Plzeň nezvládla odvetu v Záhrebe a končí. Slavia šokovala hladkou výhrou

, , 21.02.2019 21:08
Marek Bakoš, Joel Kayamba, Roman Procházka
Zľava Marek Bakoš, Joel Kayamba a Roman Procházka z Plzne po inkasovaní tretieho gólu na trávniku Záhrebu. Autor: ,

Futbalisti pražskej Slavie zvíťazili v odvete úvodného kola vyraďovacej fázy Európskej ligy v Genku senzačne 4:1 a po dlhých 16 rokoch si zahrajú v pohároch osemfinále. Úvodný vzájomný zápas pred týždňom v Edene sa skončil 0:0.

Líder belgickej ligy v odvete viedol od 10. minúty po chybe brankára Ondřeja Kolářa a góle Leandra Trossarda, ale v 23. minúte vyrovnal Vladimír Coufal a po pauze Pražania priebehu 15 minút trikrát skórovali.

V 54. minúte otočil stav Ibrahim Traoré a potom sa dvakrát presadil Milan Škoda. Slovenský reprezentant Miroslav Stoch hral za Slaviu od 63. min. Slavia dala v pohároch štyri góly v jednom zápase prvýkrát od roku 2005.

Pražania prešli na európskej scéne do osemfinále prvýkrát od roku 2003, keď v Pohári UEFA vypadli s Besiktasom Istanbul.

Taliansky klub Inter Miláno so slovenským stopérom Milanom Škriniarom v základnej zostave zdolal na domácom štadióne rakúsky tím Rapid Viedeň 4:0 a keďže zvíťazil pred týždňom aj v Rakúsku, stal sa ďalším osemfinalistom Európskej ligy.

Futbalista Interu Miláno Andrea Ranocchia...
Futbalista Interu Miláno Andrea Ranocchia (druhý vpravo) sa teší so spoluhráčmi po strelení gólu počas odvetného šestnásťfinálového zápasu Európskej ligy Inter Miláno - Rapid Viedeň. Druhý vľavo je Milan Škriniar. Autor: TASR/AP, Luca Bruno

Ako prvý sa do streleckej listiny zapísal v 11. min domáci Matías Vecino, o sedem minút neskôr ho napodobnil jeho spoluhráč Andrea Ranocchia. V druhom polčase uzavreli skóre na konečných 4:0 Ivan Perišič a Matteo Politano. Dvadsaťštyriročný Škriniar bol na ihrisku do 77. min.

Futbalisti úradujúceho českého majstra Viktorie Plzeň prehrali na ihrisku Dynama Záhreb 0:3 a zo súťaže vypadli.

Zverenci trénera Pavla Vrbu nad chorvátskym šampiónom a premožiteľom Spartaka Trnava zo skupinovej fázy zvíťazili pred týždňom doma 2:1, o náskok na záhrebskom Maksimire však prišli už v prvom polčase odvety po góloch Mislava Oršiča a Emira Dilavera, ktorí prekonali slovenského brankára Matúša Kozáčika.

Okrem neho nastúpili v základnej zostave „viktoriánov“ Patrik Hrošovský a Roman Procházka, ku ktorým sa v 57. minúte pridal Marek Bakoš, ani oni však nezabránili vypadnutiu svojho tímu. V 73. minúte spečatil triumf Dynama Bruno Petkovič.

Futbalisti ruského Zenitu Petrohrad uspeli doma nad tureckým klubom Fenerbahce Istanbul 3:1 a po prehre 1:2 v prvom dueli si vybojovali účasť v osemfinále tohtoročnej edície Europskej ligy. Prvý gól stretnutia strelil v 4. min Magomed Ozdojev, na 2:0 v prospech domácich zvyšoval v 37. min iránsky útočník Sardar Azmún.

Ešte do prestávky sa hosťom podarilo znížiť zásluhou tureckého reprezentanta Mehmeta Topala. Postupový gól ruského tímu zaznamenal v 76. min dvojgólový Azmún. V základnej zostave hostí nastúpil slovenský reprezentant Martin Škrtel a v 40. min videl ŽK. Jeho krajan Róbert Mak naskočil za domácich do stretnutia v 56. min.

Do osemfinále sa prebojoval aj Arsenal Londýn, ktorý po prehre 0:1 v Bielorusku zdolal BATE Borisov v domácej odvete 3:0. Už v stredu si účasť v ďalšej fáze zaistil FC Sevilla, ktorý prešiel cez rímske Lazio.

Vlaňajší semifinalista súťaže RB Salzburg zvíťazil na vlastnom ihrisku nad FC Bruggy 4:0. V úvodnom stretnutí dvojzápasu prehrali hráči rakúskeho tímu v Belgicku 1:2, no domáce víťazstvo o štyri góly im zabezpečilo postup do osemfinále.

Žreb osemfinálových dvojíc sa uskutoční v piatok 22. februára o 13.00 h v sídle Európskej futbalovej únie (UEFA) vo švajčiarskom Nyone.

Šestnásťfinále Európskej ligy – odvety:

Arsenal Londýn – BATE Borisov 3:0 (2:0) – prvý zápas 0:1, do osemfinále postúpil Arsenal
Góly: 4. Volkov (vlastný), 39. Mustafi, 60. Papastatho­pulos, rozhodoval: Alberto Undiano Mallenco (Šp.)

FC Villarreal – Sporting Lisabon 1:1 (0:1) – prvý zápas 1:0, do osemfinále postúpil Villarreal
Góly: 80. Pablo Fornals – 45.+ Bruno Fernades, ČK: 50. Jefferson (Sporting) po druhej ŽK, rozhodoval: Pavel Královec (ČR)

Zenit Petrohrad – Fenerbahce Istanbul 3:1 (2:1) – prvý zápas 0:1, do osemfinále postúpil Zenit
Góly: 37. a 76. Azmún, 4. Ozdojev – 43. Topal, rozhodoval: Michael Oliver (Angl.)
Róbert Mak nastúpil v 56. min – Martin Škrtel odohral celé stretnutie a v 40. min uvidel žltú kartu

FC Valencia – Celtic Glasgow 1:0 (0:0) – prvý zápas 2:0, do osemfinále postúpila Valencia
Gól: 70. Gameiro, ČK: 37. Toljan (Celtic) po druhej ŽK, rozhodoval: Deniz Aytekin (Nem.)

Eintracht Frankfurt – Šachtar Doneck 4:1 (2:0) – prvý zápas 2:2, do osemfinále postúpil Frankfurt
Góly: 27. a 80. Haller (prvý z pok. kopu), 23. Jovič, 88. Rebič – 63. Júnior Moraes, rozhodoval: Antonio Mateu Lahoz (Šp.)

SSC Neapol – FC Zürich 2:0 (1:0) – prvý zápas 3:1, do osemfinále postúpil Neapol
Góly: 43. Verdi, 75. Ounas, rozhodoval: Anastasios Sidiropulos (Gréc.)

RB Salzburg – FC Bruggy 4:0 (3:0) – prvý zápas 1:2, do osemfinále postúpil Salzburg
Góly: 29. a 43. Daka, 17. Schlager, 90.+ Dabbur, rozhodoval: Daniel Siebert (Nem.)

Dynamo Záhreb – Viktoria Plzeň 3:0 (2:0) – prvý zápas 1:2, do osemfinále postúpilo Dynamo
Góly: 15. Oršič, 33. Dilaver, 73. Petkovič, ČK: 86. Limberský (Plzeň) po druhej ŽK, rozhodoval: István Kovács (Rum.)
Matúš Kozáčik odchytal celý duel, Patrik Hrošovský a Roman Procházka odohrali celé stretnutie, Marek Bakoš (všetci Plzeň) nastúpil v 57. min a v 61. min uvidel žltú kartu

Benfica Lisabon – Galatasaray Istanbul 0:0 – prvý zápas 2:1, do osemfinále postúpila Benfica Lisabon
Rozhodoval: Ovidiu Hategan (Rum.)

Dynamo Kyjev – Olympiakos Pireus 1:0 (1:0) – prvý zápas 2:2, do osemfinále postúpilo Dynamo Kyjev
Gól: 32. Sol, rozhodovali: Ivan Kružliak – Tomáš Somoláni, Branislav Hancko (všetci SR)

Betis Sevilla – Stade Rennes 1:3 (1:2) – prvý zápas 3:3, do osemfinále postúpilo Stade Rennes
Góly: 41. Lo Ceslo – 22. Bensebaini, 30. Hunou, 90.+ Niang, rozhodoval: Viktor Kassai (Maď.)

FC Chelsea – Malmö FF 3:0 (0:0) – prvý zápas 2:1, do osemfinále postúpila Chelsea
Góly: 55. Giroud, 74. Barkley, 84. Hudson-Odoi, ČK: 73. Bengtsson (Malmö) po 2. ŽK, rozhodoval: Orel Grinfeld (Izr.)

Bayer Leverkusen – FK Krasnodar 1:1 (0:0) – prvý zápas 0:0, do osemfinále postúpil Krasnodar
Góly: 87. Aránguiz – 84. Sulejmanov, rozhodoval: Gediminas Mažeika (Lit.)

KRC Genk – Slavia Praha 1:4 (1:1) – prvý zápas 0:0, do osemfinále postúpila Slavia Praha
Góly: 10. Trossard – 64. a 69. Škoda, 23. Coufal, 54. I. Traoré, rozhodoval: Bobby Madden (Škót.)
Miroslav Stoch (Slavia Praha) nastúpil v 63. min

Inter Miláno – Rapid Viedeň 4:0 (2:0) – prvý zápas 1:0, do osemfinále postúpilo Inter Miláno
Góly: 11. Vecino, 18. Ranocchia, 80. Perišič, 87. Politano, rozhodoval: Artur Soares Dias (Portug.)
Milan Škriniar (Inter Miláno) hral do 77. min

TV Pravda: So Samuelom Slovákom o zápase Dunajská Streda – Slovan, Trnave i legionároch na Slovensku. Pozrite si náš futbalový špeciál (vysielané 19.2.2019):