Londýnske derby v Baku. Aj EL bude mať čisto anglické finále

Futbalisti londýnskeho Arsenalu sa stali prvými finalistami Európskej ligy UEFA. Po domácej výhre nad Valencia CF 3:1 vyhrali Angličania na ihrisku súpera 4:2 a suverénne postúpili do finále.

09.05.2019 22:59 , aktualizované: 23:52
APTOPIX Britain Soccer chelsea giroud Foto: ,
Martin Hinteregger z Frankfurtu bráni Olivera Girouda z FC Chelsea počas zápasu v Londýne.

Finále je na programe 29. mája v Baku, „kanonieri“ sa v ňom stretnú s mestským rivalom FC Chelsea. „The Blues“ vyradili Eintracht Frankfurt až po rozstrele zo značky 11 m.

Valencia otvorila skóre v 11. minúte, keď sa presadil Kevin Gameiro, radosť domácich však trvala iba šesť minút. Alexandre Lacazette hlavou predĺžil na Pierrea Emericka-Aubameyanga a ten vyrovnal. Po zmene strán sa hostia dostali do vedenia.

Po rýchlej kontre v 50. minúte sa k lopte dostal Lacazette a prekonal brankára Neta. O osem minút neskôr Rodrigov pokus zvnútra pokutového územia tečoval Gameiro a svojím druhým gólom v zápase vrátil domácim postupovú nádej.

Tú definitívne pochoval v 69. minúte Aubameyang, keď zužitkoval prízemný center Ainsleya Maitlanda-Nilesa. Gabonský útočník sa dočkal hetriku v 88. minúte po spolupráci so striedajúcim Henrikom Mchitarjanom.

V druhom semifinálovom zápase začala lepšie domáca Chelsea, keď sa ujala vedenia v 28. minúte zásluhou Rubena Loftusa-Cheeka. Frankfurt však v druhom polčase vyrovnal, keď sa presadil Luka Jovič a poslal duel do predĺženia.

V penaltovom rozstrele uspela napokon Chelsea. Prvýkrát v histórii sa tak stane, že finále Ligy majstrov a finále Európskej ligy obstarajú kluby z jednej krajiny.

Odvetné zápasy semifinále EL

FC Valencia – FC Arsenal 2:4 (1:1) – prvý zápas: 1:3, postúpil Arsenal
Góly: 11. a 58. Gameiro – 17., 69. a 88. Aubameyang, 50. Lacazette. Rozhodoval: Makkelie (Hol.), ŽK: Garay, Gaya – Özil
Valencia: Neto – Piccini (56. Soler), Garay, Gabriel, Gaya – Wass, Parejo, Coquelin, Guedes (72. Torres) – Rodrigo (72. Mina), Gameiro
Arsenal: Čech – Monreal, Sokratis, Koscielny – Maitland-Niles, Xhaka, Torreira (80. Guendouzi), Kolašinac (71. Mustafi) – Özil (62. Mchitarjan) – Lacazette, Aubameyang

Chelsea Londýn – Eintracht Frankfurt 1:1 po predĺžení (1:1, 1:0), na pokutové kopy: 4:3 – prvý zápas 1:1, postúpila Chelsea
Góly: 28. Loftus-Cheek – 49. Jovič, rozhodoval: Ovidiu Hategan (Rum.)
Pokutové kopy: Haller – 0:1, Barkley – 1:1, Jovič – 1:2, Azpilicueta – nepremenil, J. de Guzmán – 1:3, Jorginho – 2:3, Hinteregger – nepremenil, D. Luíz – 3:3, Paciencia – nepremenil, E. Hazard – 4:3