Plzeň nezvládla odvetu v Záhrebe a končí. Slavia šokovala hladkou výhrou

Futbalisti pražskej Slavie zvíťazili v odvete úvodného kola vyraďovacej fázy Európskej ligy v Genku senzačne 4:1 a po dlhých 16 rokoch si zahrajú v pohároch osemfinále. Úvodný vzájomný zápas pred týždňom v Edene sa skončil 0:0.

21.02.2019 21:08
Marek Bakoš, Joel Kayamba, Roman Procházka Foto: ,
Zľava Marek Bakoš, Joel Kayamba a Roman Procházka z Plzne po inkasovaní tretieho gólu na trávniku Záhrebu.

Líder belgickej ligy v odvete viedol od 10. minúty po chybe brankára Ondřeja Kolářa a góle Leandra Trossarda, ale v 23. minúte vyrovnal Vladimír Coufal a po pauze Pražania priebehu 15 minút trikrát skórovali.

V 54. minúte otočil stav Ibrahim Traoré a potom sa dvakrát presadil Milan Škoda. Slovenský reprezentant Miroslav Stoch hral za Slaviu od 63. min. Slavia dala v pohároch štyri góly v jednom zápase prvýkrát od roku 2005.

Pražania prešli na európskej scéne do osemfinále prvýkrát od roku 2003, keď v Pohári UEFA vypadli s Besiktasom Istanbul.

Taliansky klub Inter Miláno so slovenským stopérom Milanom Škriniarom v základnej zostave zdolal na domácom štadióne rakúsky tím Rapid Viedeň 4:0 a keďže zvíťazil pred týždňom aj v Rakúsku, stal sa ďalším osemfinalistom Európskej ligy.

Futbalista Interu Miláno Andrea Ranocchia... Foto: TASR/AP, Luca Bruno
Andrea Ranocchia, Milan Škriniar Futbalista Interu Miláno Andrea Ranocchia (druhý vpravo) sa teší so spoluhráčmi po strelení gólu počas odvetného šestnásťfinálového zápasu Európskej ligy Inter Miláno - Rapid Viedeň. Druhý vľavo je Milan Škriniar.

Ako prvý sa do streleckej listiny zapísal v 11. min domáci Matías Vecino, o sedem minút neskôr ho napodobnil jeho spoluhráč Andrea Ranocchia. V druhom polčase uzavreli skóre na konečných 4:0 Ivan Perišič a Matteo Politano. Dvadsaťštyriročný Škriniar bol na ihrisku do 77. min.

Futbalisti úradujúceho českého majstra Viktorie Plzeň prehrali na ihrisku Dynama Záhreb 0:3 a zo súťaže vypadli.

Zverenci trénera Pavla Vrbu nad chorvátskym šampiónom a premožiteľom Spartaka Trnava zo skupinovej fázy zvíťazili pred týždňom doma 2:1, o náskok na záhrebskom Maksimire však prišli už v prvom polčase odvety po góloch Mislava Oršiča a Emira Dilavera, ktorí prekonali slovenského brankára Matúša Kozáčika.

Okrem neho nastúpili v základnej zostave „viktoriánov“ Patrik Hrošovský a Roman Procházka, ku ktorým sa v 57. minúte pridal Marek Bakoš, ani oni však nezabránili vypadnutiu svojho tímu. V 73. minúte spečatil triumf Dynama Bruno Petkovič.

Futbalisti ruského Zenitu Petrohrad uspeli doma nad tureckým klubom Fenerbahce Istanbul 3:1 a po prehre 1:2 v prvom dueli si vybojovali účasť v osemfinále tohtoročnej edície Europskej ligy. Prvý gól stretnutia strelil v 4. min Magomed Ozdojev, na 2:0 v prospech domácich zvyšoval v 37. min iránsky útočník Sardar Azmún.

Ešte do prestávky sa hosťom podarilo znížiť zásluhou tureckého reprezentanta Mehmeta Topala. Postupový gól ruského tímu zaznamenal v 76. min dvojgólový Azmún. V základnej zostave hostí nastúpil slovenský reprezentant Martin Škrtel a v 40. min videl ŽK. Jeho krajan Róbert Mak naskočil za domácich do stretnutia v 56. min.

Do osemfinále sa prebojoval aj Arsenal Londýn, ktorý po prehre 0:1 v Bielorusku zdolal BATE Borisov v domácej odvete 3:0. Už v stredu si účasť v ďalšej fáze zaistil FC Sevilla, ktorý prešiel cez rímske Lazio.

Vlaňajší semifinalista súťaže RB Salzburg zvíťazil na vlastnom ihrisku nad FC Bruggy 4:0. V úvodnom stretnutí dvojzápasu prehrali hráči rakúskeho tímu v Belgicku 1:2, no domáce víťazstvo o štyri góly im zabezpečilo postup do osemfinále.

Žreb osemfinálových dvojíc sa uskutoční v piatok 22. februára o 13.00 h v sídle Európskej futbalovej únie (UEFA) vo švajčiarskom Nyone.

Šestnásťfinále Európskej ligy – odvety:

Arsenal Londýn – BATE Borisov 3:0 (2:0) – prvý zápas 0:1, do osemfinále postúpil Arsenal
Góly: 4. Volkov (vlastný), 39. Mustafi, 60. Papastatho­pulos, rozhodoval: Alberto Undiano Mallenco (Šp.)

FC Villarreal – Sporting Lisabon 1:1 (0:1) – prvý zápas 1:0, do osemfinále postúpil Villarreal
Góly: 80. Pablo Fornals – 45.+ Bruno Fernades, ČK: 50. Jefferson (Sporting) po druhej ŽK, rozhodoval: Pavel Královec (ČR)

Zenit Petrohrad – Fenerbahce Istanbul 3:1 (2:1) – prvý zápas 0:1, do osemfinále postúpil Zenit
Góly: 37. a 76. Azmún, 4. Ozdojev – 43. Topal, rozhodoval: Michael Oliver (Angl.)
Róbert Mak nastúpil v 56. min – Martin Škrtel odohral celé stretnutie a v 40. min uvidel žltú kartu

FC Valencia – Celtic Glasgow 1:0 (0:0) – prvý zápas 2:0, do osemfinále postúpila Valencia
Gól: 70. Gameiro, ČK: 37. Toljan (Celtic) po druhej ŽK, rozhodoval: Deniz Aytekin (Nem.)

Eintracht Frankfurt – Šachtar Doneck 4:1 (2:0) – prvý zápas 2:2, do osemfinále postúpil Frankfurt
Góly: 27. a 80. Haller (prvý z pok. kopu), 23. Jovič, 88. Rebič – 63. Júnior Moraes, rozhodoval: Antonio Mateu Lahoz (Šp.)

SSC Neapol – FC Zürich 2:0 (1:0) – prvý zápas 3:1, do osemfinále postúpil Neapol
Góly: 43. Verdi, 75. Ounas, rozhodoval: Anastasios Sidiropulos (Gréc.)

RB Salzburg – FC Bruggy 4:0 (3:0) – prvý zápas 1:2, do osemfinále postúpil Salzburg
Góly: 29. a 43. Daka, 17. Schlager, 90.+ Dabbur, rozhodoval: Daniel Siebert (Nem.)

Dynamo Záhreb – Viktoria Plzeň 3:0 (2:0) – prvý zápas 1:2, do osemfinále postúpilo Dynamo
Góly: 15. Oršič, 33. Dilaver, 73. Petkovič, ČK: 86. Limberský (Plzeň) po druhej ŽK, rozhodoval: István Kovács (Rum.)
Matúš Kozáčik odchytal celý duel, Patrik Hrošovský a Roman Procházka odohrali celé stretnutie, Marek Bakoš (všetci Plzeň) nastúpil v 57. min a v 61. min uvidel žltú kartu

Benfica Lisabon – Galatasaray Istanbul 0:0 – prvý zápas 2:1, do osemfinále postúpila Benfica Lisabon
Rozhodoval: Ovidiu Hategan (Rum.)

Dynamo Kyjev – Olympiakos Pireus 1:0 (1:0) – prvý zápas 2:2, do osemfinále postúpilo Dynamo Kyjev
Gól: 32. Sol, rozhodovali: Ivan Kružliak – Tomáš Somoláni, Branislav Hancko (všetci SR)

Betis Sevilla – Stade Rennes 1:3 (1:2) – prvý zápas 3:3, do osemfinále postúpilo Stade Rennes
Góly: 41. Lo Ceslo – 22. Bensebaini, 30. Hunou, 90.+ Niang, rozhodoval: Viktor Kassai (Maď.)

FC Chelsea – Malmö FF 3:0 (0:0) – prvý zápas 2:1, do osemfinále postúpila Chelsea
Góly: 55. Giroud, 74. Barkley, 84. Hudson-Odoi, ČK: 73. Bengtsson (Malmö) po 2. ŽK, rozhodoval: Orel Grinfeld (Izr.)

Bayer Leverkusen – FK Krasnodar 1:1 (0:0) – prvý zápas 0:0, do osemfinále postúpil Krasnodar
Góly: 87. Aránguiz – 84. Sulejmanov, rozhodoval: Gediminas Mažeika (Lit.)

KRC Genk – Slavia Praha 1:4 (1:1) – prvý zápas 0:0, do osemfinále postúpila Slavia Praha
Góly: 10. Trossard – 64. a 69. Škoda, 23. Coufal, 54. I. Traoré, rozhodoval: Bobby Madden (Škót.)
Miroslav Stoch (Slavia Praha) nastúpil v 63. min

Inter Miláno – Rapid Viedeň 4:0 (2:0) – prvý zápas 1:0, do osemfinále postúpilo Inter Miláno
Góly: 11. Vecino, 18. Ranocchia, 80. Perišič, 87. Politano, rozhodoval: Artur Soares Dias (Portug.)
Milan Škriniar (Inter Miláno) hral do 77. min

TV Pravda: So Samuelom Slovákom o zápase Dunajská Streda – Slovan, Trnave i legionároch na Slovensku. Pozrite si náš futbalový špeciál (vysielané 19.2.2019):