, napriek dobrej hre, ktorú sme ukázali, sme prehrali a do ďalšej fázy postúpila Žilina. Podľa môjho názoru červená karta pre Popova dosť ovplyvnila priebeh zápasu.“

Pavel Hapal (tréner Žiliny): „Som spokojný, že sa nám podarilo postúpiť v krásnej diváckej kulise. Bol to náročný zápas, Loveč dokázal, že má výborne technicky vybavené mužstvo. V prvej polovici sme boli nervózni, svedčí o tom nepremenený pokutový kop. Opäť sme v zápase prehrávali, ale morálka mužstva je vysoká, čoho dôkazom je fakt, že sa nám podarilo otočiť skóre v náš prospech. Stretnutie ovplyvnila červená karta, súper musel hrať s desiatimi hráčmi a my sme mali viac priestoru. Ďalším dôležitým faktorom zápasu bolo, že sa nám podarilo rýchlo vyrovnať.“

Róbert Jež (kapitán Žiliny): „Postup bol náš sen. Účasť v skupinovej fáze európskych pohárov už máme istú, teraz to už môžeme len vylepšiť a pobiť sa o postup do skupinovej fázy Ligy majstrov. Na jedenástku sme boli určení dvaja – ja a Tomáš Majtán. Veril som si, inak by som ju kopať nešiel. Pozrel som sa na Tomáša a zobral som to na seba. Chcel som ju kopnúť do stredu, ale na poslednú chvíľu som to zmenil, lebo všetky penalty som vždy kopával len do tej jednej strany. Bola to moja chyba. Asi som to mal predsa len skúsiť strelou do stredu bránky. Hlavou mi prebehlo všeličo, ale som rád, že sme tento zápas napokon vyhrali.“

Tomáš Oravec (vpravo) zo Žiliny a Nikolaj...
Momodou Cessay (Žilina) padá medzi hráčmi...