Česť zachránila Slavia. Sparta na San Sire bez šance, Liberec schytal debakel

Futbalisti SSC Neapol získali prvé body v F-skupine Európskej ligy. Vo štvrtkovom stretnutí 2. kola uspeli na pôde Realu Sociedad San Sebastian 1:0, slovenský reprezentačný stredopoliar Stanislav Lobotka hral v ich farbách do 61. minúty.

29.10.2020 21:01
Peter Olayinka Foto: ,
Peter Olayinka dáva víťazný gól Slavie proti Leverkusenu.

Neapolčania potrebovali zabodovať po tom, ako v úvodnom vystúpení podľahli AZ Alkmaar (0:1). Po bezgólovom prvom polčase sa im podarilo otvoriť skóre v 56. minúte, keď Matteo Politano napriahol spoza šestnástky, jeho strelu tečoval jeden z obrancov, brankár už nemal šancu zareagovať na zmenu smeru a lopta zapadla do siete.

V nadstavenom čase videl červenú kartu po druhej žltej Victor Osimhen, no SSC už neprišiel o víťazstvo. Lobotka nastúpil v základnej zostave a rovnako ako pred týždňom striedal po vyše hodine hry, nahradil ho Dries Mertens.

Alkmaar zdolal na vlastnom štadióne HNK Rijeka 4:1 a vedie tabuľku s plným počtom 6 bodov, Neapol i San Sebastian majú tri body a Rijeka je s nulou na štvrtej priečke.

Hráči AC Miláno zvíťazili doma nad Spartou Praha 3:0. S plným počtom 6 bodov figurujú na čele H-skupiny, v ktorej ďalšom zápase OSC Lille na vlastnej pôde dotiahol dvojgólové manko a remizoval so Celticom Glasgow 2:2.

V nominácii Sparty zo zdravotných dôvodov chýbali traja Slováci, brankár Dominik Holec i obrancovia Lukáš Štetina s Dávidom Hanckom.

Favorizovaní Milánčania sa ujali vedenia v 24. minúte, keď Zlatan Ibrahimovič našiel v šestnástke Brahima Diaza, ktorý sa zbavil obrancu a prekonal aj brankára.

Hviezdny útočník AC Miláno Zlatan Ibrahimovič v... Foto: SITA/AP, Antonio Calanni
Zlatan Ibrahimovič, Ondřej Čelůstka Hviezdny útočník AC Miláno Zlatan Ibrahimovič v súboji s Ondřejom Čelůstkom.

Onedlho mohol skórovať aj sám Ibrahimovič, ale po faule na svoju osobu nepremenil jedenástku, lopta sa od brvna odrazila nad.

Domácich to z hľadiska bodového zisku nemuselo mrzieť, po zmene strán pridali poisťujúce zásahy náhradník Rafael Leao a Diogo Dalot. AC vedie tabuľku o dva body pred Lille, tretí Celtic si pripísal prvý bod a Sparta je bez bodu na poslednom mieste.

Slavia Praha vyhrala v C-skupine na domácom štadióne nad Bayerom Leverkusen 1:0. Hostia dohrávali od 22. minúty bez vylúčeného Karima Bellarabiho a úradujúci český majster ich potrestal.

65. minúte ešte Nicolae Stanciu neprekonal slovenského rodáka Lukáša Hrádeckého v bránke Leverkusenu z jedenástky ani následnej dorážky, desať minút pred koncom riadneho hracieho času však rozhodol striedajúci hrdina Peter Olayinka.

Ďalší český zástupca Slovan Liberec prehral v L-skupine na štadióne Crvenej zvezdy Belehrad vysoko 1:5. V hosťujúcom drese absolvoval celé stretnutie Martin Koscelník, ďalší slovenský stredopoliar Jakub Hromada hral do 86. minúty a útočník Lukáš Csáno sedel na lavičke náhradníkov.

Omonia Nikózia prehrala v E-skupine na svojej pôde s PSV Eindhoven 1:2. Plnú minutáž za domácich absolvoval obranca Tomáš Hubočan, do 80. minúty hral útočník Michal Ďuriš.

Lech Poznaň v zostave s obrancom Ľubomírom Šatkom prehral na pôde Glasgowa Rangers 0:1 a v D-skupine čaká na úvodný bodový zisk.

V K-skupine remizoval CSKA Moskva na vlastnom ihrisku s Dinamom Záhreb 0:0. Feyenoord Rotterdam bez zraneného útočníka Róberta Boženíka podľahol doma AC Wolfsberger prekvapujúco jasne 1:4. Hostia ťažili z hetriku Michaela Liendla aj z troch premenených jedenástok.

Prekvapenie sa zrodilo tiež na úkor Tottenhamu Hotspur, ktorý v J-skupine prehral na trávniku Royalu Antverpy 0:1. Premožiteľ fortunaligového FC DAC 1904 Dunajská Streda z 3. predkola LASK Linz zdolal doma Ludogorec Razgrad 4:3, hosťom nestačil hetrik Elvisa Manua.

C-skupina:

Slavia Praha – Bayer Leverkusen 1:0 (0:0) Gól: 80. Olayinka.

Ľ. Šatka (Lech) odohral celé stretnutie

Benfica Lisabon – Standard Liege 3:0 (0:0)
Góly: 49. a 76. Pizzi (prvý z 11 m), 66. Waldschmidt (z 11 m)

Tabuľka D-skupiny:
1. Benfica Lisabon 2 2 0 0 7:2 6
2. Glasgow Rangers 2 2 0 0 3:0 6
3. Lech Poznaň 2 0 0 2 2:5 0
4. Standard Liege 2 0 0 2 0:5 0

E-skupina:

Omonia Nikózia – PSV Eindhoven 1:2 (1:1)

F-skupina:

Real Sociedad San Sebastian – SSC Neapol 0:1 (0:0)
Gól: 56. Politano. ČK: 90.+3 Osimhen (Neapol) po 2. ŽK
S. Lobotka (Neapol) hral do 61. min

AZ Alkmaar – HNK Rijeka 4:1 (2:0)
Góly: 20. a 60. Gudmundsson, 6. Koopmeiners (z 11 m), 51. Karlsson – 72. Kulenovič

Tabuľka F-skupiny:
1. Alkmaar 2 2 0 0 5:1 6
2. Neapol 2 1 0 1 1:1 3
. San Sebastian 2 1 0 1 1:1 3
4. Rijeka 2 0 0 2 1:5 0

G-skupina:

Zorja Luhansk – Sporting Braga 1:2 (0:2)

Góly: 24. Diaz, 57. Leao, 67. Dalot
D. Holec, L. Štetina ani D. Hancko (všetci Sparta) nefigurovali v zápise o stretnutí

Sivasspor – Maccabi Tel Aviv 1:2 (0:0)
Góly: 55. Kayode – 69. Biton (z 11 m), 74. Peretz. ČK: 67. Camara (Sivasspor)

LASK Linz – Ludogorec Razgrad 4:3 (3:1)
Góly: 2. Balič, 12. Gruber, 35. Raguz, 56. Verdon (vlastný) – 15., 67. a 74. Manu (tretí z 11 m). ČK: 73. Grgič (Linz) po 2. ŽK

Royal Antverpy – Tottenham Hotspur 1:0 (1:0)

K-skupina:

Feyenoord Rotterdam – AC Wolfsberger 1:4 (0:2)
Góly: 54. Berghuis – 4., 13. a 60. Liendl (prvý a druhý z 11 m), 66. Joveljič (z 11 m)

L-skupina:

Crvena zvezda Belehrad – Slovan Liberec 5:1 (2:1)
Góly: 7. a 22. El Fardou, 50. Gajič, 67. Katai, 70. Falcinelli – 41. Matoušek M. Koscelník odohral celé stretnutie, J. Hromada hral do 86. min, L. Csano (všetci Liberec) bol na lavičke náhradníkov

KAA Gent – TSG Hoffenheim 1:4 (0:1)
Góly: 90.+3 Kleindienst – 36. Belfodil (z 11 m), 52. Grillitsch, 73. Gačinovič, 90.+4 Dabbur